Sve što treba da znate pre nego što krenete na put

odgovora

Objavljeno

Većina trudnica može da putuje bez velikog napora tokom drugog trimestra, između 14. i 28. nedelje trudnoće. Telo se u tom periodu prilagodilo trudnoći, nestala je mučnina, a još uvek se ne zamarate lako. U trećem trimestru planiranje putovanja zahteva prethodni pregled kod lekara da bi se utvrdilo da li ima nekih znakova koji bi mogli ukazivati na rizik od prevremenog porođaja. Na putovanje je potrebno poneti “najsvežije” izveštaje lekarskih pregleda i krvnu grupu, u slučaju da se desi nešto nepredviđeno ili da vam zatreba pregled. Proverite da li vaše osiguranje pokriva troškove oko trudnoće i eventualnog porođaja na putu.

Da li ste putovali tokom trudnoće,

kakva su vaša iskustva sa putovanjem

avionom, vozom, autobusom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne putujem, samo na preglede i onoliko koliko moram, jer mi i blago truckanje vozila moze izazvati bolove u krstima, pa radije izbegavam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

imam devojčicu od 3 god, dok sam sa njom bila u drugom stanju nisam putovala samo na početku trudnoće tj. prva tri meseca. Naredni period sam putovala bez ikakvih problema, išla sam sa suprugom na more, na izlete, čak sam i kola vozila do otprilike tri dana pred porođaj.

Ali to sve zavisi od vas samih!!!

Sa srećom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni to moje "ne smem putovati" jako smeta jer zivim u selu i sve moram da obavljam u obliznjem gradu, pa sam nekada prinudjena da odradim ono sto moram licno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam celu trudnocu putovala jednom mesecno za Sremsku Mitrovicu zbog lekarske komisije.Putovala sam automobilom i koristeci autoput.To je voznja od nekih 3 sata.Povremeno sam stajala da malo protegnem kicmu i to je to.U principu lagana voznja ne moze da skodi ali ne bi trebalo ici na neke velike relacije.Negde sam procitala da je preporucljivo do 6 sati voznje u kontinuitetu ali ne vise od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim samo da skrenem paznju buducim mamama da ukoliko postoji bilo kakvo upozorenje vaseg dr o vasem kretanju i odmaranju - da to isto shvatite zaista ozbiljno..

Meni je moja dr od samog starta savetovala manje kretanja-vise lezanja-kratke ali zaista kratke setnje-sto naravno nisam ispostovala - uglavnom zbog mojih koji su Tako sam se i usudila u 4.mesecu na put od 4h u jednom pravcu da bih ostatak trudnoce prelezala u bolnici..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja treba sad posle Uskrsa da idem kod mojih u Bg...avionom.Cekala sam da prodju prva tri meseca,da ne razmisljam.Sve je u redu tako da mogu putovati,ali avionom.Put autobusom traje skoro 16 sati i neudoban je pa ne bi da rizikujem.A i od dugog sedenja me bole krsta...ovako sat i po letenja.Kolima nemam problem da putujem...ne smeta mi ali je druga prica kada ste u svom autu pa stanete kada hocete.Javicu vam kako sam podnela letenje sa mojim malim saputnikom!!!:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da su mnoge od vas bile u fazi "cuvanja" u prva tri meseca, koji i jesu najrizicniji, a eto meni je taman dotle sve bilo u redu. Tao da sam onda uzivala. I ne znam kako da se izborim sa mamama koje ne razumeju da neke trudnice ne smeju, ne mogu i jesu na neki nacin bolesne, naravne ne u smilu da je trudnoca bolest, dok neke druge panicare i boje se svega i izludjuju preteranom brigom. Ni jedno nije dobro,ni tacno, treba pratiti uputstva lekara, i to ako mozete pitati vise njih, ali i oslanjati se na to kako se osecate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninushka ja sam se super osecala od samog pocetka i sve je bilo u redu od samog pocetka...ali eto doktor mi je rekao da ne putujem tako daleko dok ne prodje to.Onda se i moj puz istripovao,pa nisam htela da putujem jer nisam mogla da slusam komentare tipa..."Eto vidis,kinula si...to je zato sto si htela da putujes".Sta god da se tada desilo(i najmanja sitnica) ja bi bila kriva...kapiras!!!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre trudnoce bila vrlo aktivan putnik, sto poslovno, sto privatno. To je bilo uglavnom u tempu jedanput nedeljno na par dana u inostranstvo kolima ili avionom.

naravno trudnoca je mnogo promenila, ali ne i ubila moj zivotni ritam.

Saveti lekara su vrlo jednostavni. Ako se vi sami osecate dobro, onda se tako i ponasajte. U svakom slucaju put avionom se vise preporucuje nego dugo klackanje u kolima. ja sam tokom trudnoce u prvom trimestru bila na skijanju od BGDa do Austrije i planinski vazduh mi je jako prijao, u drguom trimestru sam bila na proputovanju po Italiji, do Venecije i jun na hrvatskom primorju i to definitivno jeste najlepsi period za putovanja, a u 32-oj nedelji sam bila avionom do Ljubljane i kolima nazad.

Pravila avio kompanija u Evropi, Americi i Srbiji se drasticno razlikuju. NPr u Srbiji vas pre ulaska u avion pitaju koja ste nedelja i ako j odgovr do 27-me niko vas vise ne dira (naravno da zemaljske stjuardese ne mogu da procene na osnovu velicine stomaka koja ste zaista nedelja). U drugom slucaju traze misljenje lekara i to ne vaseg vec i aerodromskog pa ako se odlucite da letite spremite za dosta peripetija.

Uprkos tome americke aviokompanije dopustaju da letite do dve nedelje pred termin porodjaja, pa sam ja pitala mog lekara u cemu je sustina.

U stvari, veci problem je organizacija vaseg porodjaja u avionu (ako se ne do bog desi) nego sto postoji relno veliki problem. Naravno kao i uvek u zivotu u jednom od 10000 slucaja desi se problem sa placentom koji izaziva prevremen porodjaj ali niko nije dokazao da je direktno povezan sa avionom.

Prevoz automobilom koliko god je neudoban moze biti i bolja varijanta, samo ako ste dovoljno strpljivi i nigde vam se ne zuri i na svakih sat vremena voznje napravite pauzu od 15 minuta. Cebence u prirodi i sladoled poboljsavaju dozivljaj i tako sam ja bezzbolno putovala u devetom mesecu trudnoce od Ljubljane do Beograda kolima. (na granici takodje mozete da zamolite da idete preko reda, jer niko nije zeljan da odgovara za vas porodjaj, pa ce vas sa vecim ili manjim osmehom rado brzo propustiti).

Takodje zelim da napomenem da sam u devetom preplivavala Adu i sve je bilo u apsolutnom redu. Cak sta vise moja kicma mi je uvek zahvaljivala kada se nadjem u vodi...

Rodila sam zdravu lep devojcicu i to na dan termina...

Pa je moj savet ako ste ranije bili aktivni ne ubijajte sve svoje navike vec ih samo prilagodite vasem novom stanju

Теуша i Cica Mačkica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo sam razmisljala da li se uputiti na put u trudnoci, tacnije planirala sam more ali ipak sam se odlucila za planinu. Bila sam u 6-om mesecu trudnoce, bio je avgust mesec. Putovala sam autom i odlicno sam podnela i put i boravak na planini. Svez vazduh je prijao i meni i bebi. Mislim da vec u trecem trimestru treba dobro razmisliti i uz savet lekara odluciti se za putovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vozila sam kola sve do samog porodjaja, samu sebe sam odvezla u porodiliste :blink:

smesno mi sto mi koleginica svaki dan sa cudjenjem komentarisala TI JOS VOZIS.....

mislim da svako ko sme se "kretati" u trudnoci da treba sve raditi kao i do same trudnoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vozila i ja celu trudnocu :) Nije mi predstavljalo napor iako sam bila na lekicima za odrzavanje. Sa 5 punih meseci trudnoce putovala avionom, malo bus-om. Naravno sve uz dozvolu dr-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vozila i ja celu trudnocu :) Nije mi predstavljalo napor iako sam bila na lekicima za odrzavanje. Sa 5 punih meseci trudnoce putovala avionom, malo bus-om. Naravno sve uz dozvolu dr-a

pa naravno :rolleyes:

smesno je kada neko misli kad je trudan kao da je bolestan i onda kao smlata.....

sve treba kao prije.....cokic za tebe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam vozila tokom cele trudnoće, svaki dan sam vozila do posla i nazad ( oko 20 km). Takođe, putovala sam na more, planinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Putujem svaki mesec po 400 km zbog posla i nije mi tesko..

Ako je trudnoca uredna sve se izdrzi..

Pozdravcic ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam u 3. mesecu trudnoće putovala na letovanje avionom...ja sam ga super podnela! naravno, pre toga sam se konsultovala sa svojim ginekologom, koji mi je dao zeleno svetlo... to je bilo jedino duže putovanje u trudnoći, a Srbiju sam u istom periodu kolima prešla uzduž i popreko bez ikakvih problema. nadam se da ću i u sledećoj trudnoći tako lepo proći :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam zašto je za nekog strašno to što trudnica vozi auto? Šta tu može da se dogodi, kad samo sediš? Pri tom, mislim na kratke relacije, do posla i slično. Kako bi inače nosila kući pune kese sa pijace? Doduše i tu umem da preteram, kao nije teško, ali u zadnje vreme sam počela da vodim računa i ništa teže od tašne ne nosim, a kako bi to bez auta? Malo se ljudi iživljavaju....

Moja drugarica stalno prepričava moje reči- ja sam trudnica, nisam invalid!

A da, obožavam putovanja i pozdravljam sve žene sa foruma koje trudnoća nije sprečila da uživaju kao pre. Da imam para i gde išla bi i ja! Pozdrav!

Cica Mačkica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u prvoj trudnoci sam 3 put putovala za italiju,voz, kombi a u 7 mesecu vozila sam sama i za 8 sati stigla, i ostala ovde. meni ne smeta da vozim auto , vise mi smeta kad mene voze, mada je kombi ok brz za 5 sati stigne.voz katastrofa 12 sati se vukao.sad sam u cetvrtom mesecu i planiram put za NS posle uskrsa i onda opet u maju isto kolima.. samo da bude lep dan:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prva tri meseca sam samo 2 puta putovala busom i voznja je trajala po 2.5h. U drugom trimestru sam se naputovala- jednom nedeljno ista ta voznja busom i nazad u istom danu, bar 6 puta sam to odradila. Sa 4 i 4.5 meseca sam putovala avionom (let od 3h15min) i onda to ponovila u 6-om mesecu u jednom pravcu. Sa 6 meseci sam takodje putovala i busom po 5h i kolima isto toliko.

U trecem trimestru sam se smirila i najduza putovanja su mi bila po 3h kolima na letovanje, poslednje je bilo 2 nedelje pred porodjaj. Svakodnevno sam i dalje isla na krace relacije od po 30-ak min. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam u sestom mesecu putovala busom 4 sata i to mi je bili definitivno najgore iskustvo u trudnoci,jedva sam cekala samo da izadjem i od tad sam izbegavala sve relacije duze od pola sata voznje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam zašto je za nekog strašno to što trudnica vozi auto? Šta tu može da se dogodi, kad samo sediš? Pri tom, mislim na kratke relacije, do posla i slično. Kako bi inače nosila kući pune kese sa pijace? Doduše i tu umem da preteram, kao nije teško, ali u zadnje vreme sam počela da vodim računa i ništa teže od tašne ne nosim, a kako bi to bez auta? Malo se ljudi iživljavaju....

Moja drugarica stalno prepričava moje reči- ja sam trudnica, nisam invalid!

A da, obožavam putovanja i pozdravljam sve žene sa foruma koje trudnoća nije sprečila da uživaju kao pre. Da imam para i gde išla bi i ja! Pozdrav!

Joj, i ja sam do pred pododjaj vozila auto... jedino su se moji brinuli, zbog stomaka, da ne dodje do nekog udesa... srecom, nije :)

Ja sam se, generalno, u trudnoci ponasala kao i pre trudnoce. Podrazumeva se da sam ipak mnoogooo vise vodila racuna o kvalitetu zivota, ishrani, redovnom odmoru i snu, ali nisam unela neke znacajne izmene, samo zato sto sam trudna.

I meni je ginekolog rekao nesto slicno kao ti - trudna si, nisi bolesna, dakle mozes sve sto ti prija, kad osetis da ne mozes ili se umoris, ti odmori... i stvarno je samo se to ga pridrzavala (sem toga za odmor, nisam bas uvek :rolleyes: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam u 20 nedelji dobila kontrakcije pa sam pila partusisten i iako sam često putovala imala sam problema sa truckanjem bogami bih uvek osetila da su jače iako sam poila lek tako da od kada sam ih dobila nisam baš mogla dugo da izdržim u vožnji postjalo bi mi neprijtno tako da sam svela na uglavnom kratke relacije !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja se jos secam moje mame kada je nosila moju seku. Ogroman stomak je ugurala ispod volana u malenog Ficu :D A policajac je zaustavi, izbeci se i pusti je bez reci :lol:

Ninushka ja sam se super osecala od samog pocetka i sve je bilo u redu od samog pocetka...ali eto doktor mi je rekao da ne putujem tako daleko dok ne prodje to.Onda se i moj puz istripovao,pa nisam htela da putujem jer nisam mogla da slusam komentare tipa..."Eto vidis,kinula si...to je zato sto si htela da putujes".Sta god da se tada desilo(i najmanja sitnica) ja bi bila kriva...kapiras!!!?

Poznato mi je to sa zanovetanjima, sta god uradis ne vaja jer se ne pazis, i da je bio zemljotres sigurno sam ga ja izazvala jer sam se provozala kada sam morala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u osmom mesecu i vozim auto svaki dan, jos me niko nije pitao zasto vozim, valda ljudi polako shvataju da smo trudne, a ne bolesne :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.