Pravilno drzanje bebe

odgovora

Objavljeno

ja moju vec stavljam u sedeci...mada gledam da ne preterujem i uglavnom je sputavam...al to nekad ne pali...sad kad lezi ona sama podigne grudni kos i zacudjeno gleda oko sebe...mada kada je u sedecem ne moze da se odrzava i pada sa strane, sto mi je pokazatelj da jos uvek to za nju nije bas naj naj polozaj...

druga stvar ima neopisivu zelju da stane na noge, ja joj poneki put pustim da pipne podlogu ona se sva odusevi i pocne da ispusta zvue odusevljenja...a ja je onda obalim na pod i pustim da bude cetvoronoske...e sad to cetvoronoske neki put bude duze, a neki put krace, jednostavno se sama obali na ledja, spusti se na jednu ruku i legne na ledja...

ne znam da l radim bas sve kako treba, ali pokusavam da je ispratim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je fizijatar rekao da je stavljam u polusedeći u kolicima.Ja sam pitala a zašto?Ona kaže jer se Sofija već napreže da vidi šta se oko nje dešava,i da je najboljji taj polusedeći položaj,ili da je preko dana poduprem jastucima.Ali,ona se jako buni kad joj ispod leđa stavim jastuke,jedino joj prija u autosjedalici.I buni se za polusjedeći u kolicima.P a sam odustala.Šta da radim?

I kakav UZ se radi?

UZ kukova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

UZ kukova :)

A-ha,radimo 10 aprila,uskoro.Mada ja sam već skinula široki povoj.

Znači to ima veze i sa kukovima?Pa vjerovatno je opterećenje na kukove taj polusjedeći.Ja sam odlučila,da Sofija sama odluči kada će.Sve dok se ona buni ja je neću stavljati.A to što se diže ne znači da joj je dosadno na leđima kako reče dr.

Inače ona meni spava na stomaku preko dana.Ja joj sama namjestim glavicu,čas na jednu čas na drugu stranu.A najviše u korist tortikolisa,i to je pomoglo da sad čvrsto drži glavu u središnjoj osi.

Mislim da kad malo ojačaju nećemo moći puno kontrolisati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi, polusedeci jos nije za nju,a autosediste joj ne omoguceve polusedeci vec fetusni polozaj. Nama to smao tako izgleda. Mora da se saceka UZ kukova i nikakvo podupiranje zarad polusedeceg ne valja.

Ako ti spava na stomaku odigni joj stopala od podloge obavezno.

Vaskrsija, ukoliko se ona sama dize uz ogradicu kreveca da stoji nemoj je ometati, ali je nemoj ti dizati na noge da stoji.

Sva deca ce iz ledjnog polozaja, preko boka uz pomoc ruke doci u sedeci polozaj kada budu spremne i iz tog sedeceg se se dizati na noge tako sto ce ukrstati nogice, hvatati se za ogradicu da bi se pridigle. Sve sto radi sama, pustaj je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi, polusedeci jos nije za nju,a autosediste joj ne omoguceve polusedeci vec fetusni polozaj. Nama to smao tako izgleda. Mora da se saceka UZ kukova i nikakvo podupiranje zarad polusedeceg ne valja.

Ako ti spava na stomaku odigni joj stopala od podloge obavezno.

Vaskrsija, ukoliko se ona sama dize uz ogradicu kreveca da stoji nemoj je ometati, ali je nemoj ti dizati na noge da stoji.

Sva deca ce iz ledjnog polozaja, preko boka uz pomoc ruke doci u sedeci polozaj kada budu spremne i iz tog sedeceg se se dizati na noge tako sto ce ukrstati nogice, hvatati se za ogradicu da bi se pridigle. Sve sto radi sama, pustaj je.

Sram bilo doktoricu što me to savjetuje,a mnoge je mame sigurno i poslušaju.Ja sam eto stavila kako mi ona rekla,i Sofija se jako bunila,više nisam nijednom. :angry:

Hvala Yeco,baš mi je teško,kako imamo loše pedijatre... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je fizijatar rekao a i terapeuti da su bebe spremne za sedeci polozaj tek kada same uspeju da sednu. Polusedeci nam se savetovao posle poslednjeg UZ kukova i to samo u kolicima kada setamo. Sve ostalo je pusteno bebi da odradi. Nase dete, iako smo imali problema sa hipertonusom, je sedelo samostalno sa 8 meseci, propuzao sa 11 a prohodao sa 12.

Da smo sami stavljali dete da sedi pre njegovog vremena, da smo ga dizali na noge pre nego sto je sam ustao, smatraju doktori da ne bi tako brzo prohodao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je fizijatar rekao a i terapeuti da su bebe spremne za sedeci polozaj tek kada same uspeju da sednu. Polusedeci nam se savetovao posle poslednjeg UZ kukova i to samo u kolicima kada setamo. Sve ostalo je pusteno bebi da odradi. Nase dete, iako smo imali problema sa hipertonusom, je sedelo samostalno sa 8 meseci, propuzao sa 11 a prohodao sa 12.

Da smo sami stavljali dete da sedi pre njegovog vremena, da smo ga dizali na noge pre nego sto je sam ustao, smatraju doktori da ne bi tako brzo prohodao.

Moja majka nas ništa nije podupirala i stavljala u polusjedeći,pa je moj brat prohodao sa 8 mjeseci!Mislim da se svaka beba individualno razvija,i treba je pustiti da sam odluči kada će koji korak preduzeti.Ispravite me ako grešim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi, polusedeci jos nije za nju,a autosediste joj ne omoguceve polusedeci vec fetusni polozaj. Nama to smao tako izgleda. Mora da se saceka UZ kukova i nikakvo podupiranje zarad polusedeceg ne valja.

Ako ti spava na stomaku odigni joj stopala od podloge obavezno.

Vaskrsija, ukoliko se ona sama dize uz ogradicu kreveca da stoji nemoj je ometati, ali je nemoj ti dizati na noge da stoji.

Sva deca ce iz ledjnog polozaja, preko boka uz pomoc ruke doci u sedeci polozaj kada budu spremne i iz tog sedeceg se se dizati na noge tako sto ce ukrstati nogice, hvatati se za ogradicu da bi se pridigle. Sve sto radi sama, pustaj je.

ma daleko je ona od toga da se sama dize, nije da ne pokusava, al dupe joj je jos tesko :)...ali batrga se, batrga, borba je neprestana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam se jako iznervirala! Niko mi NIKADA nije rekao za tu vežbicu okretanja na bok, iako sam išla u školicu za trudnjače i patronažna dolazila i sve. Ne mogu da verujem koliko su neodgovorni! I sad sam pet nedelja zakasnila da svojoj bebi olakšam stvari... No, bolje ikad...

Nego, do kada da stavljam bebu da spava na boku (sa onim urolanim peškirom iza leđa)? Beba ima pet nedelja, čini se da joj prija položaj na leđima, ali je ja i dalje (možda ću ispasti glupa u društvu) okrećem da spava na boku.

Još nešto, naša beba ima pojačan Morov refleks, što je često budi iz sna. E sad, joguni se i ne da da je umotam u kiflicu (swaddle, znate na šta mislim), a ja sam u strahu od SIDS-a i plašim se da je stavljam da spava na stomaku (što olakša stvari kod tog mlataranja). Da li bi trebalo da spava na stomaku? Kad mi spava na grudima (često je stavim ujutro da se ne budi svakih pet minuta), ja sam stalno u polu snu i slušam da li diše. :o

I da li neko može da mi objasni kako kupa bebu u ležećem položaju u kadici? Mi je još uvek kupamo preko ruke (lakše nam je tako), ali već je teška i migolji se, pa moramo da pređemo na leganje.

Hvala unapred i svako dobro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema razloga da se nerviras jer skoro nikom nisu pokazane te vezbe osim onoj deci koja su morala da idu na terapije kod fizioterapeuta. Mi pisemo nasa saznanja ovde kako bi i roditelji cija deca nemaju nikakve probleme mogli da rade vezbe jer su vise nego korisne.

Naravno da nisi zakasnila ako ti beba ima tek 5 nedelja. Sa 2 meseca se pocinje sa vezbama okretanja. Vazno je da ti koristis sada te vezbe okretanja kako bi prepovila bebu na najispravniji nacin. Tako maloj bebi je dovoljno sto se menjaju pelene kako treba. ;)

Moja beba ( kad je bio beba) nije spavao na boku vise od 4 nedelje. Posle toga je stalno spavao na ledjima, sto je i sada uglavnom slucaj. dakle, nema pravila. Nekim bebama prija na ledjima nekim na stomaku,a nekima na boku.

Sto se tice spavanja na stomaku, uglavnom nije problem osim sto treba voditi racuna o bebinim stopalima. Ispod bebinih skocnih zglobova se stavlja urolani peskiric kako bi joj se odigla stopala od podloge da ne bi bilo kasnije problema sa iskrivljenim stoplaima.

Da li ste dobili kao dijagnozu od doktora o izrazenom Moor-u ili ti to konstatujes?

Kupali smo ga prvih mesec dana preko ruke, a onda smo kupili drzac sa frotirnom navlakom koji u kadi izgleda kao ligenstul ;) Vrlo jedna zgodna stvarcica. Ne znam pravo ime za to ali ima da se kupi u svim specijalizovanim radnjama za bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, veliko vam hvala na trudu i razumevanju. Nemate pojma koliko znači pravilno uputstvo.

YelenaC: beba nema dijagnozu pojačanog Morovog refleksa, nego to ja zaključujem.

Dobili smo uput za Sokobanjsku zbog hipertoničnosti, pa ćemo videti dalji razvoj događaja.

Hvala još jedared.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 3.5 meseca, jaka je i krupna, sama drzi glavu i veoma je aktivna. Posto cesto bljucka, primetila sam da joj odgovara kad je malo uzdignut gornji deo tela. Cesto je, tokom dana, stavim na tanak jastucic, pa tako lezi i igra se. Da li je to dobro za njenu kicmu i kukove, ne znam! Na UZ kazu da su kukici ok. Stavljam je tako celim gornjim delom tela, ne samo glavu, mislite li da je to ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da to nije dobro. Bolje je bebu drzati u fetusnom polozaju nego je izvijati i ispravljati ledja jastucima. Beba trazi fetusni polozaj ne samo zbog karlice, kukova i kicme vec zbog mehanickog sazrevanja organa za varenje. Savijena kicma u fetusnom polozaju za bebe znaci bolj rad zeluca i creva, ne samo olaksanje ledjnih misica.

Dakle, ako i mislis da je tvoj bebi tako prijatno, bar joj podmeci pod nogice urolani peskiric kako bi se ledja bar malo savila a kolena bila sto blize stomaku.

Jedini polozaj koji bebi moze da prija, pored fetusnog je lezanje na stomaku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li su ležaljke za bebe pravljenje po principu autosedišta,tj. one podrazumevaju taj fetusni položaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas se svasta naziva lezaljkama za bebe, tako da ne znam na sta stvarno mislis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, takva je skoro pa isto kao autosediste s' tim sto su u autosedistu jos nogice dignute prema stomaku.

Najvaznije je kako drzati bebu u rukama. Koji polozaji su povoljni i udobni bebi dok je nosimo. Sling marama i mnoge druge su fenomenalna stvar.

Ove lezaljke se brzo prevazidju, zauzimaju puno prostora i nisu previse korisne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedini polozaj koji bebi moze da prija, pored fetusnog je lezanje na stomaku.

Hvala na detaljenom odgovoru, primenicu :rolleyes:!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC,

Ako imate neki link sa video snimkom ovih vezbi, molim Vas, postavite, znacilo bi. Hvala na opisu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema link, duso. Sve sam pretrazila i nisam naisla ni na jedan koristan video. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene sa izveštajem od fizijatra. Naša bebironka em je hipertonična, em ima i tortikolis... :( Pokazali nam vežbe, idemo još jedared naredne nedelje da nam još malo pokažu i onda kontrola za mesec i po dana. Vežbam sa njom tri puta dnevno malo duže, a hvatam trenutke kad je raspoložena pa ubacim još po koju turu vežbica. Za sad ih relativno ok prihvata, videćemo kako se stvari budu odvijale. Eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene sa izveštajem od fizijatra. Naša bebironka em je hipertonična, em ima i tortikolis... :( Pokazali nam vežbe, idemo još jedared naredne nedelje da nam još malo pokažu i onda kontrola za mesec i po dana. Vežbam sa njom tri puta dnevno malo duže, a hvatam trenutke kad je raspoložena pa ubacim još po koju turu vežbica. Za sad ih relativno ok prihvata, videćemo kako se stvari budu odvijale. Eto...

I da, pitala ja za nošenje u slingu ili hug bug-u, rekoše mi da sačekam da se vidi šta će biti sa hipertonuson. Posle saznadoh da se ne preporučuju pošto povećavaju hipertonus, kao i podmetanje urolanih peškirića pod stopala (za položaj na stomaku) ili kolena (za položaj na leđima).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam gde si saznala da sling marame ne valjaju za hipertonus kada se hipertonus 'leci' upravo fetusnim polozajem. Za tortikolis OK, mozda i za delimican tj. paricajalan hipertonus, mada uglavnom je fetusni polozaj najvazniji i najbolji.

Bebe sa hipertonusom obicno ne trpe polozaj na stomaku, a za lezanje na ledjima je ako vazno da beba, u jakom hipertonusu, ima podignuta kolenca sto vise do stomaka kako bi se opustali misici butina i stomacni misici.

Nesto ti bas nisu dobro objasnili. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam gde si saznala da sling marame ne valjaju za hipertonus kada se hipertonus 'leci' upravo fetusnim polozajem. Za tortikolis OK, mozda i za delimican tj. paricajalan hipertonus, mada uglavnom je fetusni polozaj najvazniji i najbolji.

Bebe sa hipertonusom obicno ne trpe polozaj na stomaku, a za lezanje na ledjima je ako vazno da beba, u jakom hipertonusu, ima podignuta kolenca sto vise do stomaka kako bi se opustali misici butina i stomacni misici.

Nesto ti bas nisu dobro objasnili. :unsure:

Učinilo mi se da prvi put čuju za hug bug ili sling kada sam ih pitala, pa je onda valjda lakše reći "nemoj". Pffff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učinilo mi se da prvi put čuju za hug bug ili sling kada sam ih pitala, pa je onda valjda lakše reći "nemoj". Pffff

Nama su rekli da do 6 meseci ne sme da se vozi u jajetu. zamisli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.