Pravilno drzanje bebe

odgovora

Objavljeno

mozemo i hocemo.. kad se Luka rodio, nesto se nisam bas informisala, a i tad jos nije po zakonu bilo da mora i u autu , mislim da je tek negde pred leto 2009 usvojeno da dete mora biti u vlastitom sedistu, pa je tako sa 9 meseci i stavljen u sediste, vece.. do tad je bilo parola snadji se ili se drzao ili lezao..

sad vec gledam jaje za bebu..

moze neka preporuka, da znam sta mi je bitno kad gledam. da, videla sam u turbolimacu da ima i neko postolje koje se postavi na sediste pa u njega ide jaje, kao za vecu sigurnost.. malo mi je bezveze jer vidim po komentarima drugih zena da samo stave jaje i uvezu ga pojasom.. sto dodatno potrositi jos preko 50e!!!

Imas temu o autosedistima (autosedalice)

Moram da dodam jedan kometar jos, ali bez ljutnje:

Da li mi bebe treba da stavljamo u autosedista zato sto je to zakonom predividjeno ili zelimo svojoj deci najbolju sigurnost?

Znam da je ovo OT, ali me je ponukao Ivanin post za neke buduce roditelje koji o tome mozda ne razmisljaju jos uvek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to sta je zakon ili ne nas ovde ne zanima,mi pricamo o tome koliko je ovo sediste korisno zbog pravilnog stava i razvoja deteta.....evo Yelena je ziv primer da se to sediste ne koristi samo u autu,nego i kuci kao hranilica i kao ljuljaska pa i za spavanje!!!Naravno da je bitna i bezbednost deteta u autu ja to neosporavam ali ovde pricamo o polozajima i nacinima koji pomazu da se beba i njena kicma (kao uostalom i celo telo) na pravi nacin razvijaju i kako da bebe sa nekim defrmitetima ispravno postavljamo i nosimo kako bi im pomogli da prevazidju problem!!!Evo opet se vracam na Yelenu i njenog Petra-smatram da je ovo sediste vama pomoglo u tome da prevazidjete vas problem sa hipertonusom,naravno uz sve druge terapiske vezbice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imas temu o autosedistima (autosedalice)

Moram da dodam jedan kometar jos, ali bez ljutnje:

Da li mi bebe treba da stavljamo u autosedista zato sto je to zakonom predividjeno ili zelimo svojoj deci najbolju sigurnost?

Znam da je ovo OT, ali me je ponukao Ivanin post za neke buduce roditelje koji o tome mozda ne razmisljaju jos uvek.

pa naravno da ih stavljamo u sedista zbog sigurnosti. ja svoje dete i na 500m vezujem u sedise..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

(Ivana :) @ 5.03.2011, 00:46)

pa naravno da ih stavljamo u sedista zbog sigurnosti. ja svoje dete i na 500m vezujem u sedise..

Nisam napisala to zbog tebe vec zbog buducih roditelja. Ja znam puno njih koji jos ne znaju kolika je vaznost. OT sam...ali vise necu smile.gif

Evo jedne jednog polozaja kako se beba pravilno drzi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena bravo za tatu,tj za tvog muza-retko se vidi da tate lepo drze bebe!!!! jos jednom bravoooo :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelenaaaa, kako su oni slatki!!! :wub:

I mm je tako drzao malca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cim se rodio odma u jaje :P mislim kad smo izlazili iz porodilista,vozio se u njemu do 6 meseca i onda smo kupili vece sediste. U kuci je bio cesto u nejmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena bravo za tatu,tj za tvog muza-retko se vidi da tate lepo drze bebe!!!! jos jednom bravoooo :rolleyes:

Yelenaaaa, kako su oni slatki!!! :wub:

I mm je tako drzao malca...

Ucilo se to kod pravih terapeuta ;) Kad se setim kako ga je drzao kad smo izasli iz bolnice, muka me uhvati. Sva sreca, to je trajalo samo par dana.

Hvala na komplimentima, zene!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala svima na odgovorima jos jednom, danas idemo da pazarimo jos i to i onda smo sve zavrsili. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne umem svoju bebu (1 mesec i 4 nedelje, 4800g) da veze sa tim kaisevima u sediste...jako su tesni, ne mogu da mu proturim rukice, a ne znam kako da olabavim...moze pomoc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne umem svoju bebu (1 mesec i 4 nedelje, 4800g) da veze sa tim kaisevima u sediste...jako su tesni, ne mogu da mu proturim rukice, a ne znam kako da olabavim...moze pomoc?

Sigurno ima neko dugmence (ili nešto slično) na prednjem delu sedišta, na sredini. Znači, ispred bebinih nogu u sredin, ali ne unutar jajeta, već spolja, na obodu, u pogledaj da li se vidi nešto kao dugme, taster ili neka oznaka. Ako baš ništa ne vidiš, probaj prstima da opipaš da li nešto može da se pritisne. Kada to nađeš, pritisni jednom rukom to što si našla, a drugom izvlači pojaseve koliko želiš (jer će se tada pojasevi opustiti). Nadam se da si išta shvatila iz ovog konfuznog objašnjenja :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jao jeste! ima jedan kais, koji nisam mogla da izvucem, ali kad sam skinula navlaku videla sam jednu kopcu koja se stisne da popusti. hvala :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bas bila skeptik oko toga, bojala sam se da detetu nije udobno ali sto sam vise citala na ovu temu- uvidela sam da je to odlicna stvar, i da je dete u tom car seat-u u fetusnom polozaju koji mu prija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bas bila skeptik oko toga, bojala sam se da detetu nije udobno ali sto sam vise citala na ovu temu- uvidela sam da je to odlicna stvar, i da je dete u tom car seat-u u fetusnom polozaju koji mu prija

Apsolutno mu prija ma koliko nama izgledalo nekomotno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obozavali smo to sediste. Od rodjenja smo ga svuda nosali. Kod kuce sam ga koristila kao ljuljasku, pa je beba uvek bila pored mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bas bila skeptik oko toga, bojala sam se da detetu nije udobno ali sto sam vise citala na ovu temu- uvidela sam da je to odlicna stvar, i da je dete u tom car seat-u u fetusnom polozaju koji mu prija

ne postoji bolji polozaj i prijatniji za bebu od ovoga koliko god da tebi to deluje neudobno,veruj mi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa obizrom da smo dugo vremena proveli sa fizioterapetom i naucili kako se pravilno drzi beba, sada vidim mnogo roditelja koji ne pridaju tome vaznost previse :( .

Imam jos jedan savet za sve bebe (ne samo one sa problemima):

Ako vam bebe kratko spavaju, tj. cesto se bude, pokusajte da im napravite tvz. 'fetusni' polozaj tako sto cete uviti jedan peskiric u rolnu i staviti ga ispod bebinih kolena kako bi im nogice bile u vazduhu kad leze na ledjima. Ovaj polozaj prija i starijim bebama. Moje dete i sada, sa 2 godine, najsladje zaspi na ledjima ako prebaci noge preko mojih nogu.

Uglavnom, ukoliko nemate sling maramu,mozete napraviti i ljuljasku od dusecnog carsava i vezati(izmedju rama od vrata, dva zida, ogradice od kreveca) u lezaljku da visi. Vase bebe ce u tome spavati vrlo mirno, a to ce im biti najprirodniji polozaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlican video. Kamo lepe srece da u Srbiji sve lepo objasne <_<

Znam puno roditelja koji nikada bebu nisu okretali na stranu pri presvlacenju. :unsure: Kod nas, izgleda, samo da se to sto pre obavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da su pravila kupanja kod beba obicne budalastine. Voda 37 stepeni, beba na ledjima, vi je pridrzavate, bla, bla, bla... Ja, kad god da sam tako okupala Jovana on je vristao koliko ima snage. Jednom resim da ga okupam po mojim standardima. Namestila sam vodu na 34 stepena, u kadi (velikoj, njegovu sam kadicu odbacila) postavila onaj tepih koji se stavlja da se nebiste poklizali. Kad ga skinem, stavim ga na kolena u klececem polozaju, tako da mi je naslonjen grudimana moju ruku, njegova ruka i glava padaju preko moje ruke, a drzim ga ispod pazuha. Tad ga pokavasim, natrljam, i isperem, a kada je u pitanju kosa, brzo proletim tusem preko glave, usput mu lice malo umijem, pa kad podjem da sipiram od sampona, to u nekoliko navrata tusem prodjem preko glave, i povucem ga blago za nos, da, ako mu je vode uslo tu, izadje. Od kako ga kupam tako place kad izadje iz kade. Sto se tice drzanja, kad sam izasla iz porodilista pocela sam da ga bacam, okrecem, obrcem i sl. Cvrsta je beba bio. Sad je poceo da se dize kad ga stavim u "fetus" polozaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogi su ovde napomenuli da se novorodjence kupa preko ruke(preko bebinih grudi), sa glavom na dole. Ne vidim sta je budalastina iako se novorodjence kupa naslonjeno na adapter ledjima.

Pre bih rekla da je budalastina bacati i prevrtati tek rodjenu bebu, ali to je licna stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogi su ovde napomenuli da se novorodjence kupa preko ruke(preko bebinih grudi), sa glavom na dole. Ne vidim sta je budalastina iako se novorodjence kupa naslonjeno na adapter ledjima.

Pre bih rekla da je budalastina bacati i prevrtati tek rodjenu bebu, ali to je licna stvar.

Htela sam da kazem da to "pravilno" nemora da znaci da je pravilno. A bacam ga i igram se sa njim tako zato sto mogu, jer je cvrsta beba i nemam potrebu da mu drzim glavu i sl. Za razliku od njega, komsijina beba je bila "pihtijasta" do ko zna do kad. Nisu smeli nista sa njim da rade, oduvek su se plasili da ce ga "slomiti". Ja Jovana nosim u "kengur" torbi od kako je imao 15 dana. Svi su mi govorili da je mali, i tako dalje, al' on, sad kad ga stavim u to, ceo put razgleda i vecinu vremena provede sa uspravnom glavom. Mislim da, kada se pihtijasto ophodis prema detetu, i sam postane pihtija. To je moje neko zapazanje iz okoline. Sve bebe s kojima su zivahnije postupali u bile cvrsce i zivlje od onih drugih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se to uopste ne dopada,zivahnije postupanje sa bebama.Moze biti stresno i nimalo udobno za njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela sam da kazem da to "pravilno" nemora da znaci da je pravilno. A bacam ga i igram se sa njim tako zato sto mogu, jer je cvrsta beba i nemam potrebu da mu drzim glavu i sl. Za razliku od njega, komsijina beba je bila "pihtijasta" do ko zna do kad. Nisu smeli nista sa njim da rade, oduvek su se plasili da ce ga "slomiti". Ja Jovana nosim u "kengur" torbi od kako je imao 15 dana. Svi su mi govorili da je mali, i tako dalje, al' on, sad kad ga stavim u to, ceo put razgleda i vecinu vremena provede sa uspravnom glavom. Mislim da, kada se pihtijasto ophodis prema detetu, i sam postane pihtija. To je moje neko zapazanje iz okoline. Sve bebe s kojima su zivahnije postupali u bile cvrsce i zivlje od onih drugih.

Ovo nije tačno... ja sam se nežno ophodila prema mom detetu, a on nije postao pihtijast, već je bio veoma čvrsta beba. Sve to ima veze sa samim detetom, a ne sa postupanjem prema njemu....A to bacanje male bebe nije preporučljivo pogotovo zbog njihove glave koja je jako osetljiva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela sam da kazem da to "pravilno" nemora da znaci da je pravilno. A bacam ga i igram se sa njim tako zato sto mogu, jer je cvrsta beba i nemam potrebu da mu drzim glavu i sl. Za razliku od njega, komsijina beba je bila "pihtijasta" do ko zna do kad. Nisu smeli nista sa njim da rade, oduvek su se plasili da ce ga "slomiti". Ja Jovana nosim u "kengur" torbi od kako je imao 15 dana. Svi su mi govorili da je mali, i tako dalje, al' on, sad kad ga stavim u to, ceo put razgleda i vecinu vremena provede sa uspravnom glavom. Mislim da, kada se pihtijasto ophodis prema detetu, i sam postane pihtija. To je moje neko zapazanje iz okoline. Sve bebe s kojima su zivahnije postupali u bile cvrsce i zivlje od onih drugih.

Ocigledno je da nisi upucena dovoljno, ali to je tvoja licna stvar.

Ja imam potrebu da obrazlozim svoje suprotno misljenje od tvog jer imam poprilicno iskustva.

Kao posledice porodjaja javljaju su se neke fizicke promene kod novorodjencadi. Uglavnom su to hipertonicnost ili hipotonicnost. Intenzitet hipertonusa ili hipotusa odredjuje neurofizijatar pri rodjenju. Ukoliko je cak i intenzitet mali, kao u slucaju tvoje bebe(verujem da je tvoja beba imala hipertonus misica vrata) jednako je vazno pravilno se fizicki ophoditi prema bebi. Isto tako i u slucaju hiponusa.

Ukoliko su ove posledice izrazajnije pribegava se i dodatnim vezbama, ali pravilano drzanje, nosenje, previjanje, kupanje i polozaji novorodjenceta su jako vazni i presudni u prvim danima. Ukoliko se neophodimo prema novorodjencetu pravilno, rizikujemo da posle izvesnog vremena beba moze da ima problem sa krupnom, pa i finom motorikom.

Tvoj izraz "cvrsta beba" je ustvari hipertonicna beba. Mnogi roditelji misle da je zbog toga beba i naprednija, ali je to ipak dijagnoza.

Tvoj izraz "pihtijasta beba" se u narodu kaze i "mlitava beba" je ustvari hipotonus, tj. nedostatak tonusa u misicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam prema svojim bebama uvek bila vrlo pazljiva, i kad ih podizem i kad ih spustam i sve. Otkud ja znam kad ce beba da se opusti ili da isproba moze li da izvede nesto opasno po nju. Oprez nije na odmet...Sta da nisam drzala bebe tako i da su se one trznule ili nemam pojma sta uradile i da se nesto desilo? Pa samo da se ubijem kao siroce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.