Depresija POSLE porođaja

odgovora

Objavljeno

Najgori je period posle porodjaja,do oko mesec dana...

Ja sam preplakala tih mesec dana,sada mi je puno lakse.

Kada se setim zasto sam plakala tada i oko cega sam se opterecivala dodje mi da se smejem.Jednostavno dodje sve na svoje mesto.

I jednom mi je IvanaKK rekla : Videces kako ce ti biti lakse kada beba pocne da guce i da se smeje. I bila je u pravu,hvala joj za to. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najgori je period posle porodjaja,do oko mesec dana...

Ja sam preplakala tih mesec dana,sada mi je puno lakse.

Kada se setim zasto sam plakala tada i oko cega sam se opterecivala dodje mi da se smejem.Jednostavno dodje sve na svoje mesto.

I jednom mi je IvanaKK rekla : Videces kako ce ti biti lakse kada beba pocne da guce i da se smeje. I bila je u pravu,hvala joj za to. :)

:wub: :wub: :wub:

Ulepsalo mi je dan to sto si dobro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

Ulepsalo mi je dan to sto si dobro!

Hvala ti puno! Da nije bilo vas ko zna gde bih sada bila :) Ljubimo te Martina i ja :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Djevojke, mislim da se kod vas radilo o ovome, kao i kod mene, uostalom:

Postporođajna tuga ili baby blues javlja se 2 do 5 dana nakon poroda, traje do mjesec dana te ga doživljava 80% - 90% žena.

Veliki utjecaj na ovo stanje, osim psihičkog stresa zbog samog poroda, imaju i hormonalne promjene koje se događaju za vrijeme i nakon poroda, zatim umor i neispavanost, bol uzrokovana epiziotomijom ili carskim rezom, mastitis, ili bilo koji drugi problemi sa zdravljem mame ili bebe. Također, nakon prvih par dana mami i bebi su manje dostupni raznorazni sistemi socijalne podrške (muž, ako je i dobio par slobodnih dana zbog rođenja djeteta, mora se vratiti na posao, bake i prijatelji prestaju intenzivno pomagati...).

Evo link, pa koga interesuje nesto vise, neka procita Postporodjajna depresija

Postporodjajna depresija je bolest, koja se nekada moze lijeciti antidepresivima, a moze trajati i do godinu dana. Nadam se da ni jedna od nas to nece iskusiti. ;)

I niste jedine koje se tako osjecate, vidite da je to sasvim normalno, samo treba da prodje odredjeni period kako bi se hormoni smirili i vi ponovo bile iste kao prije. Inace, mene je muz znao pitati:"Da li ce nam se vratiti ona stara Borjana?". I vratila se! U jos boljem izdanju, srecnija i raspolozenija nego ikada! :) Zato, glavu gore, uzivajte u tom blagoslovu i vidjecete kako ce sve doci na svoje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

Ulepsalo mi je dan to sto si dobro!

Jes...

Mimice, superiška da si sad dobro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje

Koji je kritičan period poslije poroda tj od kada i do kada je moguće da se javi poslije porođajna depresija?

http://www.stetoskop.info/Psihijatrijski-p...-s1-content.htm

Ovde ima sve detaljno opisano.Nadam se da nijednu neće snaći postporođajna depresija,ja ću dati sve od sebe da me ne snađe.Al,ako neko ima problem i treba mu stručna pomoć,neka se ne ustručava.Moja sestra od tetke je imala pravu postporođajnu depresiju,kaže da je imala jaku želju da naudi i sebi i bebi.Na to njeno svekrva je napala kako je ona loša majka,a ona krivila sebe.Dok nije počela totalno da puca,otišla kod dr,morala je piti i antidepresive.Sada je sve u redu,čak šta više super se oporavila.I što kaže Ivanakk,kad je videla bebu kako se smeška u guguče sve joj se preokrenulo na bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne bih rekla da imam depresiju posle porođaja,ali imam neku vrstu anksioznosti.Stalno brinem,da li je beba dovoljno sikila,da li joj je dobro pupak,što je tako mirna dok druge bebe non stop plaču.Danas sam čak otišla u bolnicu da je pregledaju,iako je napunila 7 dana.Dr je rekla da je beba savršena,dobila je 200g, a pupak su joj sami otkunili i dali longocef da se ne inficira.Sad sam nervozna što sam je i vodila možda je mogla i bez tog antibiotika.

I mnogo sam se vezala za bebu.Odmah čim sam se porodila i tražila da mi je stave na grudi,nisam posle mogla da izdržim dok mi je opet ne donesu.A sinoć sam suze prolila što joj je jedna stolica bila zelene boje.

I sanjam kako ulazi u našu sobu velika osa,budim muža da je ubije.On kaže nema ništa Marija,sanjaš.Jel se i vama dešavalo tako nešto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne bih rekla da imam depresiju posle porođaja,ali imam neku vrstu anksioznosti.Stalno brinem,da li je beba dovoljno sikila,da li joj je dobro pupak,što je tako mirna dok druge bebe non stop plaču.Danas sam čak otišla u bolnicu da je pregledaju,iako je napunila 7 dana.Dr je rekla da je beba savršena,dobila je 200g, a pupak su joj sami otkunili i dali longocef da se ne inficira.Sad sam nervozna što sam je i vodila možda je mogla i bez tog antibiotika.

I mnogo sam se vezala za bebu.Odmah čim sam se porodila i tražila da mi je stave na grudi,nisam posle mogla da izdržim dok mi je opet ne donesu.A sinoć sam suze prolila što joj je jedna stolica bila zelene boje.

I sanjam kako ulazi u našu sobu velika osa,budim muža da je ubije.On kaže nema ništa Marija,sanjaš.Jel se i vama dešavalo tako nešto?

Marijachi..opusti se...sve je ok...a to što ti beba ne plače je jedan odličan pokazatelj da joj je sa tobom lepo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne bih rekla da imam depresiju posle porođaja,ali imam neku vrstu anksioznosti.Stalno brinem,da li je beba dovoljno sikila,da li joj je dobro pupak,što je tako mirna dok druge bebe non stop plaču.Danas sam čak otišla u bolnicu da je pregledaju,iako je napunila 7 dana.Dr je rekla da je beba savršena,dobila je 200g, a pupak su joj sami otkunili i dali longocef da se ne inficira.Sad sam nervozna što sam je i vodila možda je mogla i bez tog antibiotika.

I mnogo sam se vezala za bebu.Odmah čim sam se porodila i tražila da mi je stave na grudi,nisam posle mogla da izdržim dok mi je opet ne donesu.A sinoć sam suze prolila što joj je jedna stolica bila zelene boje.

I sanjam kako ulazi u našu sobu velika osa,budim muža da je ubije.On kaže nema ništa Marija,sanjaš.Jel se i vama dešavalo tako nešto?

Marijachi,uživaj! Ni moja beba od prvog dana nije plakala i spavala je i po 6 sati,i to znači da smo mi imale sreće,a i da je bebi sve potaman...

Polako,smiriće ti se hormoni...samo pokušaj da ništa ne analiziraš previše,uživaj i mazi se sa svojom bebom i sve će doći na svoje.

Moraš da shvatiš da si ti najbolja mama za svoju bebu i da činiš sve što treba i naravno,ako imaš nekih nedoumica,mi smo uvek tu. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim nesto reci za buduce mame.Ja nisam imala depresiju poslije porodjaja,ali poslije 20 dana zatvora u kuci htjela sam da poludim.Svi su mi govorili da ne smem izlaziti 40 dana :blink::blink::blink: a za mene je to da pRevise.I branili su mi da izvodim bebu dok ne napuni tih 40 dana.Ja sam pocela da osecam kao da me gusi ovaj zatvoren prostor,uzela kolica i otisla u setnju medju ljude.Kad sam usla u megamarket,kao da sve vidim prvi put.Osecala sam se nemocno.Uplaseno.Eto,20 dana u kuci,poslije sam se osetila sve jace i bolje.A bebi izlazak nije skodio.Tako da nemojte slusati druge,radite sta vam prija.Po mom misljenju nije normalno da se zena potpuno zatvori u kucu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim nesto reci za buduce mame.Ja nisam imala depresiju poslije porodjaja,ali poslije 20 dana zatvora u kuci htjela sam da poludim.Svi su mi govorili da ne smem izlaziti 40 dana :blink::blink::blink: a za mene je to da pRevise.I branili su mi da izvodim bebu dok ne napuni tih 40 dana.Ja sam pocela da osecam kao da me gusi ovaj zatvoren prostor,uzela kolica i otisla u setnju medju ljude.Kad sam usla u megamarket,kao da sve vidim prvi put.Osecala sam se nemocno.Uplaseno.Eto,20 dana u kuci,poslije sam se osetila sve jace i bolje.A bebi izlazak nije skodio.Tako da nemojte slusati druge,radite sta vam prija.Po mom misljenju nije normalno da se zena potpuno zatvori u kucu.

Zavisi i koliko kvadrata ti je životni prostor...pa stoga i osećanje zatvora u istom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisi i koliko kvadrata ti je životni prostor...pa stoga i osećanje zatvora u istom...

Ja o babama,ti o žabama :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim nesto reci za buduce mame.Ja nisam imala depresiju poslije porodjaja,ali poslije 20 dana zatvora u kuci htjela sam da poludim.Svi su mi govorili da ne smem izlaziti 40 dana :blink::blink::blink: a za mene je to da pRevise.I branili su mi da izvodim bebu dok ne napuni tih 40 dana.Ja sam pocela da osecam kao da me gusi ovaj zatvoren prostor,uzela kolica i otisla u setnju medju ljude.Kad sam usla u megamarket,kao da sve vidim prvi put.Osecala sam se nemocno.Uplaseno.Eto,20 dana u kuci,poslije sam se osetila sve jace i bolje.A bebi izlazak nije skodio.Tako da nemojte slusati druge,radite sta vam prija.Po mom misljenju nije normalno da se zena potpuno zatvori u kucu.

40 dana, glupost. Mi smo se proskitali bas rano. Evo svo troje zivi i zdravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisi i koliko kvadrata ti je životni prostor...pa stoga i osećanje zatvora u istom...

Ja o babama,ti o žabama :P

I ja mislim da ovo nema bas nikakve veze :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

40 dana, glupost. Mi smo se proskitali bas rano. Evo svo troje zivi i zdravi.

t2774.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila jako razdrazljiva od kada sam se porodila.Jos u bolnici sam stalno plakala.Cak i najmanja sitnica bi mi izazvala suze u ocima...Prvih mesec dana sam se bas cudno osecala,stalno sam bila tuzna i misli su mi stalno bile negativne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila jako razdrazljiva od kada sam se porodila.Jos u bolnici sam stalno plakala.Cak i najmanja sitnica bi mi izazvala suze u ocima...Prvih mesec dana sam se bas cudno osecala,stalno sam bila tuzna i misli su mi stalno bile negativne.

http://www.roda.hr/article/read/baby-blues...esija-i-psihoza

Evo jedan koristan tekst.Sve je to sasvim normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim nesto reci za buduce mame.Ja nisam imala depresiju poslije porodjaja,ali poslije 20 dana zatvora u kuci htjela sam da poludim.Svi su mi govorili da ne smem izlaziti 40 dana :blink::blink::blink: a za mene je to da pRevise.I branili su mi da izvodim bebu dok ne napuni tih 40 dana.Ja sam pocela da osecam kao da me gusi ovaj zatvoren prostor,uzela kolica i otisla u setnju medju ljude.Kad sam usla u megamarket,kao da sve vidim prvi put.Osecala sam se nemocno.Uplaseno.Eto,20 dana u kuci,poslije sam se osetila sve jace i bolje.A bebi izlazak nije skodio.Tako da nemojte slusati druge,radite sta vam prija.Po mom misljenju nije normalno da se zena potpuno zatvori u kucu.

Mi smo šetali od 7 dana jer sam ja do tad provrištala, a do tad smo ga iznosili na 5min na sunce zbog žutice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo šetali od 7 dana jer sam ja do tad provrištala, a do tad smo ga iznosili na 5min na sunce zbog žutice.

Blago tebi,i ja bih da se nije rodila na prvi dan ovakve zime!I sad hoću da provrištim što ne možemo nikud.Vjetar čupa drveće iz korijena,tako da bi mi leteli kao Meri Popins <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da me drma posleporodjajna depresija...ako je to to... :blink::unsure:

Ali sve se svodi sto nisam zadovoljna svojim telom posle porodjaja...ne mogu da ubedim sebe da je to normalno...imam 5kg viska(ukupno 55kg), ali moj stomak i grudi nisu kao pre, tako su mlitavi :angry: Pocela sam juce steznik da nosim, manje jedem ne bi li smrsala, ali tesko dok dojim :( A imam i nekoliko strija u donjem delu stomaka, male su jedva se vide...Grozim se kad vidim sebe u ogledalu, i onda mi nije ni do cega, toliko se nekad smorim da mi svasta pada na pamet :angry: A iako beba ima 20 dana, mm i ja smo 2 puta izlazili da prosetamo, malo odvojimo vremena za sebe, sveki cuva bebu...tako da ne mogu da kazem da ne izlazim ili nesto mi fali, mm bi ispunio svaku moju zelju...evo u utorak smo se dogovorili idemo u bioskop, zelim neki film da gledam...tako da cu opet izaci iz kuce. I kad izadjem ja se utegnem, nasminkam, sve kao pre, ali sebi opet nisam ona stara :( Nadam se da ce oporavak jos kratko trajati pa da krenem na neki fitnes da se malo zetegnem, inace ide leto, a ja sebe ne mogu da gledam :angry:

Jaoooj hocu moje telo od pre porodjaja...ili da me ovo, kako se god zove sto pre popusti :(:angry::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milankaa, nije to tebi postporodjajna depresija, to je samo muka zbog viška kilograma, to je sitnica koja će brzo proći, pročitaj prethodne postove, da vidiš sa kakvim mukama se ženu susreću u P.P.D ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milankaa, pa ja te znam od pre i koliko si polagala na izgled i kakva si manekenkica bila... Veruj da ni meni nije ništa bolje bilo. Došla sam iz porodilišta sa +15 kila i htela sam da odlepim na sebe samu...

Ja sam krenula tok misli da menjam - ima vremena, smršaću, ima vremena - smršaćuuu!!! I posle dve godine nemam svoju kilažu, al se mnogo bolje osećam... A i S ne da da mislim na sebe ko pre ;)

Kod tebe sad i hormni rade svoje, i ima da furaju još mesec dana da ti prave zbrku... Opusti se koliko možeš, bićeš ti do leta fit :)

Ljubac za moje dve cure :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim nesto reci za buduce mame.Ja nisam imala depresiju poslije porodjaja,ali poslije 20 dana zatvora u kuci htjela sam da poludim.Svi su mi govorili da ne smem izlaziti 40 dana :blink: a za mene je to da pRevise.I branili su mi da izvodim bebu dok ne napuni tih 40 dana.Ja sam pocela da osecam kao da me gusi ovaj zatvoren prostor,uzela kolica i otisla u setnju medju ljude.Kad sam usla u megamarket,kao da sve vidim prvi put.Osecala sam se nemocno.Uplaseno.Eto,20 dana u kuci,poslije sam se osetila sve jace i bolje.A bebi izlazak nije skodio.Tako da nemojte slusati druge,radite sta vam prija.Po mom misljenju nije normalno da se zena potpuno zatvori u kucu.

Ovo se i meni desavalo, porodila sam se u sred zime pa nisam mogla nigde sa bebicom. Ali mm cim primeti da sam nervozna, ostavimo bebca na sat vremena kod moje mame-ona zivi sa nama i idemo da se provozamo kolima ili malo da prosetamo, za to vreme mi sto puta dodje da se vratim kuci zbog bebca <_< Sada sam se vec opustila, ali sam nakon porodjaja uvek bila tuzna kada dodje ponedeljak sto mm ide na posao, ma... Sva sam bila kenjkava... hvala bogu sve je proslo.

Ja mislim da me drma posleporodjajna depresija...ako je to to...

Ali sve se svodi sto nisam zadovoljna svojim telom posle porodjaja...ne mogu da ubedim sebe da je to normalno...imam 5kg viska(ukupno 55kg), ali moj stomak i grudi nisu kao pre, tako su mlitavi :angry: Pocela sam juce steznik da nosim, manje jedem ne bi li smrsala, ali tesko dok dojim A imam i nekoliko strija u donjem delu stomaka, male su jedva se vide...Grozim se kad vidim sebe u ogledalu, i onda mi nije ni do cega, toliko se nekad smorim da mi svasta pada na pamet :angry: A iako beba ima 20 dana, mm i ja smo 2 puta izlazili da prosetamo, malo odvojimo vremena za sebe, sveki cuva bebu...tako da ne mogu da kazem da ne izlazim ili nesto mi fali, mm bi ispunio svaku moju zelju...evo u utorak smo se dogovorili idemo u bioskop, zelim neki film da gledam...tako da cu opet izaci iz kuce. I kad izadjem ja se utegnem, nasminkam, sve kao pre, ali sebi opet nisam ona stara Nadam se da ce oporavak jos kratko trajati pa da krenem na neki fitnes da se malo zetegnem, inace ide leto, a ja sebe ne mogu da gledam :angry:

Jaoooj hocu moje telo od pre porodjaja...ili da me ovo, kako se god zove sto pre popusti :(:angry::blink:

emoj da se brines, ja ne drzim nikakvu dijetu a mrsavim, verovatno zbog dojenja i trcanja oko bebca, NIKAKO NEMOJ DA DRZIS DIJETU DOK DOJIS!!! Ne uskracuj bebici dojenje. Zapamti, ti si sada majka i najlepsa si na svetu! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma tih 5kg se i ne vide,jer sam ranije bila dosta mrsava. Ali telo nije ono staro,i to me nervira. Srecom nemam vagu kod kuce,tako da ne mogu dodatno da se opterecujem. Nije me depresija uhvatila ono da sam neraspolozena,mrzovoljna,da se svadjam,sve je to ok,ali kad se pogledam u ogledalu za sekund se smorim,pa kad zaboravim na to,opet sve po starom.

Miva, ne pada mi na pamet da drzim dijetu,ali ipak pazim sta jedem,bar da se ne gojim. A sto kazes izlazaka,ja izlazim,bebu nam cuva svekrva,i nikad nije problem jer ona dodje kad je pozovemo da je pricuva.

Nekad razmisljam da jos nisam svesna novonastale situacije pa bih da sve bude kao i pre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Milanka pa bebica ima tek 20 dana, tvoje telo ce se polako vratiti u normalu...ako imas samo 5kg viska dok god dojis bebu nikako nemoj drzati dijetu, uvideces vremenom i sama da ce ti se sve pretvoriti u mleko a i vrlo cesto ences moci zbog bebe da stignes da jedes...evo ti moj primer ostala sam trudna sa 58kg do porodjaja sam imala nekih 70kg a sad jedva da imam i 50kg...niko mi ne veruje da kuci imam bebu od 6 meseci...glavu gore sve ce doci na svoje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.