Mama Lavica

odgovora

Objavljeno

Drage moje interesuje me kako reagujete kada drugo dete ugrozava vase cedo.Da li odmah skocite da ga odbranite ili malo pustate da samo "resi situaciju"?

Zdravo :) Ne bih otvarala novu temu jer je ovo sasvim adekvatno podrucje. Naime treba mi savjet jer ja ne znam kako da zastititm svoje dijete, jer mi je ostalo da budem ili agresivna ili da se obratim raznim institucjama. Naime,zivimo u ulici zatvorenog tipa, na izgled savrsenoj puna djece i zaista idilicno izgleda kad su svi u  dobrom raspolozenjuu i igraju se bez problema. Moj sin (8) je dio tog drustva, makar bio, sada mi je ostalo da ga vodim sa sobom na posao jer se ispred svoje kuce ne osjeca prijatno. Sve je pocelo prije 3 godine kada su mu starija djeca kada nije pod mojom prismotrom (sve se desava ispred kuce) pokazivala horor video snimke ,pa je postao plasljiv do te mjere da nije htio sam da ide u toalet. Tada sam fino razgovarala sa njima, njihovim roditeljima i sa svojim djetetom da to ne bi trebalo da gleda itd al se maltretiranje manifestovalo onda drugacije. Kako je bio najmladji, sva djeca koja su godinu dvije starija od njega (pred roditeljima) potrce zakljucaju mu vrata pred nos i on jadan pocne da place i moli da ga puste ,a roditelji ne reaguju (ja to ne dozvoljavam) sto naravno prekinem nekom drugom zanimacijom. U pitanju je sigurno sedmoro djece a dvojica najjacih su inicijatori toga. Moje misljenje je da ne branim djetetu od 5 da se druzi sa nekim jer bih te mjere trebala da preduzimam u pubertetu, vec da ga usmjerim da sam vidi ko mu odgovara. Negdje kada si ovakve situacije bile toliko ucestale da se on ne osjeca prijatno, da je placljiv svaki dan i da je poceo da se povlaci u sebe  cerka koja je vec napunila 4 godine postala je mali spijun i dobila sam informaciju da ga cesto znaju i tuci uz prijetnju da ako kaze mami i tati @klovan sa snimka ce ti doci uvece u sobu@ posla sam da popricam s roditeljima najveceg nasilnika i toliko me je izazvala  da sam pocela pred djecom da vicem i da se svadjam sa njom i ona je zabranila da se druze (prve komsije) . Danas kada je vec napunio 8 godina se desava lanac ishrane kada djeca koja imaju 5 godina pocinju da ga maltretiraju i odbacuju jer ih stariji nagovaraju , a izmedju ostalog otac i mama nasilnika 1 ne dozvoljavaju da se druze sa mojim sinom i to povlaci svu djecu. 

Malo je sve komplikovano imalo je tu jako ruznih situacija, ono sto me interesuje je da li smatrate da grijesim sto mu jos uvijek ne branim da se druzi sa njima, vec ga ucim da su to losa djeca , u skoli nema problema, zapravo tamo je jako popularan i medju djevojcicama i djecacima, u svim drugim parkovima igralistima se jako lijepo igra i druzi sa djecom, al opet nekako mi je nezamislivo da nema drugare iz ulice i da uvijek moram negdje drugo da ga vodim da se igra dok sva djeca se igraju isred nase kuce. 

Naucite me jer vise ne znam kako... HVALA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje: Da li on traži da se igra ispred zgrade sa ostalom decom, ili da ga vodiš u park i druga igrališta gde se bolje uklapa?

Ako se ne oseća prijatno, zašto bi išao da se igra sa onima koji ga maltretiraju i šikaniraju... 

U redu je da dete vidi da nisu svi dobri i fini, jer tako uči o životu, ali ako je non-stop žrtva, zašto da se "potura"

 

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

U pitanju je red kuca i sva djeca na ulici. Trazi i hoce jer nisu sva djeca losa al su podvodljiva i nekad mu je fino,pa se nada i razocara..al nakon 10 min se vrati uplakan. Ja ga vodim samo da nije tu jer ne znam kako da ga odbranim vise..a sad i cerka dolazi uplakana jer ga brani..

Izmenjeno od strane Sab

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da ti je tesko,to stvarno nisi pametna kako treba da postupis. Ja bi svom sinu objasnila da su to samo filmovi i da mu nikakav kovan nece doci u sred noci,da su mama i tata tu za njega. Verujem da si mu vec to pricala i objasnjavala. Opet uzasno je to sto je sam u svemu tome,mislim niko od drugara nije na njegovoj strani,da se lakse izbori sa tim. :( Ja za takvo ponasanje,najvise krivim roditelje te dece,jer i kada primete sta rade,nereaguju,jer to nije njihovo dete i sta sad  :angry: Najbolje je da ga vodis negde da se igra,gde se on oseca prijatno. I sama kazes da u skoli nema problema,da ga vole deca,znaci samo je problem u komsiluku. 

Da li ima nekog dobrog,barem jednog drugara tu u ulici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sa filmovima smo prosli bez posledica.Najgore.mi je to sto roditelji nasilnika ne vide kakva su im djeca jer ne placu i srecna su jer su uhvatila "plijen" 

Ne smijem u sve da se mijesam isto je djecak pojesce ga muska djeca al vise ne znam gdje je granica. Nadam se da ce shvatiti on da su losi prije nego izgubim zivce..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo :) Ne bih otvarala novu temu jer je ovo sasvim adekvatno podrucje. Naime treba mi savjet jer ja ne znam kako da zastititm svoje dijete, jer mi je ostalo da budem ili agresivna ili da se obratim raznim institucjama. Naime,zivimo u ulici zatvorenog tipa, na izgled savrsenoj puna djece i zaista idilicno izgleda kad su svi u  dobrom raspolozenjuu i igraju se bez problema. Moj sin (8) je dio tog drustva, makar bio, sada mi je ostalo da ga vodim sa sobom na posao jer se ispred svoje kuce ne osjeca prijatno. Sve je pocelo prije 3 godine kada su mu starija djeca kada nije pod mojom prismotrom (sve se desava ispred kuce) pokazivala horor video snimke ,pa je postao plasljiv do te mjere da nije htio sam da ide u toalet. Tada sam fino razgovarala sa njima, njihovim roditeljima i sa svojim djetetom da to ne bi trebalo da gleda itd al se maltretiranje manifestovalo onda drugacije. Kako je bio najmladji, sva djeca koja su godinu dvije starija od njega (pred roditeljima) potrce zakljucaju mu vrata pred nos i on jadan pocne da place i moli da ga puste ,a roditelji ne reaguju (ja to ne dozvoljavam) sto naravno prekinem nekom drugom zanimacijom. U pitanju je sigurno sedmoro djece a dvojica najjacih su inicijatori toga. Moje misljenje je da ne branim djetetu od 5 da se druzi sa nekim jer bih te mjere trebala da preduzimam u pubertetu, vec da ga usmjerim da sam vidi ko mu odgovara. Negdje kada si ovakve situacije bile toliko ucestale da se on ne osjeca prijatno, da je placljiv svaki dan i da je poceo da se povlaci u sebe  cerka koja je vec napunila 4 godine postala je mali spijun i dobila sam informaciju da ga cesto znaju i tuci uz prijetnju da ako kaze mami i tati @klovan sa snimka ce ti doci uvece u sobu@ posla sam da popricam s roditeljima najveceg nasilnika i toliko me je izazvala  da sam pocela pred djecom da vicem i da se svadjam sa njom i ona je zabranila da se druze (prve komsije) . Danas kada je vec napunio 8 godina se desava lanac ishrane kada djeca koja imaju 5 godina pocinju da ga maltretiraju i odbacuju jer ih stariji nagovaraju , a izmedju ostalog otac i mama nasilnika 1 ne dozvoljavaju da se druze sa mojim sinom i to povlaci svu djecu. 

Malo je sve komplikovano imalo je tu jako ruznih situacija, ono sto me interesuje je da li smatrate da grijesim sto mu jos uvijek ne branim da se druzi sa njima, vec ga ucim da su to losa djeca , u skoli nema problema, zapravo tamo je jako popularan i medju djevojcicama i djecacima, u svim drugim parkovima igralistima se jako lijepo igra i druzi sa djecom, al opet nekako mi je nezamislivo da nema drugare iz ulice i da uvijek moram negdje drugo da ga vodim da se igra dok sva djeca se igraju isred nase kuce. 

Naucite me jer vise ne znam kako... HVALA!

Mislim da treba da potrazis savet psihologa. Deca tog uzrasta ne gledaju na stvari na isti nacin kao mi, nisu razvojno navistom nivou. Psiholog cevti dati savet kako da se postavis ti, kako da ojacas svoje dete, kako da od neprijatelja stvori kakve takve prijatelje. Znas i sama da se djonom nista ne postize. A i ti nisi dobro postupila sto si malo ovako, malo onako reagovala. Delujes kao pristojna osoba koja je revoltirana reagovala. Lakse bi bilo ibtebi i detetu da si alapaca koja stoji iza svojoh naopakih stavova. Najvaznije je da tvoj sin ojaca, da se oseca dobro u svojoj kozi,da nauci da kaze ne, da ne place zbog nasilnika nego da im se nasmeje i nastavi dalje. Daj svojoj deci u kuci razne zadatke koji isticu samostalnost, radite i na tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, svi prolazimo to sa decom, nemoj toliko da brines. Mene veceras zeludac zaboleo pri pomisli da ce mi cera od jeseni u vrtic. Jedan mali iz koms je pocupao za kosu krvnicki, ja joj rekoh-reci mu da ne sme da te dira, a ona se rasplace i kaze "necu". Srce me zabolelo.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam isto malo uzdržana po pitanju igranja isped zgrade. 

Pustim ga, ali povremeno, i to kad vidim da zabava ide u dobrom pravcu.

Ne znam da li grešim... Gledala sam kako namerno lome  nov gradjevinski materijal, piške u tudja dvorišta... Komšija koji je jako bolestan ih moli samo malo tiši da budu (vrište ispod njegove terase), a oni ga ignorišu.... U pitanju su veća deca 2-3 razred. Najgore što majka sve čuje, ali kulira. Ima preča posla.... 

Moja deca su vaspitana u drugom pravcu, učim ih da se bore za sebe, ali da budu pristojni, kulturni i dobronamerni. Znam ja da je to "staromodno", i ali je jače od mene. 

leni, MicaZoki(LUKA) i snowhite volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Leni od srca, bas ni znaci svako misljenje!

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne verujem tj ne mogu da verujem da roditelji ne reaguju! Pa ivaj moj je dobio zescu grdnju kad je preterao zadirkivajuci drugog decaka i to starijeg i to iz igre.(kad mislim igre nemislim da oprvdavam nego imaju njih dvoje.poseban nacin igranja posto se znaju). Ali prosto mora da zna kad je kraj zezanju i kad pretera a kamoli maltretiranje! Kreve u vrtic sad i molim se da nebude siledzija ili slicno takodje da njega ne diraju a kamoli da ne reagujem ako znam da je nesto poput toga. Zaista ne razumem. Nisam odgovorila na pitanja ali nisam pametna osim da.prica sa.roditeljima ili sto leni kaze kod psiholiga ali opet ne znam  nadam se samo da cete sto pre resiti problem i javi nam kad nadjes resenje. Volela bih da procitam sta deluje na problem poput.ovog.

broccoli, leni i MicaZoki(LUKA) volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, jako je tesko u danasnje vreme. Suprug i ja se samo slazemo sa time da decu necemo uciti da na zlo uzvracaju zlim, jer se na taj nacin samo zlo uvecava, nista se ne resava ( npr. kada ih neko udari da vracaju). Od zla se treba uklanjati sto je vise moguce. I to nije znak slabosti, naprotiv.

Ja bih samo rekla Sab da potrazite pomoc, posavetujete se kako da se postavite, ali da se vi previse ne mesate. Podrzite ga, budite mu vetar u ledja, ali pustite malo i njega. Nekada deca najbolje sama rese i bez nas odraslih. Ali pazite iz prikrajka da se stvar slucajno ne otrgne kontroli. Mora i da jaca sam ali i da zna da ima porodicu koja je uvek tu za njega da ga podrzi, da nije sam.

leni, broccoli i MicaZoki(LUKA) volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@k a m upravo smo na terenu i iz.prikrajka osluskujem ,a prije toga smo sat vremena razgovarali s njim kao pripremna radnja i jacali mu licne stavove. 

@KruelaDeviL necete no povjerovati.dok ne vidite, te mame su stava da samozivost i ulicno vaspitanje cine veceg borca i to sto ih nekad udare (udare majke) je faza proci ce.

Napominjem da.ne volim da se druzi sa njima ,ne.tjeram ga al mu ne branim jer mozda je bolje da kao mali vidi sta je lose. Slazem se sa svima i jacamo mu samopouzdanje i verbalnu tehniku odbrane. Imali smo pomak cak rekao im je da ga cekaju pa kad mu se bude izlazilo pridruzice im se i izasao je nakon sat ipo. Obicno momentalno istrci =)

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@broccoli nije isto zgrada i kuca sa dvoristem. Kada je ovakva situacija dijete ti je tuzno jer se bas svi igraju ispred njega.. sve je otvorenije nego u zgradi,a ulica nema saobraja pa ix ima na sve strane. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skoro smo pisale o tome, puno je, i previse roditelja koji smatraju da je takvo ponasanje olicenje hrabrosti i snage. Cak se i ovde u Cg, gde su se do skoro postovali neki kodeksi ponasanja, situacija katastrofa. Ono nase-ustani baki, postuj starije, ne udaraj devojcice i slabije od sebe...postuju malobrojni. Mama onog malog koji je isamarao moju Simonu i dalje na roditeljski sastancima place ubedjujuci nas da njenog malog medu zadirkuju jer je iz mesovitog braka. A medo zlostavlja decu godinama, ima 3x vise kila od svih, trenira karate...sta ces, ucis dete da se skloni, da trazi pomoc, nista drugo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@broccoli nije isto zgrada i kuca sa dvoristem. Kada je ovakva situacija dijete ti je tuzno jer se bas svi igraju ispred njega.. sve je otvorenije nego u zgradi,a ulica nema saobraja pa ix ima na sve strane. 

Kad je moja najstarija prolazila kriz slicnu situaciju sa drugaricama, moja prijateljica psiholog me je posavetovala da je ucinim popularnom. Da pozove jednu drugaricu da rade nesto posebno, da im pre skole kupim vocnu salatu, povedem ih u Deltu, nesto tako trivijalno sto devojcice vole. I stvarno, ostale su bile malo ljubomorne pa su se malo po malo opet zblizilr. Ima nacina samo je nama tesko da se spustimo do njihovih godina, iskustvo nam smeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Napominjem da.ne volim da se druzi sa njima ,ne.tjeram ga al mu ne branim jer mozda je bolje da kao mali vidi sta je lose. Slazem se sa svima i jacamo mu samopouzdanje i verbalnu tehniku odbrane. Imali smo pomak cak rekao im je da ga cekaju pa kad mu se bude izlazilo pridruzice im se i izasao je nakon sat ipo. Obicno momentalno istrci =)

Znas kako se kaze: Niko nije dovoljno los da ne bi mogao da bude dobar primer. ;) Udaraju majke, no comment.

Ja sam isto pomislila sto i leni. Da mu pravis povremeno zurkice u dvoristu, na koje ce pozivati drugare iz skole i raditi neke skroz cool stvari. Da ta deca vide da je omiljen u drustvu i da oni njemu i nisu potrebnii. Odmah ce promeniti stav.

Sab voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

 

 @k a m    i leni  haha to je sjajan osjecaj i za mamu a posebno za djecu, probala sam i radi kod djevojcica al kod djecaka (drugara)izaziva revolt. Jer to su ocito zanemareni djecaci. Mozete li mislit kad su mu kompleks stvarali jer sam ga naucila da svira gitaru !

Jos jedan fin korak nakon 1h igre je dosao da slaze lego jer mu se ne svidja ekipa. Top,izgleda da istrajni razgovori pocese da rade taman kad zatrazih pomoc =)

 

 

Izmenjeno od strane Sab
k a m , broccoli, Zone* i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvek smo tu da pomognemo jedna drugoj. Ovo sto sada ti prolazis i sto su prosle neke mame,nas tek ceka. 

Sab voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@broccoli nije isto zgrada i kuca sa dvoristem. Kada je ovakva situacija dijete ti je tuzno jer se bas svi igraju ispred njega.. sve je otvorenije nego u zgradi,a ulica nema saobraja pa ix ima na sve strane. 

Znam, razumem, kažem zgrada, ali mala i sličan je koncept i kod nas... 

Leni, odlična ideja:)

Ja sam iznosila neke super kocke, pa krede, pa bombone, kao da ih usmerim na neke dobre aktivnosti, jer očito da od nedostatka ideja za pravu igru, prave gluposti... Medjutim, bez veze mi je da se previše namećem, i zbog njega i zbog drugih majki.

 

Sab voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je moja najstarija prolazila kriz slicnu situaciju sa drugaricama, moja prijateljica psiholog me je posavetovala da je ucinim popularnom. Da pozove jednu drugaricu da rade nesto posebno, da im pre skole kupim vocnu salatu, povedem ih u Deltu, nesto tako trivijalno sto devojcice vole. I stvarno, ostale su bile malo ljubomorne pa su se malo po malo opet zblizilr. Ima nacina samo je nama tesko da se spustimo do njihovih godina, iskustvo nam smeta.

To sam i ja isto pomislila,da napravi nesto u svom dvoristu,sto i drugi decaci vole,pa da pozove svoje drugare iz skole i jednog ili dvoje iz ulice. Da ovi vide da je on ustvari bas cool,pa ce onda ovi iz ulice sto su bili,da prepricavaju ostalima iz ulice,kako je bilo strava itd. Pa ce mu se i ostali malo pribliziti i omeksati.

Sab voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame sjajne ste! Mnogo mi ovo pomaze =)

Sab,kakva je situacija,sta se desava? Pisi,bas me zanima kako ste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.