Pravilno drzanje bebe

odgovora

Objavljeno

Pa uvek sam gledala da budem nezna maksimalno sa njim,kupam ga tako sto stavim peskir na dnu kadice a njega u lezecem polozaju na peskir bez drzenja jer je tezak ali sa malo vode a na kraju ga isperem tako sto ga drzim preko ruke tj da liocdem gleda dole,a muz ga ispire,a kad ga nosim onda su njegova ledja uz moj stomak,spava na ledjima iu glavnom je na ledjima...to je kratak opis cega sam se setila....da li je po tebi to ok???h v a l a :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve zavisi kako si se ophodila prema bebi u prva 3 meseca. To ne mozemo da nagadjamo, ali na kontroli bi pedijatar mogao da uvidi ukoliko ima nekih promena.

Na zalost, na ovoj temi imas priliku da procitas i primer kako ne treba sa bebom postupati, te verujem da ti nisi tako nesto radila.

Uvek je vazno da bebi priustis sto cesce fetusni polozaj. To je polozaj koji je beba imala 9 meseci u stomaku i tako se razvijala. Verovala ili ne, moj sin, koji sada ima 2,5 godine i dalje najlakse zaspi ako mu savijem noge u kolenima i ukoliko savije ledja. Nije vazno da li je na boku ili na ledjima. To je polozaj u kome se bebe/deca najsigurnije osecaju.

Zamilicu te, nezavisno od ove teme, da ne koristis velika slova na forumu. Mnogi mogu da protumace da 'vices' dok pises postove. :)

I kod nas je ista situacija! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa uvek sam gledala da budem nezna maksimalno sa njim,kupam ga tako sto stavim peskir na dnu kadice a njega u lezecem polozaju na peskir bez drzenja jer je tezak ali sa malo vode a na kraju ga isperem tako sto ga drzim preko ruke tj da liocdem gleda dole,a muz ga ispire,a kad ga nosim onda su njegova ledja uz moj stomak,spava na ledjima iu glavnom je na ledjima...to je kratak opis cega sam se setila....da li je po tebi to ok???h v a l a :rolleyes:

Jeste OK. Videla si neke slike koje smo postavljali na temi? Po tvom opisu uopste ne moras da brines. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas je ista situacija! :)

Najdraza poza je da ja legnem na bok, savijem noge u kolenima, a on stavi glavu na jastuk, lezi na ledjima i digne noge preko mojih. ;) Naravno, kad zaspi, sam se okrene i sloni se sa jastuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste OK. Videla si neke slike koje smo postavljali na temi? Po tvom opisu uopste ne moras da brines. ;)

Ooo bas mi je laknulo :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ooo bas mi je laknulo :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Cini se meni da ti previse brines. :) Uzivaj sa svojom bebicom, mazi je. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitah ovde cudne postove i samo da dodam da vecina nas nije "luda" sto brizno postupa sa svojim bebama bez obzira da li su cvrsce ili ne,mislim da je svako odgovoran za svoje dete i s'tim u vezi i neka se dalje nosi sa posledicama koje ima beba.

Vecina nas ovde na slicne nacine kupa bebu tj.drzi je pi kupanju,a isto to se odnosi uopste na drzanje bebe.Meni je patronazna sesta pokazala kako da kupam bebu,preko ruke a polozj bebinih nogu je kao da kleci a ne da kleci,jer on sam tako skupi nogice a ja ga naravno ne oslanjam na njih vec ga drzim sve vreme.

Nego imam pitanje iako sam dosta procitala odgovora na isto,naime o polozaju bebe u jajetu?Uvek kad ga stavim u jaje cini mi se da mu je neudobno,malo se izvija,ali i pedijatar mi je rekao da mu to ne smeta jer su mu nogice podignute a guza u onoj "rupi".A meni se uvek cini da on sedi?Mozda zato sto je jako mali?Sta mislite o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitah ovde cudne postove i samo da dodam da vecina nas nije "luda" sto brizno postupa sa svojim bebama bez obzira da li su cvrsce ili ne,mislim da je svako odgovoran za svoje dete i s'tim u vezi i neka se dalje nosi sa posledicama koje ima beba.

Vecina nas ovde na slicne nacine kupa bebu tj.drzi je pi kupanju,a isto to se odnosi uopste na drzanje bebe.Meni je patronazna sesta pokazala kako da kupam bebu,preko ruke a polozj bebinih nogu je kao da kleci a ne da kleci,jer on sam tako skupi nogice a ja ga naravno ne oslanjam na njih vec ga drzim sve vreme.

Nego imam pitanje iako sam dosta procitala odgovora na isto,naime o polozaju bebe u jajetu?Uvek kad ga stavim u jaje cini mi se da mu je neudobno,malo se izvija,ali i pedijatar mi je rekao da mu to ne smeta jer su mu nogice podignute a guza u onoj "rupi".A meni se uvek cini da on sedi?Mozda zato sto je jako mali?Sta mislite o tome?

i meni se cini da im je neudobno pa ga najmanje tamo stavljam a meni je patronozna na kursu za trudnice rekla da izbegavamo da ih tamo stavljmo jer je neudobno i steti za kicmu...kome covek da veruje i kog da slusa???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veruje se fizijatrima, a ne medicinskim sestrama. Fizijatri tvrde da je to najbolji polozaj za bebe. To sto je nama neudobno na oko, ne znaci da je bebama neudbono. To sto se bebe izvijaju, a tako su male, to su samo refleksi a ne ponasanje zbog neudobnosti.One ne znaju da reaguju na takve stvari drugacije nego placom. Prema tome, stvar je vase odluke kome cete verovati.

Pisala sam na ovoj temi o 'jajetu' pa necu ponavljati svoje iskustvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim za odgovor, posto vidim da vas ima koje se bas razumete... Moja Lena, 3,5 meseca, podjednako okrece glavu na obe strane... ali, kada lezi na ledjima glava joj je nagnuta vise ka levom uvetu... Bili smo kod fizijatra, on je rekao da je skracen desni misic, dao da istezemo desnu stranu... A ja stalno nesto mislim da je on pobrkao levo i desno!!! Barem mi je to logicno... Sta kazete o tome???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim za odgovor, posto vidim da vas ima koje se bas razumete... Moja Lena, 3,5 meseca, podjednako okrece glavu na obe strane... ali, kada lezi na ledjima glava joj je nagnuta vise ka levom uvetu... Bili smo kod fizijatra, on je rekao da je skracen desni misic, dao da istezemo desnu stranu... A ja stalno nesto mislim da je on pobrkao levo i desno!!! Barem mi je to logicno... Sta kazete o tome???

Maki ja nisam ona koja se bas razume,najbolje ce ti odgovoriti Yelena C,ali dok to ona ne uradi,ja kontam da ti je rekao da istezes desnu stranu,zato sto ona kada lezi na ledjima i okrene glavu na levu stranu,desna strana joj je slobodna.Znaci da joj je opustenije na levoj strani,a da se tako izrazim zategnutije na desnoj,pa zato da rastegnes i opustis desnu stranu da bi joj bilo lakse.ne znam koliko me razumes...mislim meni je tako logicnije....Obrati paznju sa koje joj strane prilazis,gde spavas u odnosu na krevetac i sl.Ako je to leva strana njena,zato ti lakse okrece glavu ka levom uvetu.Zarotiraj strane,neka joj nogice budu na mestu gde joj je glavica.Valjda si me nesto razumela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim za odgovor, posto vidim da vas ima koje se bas razumete... Moja Lena, 3,5 meseca, podjednako okrece glavu na obe strane... ali, kada lezi na ledjima glava joj je nagnuta vise ka levom uvetu... Bili smo kod fizijatra, on je rekao da je skracen desni misic, dao da istezemo desnu stranu... A ja stalno nesto mislim da je on pobrkao levo i desno!!! Barem mi je to logicno... Sta kazete o tome???

Mi imamo odredjeno drzanje zbog hipertonusa, ali mislim da za sve bebe vazi isto - da se menja strana spavanja i noge/glava, tako da joj stalno prilazis sa razlicitih strana i da joj svetlo stalno pada sa razlicite strane. Mozda tako okrece glavu zato sto joj sa te strane pada svetlo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim za odgovor, posto vidim da vas ima koje se bas razumete... Moja Lena, 3,5 meseca, podjednako okrece glavu na obe strane... ali, kada lezi na ledjima glava joj je nagnuta vise ka levom uvetu... Bili smo kod fizijatra, on je rekao da je skracen desni misic, dao da istezemo desnu stranu... A ja stalno nesto mislim da je on pobrkao levo i desno!!! Barem mi je to logicno... Sta kazete o tome???

Ako lezi na ledjima, zar joj glava nise nije postrance? Da lezi na jednom ili drugom obrazu?

Po meni, vazno je kako ona drzi glavu inace. Da li joj je stabilna glava kada je nosis u polozaju od sebe, da bude ledjima naslonjena na tvoje grudi?

Meni nije jasno cak ni kako da 'istezes' misic vrata... ma koja strana bila u pitanju... a opet, ako je skracen levi misic, zasto bi istezala desni jos? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E Marija to smo i mi imali samo obrnuto. Nama je bio skrecen levi pa je stalno vise naginjala i okretala u desnu stranu. Moras da ga isteglis. To je malo nelagodno al pokusaj. Radi kako su ti pokazali, za obe al vise na toj strani. Kad ti spava na desnom boku podbacijoj vise pelena a na levom nek joj je ravno. Ne znam sta su ti jos rekli, ima tu jos fazona, aktivna i pasivna stimulacija. Znaci ti joj uvek prilazi i igraj se s njene desne strane, radi tako da vise okrece glavicu na tu suprotnu stranu koja joj malo teze ide, tj desnu..ps nadam se da sam dobro napisala ako nisam nek me isprave malo mi se pomesale ove sssstrane.....znaci dr ti je dobro reko...leva strana-desni misic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pokusacu malo bolje da vam objasnim, mislim da me niko nije razumeo, tj. nisam dobro objasnila...

Ona podjednako okrece glavu na obe strane, cvrsto drzi glavu kad je drzim, cvrsto je drzi i kad je podizem iz lezeceg u sedeci... Jedini problem je kada lezi na ledjima i gleda na gore njoj je levo uvo blize ramenu nego desno. Po dijagnozi lekara njoj je skracen desni misic, po meni levi. Ili ja gresim??? Mi sad vezbicama guramo glavicu u levo, a njoj vec ide glava u levo :unsure:

Inace sve ostalo radimo kako treba, okrecem je uvek kad spava, uvek ka svetlu, od pocetka je stimulisem da okrece glavicu i ona to radi bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pokusacu malo bolje da vam objasnim, mislim da me niko nije razumeo, tj. nisam dobro objasnila...

Ona podjednako okrece glavu na obe strane, cvrsto drzi glavu kad je drzim, cvrsto je drzi i kad je podizem iz lezeceg u sedeci... Jedini problem je kada lezi na ledjima i gleda na gore njoj je levo uvo blize ramenu nego desno. Po dijagnozi lekara njoj je skracen desni misic, po meni levi. Ili ja gresim??? Mi sad vezbicama guramo glavicu u levo, a njoj vec ide glava u levo :unsure:

Inace sve ostalo radimo kako treba, okrecem je uvek kad spava, uvek ka svetlu, od pocetka je stimulisem da okrece glavicu i ona to radi bez problema.

Ja mislim da te razumem. Prvo da ti kazem da to nije nista strasno i ne panicis, ako si se mozda vec uplasila. I gde ste isli kod fizijatra?

Sad ovako, moja je jos u porodilistu kako je lezala na ledjima glavicu stalno drzala na desnoj strani, znaci njen desni obraz uz krevet i jos gleda nagore, znaci u desno i iskrivi se kao da gleda plafon. Evo uzela sam izvestaj da pogledam, pise Diskretna plagicefalija levo. Levi misic zateze i u laterofleksiji i rotaciji.

E sad istezali smo njenu levu stranu vrata, tj. misic. I meni je to bilo zbrkano al tako su nam objasnili. A to skracen sto te buni je ja mislim ustvari zategnut i treba ga istegliti da bude elastican kao ovaj drugi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama je dr na prethodnoj kontroli rekla da istežemo desni vratni mišić i pokazala nam kako. Ja sam se stresla kad sam videla šta joj radi i kako joj vuče glavu i još kad je Tisa počela da plače, odmah sam je otela :) Probala sam par puta, ona je plakala i ja sam odustala. Na najsvežijoj kontroli je sve bilo ok, a baš ju je detaljno pregledala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da te razumem. Prvo da ti kazem da to nije nista strasno i ne panicis, ako si se mozda vec uplasila. I gde ste isli kod fizijatra?

Sad ovako, moja je jos u porodilistu kako je lezala na ledjima glavicu stalno drzala na desnoj strani, znaci njen desni obraz uz krevet i jos gleda nagore, znaci u desno i iskrivi se kao da gleda plafon. Evo uzela sam izvestaj da pogledam, pise Diskretna plagicefalija levo. Levi misic zateze i u laterofleksiji i rotaciji.

E sad istezali smo njenu levu stranu vrata, tj. misic. I meni je to bilo zbrkano al tako su nam objasnili. A to skracen sto te buni je ja mislim ustvari zategnut i treba ga istegliti da bude elastican kao ovaj drugi.

E pa vidis sta tu meni nije jasno... eto vi ste istezali taj misic koji je bio zategnut, a nama glavica ide na levo, a oni nam dali da istezemo desnu stranu... Ma kako god razmisljam sve sam sigurnija da je doktorka pobrkala levo desno... ali ne sekiram se, resice se to... brze sa vezbama ili sporije samo od sebe, pravilnim drzanjem i stimulacijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za temu!!! Istina je da ima mama koje to odlicno rade od prvog dana, ali ja sam bila svedok gde to bas nije bilo tako. Bebe su bile uglavnom placljive. Nije stvar ni u mamama, koliko, cini mi se, u tatama. Njima je najteze objasniti. Jelena je ovo bas lepo napisala, vrlo konkretno.

Priznajem, da nismo isli na vezbe od 1. meseca zbog hipertonusa, za mnoge polozaje ne bih ni znala, a tako prijaju tek rodjenoj bebi. Isto tako, bila sam zbunjena kada mi je terapeut prvog dana rekla da je bebi najudobnije u bebecem autosedistu jer ono je anatomski napravljeno za fetusni polozaj. Mnogi to ne znaju i ovo je odlicna tema za sve buduce roditelje.

Aha! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha! ;)

Sad sve znas. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da sam na ovoj temi procitala... Da li bebi smeta ako je cesto u autosedistu (ono sto se dobija uz kolica-jaje)? Moja beba jako voli da spava u njemu i retko kad hoce u krevetac.Neko kaze da ne valja duze od 2 sata dnevno,a njoj bas prija i lepo spava u njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana, bolje da pitas vaseg pedijatra ili fizioterapeuta, mada je mm kad smo kupovali kolica+autosediste bas studirao po netu i procitao da se preporucuje maksimalno 2 sata u AS. Naravno i mi se nekad nismo striktno toga pridrzavali, ako je zaspala u putu do kuce ostavim je da spava dok se sama ne probudi. Al mozda bolje da je naviknes na krevetac. Poz. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo kakvo je nase sediste,bas ga voli.

o2k-SDC123.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pisala na ovoj temi da smo mi odbili preporuku od fizijatra da bebu drzimo u autosedistu (za bebe) bez ogranicenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pisala na ovoj temi da smo mi odbili preporuku od fizijatra da bebu drzimo u autosedistu (za bebe) bez ogranicenja.

dobili ili odbili, cini mi se da sam citala da ste dobili... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.