Feminizam

odgovora

Objavljeno

Zelim da napisem ovde ovaj tekst koji sam procitala u jednom casopisu,a ostavio je na mene bas lep utisak.Tekst prenosim doslovce kako je i napisan.

"Izmedju dva usisavanja,dok traje jedna epizoda Nodija, odlucih da otvoorim jednu temu o kojoj se i nije bas mnogo pisalo niti govorilo.Radim najzahtevniji,najodgovorniji,najtezi i najlepsi posao na svetu-ja sam mama!

Radim puno radno vreme i prekovremeno,pokrivam i dezurstva,bez godisnjeg odmora i praznikaa ipak dobijem dozu sazaljivih pogleda kad me pitaju gde radim,a ja odgovorim-kod kuce.Zasto?!Razumem ja da materijalni svet u kojem zivimo ne trpi ovo i, da se razumemo, radila bih i ja da imam gde i da moja plata pokriva dva vrtiva,ponekad neku ispomoc u kuci i oko dece.Zasto se omalovazava ta takozvana zenska nezaposlenost,jer Boze moj,ona samo kuva , spremauci i vaspitava decu,kao da je to neki posao.Ja nemam problem da kazem da sam samo mama.Biti mama je najdrazi posao na svetui i nadam se da cu rezultate tog rada ubirati kada vidim da sam uspela od njih da napravim ljude,jer to je jedino bitno.Eto toliko , a sad zurim na posao,na redu je vocna uzina."

Za mene vazi slicna situacija.Obicno su komentari : "Jadna ona ne radi nigde".Iako ja imam sve i zivim jedan lagodan zivot,ljudi me cudno gledaju jer ne radim.Ali ja ne zelim.Uzivam u svojoj ulozi majke i supruge.Uzivam sto sam zena i imam sve pogodnosti ,jer sam sebi rekla -bicu zena,u pravom smislu te reci.I hvala mm sto se u njegovom narucju tako i osecam.

Moja sveki nikad u zivotu nije radila, svekar joj je pruzio sve u zivotu.... Ranije sam smatrala da zena mora da radi, jer je moja mama citav zivot radila od 7 do 19h, stalno bila na sluzbenim putovanjima naucila je mene i sestru da to tako treba i mora da bi zivot bio lagodniji... Da je vazno biti ispunjen na oba plana...

Danas, kada sam mama, moje misljenje se potpuno promenilo, zavidim mojoj sveki na vremenu koje je imala za svoj zivot(decu, muza, sebe), a uzivala je u svemu... I to je daleko od jadne zene, to je srecna zena... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo meni malo dosadno, nedelja je, cekamo sestrice da nam dodju na rucak, oprao sam tepih, sad cu jos malo da spremam rucak, a eno moja "trudnjaca" se izlezava i cita knjigu?

Sta ce reci feministkinje na ovo? ahahahah

Salu na stranu, nisam klasican muskarac, pogotovo ne balkanski macho man, ali po mom misljenju ima muskih i zenskih poslova, tj malo vise muskih, a jedan zenski koji je najuzviseniji.

Citam postove, vidim par mama rece ne bi volele da rade u rudniku, tegle lubenice iz marketa, menjaju gume na kolima itd... i u pravu su. To su "muski poslovi" gde je potrebna sirova snaga, a njihovo je da budu majke. Da ne bude sada samo napada, ovo sam rekao iz razloga sto to muskarci i da hoce ne mogu da ostvare.

Da bi razgranicili podelu, tj da nema podele, ja to posmatram kao porodicu.

Detetu je potreban jedan roditelj koji ga pazi, a drugi je tu da vise se pozabavi poslom, tj finansijama da tom detetu obezbedi sto bolje uslove zivota i odrastanja. Sticajem okolnosti to su kod nas obicno majke, jer posle porodjaja neko vreme ne mogu da rade,a ocevi su ti koji trce,jure i kupuje sve za to isto malo dete.

U nasem konkretno primeru kod mene i moje trudnjace, sad dok je trudna, ja se trudim da sve preuzmem sto je vise moguce na sebe, pocev od posla, pa do kucnih poslova, jer zelim da ona to vreme sad iskoristi najvise za odmor i za sebe i nase bepce.

Ono sutra kad se rodi, ja ne bih imao problem da zena radi i da zaradjuje vise od mene, cak sta vise meni bi to i odgovaralo jer bih imao vise vremena za bebicu :).

Ne razumem te feministkinje,isto kao ni soviniste, jer niko od njih ne moze da kaze da se ostvario u najbitnijoj ulozi, tj ulozi roditelja, iz razloga sto im njihova ubedjenja stavljaju porodicu na mnogo nizi stepen prioriteta nego normalnim ljudima.

A ja pu pu da ne ureknem, trudnjaca upravo ustala i krenula da kuva svoj 2. i recima DRUGI samostalni rucak otkako smo zajedno, vec se pitam sta joj je i sta je zgresila ahahahaha, tako da cu jos malo da Vas smaram po forumu i da ubijem ovaj dan za odmaranje :)

puno pozz od nas troje

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti i kuvaš? Pa to je sjajno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo meni malo dosadno, nedelja je, cekamo sestrice da nam dodju na rucak, oprao sam tepih, sad cu jos malo da spremam rucak, a eno moja "trudnjaca" se izlezava i cita knjigu?

Sta ce reci feministkinje na ovo? ahahahah

Salu na stranu, nisam klasican muskarac, pogotovo ne balkanski macho man, ali po mom misljenju ima muskih i zenskih poslova, tj malo vise muskih, a jedan zenski koji je najuzviseniji.

Citam postove, vidim par mama rece ne bi volele da rade u rudniku, tegle lubenice iz marketa, menjaju gume na kolima itd... i u pravu su. To su "muski poslovi" gde je potrebna sirova snaga, a njihovo je da budu majke. Da ne bude sada samo napada, ovo sam rekao iz razloga sto to muskarci i da hoce ne mogu da ostvare.

Da bi razgranicili podelu, tj da nema podele, ja to posmatram kao porodicu.

Detetu je potreban jedan roditelj koji ga pazi, a drugi je tu da vise se pozabavi poslom, tj finansijama da tom detetu obezbedi sto bolje uslove zivota i odrastanja. Sticajem okolnosti to su kod nas obicno majke, jer posle porodjaja neko vreme ne mogu da rade,a ocevi su ti koji trce,jure i kupuje sve za to isto malo dete.

U nasem konkretno primeru kod mene i moje trudnjace, sad dok je trudna, ja se trudim da sve preuzmem sto je vise moguce na sebe, pocev od posla, pa do kucnih poslova, jer zelim da ona to vreme sad iskoristi najvise za odmor i za sebe i nase bepce.

Ono sutra kad se rodi, ja ne bih imao problem da zena radi i da zaradjuje vise od mene, cak sta vise meni bi to i odgovaralo jer bih imao vise vremena za bebicu :).

Ne razumem te feministkinje,isto kao ni soviniste, jer niko od njih ne moze da kaze da se ostvario u najbitnijoj ulozi, tj ulozi roditelja, iz razloga sto im njihova ubedjenja stavljaju porodicu na mnogo nizi stepen prioriteta nego normalnim ljudima.

A ja pu pu da ne ureknem, trudnjaca upravo ustala i krenula da kuva svoj 2. i recima DRUGI samostalni rucak otkako smo zajedno, vec se pitam sta joj je i sta je zgresila ahahahaha, tako da cu jos malo da Vas smaram po forumu i da ubijem ovaj dan za odmaranje :)

puno pozz od nas troje

lepo...meni jedino 'smeta' što se 'drugo dtanje' provlači kao bolest...ako je žena zdrava i trudnoća 'normalna' zašto bi samo 'odmarala'... :unsure: ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sto ne bih kuvao ahahahaha, kad bih pustao moju dragu da kuva imao bi citavih 100kg, a ne kao kapitalac sad sa 120 ahahahahaha.

@mna mama- e vidis, tu nemamo isto misljenje, drugo stanje, niko ne gleda kao bolest, ja to gledam kao na nesto uzviseno jer donosite novi zivot na svet, i bar sto se mene tice uradicu sve da olaksam bilo kakav napor bilo koje trudnice, ne smao moje, a Vama ako smeta i imate visak energije, potrosite ga na nesto pametnije nego na rintanje :).

Mislim evo danas mi trudnjaca moja kuva ceo dan, i iskreno nije mi dobro, plasim se da ce da me ostavi hahahahah, a ja samo sredjujem kucu i dovodim je u red i blejim na racunaru.

Ako si trudna, mislim generalno i mozes da sebi posvetis svoje vreme, posveti ga na najbolji moguci nacin, ako imas nekog ko ce ti pomoci oko svakodnevnih poslova, a tu ne mislim samo na pomoc muza,decka ili muskarca, nego bilo koga.

Ubedi me da gresim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sto ne bih kuvao ahahahaha, kad bih pustao moju dragu da kuva imao bi citavih 100kg, a ne kao kapitalac sad sa 120 ahahahahaha.

@mna mama- e vidis, tu nemamo isto misljenje, drugo stanje, niko ne gleda kao bolest, ja to gledam kao na nesto uzviseno jer donosite novi zivot na svet, i bar sto se mene tice uradicu sve da olaksam bilo kakav napor bilo koje trudnice, ne smao moje, a Vama ako smeta i imate visak energije, potrosite ga na nesto pametnije nego na rintanje :).

Mislim evo danas mi trudnjaca moja kuva ceo dan, i iskreno nije mi dobro, plasim se da ce da me ostavi hahahahah, a ja samo sredjujem kucu i dovodim je u red i blejim na racunaru.

Ako si trudna, mislim generalno i mozes da sebi posvetis svoje vreme, posveti ga na najbolji moguci nacin, ako imas nekog ko ce ti pomoci oko svakodnevnih poslova, a tu ne mislim samo na pomoc muza,decka ili muskarca, nego bilo koga.

Ubedi me da gresim :)

Svaka cast! Malo je onih koji tako razmisljaju i koji zaista hoce da se posvete svojoj supruzi i bebi.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sto ne bih kuvao ahahahaha, kad bih pustao moju dragu da kuva imao bi citavih 100kg, a ne kao kapitalac sad sa 120 ahahahahaha.

@mna mama- e vidis, tu nemamo isto misljenje, drugo stanje, niko ne gleda kao bolest, ja to gledam kao na nesto uzviseno jer donosite novi zivot na svet, i bar sto se mene tice uradicu sve da olaksam bilo kakav napor bilo koje trudnice, ne smao moje, a Vama ako smeta i imate visak energije, potrosite ga na nesto pametnije nego na rintanje :).

Mislim evo danas mi trudnjaca moja kuva ceo dan, i iskreno nije mi dobro, plasim se da ce da me ostavi hahahahah, a ja samo sredjujem kucu i dovodim je u red i blejim na racunaru.

Ako si trudna, mislim generalno i mozes da sebi posvetis svoje vreme, posveti ga na najbolji moguci nacin, ako imas nekog ko ce ti pomoci oko svakodnevnih poslova, a tu ne mislim samo na pomoc muza,decka ili muskarca, nego bilo koga.

Ubedi me da gresim :)

:lol: ,ma kakvi gde da grešiš....ali pazi žene se lako naviknu na 'olakšavanje bilo kakvog napora' pa posle bude kuku,lele ode ljubav kroz prozor :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ako necu za svoju trudnjacu i bepce, za koga cu?

Nisam vise toliko mlad za sisanje, tako da su njih dvoje na prvom mestu, a onda sve ostalo dolazi na red,i posao i drustvo i sira familija itd....

Pa meni je zivotni cilj ispunjen kad u oktobru zakmeci, tj zivot mi tek pocinje, a koliko god da bude bebaca, ima samo za njih da zivim.

Sa svojih 30 i neku proziveo sam mnooooogooooo ali bukvalno i figurativno, jos sam nov i niko me ne zna, ali upoznacemo se vremenom posto sam resio za sledecu godinu da budem najbolja mama na forumu :)

Sorry za OT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ako necu za svoju trudnjacu i bepce, za koga cu?

Nisam vise toliko mlad za sisanje, tako da su njih dvoje na prvom mestu, a onda sve ostalo dolazi na red,i posao i drustvo i sira familija itd....

Pa meni je zivotni cilj ispunjen kad u oktobru zakmeci, tj zivot mi tek pocinje, a koliko god da bude bebaca, ima samo za njih da zivim.

Sa svojih 30 i neku proziveo sam mnooooogooooo ali bukvalno i figurativno, jos sam nov i niko me ne zna, ali upoznacemo se vremenom posto sam resio za sledecu godinu da budem najbolja mama na forumu :)

Sorry za OT!

i ja sam odusevljena svaka cast!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za Tranquilo-a!

ZP i Natasa Kandic je Srpkinja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala svima na dobrodoslici i nadam se duuuuuuugom i lepo druzenju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divno si sve napisao, samo nek zence uziva ;) Dobrodosao i pazi i mazi buducu mamicu kao i do sada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mene kao nesto bedak da dojim na javnom mjestu :lol:

Feminizam je u izvornom smislu te riječi predstavljao prava žena onda kada su ženama zaista ta prava bila ugrožena. Danas je to nešto sasvim drugo,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mene kao nesto bedak da dojim na javnom mjestu laugh.gif

Feminizam je u izvornom smislu te riječi predstavljao prava žena onda kada su ženama zaista ta prava bila ugrožena. Danas je to nešto sasvim drugo,

Pa ugrozena su i dan-danas..mozda ne u razvijenim evropskim zemljama, ali ako gledas na nivou cele planete..ihahaj

Pa evo i na ovom forumu koliko smo culi prica za reakcije da neko nosi zensko dete..aaa dobro, pa bice i sin valjda..i slicno. A to je samo banalan primer.

Da ne pocnem sad pricu kako te na razgovoru na posao pitaju planiras li decu i da li si udata..jer nece da "gube vreme" da zaposljavaju nekog ko ce im mozda otici na porodiljsko u skorije vreme i td i td

A jos jednu stvar primecujem. Ranije dok zena nije bila zaposlena, a muskarac je radio izdrzavao porodicu, najnormalnija stvar je bila da zena radi sve oko kuce i dece. I to je ok. Svako ima svoje obaveze.

A danas kada i zena i muskarac rade, i dalje se ocekuje da zena pored svog posla radi sve po kuci, u vecini slucajeva. Dakle zeni duplo natovarise na vrat.

I onda cujem od drugarice - Pa moj muz mi pomaze dosta oko kucnih poslova..ili cujem muza necijeg kako se hvali "Oprao sam JOJ sudje"..

Na sta ja kazem - Kako si njoj oprao sudje? A ti ne prljas sudje?

Sto se tice nekog nalicja feminizma, slazem se da je delom otislo u nekom desetom pravcu, umesto da se izjednace PRAVA zena i muskaraca, neki zele da izjednace muski i zenski pol, a cinjenica je da smo razliciti, i treba da uzivamo u razlikama a ne da zelimo da postanemo muskarci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sick iliti kako primitivizam upakovati u bombonjeru. 

Inace, tek sad krenuh da cujem ovu feminizam terorizam ludjakinju, nisam mogla preko minuta, em recitacija losa, em pjesma epska, a ja za to nemam sluha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ЕУ укинула „госпођице“

Брисел – Жене треба ословљавати по имену, без титула „госпођа“ или „госпођица“, одлучено у Бриселу. Издато и одговарајуће писано упутство о коришћењу родно неутралног речника.

Европска унија је одлучила да жене треба ословљавати именом, због става да су титуле „госпођица“ или „госпођа“ – сексистичке.

У Бриселу је издато и одговарајуће писано упутство о коришћењу родно неутралног речника, које је обавезујуће за све европске политичаре.

Жене се више не смеју ословљавати са „госпођо“ и „госпођице“, већ само директно – именом, пише Дејли мејл.

Феминисткиње су већ раније упозоравале да титуле „сињора“, „сињорина“, „фрау“, „фројлајн“, „мис“, „мисис“, „мадам“, „мадмоазел“ и сличне представљају уплитање у приватни живот жене, јер се задире у њихов љубавни живот.

Лист додаје да је титула „фројлајн“ званично укинута, а немачким службеним актима још 1972. године.

:baby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je to u principu ok, ja tako najvise i volEm, imenom i ok, dosta puta sam doživela da su ljudi na iglama jel gospođica il je gospodja :D ali kako se obratiti nepoznatoj osobi, recimo ispale joj pare i neko bi je upozorio a ne zna joj ime? Jel onda opravdano uzeti pare i produžiti ili su regulisali i taj deo? :D 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 Jel onda opravdano uzeti pare i produžiti ili su regulisali i taj deo? :D 

 

:D

Krstiš je odmA sa "izvinTe", puta dva - tri :) to je prilagodnije, nije seksističko, da je ne daj Bože uvrediš sa "gospođice" jer, ko zna, možda je udata, pa je gospođa :D 

U nas kažu, zaludan pop i jariće krsti.

Nisu stigli time da se bave, regulisali su zakrivljenost banana, dužine krastavaca ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.