Да ли су пећински људи били бољи родитељи???

odgovora

Objavljeno

Родитељство је древна вештина, а о томе бисмо могли научити понешто и из праисторије. Првобитне људске заједнице знале су боље да одгајају децу него родитељи 21. века, тврди професорка Дарсија Нарвез

Праисторијски људи били су брижни према својим потомцима

Она додаје да су пећински људи своју децу мазили и носили унаоколо и никад их нису остављали да плачу. Такође, деца су се дуго задржавала напољу и сисала мајчино млеко све до пете године, па и дуже, а не месецима као данас.

Након три проведене студије с родитељима и њиховом малом децом, професорка Дарија Нарвез уочила је битне разлике између модерног и древног родитељства. Праисторијски родитељи су се при васпитању ослањали на ширу породицу, тј људе који нису мама и тата, али воле дете. Они су били и склонији да реагују на дечји плач и друге потребе. А уместо да буду сама у соби, деца су више времена била с другима и то често изван тадашњих настамби.

Топла, увек доступна брига смирује дечји мозак, што је нужно јер тада дете формира личност и упознаје свет. Наши су преци као деца провели велики део времена у загрљају својих родитеља, чиме је створена снажна веза са мајком - каже професорка Нарвез, која ради на америчком универзитету Нотр Дам у Индијани. Студије показују да деца која не проводе довољно времена у игри имају више шансе за развој хиперактивности и других здравствених поремећаја, кажу психолози.

Професорка Нарвез указује на податке о све мањој менталној стабилности деце у САД и Великој Британији.

Међу младима влада епидемија тескобе. Деца која не добију емоционалну заштиту и бригу рано у детињству склонија су развоју егоцентричности. Она немају ни једнаку дубину саосећања као деца одгајана у топлом окружењу.

(АГ.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam zasto ali ovaj tekst mi je digao zivac (ZP to nema veze sa tobom nego ovom "naucnicom" koja je objavila ovu glupost)

Sisanje do 5 godine ... ne mislim da je neko zbog toga bolji roditelj, danas kada bi to cula rekla bi da je taj neko lud

Zivjeli su u plemenima tj porodicama i familijom, pretpostavljam da svekrva nije lupala snahu toljagom po glavi i nervirala je na svakom koraku a ni u najvecem ludilu sigurno nije rekla da nece da cuva dijete

A i "dadilja" koja ostane sa djetetom NAPLATI TO ... tada nisu imali novce ali pretpostavljam da su joj kompenzirali platu ruckom - tadasnjim jedinim "sredstvom razmjene"

Ja kada bi imala 20 ljudi oko sebe da mi pomazu u materinstvu stancala bi svake godine po jedno dijete NIJE TESKO BITI RODITELJ!!!

A povrh svega to su samo nagadjanja, niko ne zna kakvi su oni roditelji bili. O tome koliko su se plemenski brinuli o potomcima govori i refleks bebe da kada joj stavis prst u rukicu ili kod prstica na nogicama automatski uhvati. To nam je od njih otalo jer su zene radile, skupljale hranu i slicno, djecu su vodili sa sobom i kada god bi se sagele djeca su morala i rukicama i nogicama da se drze za majku ... odatle potice taj refleks ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK. Ja se trudim da budem roditelj koji ce emotivno, fizicki i psihicki pruziti detetu svu podrsku. Nisam za to da svi iz moje 'zajednice' pruzaju svakodnevno istu stvar. Mm i ja smo roditelji, a ostali su nasi roditelji ili roditelji neke druge dece.

Sve te studije koje se odnose na ispitivanje u USA i GB me odaaaaavno ne interesuju. Te zemlje su poprilicno skrenule sa puta bioloskim potrebama i sve 'pokrile' materijalnim.

Dojenje do 5 godina i da je bilo, tada bi mi to bilo OK. Hrana se teze nabavljala i teze cuvala. Ali verujem da su deca i pored mleka jela hranu, naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Americko sranje,tako da se izrazim!I uvijek neka britanska ili americka istrazivanja i sad mi trebamo da se baziramo na njihovim postulatima,ma dajte,molim vas!Svako zna najbolje sta treba njegovom djetetu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nešto čisto sumnjam da je bilo tako. Kao prvo, tada su se ljudi borili za goli opstanak i nisu imali vremena da se maze sa decom jer su se borili za to da imaju nešto da pojedu i da imaju vatre da se zgreju i krzno da se ogrnu, što je tada zauzimalo mnoooogo više vremena nego sad. A kao drugo, deca su odrastala mnogo brže jer su i oni od malih nogu bili učeni da se bore za svoje parče nečega već što se jelo. Deca od 5 godina možda jesu sisala, neću da tvrdim da jesu ili nisu, ali su isto tako i rintala u polju, ili čuvala životinje ili brala plodove ili još nešto od tih jednostavnijih poslova a u svemu tome nije bilo baš puno vremena za ljubav i maženje. Što ne čini po meni pra-roditelja lošim ili dobrim, već prosto pra-roditeljem koji je drugačiji od ovog današnjeg. Pra-roditelj je bio bolji od današnjeg ne zbog ovih razloga što su navedeni u ovom tekstu, već zato što nije imao izbora da li da provede vreme sa decom ili ne jer ako je hteo da provede vreme morao je da ih liši obroka što je moglo da odvede u bolest i smrt deteta, tako da prioritet je bio na preživeti a ne na pomaziti te je bolji zbog toga što je u većini slučajeva birao bolje za svoje dete. A sadašnji roditelj ima izbor, barem u normalnijim zemljama, da li će da više radi i obezbedi deci luksuz ali ne i svoje vreme ili će da radi manje, da nahrani tu decu, neće ih odvesti svake godine na letovanje ali će se više igrati sa njima, i više pažnje posvetiti njihovom odrastanju. Savremeni roditelj je lošiji kao roditelj ako se odluči za prvu opciju, a na žalost verujem da je većina takva da se odluči baš za nju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Americko sranje,tako da se izrazim!I uvijek neka britanska ili americka istrazivanja i sad mi trebamo da se baziramo na njihovim postulatima,ma dajte,molim vas!Svako zna najbolje sta treba njegovom djetetu!

VELIKI APLAUZ!!! Svaka cast za odgovor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Americko sranje,tako da se izrazim!I uvijek neka britanska ili americka istrazivanja i sad mi trebamo da se baziramo na njihovim postulatima,ma dajte,molim vas!Svako zna najbolje sta treba njegovom djetetu!

Tako je tigrice ;) .....upoređivati vaspitanje tada i sada je apsurd......ajde da su upoređivali jednu stvaku ali ovo sve jaoooooooooooo 'dokoni naučnici' :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VELIKI APLAUZ!!! Svaka cast za odgovor!

I ja to kazem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je tigrice ;) .....upoređivati vaspitanje tada i sada je apsurd......ajde da su upoređivali jednu stvaku ali ovo sve jaoooooooooooo 'dokoni naučnici' :lol:

slazem se :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

istrazivanja koja zakljucuju da je pecinska majka bila bolja nego JA (ili bilo koja druga majka sada) me vrijedja!!!

Najbolje da se vratimo u pecino, to je ponizavanje zena!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.