Feminizam

odgovora

Objavljeno

... sama cinjenica da se nalazimo na ovom forumu govori da ni jedna clanica nije feministkinja u bukvalnom smislu te rijeci.

Koliko u vama ima feminizma? Smatrate li da postoji neko opste prihvaceno misljenje ili ponasanje koje je krajnje sovinisticki i koje vam ide na zivce (naravno po pitanju musko-zenskih odnosa) i koje?

Meni je recimo rijec "raspustenica" krajnje sovinisticki i dize mi se kosa na glavi ....

takodje nervira me i opste prihvaceno stanoviste i ignorisanje zene kao menadzera, preduzetnika ... dakle uopsteno u poslovnom okruzenju.

A krajnje mi je neshvatljivo muski ponos kada zena zaradjuje vise ili kada je odredjena imovina (tipa stan ili kuca) na zenino ime pa onda za svaki njegov ispad ljudi kazu ma tesko mu pada to sto je stan nije njegov, sto zena vise zaradjuje i slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene su u našem društvu po mnogo čemu obespravljene i, na žalost, i dalje se na njih gleda kao na ljudska bića niže vrednosti. Primera je bezbroj, na svakom koraku. Od samog začeća, žensko biće je nepoželjno, manje vredno, "maler", "greška koju treba ispraviti". I, takav stav prema ženama nemaju samo muškarci, već i žene. Koliko je samo članica ovog foruma želelo da ima muško dete, pa zar to ne govori o tome da same sebe ne cenimo. Posle začeća, ako se ne odluče za namerni prekid trudnoće jer nose ćerku (a, i toga na žalost ima), devojčica je u porodici podređenja u odnosu na braću, jer, zaboga, oni nastavljaju lozu, a one su nebitne. Možda ovo nekome deluje neverovatno, ali, kako radim u školi, svega sam se nagledala. Kada postanu devojke, devojčice treba da budu smerne dobre, vredne, da im se ne bi kačile etikete, a dečaci, ma, baš ih briga, oni su muškarci. Onda se udaju, pa po ceo dan rade i trpe razna zlostavljanja, ali to je normalno - žena mora da sluša. Muka mi je od svega toga, mrzi me dalje da kucam. Dok žene sebe ne počnu da cene, neće imati ravnopravan položaj sa muškarcima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM je prije neki dan imao izjavu ... JA SAM MUSKO... sto mi je bilo cudno jer on bas nije taj tip koji ima takva misljenja. Ocigledno mu je neko napunio mozak (a znam i KO) na sta se kasnije smijao sam sebi.

Nisam feminiskinja ali sam jako osjetljiva na tu temu polozaja muskarac-zena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM je prije neki dan imao izjavu ... JA SAM MUSKO... sto mi je bilo cudno jer on bas nije taj tip koji ima takva misljenja. Ocigledno mu je neko napunio mozak (a znam i KO) na sta se kasnije smijao sam sebi.

Nisam feminiskinja ali sam jako osjetljiva na tu temu polozaja muskarac-zena

Ista situcija i kod mene :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa svim predhodno recenim. A meni se dize kosa na glavi od podele na musko zenske poslove!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tipičan primer muškog šovinizma je ova pričica koju je Zlatni papagaj postavio na temi o abortusu. Ton omalovažavanja i gađenja prema devojci koja je imala dva abortusa, studentkinji koja se možda mučno bori za svoje mesto, koja možda živi u domu i hrani se u menzi, jedva sama preživljava.

Друга прича: Филолошки факултет у Београду, студенти Катедре за српску књижевност и језик, дакле, будући наставници и професори наше деце. Разговор две девојке испред слушаонице број 34, неколико минута пре почетка предавања професора Мила Ломпара, дословце тече овако:

Прва: „Шта ти је, нешто си сморена?“

Друга: „Ма да, јуче сам абортирала.“

Прва: „Шта, зар опет?“

Друга (мало оћута, па рече): „Да. Него, овога пута су биле двојке.“

Прва (загрли Другу): „Хајде, главу горе, није то тако страшно. Идемо после на пиво, је л’ важи?“

Друга: „Важи“.

(Професор улази у слушаоницу. Студенти хрле за њим.)

Ето, толико од мене, треба погледати истини у очи...

Go to the top of the pageReport Post

-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je feminizam bio ok na pocetku, sad se vise ne zna ko kosi a ko vodu nosi, ...i mislim da se tu otislo previse...

Nisam feministkinja, niti volim feminizam u 'obliku' u kojem je danas, ali sebe jako cenim. Nikad me niko nije omalazavao zato sto sam zensko, nikad se nisam osetila manje vrednom, nisam bila manje placena kao zena itd.

U mojoj kuci se poslovi ne dele. MM radi sve sto i ja.

itd itd itd.....

Da ne duzim..Sve ima dobre i lose strane naravno pa tako i feminizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam videla da li ste negde pisale o 8. martu.

Kakav je vaš stav prema ovom prazniku?

Moj je prilično negativan. U svom bližem okruženju imam nekoliko primera gde se muževi ponašaju ružno prem svojim ženama tokom cele godine, od njih se očekuje da rade i na poslu i po kući, da brinu o deci, a onda se 8. marta njihovi muževi "iskupe" za celu godinu.

To svakako nije ono za šta se borila Klara Cetkin!

Za 8. mart ne očekujem ni cveće ni večeru od mm, ali se zato jako radujem kad dobijem cveće nekog sasvim običnog dana, bez ikakvog povoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam videla da li ste negde pisale o 8. martu.

Kakav je vaš stav prema ovom prazniku?

Moj je prilično negativan. U svom bližem okruženju imam nekoliko primera gde se muževi ponašaju ružno prem svojim ženama tokom cele godine, od njih se očekuje da rade i na poslu i po kući, da brinu o deci, a onda se 8. marta njihovi muževi "iskupe" za celu godinu.

To svakako nije ono za šta se borila Klara Cetkin!

Za 8. mart ne očekujem ni cveće ni večeru od mm, ali se zato jako radujem kad dobijem cveće nekog sasvim običnog dana, bez ikakvog povoda.

Takodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne dobijam cveće ovako, bilo kojim danima...tako da 8. mart mi je dobar edukativni momenat za cveće...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam feministkinja, ja sam za ravnopravnost i neiskompleksiranost. S obzirom na moju struku, daće bog pa ako izguram sve kako bih želela biću jednog dana advokat i s obzirom na to da je mm fizioterapeut...ne gine mu život sa ženom koja će u budućnosti vrlo moguće zarađivati više od njega...ali ako je on siguran u sebe i ako nije lenština i radi i zarađuje koliko može, neće mu to biti problem jer će biti svestan da njegova vrednost kao člana naše porodice nije u novcu koji donosi već u ulozi koju igra kao otac i muž, u pažnji i ljubavi koju pruža meni i pažnji, ljubavi i vaspitanju koju bi pružao našoj deci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam feministkinja, ja sam za ravnopravnost i neiskompleksiranost. S obzirom na moju struku, daće bog pa ako izguram sve kako bih želela biću jednog dana advokat i s obzirom na to da je mm fizioterapeut...ne gine mu život sa ženom koja će u budućnosti vrlo moguće zarađivati više od njega...ali ako je on siguran u sebe i ako nije lenština i radi i zarađuje koliko može, neće mu to biti problem jer će biti svestan da njegova vrednost kao člana naše porodice nije u novcu koji donosi već u ulozi koju igra kao otac i muž, u pažnji i ljubavi koju pruža meni i pažnji, ljubavi i vaspitanju koju bi pružao našoj deci.

Slazem se sa svakom recenicom... Ista stvar je i kod nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da pridodam... Nisam feministkinja, ne smatram da sam ostecana za bilo sta u odnosu na muskarce, moj tata me je voleo i nikada nije zalio sto nema sina, moj muz me voli, postuje i ceni i nemam potrebu za takmicenjem ili dokazivanjem bilo koje vrste. Obrazovana sam, udata, bicu majka, uzivam u sve tri uloge, a iznad svega volim sto sam zena(zensko) i uzivam u tome...

Mislim da kompleksi igraju kljucnu ulogu i kod feministkinja i sovinista, a svaki covek ima onakav polozaj u zivotu za koji se sam izborio... A leciti tudje komplekse je borba sa vetrenjacama...

Ali u svakom slucaju price "zenska prava" su mi izlisne i nekad zamarajuce, meni nijedno moje pravo nije uskraceno, niti ce biti uskracena mojoj devojcici... Sve u zivotu je u tome koliko se osoba izbori za samu sebe bila ona musko ili zensko...

Protiv sam svakog zlostavljana, ali to ima veze sa mnogim drugim stvarima, a ne samo sa polom, tu igraju ulogu brojni faktori... A kako kod nas ravnopravnost polova se izjednacava sa poslovnim, sofisticiranim zenama, koje fizicki vise teze da izgledaju kao muskarci, svojim oblacenjem stavom, sminkom, kojima se ceo zivot svodi na karijeru, emancipaciju, situiranost...neka hvala :)

Moje misljenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam videla da li ste negde pisale o 8. martu.

Kakav je vaš stav prema ovom prazniku?

Moj je prilično negativan. U svom bližem okruženju imam nekoliko primera gde se muževi ponašaju ružno prem svojim ženama tokom cele godine, od njih se očekuje da rade i na poslu i po kući, da brinu o deci, a onda se 8. marta njihovi muževi "iskupe" za celu godinu.

To svakako nije ono za šta se borila Klara Cetkin!

Za 8. mart ne očekujem ni cveće ni večeru od mm, ali se zato jako radujem kad dobijem cveće nekog sasvim običnog dana, bez ikakvog povoda.

Prvobitna namjena 8. Marta je totalno zaboravljena JESAM ZA 8. MART iz milion razloga

8. MART NIJE DAN ŽENA NEGO DAN MAJKI!!! i sjećam ga se upravo po tome. Sjećam se čestitki koje smo pravili u vrtiću i školi za mamu, sjećem se njenih poljubaca kada sam bila dijete .... sa oduševljenjem sam čekala da svane da bi joj iz torbe ivadila čestitku sa nekom mojom "škrabotinom" na njoj i bila sam tako ponosna na sebe...

Danas sam i sama mama, i sama dobijam iste takve čestitke od svoga djeteta...

8. Mart mi je dan kao i svaki drugi samo što taj dan dobijem puno poklona bez nekog pretjeranog razloga :) A POKLONE OBOŽAVAM :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvobitna namjena 8. Marta je totalno zaboravljena JESAM ZA 8. MART iz milion razloga

8. MART NIJE DAN ŽENA NEGO DAN MAJKI!!! i sjećam ga se upravo po tome. Sjećam se čestitki koje smo pravili u vrtiću i školi za mamu, sjećem se njenih poljubaca kada sam bila dijete .... sa oduševljenjem sam čekala da svane da bi joj iz torbe ivadila čestitku sa nekom mojom "škrabotinom" na njoj i bila sam tako ponosna na sebe...

Danas sam i sama mama, i sama dobijam iste takve čestitke od svoga djeteta...

8. Mart mi je dan kao i svaki drugi samo što taj dan dobijem puno poklona bez nekog pretjeranog razloga :) A POKLONE OBOŽAVAM :)

Joj nani i ja 8. mart doživljavam i vezujem za majku....i ja dobijam čestitke od svoje dece i juče sam plakala od 'dragosti' i pevali su mi pesmu o mamama :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

post-26269-1311453700_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj tekst, po meni, nema veze sa mozgom... Da ne kazem nesto drugo...

I, ZP, ne bih da "opletem" po tebi, ali mi je glupo sto ovakav tekst postavljas ovdje, bez objasnjenja, odn. bez odgovora na temu svojim rijecima.

Smatram da su zene umnogome ravnopravne sa muskarcima, mada mnogi balkanski "maco-muskarci" smatraju da je zeni mjesto pod njihovim nogama! Srecom, pa su sada zene pametnije, i znaju da ne moraju trpiti svakakve kretene u svojim zivotima!

Sto se toga tice, drago mi je sto su se vremena promijenila (da ne idem nasiroko, i ne pisem ono sto vecina zna- kako su zivjele nase bake, prabake, itd.)... Pa, ako je feminizam doveo do toga- onda mi ne smeta!

I, valjda ne moram naglasavati i to da se do sada nisam osjecala zakinutom ni za sta samo zato sto sam zensko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema o mami koja salje mleko iz Avganistana me je podstakla za novu temu.Cicana je tamo pomenula femiziam,pa me zanima kako ostale mame misle o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmmm... Jako dobra tema...

Sve zavisi ko se u cemu nalazi, dobra strana feminizma je sto pruza mogucnosti, a losa je definitivno osuda feministkinja prema zenama koje te mogucnosti ne koriste...

Ja sam za nesto izmedju. U mom okruzenju ima dosta zena koje gaze ka 40. i govore kako su mlade da bi bile majke, kako ce ih to usporiti u profesionalnim vodama, kako ce to uticati na njihove idealne kavitacijom postigunute figure i slicne po mom misljenju gluposti... Cesto nalecem na price kako je nezrelo biti roditelj u dvadesetim, kako su mlade majke to postale nepaznjom i greskom... Licno se jezim takvih glupavih komentara... Protiv sam svake polne diskriminacije, ali feminizam je jedna velika krajnost... Meni je moj muz moj veliki oslonac i ja sam trazila jakog, karakternog muskarca, koji ce biti slican meni... Koji ce biti moj oslonac kroz zivot... Treba mi neko ko ce sa mnom da donosi odluke, a ne samo da klima glavom i vice: Da, draga... Kako ti hoces draga... Kada mm to kaze znam da to misli... Ja uzivam u tome sto sam zena, u svojoj zenstvenosti, u svojoj ulozi zene, u svojoj ulozi majke.. Ne patim za time da me neko nazove filoloskinjom (sta vise jezim se tih rodnih skaradnih reci), umesto filologom na cemu borci za zenska prava insistiraju... Prosto se trudim da se time ne opterecujem... Nerviraju me feministkinje, ali nemam nista protiv njih, svako ima pravo na svoje misljenje, na svoj zivot i pravo da ga prozivi kako hoce... Samo mi je nekad muka od toga sta sve ne zapadne pod borbu za zenska prava... Uopsteno postujem svacije misljenje, ali nikako ne volim kada su osobe nametljive... Svakom svoje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da pridodam... Nisam feministkinja, ne smatram da sam ostecana za bilo sta u odnosu na muskarce, moj tata me je voleo i nikada nije zalio sto nema sina, moj muz me voli, postuje i ceni i nemam potrebu za takmicenjem ili dokazivanjem bilo koje vrste. Obrazovana sam, udata, bicu majka, uzivam u sve tri uloge, a iznad svega volim sto sam zena(zensko) i uzivam u tome...

Mislim da kompleksi igraju kljucnu ulogu i kod feministkinja i sovinista, a svaki covek ima onakav polozaj u zivotu za koji se sam izborio... A leciti tudje komplekse je borba sa vetrenjacama...

Ali u svakom slucaju price "zenska prava" su mi izlisne i nekad zamarajuce, meni nijedno moje pravo nije uskraceno, niti ce biti uskracena mojoj devojcici... Sve u zivotu je u tome koliko se osoba izbori za samu sebe bila ona musko ili zensko...

Protiv sam svakog zlostavljana, ali to ima veze sa mnogim drugim stvarima, a ne samo sa polom, tu igraju ulogu brojni faktori... A kako kod nas ravnopravnost polova se izjednacava sa poslovnim, sofisticiranim zenama, koje fizicki vise teze da izgledaju kao muskarci, svojim oblacenjem stavom, sminkom, kojima se ceo zivot svodi na karijeru, emancipaciju, situiranost...neka hvala :)

Moje misljenje...

Slazem se sa svakom recju. Nikad mi se nije desilo da budem ostecena zato sto sam zensko, cak mislim da sam u mnogim situacijama bolje i prosla.

Silnim utrkivanjem da dostignu muskarce mnoge zene izgube sebe i svoju zenstvenost u svemu tome. Po meni prava su jednaka svima, pitanje je kako se ko nosi sa situacijama u zivotu, koliko sam ja do sada videla zene mogu i rade sve sto rade i muskarci. Ali da mene neko pita da li zelim da radim u rudniku i da zaradjujem ili da sedim kuci i strikam carape svom muzu ja bi najiskrenije izabrala ovo drugo. Zene jesu jaka bica, podjednako kao i muskarci, ali isto tako trebaju da imaju odredjenu dozu prefinjenosti, krhkosti i neznosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa svakom recju. Nikad mi se nije desilo da budem ostecena zato sto sam zensko, cak mislim da sam u mnogim situacijama bolje i prosla.

Silnim utrkivanjem da dostignu muskarce mnoge zene izgube sebe i svoju zenstvenost u svemu tome. Po meni prava su jednaka svima, pitanje je kako se ko nosi sa situacijama u zivotu, koliko sam ja do sada videla zene mogu i rade sve sto rade i muskarci. Ali da mene neko pita da li zelim da radim u rudniku i da zaradjujem ili da sedim kuci i strikam carape svom muzu ja bi najiskrenije izabrala ovo drugo. Zene jesu jaka bica, podjednako kao i muskarci, ali isto tako trebaju da imaju odredjenu dozu prefinjenosti, krhkosti i neznosti.

Jako lepo receno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmmm... Jako dobra tema...

Sve zavisi ko se u cemu nalazi, dobra strana feminizma je sto pruza mogucnosti, a losa je definitivno osuda feministkinja prema zenama koje te mogucnosti ne koriste...

Ja sam za nesto izmedju. U mom okruzenju ima dosta zena koje gaze ka 40. i govore kako su mlade da bi bile majke, kako ce ih to usporiti u profesionalnim vodama, kako ce to uticati na njihove idealne kavitacijom postigunute figure i slicne po mom misljenju gluposti... Cesto nalecem na price kako je nezrelo biti roditelj u dvadesetim, kako su mlade majke to postale nepaznjom i greskom... Licno se jezim takvih glupavih komentara... Protiv sam svake polne diskriminacije, ali feminizam je jedna velika krajnost... Meni je moj muz moj veliki oslonac i ja sam trazila jakog, karakternog muskarca, koji ce biti slican meni... Koji ce biti moj oslonac kroz zivot... Treba mi neko ko ce sa mnom da donosi odluke, a ne samo da klima glavom i vice: Da, draga... Kako ti hoces draga... Kada mm to kaze znam da to misli... Ja uzivam u tome sto sam zena, u svojoj zenstvenosti, u svojoj ulozi zene, u svojoj ulozi majke.. Ne patim za time da me neko nazove filoloskinjom (sta vise jezim se tih rodnih skaradnih reci), umesto filologom na cemu borci za zenska prava insistiraju... Prosto se trudim da se time ne opterecujem... Nerviraju me feministkinje, ali nemam nista protiv njih, svako ima pravo na svoje misljenje, na svoj zivot i pravo da ga prozivi kako hoce... Samo mi je nekad muka od toga sta sve ne zapadne pod borbu za zenska prava... Uopsteno postujem svacije misljenje, ali nikako ne volim kada su osobe nametljive... Svakom svoje ;)

Slazem se u potpunosti.

I da dodam, ne zelim da menjam gume, ne zelim da teglim lubenicu iz supermarketa na 100 stepeni, ne zelim da radim cim se porodim itd.

Zelim da budem zensko! na svu srecu mm mi to omogucava i jako sam happy zbog toga. Mozda to neko naziva razmazenoscu,ali ja ne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim da napisem ovde ovaj tekst koji sam procitala u jednom casopisu,a ostavio je na mene bas lep utisak.Tekst prenosim doslovce kako je i napisan.

"Izmedju dva usisavanja,dok traje jedna epizoda Nodija, odlucih da otvoorim jednu temu o kojoj se i nije bas mnogo pisalo niti govorilo.Radim najzahtevniji,najodgovorniji,najtezi i najlepsi posao na svetu-ja sam mama!

Radim puno radno vreme i prekovremeno,pokrivam i dezurstva,bez godisnjeg odmora i praznikaa ipak dobijem dozu sazaljivih pogleda kad me pitaju gde radim,a ja odgovorim-kod kuce.Zasto?!Razumem ja da materijalni svet u kojem zivimo ne trpi ovo i, da se razumemo, radila bih i ja da imam gde i da moja plata pokriva dva vrtiva,ponekad neku ispomoc u kuci i oko dece.Zasto se omalovazava ta takozvana zenska nezaposlenost,jer Boze moj,ona samo kuva , spremauci i vaspitava decu,kao da je to neki posao.Ja nemam problem da kazem da sam samo mama.Biti mama je najdrazi posao na svetui i nadam se da cu rezultate tog rada ubirati kada vidim da sam uspela od njih da napravim ljude,jer to je jedino bitno.Eto toliko , a sad zurim na posao,na redu je vocna uzina."

Za mene vazi slicna situacija.Obicno su komentari : "Jadna ona ne radi nigde".Iako ja imam sve i zivim jedan lagodan zivot,ljudi me cudno gledaju jer ne radim.Ali ja ne zelim.Uzivam u svojoj ulozi majke i supruge.Uzivam sto sam zena i imam sve pogodnosti ,jer sam sebi rekla -bicu zena,u pravom smislu te reci.I hvala mm sto se u njegovom narucju tako i osecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.