Feminizam

odgovora

Objavljeno (Izmenjeno)

 A sad odoh lakirati nokte i edukovati se uz ELLE i Cosmo

Izmenjeno od strane malagarava
In-Greed voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A znate šta je meni rekao jedan tatin prijatelj, tada načelnik jedne od vodećih zdravstvenih ustanova na Balkanu, stara garda lekara koji je kao rodjeni Beogradjanin sa dr pedigreom obigrao celu bivšu Jugu da bi postao to što je bio(sve ovo pišem da podcrtam da ni njemu ništa sa neba nije palo kao mnogima danas, tim pre je komentar bizaran)?

"Mnogo si, dete, lepa da bi bila lekar" :huh::huh:

Pa majku mu.

Evo i sad. Moj prosek je viši nego mm, imam iza sebe više nego on na naučnom polju, imam bolji pristup pacijentu al ce se svako na prvu loptu njemu obratiti jer on je muško.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se desavalo na poslu da misle da je ok da mi se nabacuju, posto je vecina kolega zenu vidjelo prvi put sa 20 i kusur godina. Inace, svi pozenjeni i ne smiju da zucnu zenama, a zato okolo raspistoljeni samo tako. Zbog toga vecina misli da sam jaaako stroga. Tamo i jesam, jer bih u suprotnom bila objekat. To nije normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ingreed, inace neko na funkciji kao tvoj shef samo u BiH mi je rekao to da sam bas slatka i na koga sam tako crna.

Moji shefovi gledaju u shoku u coveka i ne veruju. Covek ima bar 55 god.

Kate, a nisu te nikad zvali sestricom? 

Upravo ti steretipi: devojku u beloj uniformi ce nazvati sestrom a momka doktorom.

Ja sam zavrsila srednju medicinsku, majko mila koji su tu bili kompleksi. Decake iz odeljenja su doktori/ vise sestre na praksi otvoreno favorizovale, cak  se jedna od tih predavacica jednom drugu iz odeljenja obracala sa Dr Nikola. 

Odgovaramo na isto pitanje istovremeno taj Nikola i ja, oboje nemamo pojma.

MG-ne valja to-1

NIkola, ne moze to za 5!

 

Elem ta skola me je dovela do toga da pobegnem od bolnica i steknem averziju prema toj struci. Od Snishodljivost i laznog moralisanja mi se smucilo. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne cudi me MG nista pa i da mi kazes da si kod nas to dozivjela. Mada i ti onda po vjetru suknju do koljena da obuces! Da gledas ubuduce jacinu vjetra na vremenskoj prognozi. Sigurno si ga ti izazvala da se tako ponasa, jer koja zena nije!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam, smesila sam se provokativno, priznajem.:(

Kod vas su uvek bili fini (nudili su mi da mi pokazu Podgoricu doduse al ja tu ne vidim nista vise osim  njihove iskrene brige da se ne izgubim).

Nice i In-Greed volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MG, kako ne, nebrojeno puta(pa se vade na mladolikost). Nemam problem sa tim, bitno mi je samo da mi se po osnovu pola niko ne mesa u posao. 

I ni po kom drugom osnovu, kad bolje razmislim.

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A znate šta je meni rekao jedan tatin prijatelj, tada načelnik jedne od vodećih zdravstvenih ustanova na Balkanu, stara garda lekara koji je kao rodjeni Beogradjanin sa dr pedigreom obigrao celu bivšu Jugu da bi postao to što je bio(sve ovo pišem da podcrtam da ni njemu ništa sa neba nije palo kao mnogima danas, tim pre je komentar bizaran)?

"Mnogo si, dete, lepa da bi bila lekar" :huh::huh:

Pa majku mu.

Evo i sad. Moj prosek je viši nego mm, imam iza sebe više nego on na naučnom polju, imam bolji pristup pacijentu al ce se svako na prvu loptu njemu obratiti jer on je muško.

Na fakultetu moja koleginica dobila 10 iz elektronike, jedan od najtezih ispita. Zvali je sa katedre da je vide jer je zensko. Kako je moguce da je zensko dobilo 10, to se maltene nikad nije desilo!!! :huh:

U mojoj struci moras da budes 5 kopalja ispred muskarca da bi ti priznali da ste jednaki. Moj sef inace vojno lice je dugo pravio razliku, kada pita nesto vidim kako drugacije gleda mene i moje kolege muskarce. Cini mi se da je tek sada posle godinu dana poceo da nas gleda jednako, iako ima on zenu, cerku, pa imamo i zajednicki seficu, sve je to lepo, ali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I to sto kazes Ehi, kako zena moze da bude bolja u Elektrotehnici od muskarca.

Ko i zene vocaci, svi znamo da seu zene najgori vozaci.

 

I to se redovno desava, ako neko u saobracaju pravi neke gluposti, i ispostavi se da je kojim slucajem zensko SVI DO JEDNOG kazu  "eto vidis, zensko"

Earl Grey, Ehinacea, Smey i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O vojnim licima mi ništa ne pričaj <_< 

Situacija u zdravstvu se mora promeniti sa nadolazećim generacijama i činjenicom da su žene trenutno minimum tri puta brojnije.

Čekaj, ladno su zvali da je vide? To jedino ima opravdanja ako su očekivali da ima ne znam-dve glave, tri oka.

Dadadada-vozač koji greši je uvek žena, uvek. Evo i moj rodjeni muž to na redovnoj bazi odvali. Mislim, on zaista super vozi(pupupu), bolje od mene jer prosto ima više kilometara u točkovima, ne zato što je genetski predisponiran da mu bolje legne kvacilo i gas. No, kad vidi da mu žensko u vožnji može izaći na crtu, ponaša se kao da je video NLO. 

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, često to čujem - ČINJENICA je da su muškarci prosto bolji u prirodnim naukama od žena. 

Činjenica? Stvarno? :mad: 

Inače, moj fakultet 98% čine studentkinje, a pogledajte samo garnituru profesora i asistenata - 70:30 otprilike za muškarce. Na ispitima su muškarci kao beli medvedi - oni mogu da budu duhoviti, šarmantni, ležerni, i na kraju će uvek dobiti pitanje - kolega, kako je vama među svim ovim ženama. Onda sledi njegovo šeretsko smeškanje, profesorsko namigivanje, i pljas ocena u indeks. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada citam vase postove zakljucujem da sam verovatno imala srece u zivotu-jer ne znam kako drugacije to da nazovem-pa me nekako zaobislo sikaniranje sto sam zena...I sad se prisecam nekih situacija kojima sam bila svedok,ali se nisam nasla u nekoj od njih.

U mojoj porodici takav polaritet ne postoji.Moja sestra i ja uvek smo mogle sve,nista nam nije bilo uskraceno jer smo devojcice.Za mene je ravnopravnost polova nesto toliko prirodno da prosto ne mogu da verujem da se u 21. veku i dalje raspravlja o tome.Izvinite,ne da ne verujem da se raspravlja,nego mi je muka da uopste postoje povodi i razlozi da o tome uopste i razgovaramo.

Deliti ljude na takav nacin je po meni(metonimija,nije greska :) )suludo,kao deliti ih na one sa plavim,crnim,zelenim ocima,deliti ih na osnovu rase,veroispovesti,godina...

Znam da mizogenstva ima,ali ja mu nisam zrtva,ili sam,kako rekoh,imala srece pa me kretenizam zaobisao,ili umem da odbrusim i odbranim se.Nemam pojma.

 

Schveca i Nice volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, nece snimak.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I na nasem faksu je bilo slicnih budalastina.Jedan profesor bi nas cesto podsetio kako smo tu zalutale,da je to profesija za muskarce.Isto tako bilo je komentara za masinski fakultet,i metalurgiju da su devojke to upisale kako bi nasle dobru priliku.

I da su tamo muskarace i slicno.

A ono sto mene jos vise iznervira od muskih izjava je izjava neke zene koja na to klima glavom,sa pa da imaju pravo.

Zivim u zemlji gde jos postoji selektivni abortus na osnovu pola.Zar to nije strasno?Glasovi zena koji se nikad nece cuti,samo zato sto su zene?

I o cemu mi onda pricamo?Kako su zene umislile nesto,guraju se previse,izmisljaju maglu i slicno?

Sva sreca pa se nesto mijenja,znaci da nisu svi ignorantni prema problemu koji realno postoji.I da,svuda je oko nas.

In-Greed, Ehinacea, Smey i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U youtube kucaj "We should all be feminists"

Izlaganje Chimamande Ngozi Adichie o osnovnim problemima rodne podele, informativno, zanimljivo i obojeno humorom (i uopšteno je, iako ona govori o Africi). Ima još jedno njeno mnogo lepo predavanje o Pričama, gledala sam na Tedexu, sad ću da potražim na youtube-u. Inače, knjiga We should all be feminists (proistekla iz ovih predavanja čini mi se) je postala izuzetno popularna, nagrađivana, a u Švedskoj je uvedena kao obavezna literatura za 16godišnjakinje - svaka devojka je dobija na poklon. Chimamanda je spisateljica.

Koga mrzi da gleda, na kraju izglanja je ovo: A feminist is a man or a woman who says: "Yes, there's a problem with gender as it is today". And we must fix it. We must do better.

Ona poziva, dakle, SVAKOGA da razmišlja o rodnim podelama, tj. lošim efektima ovih podela. To ne treba da rade samo žene, nego i muškarci, koji treba da budu feministi (Zlatni, obrati pažnju). Problem sa rodom nije problem samo žena, o tome ima deo i u predavanju - i muškarci su potčinjeni rodnim predrasudama i preskripciji, što ih zapravo čini ranjivim, uskraćenim za ono što u stvari jesu. Mi svi zajedno podležemo očekivanjima i stavljanjima u kalupe, što je frustrirajuće i samo produbljava probleme koji su maskirani u "kulturi", "tradiciji", "običajima", "prirodnom stanju"... u svemu onome što nas uče odmalena da je normalno i unapred zadato a u stvari nije. Ni rod, a Džudit Batler bi rekla ni pol!, nije unapred zadat. Živimo u svetu heteroseksualnih imperativa i nametnute rodne podele o kojoj ne sme da se ćuti i čiji se uzusi moraju menjati. O tome govori Čimamanda. Tako, feminizam je priznavanje problema, raskrinkavanje jednog velikog narativa koji opstaje u vreme kad su skoro svi drugi veliki narativi "pali u vodu" (u postmoderni, kroz dekonstrukcije, u postglobalizmima itd.) - jer ovaj narativ, heteroseksualni imperativ, zapravo je narativ koji održava poredak moći više od kapitala. Veći je od kapitalizma, od bilo koje političke i religiozne ideologije.

Izvinite što malo odlutah, ali to je ova tema. Ja i upadoh (ponovo! :rolleyes: ) u dijalog ovde s jednom rečenicom - da se menja svest. E to je feminizam, on je samo svest, on nije (više) nikakav pokret, on je u humanizmima, o njemu se samo još priča i iz njegovih svetnazora se još samo piše. Ali ako se ni to ne radi, mi nikada nećemo stići do rešenja ovih problema o kojima su Malagarava i Kate pisale, što Marg reče gađajući u centar. To su krajnje tačke, a nama prve jer smo u dodiru s njima, čitavog ovog poretka. 

 

   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, predivan i inspirativan snimak.

Upravo primeri koje ona navodi dokaz su koliko je u našoj svesti ukorenjena predstava o rodnim karakteristikama - toliko da se smatra prirodnom i normalnom. Stvari o kojima ona ovde govori nisu ekstremi, već naša svakodnevica. A koliko je tek ekstrema... 

Srećna sam što intuitivno usmeravam svog sina u pravom smeru, što malim (a ogromnim) delom utičem da se stvari menjaju nabolje. I znam da nisam jedina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada me Marg inspirisala na razmisljanje o tome koliko smo zapravo preplavljeni,jos od malih nogu,rodnim podelama.K. obozava dinosauruse i Spajdermena.U radnji,ja je pitam da li joj se dopada Spajdi ranac,ona odgovara da joj se dopada,a prodavacica upada sa :"Nemoj taj,on je za decake,pogledaj koliko imas divnih ranceva za devojcice".Bogu hvala pe je K. nije ni konstatovala,ja sam odmah uskocila sa pricom da to nikakve veze nema i da cu kupiti onaj koji se mom detetu svidi,ali se ipak bojim da to njoj ne ostaje negde u podsvesti,da ih u vrticu,kada krene,tako ne dele...Volela bih da je usmeravam svojim primerom i primerom mm-a i ne znam da li se opravdano plasim "spoljnih" uticaja? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zox, ne znam da li si odgledala snimak - primera je toliko, a nismo ih ni svesni dok ne zastanemo i razmislimo. Ja naivno verujem da nikakav spoljni uticaj ne moze da ponisti podrsku i temelje koje mi za njihove karaktere i stavove postavljamo. Da, mozda ce ti sutra, uprkos tvom trudu da je ucis drugacije, doci i reci - zelim roze haljinicu da bih bila lepa, ali mislim da je to prolazno i trivijalno u odnosu na sustinu. A sve dok gradimo s decom odnos, podrzavamo ih da budu ono sto jesu (moj Dule je osetljiv, cesto mu moj tata kaze da decaci ne placu, dok ja u nesvest padam), pomazemo im da izrastu u samopouzdane, sposobne, samosvesne ljude. A takvi ljudi se bore za svoje mesto i svoja prava, cene sebe i druge i postuju razlicitosti. Stavise, u njima uzivaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako Zoxx.

Moj sin pre neki dan vidi karmin na mojim usnama. 

sta je to mama? ( ima 2 god),

Hocu i ja!

Ja kayem da to stavljaju mame i tete kad su velike.

On odgovara Hoce i Vukasin kad bude eliki

Ja kazem, neee to samo mame i tete stavljaju.

On ponovi Vukasin bude veliki stavi kamiiin.

Zatim razmislim i kazem pa da...kad budes veliki mozes sve sto pozelis.

verovatno da su me culi dede, babe i ostali zgranuli bi se na moju recenicu

(a i ja se nadam da tad nece zeleti karmin da stavlja)

Ali iz ovog banalnog dijaloga sam zakljucila da se od malena pravi razlika da za decake nije sminka, sporet za kuvanje, set za ciscenje, a za devojcice nisu dinosaurusi i spajdermen ili bageri.

Dakle dete odrasta uz sliku da neke stvari jesu ili nisu za odredjen pol, kasnije ce zena pozeleti da zavrsi ETF ali to nije za zene, muskarac da bude frizer ili da zavrsi filoloski, i td. itd. 

 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni komp u haosu, uopste nemam zvuk na snimku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni bas fali vremena, a jedva cekam da ga poslusam. Smrc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.