Koliko je Srbiji stvarno stalo do trudnica?

odgovora

Objavljeno

Ja, bila sam u Uzicu na pregledima do sad, a sad u Briselu. Poredjena radi, na sta lici jedno, a na sta drugo:

S: Imala sam zakazano u pola 11, dosla sam u 10, a prosla u 12.

B: Imala sam zakazano u 10 i 15, dosla u 10, prosla u 10 i 10.

S: Kad sam izasla iz ordinacije dobila sam masu papira za overavanje, popreke poglede sestara i nervozne poglede trudnica koje su, kao ja 2 sata izgubile, ni same neznaju sto.

B: Kada sam izasla dobila sam knjizicu "Happy baby" u kojoj je objasnjeno sve o trudnoci, ima 3 kupona sa do 30% popusta na bebi ili trudnicku opremu u 3 razlicite prodavnice, dobila sam popust na omeksivac i zamislite 2 jambo pakovanja pampers pelena za novorodjencad po ceni od 4€. Dobila sam kofer koji se zove "moj projekat materinstva" u kome sam dobila toplomer za vodu, portiklu, cuculu, kremu za bebinu guzu, sapun za bebu, nekoliko komada razlicitih ulozaka da vidim, koji mi najvise odgovara. I tu sam dosta kupona dobila, kao jedan, npr. za 6 besplatnih disnijevih knjiga, treba da ih narucim postom, podpuno besplatno i da naznacim da li hocu svakog meseca da dobijem po 2 knjige koje se naplacuju po 5 evra. Ma odusevljena sam. I na koferu je bio kupon koji posaljem sa mojim i detetovim podacima, kad je termin i sl, i dobijam, poerd ovog jos 5 kofera, jedan- kad se dete rodi, 2- kad bude imalo 4 meseca, 3- kad napuni godinu, 4- sa 2 i po i 5- sa 6 godina.

Prezadovoljna sam.

S: Vadila sam krv za krvnu sliku.

B: Vadila sam krv za krvnu sliku, testiranje na hiv, hepatitis B, C, toxoplasmu, i jos masu stvari. 8 epruveta su mi izvadili. :blink: Ovako nekako sam izgledala posle toga. :lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne pravi nam zazubice! :lol::P SRBIJI NIJE STALO NI DO KOGA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne pravi nam zazubice! :lol::P SRBIJI NIJE STALO NI DO KOGA!

Hahahahaaaa... Eh, da nam je da docekamo da bar nase cerke prodju bolje od nas u Srbiji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milky jesi ti sad u Briselu draga? Ajde svrati nam u Kafanicu tamo preko da se ispricamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milkyway, slicna situacija je i sa mnom u Kanadi. Kad su mi vadili krv frapirala sam se sto ce im toliko epruveta. :lol:

Eto, da sam u Srbiji sigurno ne bih znala da imam problem sa stitanjcom.

Jeste, sve je to u inostranstvu drugacije i nekako bolje organizovano. Ali, kao i sve tako i ova stvar ima svoje prednosti i mane.

Npr. : ja sam juce imala mali peh. Sin mi je udario glavom u ivicu kreveta, i dooobro se razbio. Krvarenje, plac i vidjiv oziljak - otvoren. Odvedem ga prvo u jednu kliniku. Dr. mu pogledao usi, oci, pitao ima li promena u ponasanju i na blic pogledao ranu uz konstataciju " ne trebaju mi savovi i nista, procice to samo od sebe", nije uzeo cak ni neko sredstvo za dezinfekciju pa malo prebrisao...nista.

Na kraju sam odvela dete u "urgentni", u kom sam cekala 3 i po sata ! Jeste da je vikend, ali da samo jedan dr. dezura, to mi nije bilo nikako jasno.

Tako da, ne znam sta bi rekla...

Ali da je u inost. to sve nekako bolje organizovano, jeste.

Ima nas svakavih svugde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Npr. : ja sam juce imala mali peh. Sin mi je udario glavom u ivicu kreveta, i dooobro se razbio. Krvarenje, plac i vidjiv oziljak - otvoren. Odvedem ga prvo u jednu kliniku. Dr. mu pogledao usi, oci, pitao ima li promena u ponasanju i na blic pogledao ranu uz konstataciju " ne trebaju mi savovi i nista, procice to samo od sebe", nije uzeo cak ni neko sredstvo za dezinfekciju pa malo prebrisao...nista.

Na kraju sam odvela dete u "urgentni", u kom sam cekala 3 i po sata ! Jeste da je vikend, ali da samo jedan dr. dezura, to mi nije bilo nikako jasno.

Tako da, ne znam sta bi rekla...

Ali da je u inost. to sve nekako bolje organizovano, jeste.

Ih bre, pa mogao je doktor barem one trakaste flastere da mu stavi.... to je i sestra mogla, mi smo u 9 uvece kod sestre sa takvim problemom zavrsili. Jos i ne mogu da verujem da su te pustili sa detetom da cekas...

Al dobro, mozda je to samo zbog vikenda bilo, vikendom je i ovde manicno obicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvih 24 nedelja trudnocu vodila u Srbiji. Posto je bilo privatno sve smo testove tamo odradili i sve smo placali. Takodje mi je i doktorica rodjaka i porodicno nam voodi trudnoce (snaji pa meni). Zato verovatno i nemam loseg iskustva.

Kad sam dosla ovde prica ista sa tretmanom ali potpuno drugacija kada je nacin vodjenje trudnoce u pitanju. Millar, jako slicno kao kod tebe u Kanadi sa porodicnim lekarom i babicama.

Testove ovde nisam radila, na ultra zvukove nisam isla jer se rade samo u slucaju nekog problema, pregledi su bili test urina, rucno opipavanje polozaja i velicine bebe, rad bebinog srca, razgovor o tome kako se osecam i planiranje porodjaja. Pred kraj sam ja trazila test na GBS, babica se isprva bunila, ali mi je i njega odradila. Imala sam skolsku trudnocu i porodjaj i zato verovatno ne znam kako bi funkcionisalo da mi je bila potrebna posebna paznja.

Sto se ostatka zdravstvenog osiguranja tice tu imam iskustva kada je kontrolisanje opsteg zdravstvenog stanja u pitanju i rutinski testovi. Takodje dobro znam kako izgleda kad je tretman vezan za sportske povrede i ortopediju u pitanju. U sustini je sve manje-vise pozitivno, ali jednom sam imala neprijatno iskustvo sa cekanjem hirurga od 1.5h. Izvinjavao se, probala sam da razumem, ali ipak mi nije bilo svejedno.

Kada je pregled bio za dete ulazili smo odmah po pristizanju dok je bila beba, sada ili u zakazano vreme ili sacekamo 10-ak min i unutra smo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja, bila sam u Uzicu na pregledima do sad, a sad u Briselu. Poredjena radi, na sta lici jedno, a na sta drugo:

S: Imala sam zakazano u pola 11, dosla sam u 10, a prosla u 12.

B: Imala sam zakazano u 10 i 15, dosla u 10, prosla u 10 i 10.

S: Kad sam izasla iz ordinacije dobila sam masu papira za overavanje, popreke poglede sestara i nervozne poglede trudnica koje su, kao ja 2 sata izgubile, ni same neznaju sto.

B: Kada sam izasla dobila sam knjizicu "Happy baby" u kojoj je objasnjeno sve o trudnoci, ima 3 kupona sa do 30% popusta na bebi ili trudnicku opremu u 3 razlicite prodavnice, dobila sam popust na omeksivac i zamislite 2 jambo pakovanja pampers pelena za novorodjencad po ceni od 4€. Dobila sam kofer koji se zove "moj projekat materinstva" u kome sam dobila toplomer za vodu, portiklu, cuculu, kremu za bebinu guzu, sapun za bebu, nekoliko komada razlicitih ulozaka da vidim, koji mi najvise odgovara. I tu sam dosta kupona dobila, kao jedan, npr. za 6 besplatnih disnijevih knjiga, treba da ih narucim postom, podpuno besplatno i da naznacim da li hocu svakog meseca da dobijem po 2 knjige koje se naplacuju po 5 evra. Ma odusevljena sam. I na koferu je bio kupon koji posaljem sa mojim i detetovim podacima, kad je termin i sl, i dobijam, poerd ovog jos 5 kofera, jedan- kad se dete rodi, 2- kad bude imalo 4 meseca, 3- kad napuni godinu, 4- sa 2 i po i 5- sa 6 godina.

Prezadovoljna sam.

S: Vadila sam krv za krvnu sliku.

B: Vadila sam krv za krvnu sliku, testiranje na hiv, hepatitis B, C, toxoplasmu, i jos masu stvari. 8 epruveta su mi izvadili. :blink: Ovako nekako sam izgledala posle toga. :lol::P

Kao da čitam bajku, Srbija je zla veštica bila i ostala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da ima loših i strašnih iskustava, ali ja nisam prošla kroz tako nešto, iako sam trudnoću vodila u državnom DZ, i na oba porođaja išla "na slepo", tj. bez ikakve veze.

Kod nas u DZ ima jedan dan, koji je samo za trudnice i nema gužve, moje obe trudnoće su bile u redu, tako da nisam radila nikakve dodatne preglede, sem krvne slike i UZ jednom mesečno.

Generalno, naša zemlja je u velikoj krizi, siromaštvu i ne može se očekivati nikakav boljitak ni u kojoj sferi, sve su to samo neki mali pokušaji, ali teško da ćemo se izvući iz toga u skorije vreme. Ja sam se sa tim pomirila i ne očekujem nikakav bolji život u Srbiji, od ovog kakav sada vodim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milkyway, slicna situacija je i sa mnom u Kanadi. Kad su mi vadili krv frapirala sam se sto ce im toliko epruveta. :lol:

Eto, da sam u Srbiji sigurno ne bih znala da imam problem sa stitanjcom.

Jeste, sve je to u inostranstvu drugacije i nekako bolje organizovano. Ali, kao i sve tako i ova stvar ima svoje prednosti i mane.

Npr. : ja sam juce imala mali peh. Sin mi je udario glavom u ivicu kreveta, i dooobro se razbio. Krvarenje, plac i vidjiv oziljak - otvoren. Odvedem ga prvo u jednu kliniku. Dr. mu pogledao usi, oci, pitao ima li promena u ponasanju i na blic pogledao ranu uz konstataciju " ne trebaju mi savovi i nista, procice to samo od sebe", nije uzeo cak ni neko sredstvo za dezinfekciju pa malo prebrisao...nista.

Na kraju sam odvela dete u "urgentni", u kom sam cekala 3 i po sata ! Jeste da je vikend, ali da samo jedan dr. dezura, to mi nije bilo nikako jasno.

Tako da, ne znam sta bi rekla...

Ali da je u inost. to sve nekako bolje organizovano, jeste.

pa mozda mu zaista nije bilo nista. jer ja znam npr da u srbiji za sve salju na operacije, intervencije, usivanja, antibiotike itd...a mene to iritira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam vasa iskustva pa bih da podelim sa vama soje.

Beograd. U junu mesecu, ja trudna 8 nedelja. Petak na subotu noc 2h, budi me veoma jak bol u stomaku i obilno krvarenje. Nazovem 94 i kazu mi hitno odem u bolnicu, da su sve ginekologije dezurne. Zamolim da mi preporuci bolnicu i operaterka me uputi u GB, kaze tamo su zaista strucni. U 2.30 javim se sestri na salteru i kazem o cemu se radi, ona mi da spavacicu i odvede me u sobu. legnem, savijam se od bolova, uzasno krvarim i cekam da dodje neko da me pregleda. U 7.30h dolazi sestra, kaze mi da zovem odmah nekoga da dodje da bi odneo moju krv u priv. laboratoriju da se uradi bhcg, zatim i izvadi krv i da epruvetu da je dam onome ko dodje. Ja i dalje cekam na pregled. Subota prolazi, pa noc, pa nedelja, pa noc... ja i dalje u bolovima, krvarim, jedino sto sam prestala da patim i razmisljam o gubitku deteta, vec sam samo zelela da bol prestane. konacno u ponedeljak u 7.30 dolazi doktor i vodi me na pregled, spontani pobacaj, sutra ce mi raditi kiretazu. Utorak oko 13h odvodi me u ordinaciju, stavljaju na sto, vrata ne zatvaraju, isprad sve mucene zene i njihovi muzevi koji su jedva cekali da prodje vikend. Ja na izvolte, onako sva krvava, oni gledaju, pa okrecu glave. Vezuju mi noge sa kanapom, onim starim zutim, iskrzalim jer sluzi vec bar 30 godina, i stezu, stezu, a jooooj... jos samo da sacekamo anesteziologa, kad eto i njega za nekih 20-tak minuta. A kako sam samo bila uplasena i plakala, od straha, bola, sramote od pogleda... Proslo je jos sedam dana u bolnici, na inekcijama antibiotika, oporavka zbog puno izgubljene krvi... I konacno kuca :) I sve sam to donekle sportski podnela, posle nekoliko dana sa dragim otputovala i o tome nisam mislila. Do skoro... Ostala sam opet trudna :) Ali moja prva reakcija je bila starh, flash back!!! Sada sam se izborila i sa time pa se opet radujem i uzivam, pa do prvog odlaska u bolnicu, nadam se lepim povodom, pa kako prodje, prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

UŽAS! Najviše me nervira kada doktori, sestre ćute i ništa ti ne govore, kao nećeš ti razumeti i neće da se bave da ti objasne...oni su ustvari možda čekali da sama sve izbaciš ili tako nešto, i verovatno da su pri samom tvom opisu pretpostavili šta je...ali da te niko ne pregleda, uteši, kaže šta je u pitanju... i takav način kiretaže, to je jezivo, neosećajno, sa psihološke i moralne strane nedopustivo za ljude koji rade taj posao......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Užas!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MarijaVlada, zao mi je sto si morala kroz to da prodjes... Tuzno i strasno u isto vrijeme- pustiti zenu da krvari u bolovima bez i jedne jedine rijeci je sve samo ne ljudski odnos!

Zelim ti puno srece sa ovom trudnocom, da ti prodje brzo i lako, i da dobijes paznju koju zasluzujes noseci zivot u sebi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na lepim zeljama. Slazem se da je uzas, ali zivot ide dalje. Da nisam bila toliko zbunjena i uplasena, mogla sam i drugacije, da trazim svoja prava, pa makar da promenim bolnicu... Ali sada znam... I ne znam gde da se poradjam. bas razmisljam, citam forume, svuda se desava tako nesto, ali ima ih i zadovoljnih. Cak najbolja iskustva su bas iz bolnice u kojoj sam nadrljala. ako imate neke preporuke, neki savet, pisite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MarijaVlada ako sam dobro shvatila to je bila Gradska jel? Bas me cudi da su toliko cekali da ti urade kiretazu,meni su odmah te veceri oko 22h uradili,pola sata nakon sto sam dosla.I drugi put isto tako nesto brzo bilo,samo je bilo jutro.Koji je doktor u pitanju,tj.koji pametnjakovic je toliko dugo cekao da ti uradi kiretazu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MarijaVlada ako sam dobro shvatila to je bila Gradska jel? Bas me cudi da su toliko cekali da ti urade kiretazu,meni su odmah te veceri oko 22h uradili,pola sata nakon sto sam dosla.I drugi put isto tako nesto brzo bilo,samo je bilo jutro.Koji je doktor u pitanju,tj.koji pametnjakovic je toliko dugo cekao da ti uradi kiretazu?

Koji? Pa tu noc kad sam dosla bio je dezuran dr Savo M... (nisam sigurna kako se preziva), ali ga ja nisam videla jer me je primila sestra... ne znam ko je bio dezuran subotu dan jer sam i tad videla samo slatku kovrdzavu sestru koja mi je izvadola krv... subotu noc nisam videla nikog, u nedelju je u viziti bio neki matori sa naocarima koj je samo prosao pored mog kreveta i nije mi se obratio... za nedelju noc nikog opet videla nisam... u ponedeljak su svi bili tu... pregledala me je dr Kostic i jednom dr Tanja Djordjevic (prepoznala me je jer mi je njena mama bila uciteljica pa me je castila pregledom bonus)... u utorak mi je dr Ljatifi radio kiretazu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I daj sad pomagajte, gde da se poradjam. U dragisi nikad nije sigurno hoce li biti mesta... U visegradskoj ne moze mm da prisustvuje... U nf su mojoj rodjenoj sestri probusili matericu, i tamo ja ne idem ni u posetu vise... Ostaje mi opet gradska :-I ... Ja hocu epidural i prisustvo mm, i u gradskoj je to moguce... Ali kome se obratiti? Ko je tamo strucan? Spremna sam da castim lekara i platim anesteziologa, ali koga???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koji? Pa tu noc kad sam dosla bio je dezuran dr Savo M... (nisam sigurna kako se preziva), ali ga ja nisam videla jer me je primila sestra... ne znam ko je bio dezuran subotu dan jer sam i tad videla samo slatku kovrdzavu sestru koja mi je izvadola krv... subotu noc nisam videla nikog, u nedelju je u viziti bio neki matori sa naocarima koj je samo prosao pored mog kreveta i nije mi se obratio... za nedelju noc nikog opet videla nisam... u ponedeljak su svi bili tu... pregledala me je dr Kostic i jednom dr Tanja Djordjevic (prepoznala me je jer mi je njena mama bila uciteljica pa me je castila pregledom bonus)... u utorak mi je dr Ljatifi radio kiretazu...

Savo Mavric,nisam imala kontakata sa njim ali cula sam da je ok.Znam i za Tanju i Milicu,Milica je super,sa Tanjom isto nisam imala kontakata.A za ovog matorog sa naocarima ne znam ko je.Ali bas neobicno da su te toliko pustili da krvaris u bolovima,sacuvaj Boze :blink:

I daj sad pomagajte, gde da se poradjam. U dragisi nikad nije sigurno hoce li biti mesta... U visegradskoj ne moze mm da prisustvuje... U nf su mojoj rodjenoj sestri probusili matericu, i tamo ja ne idem ni u posetu vise... Ostaje mi opet gradska :-I ... Ja hocu epidural i prisustvo mm, i u gradskoj je to moguce... Ali kome se obratiti? Ko je tamo strucan? Spremna sam da castim lekara i platim anesteziologa, ali koga???

Ja bih ti preporucila dr.Kusljevica koji je odlican,on je meni oba puta radio kiretazu,jako profesionalan,izuzetan strucnjak za ekspertni uz.Imam jako pozitivno iskustvo sto se njega tice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Savo Mavric,nisam imala kontakata sa njim ali cula sam da je ok.Znam i za Tanju i Milicu,Milica je super,sa Tanjom isto nisam imala kontakata.A za ovog matorog sa naocarima ne znam ko je.Ali bas neobicno da su te toliko pustili da krvaris u bolovima,sacuvaj Boze :blink:

Ja bih ti preporucila dr.Kusljevica koji je odlican,on je meni oba puta radio kiretazu,jako profesionalan,izuzetan strucnjak za ekspertni uz.Imam jako pozitivno iskustvo sto se njega tice.

Hvala... Mislis da bih mogla da nazovem i zakazem ekspertni kod njega, pa da onda nastavim? Mada imam zakazan za 03.06. u visegradskoj ali bih ga otkazala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala... Mislis da bih mogla da nazovem i zakazem ekspertni kod njega, pa da onda nastavim? Mada imam zakazan za 03.06. u visegradskoj ali bih ga otkazala.

Slobodno,imas preporuku od mene za njega,dve moje drugarice su isle kod njega na ekspertni i imaju samo reci hvale.Naravno,poslusaj i druga iskustva,mozda ima jos neki doktor koji je dobar, pa odluci sama, samo navodim svoje pozitivno iskustvo vezano za njega i iskustvo drugih.Puno pozdrava,i ako odes kod njega obavezno napisi utiske ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u prvoj trudnoci mi je bilo glupo da prelazim red u posti da bi izvrsila neku uplatu....a sada kad sam to uradila sa stomakom do zuba,prva reakcija je bila:"izvine sta je sad ovo????",kad sam se okrenula i pogledala ga smrtnim pogledom covek se pokrio usima....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se zapanjila koliko su kolege (mislim na muski pol i naravno ne na sve kolege) bezobrazne i nevaspitane! Sve koleginice me "paze", stede, dok kada nekog kolegu zamolim da ponese poklone ili pakete pica iz magacina (inace radim u protokolu Gradonacelnika i kancelarija mi je na spratu, pa stalno secamo neke teske stvari koje dajemo gostima na poklon), oni kazu NIJE MOJ POSAO! :blink: SRAMOTA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prvoj trudnoci sam ok prolazila,a sad u drugoj katastrofa.Pricam u vezi lekara koji nece da daju bolovanje,komisija koja odobri bolovanje sa recima da ga nece platiti i moja firma koja mi NE DA godisnji iako imam ceo od ove godine!Bas su me namucili do sad,kao da nisam trudna!Nadam se da ce krenuti na bolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle jučerašnjeg iskustva u NF Beograd utisak je da zdravstvenim radnicima u Srbiji (čast izuzecima, naravno) nimalo nije stalo do trudnica, da svi lekari samo skidaju odgovornost sa sebe, a nas tretiraju gore nego mesari komade mesa u klanici.

Nakon double testa ( koji sam urdaila privatno jer u dve-tri bolnice u Beogradu koje sam zvala da zakažem nije bilo mesta u terminu kada sam ja bila 12-ta nedelja) i odlaska kod dr. u DZ koja mi vodi trudnoću ista je rekla kako rezultat nije loš, ali ona lično voli kada su parametri veći. Zakazala mi je UZ kod nje u DZ za triple test i uradila sam ga.

Rezultat double testa sam u međuvremenu odnela kod lekara kod koga privatno vodim trudnoću i on mi je ponovo uradio UZ, pogledao rezultate i rekao da se vidimo za 4 nedelje na redovnoj kontroli, da bebac lepo napreduje i da su rezultati sasvim ok, da nema potrebe da radim triple niti bilo šta drugo, uz objašnjenje da double nije dobar on bi me odmah uputio na amniocintezu jer on ne praktikuje triple test.

U međuvremenu stigli su i rezultati triple testa koje sam odnela doktorki u DZ i ista mi je odmah napisala uput za Narodni front i genetsko savetovalište, jer joj se ni ti rezultati baš ne dopadaju.

Juče ujutru mm i ja sa svim prethodnim testovima, UZ i ostalim odemo u NF, predam knjižicu, papire i uput i stanem u red sa ostalih 50-ak trudnica, najmanje. 4 sprat, uzak hodnik, u njemu 6-7 stolica i jedan otvoren prozor. Zagušljivo, vruće, a sve jako, jako sporo ide. Kao i ostale trudnice posle 3 sata stajanja samo čekam da obavim to i da odem napolje na vazduh i sednem negde. Kontrakcije uveliko osećam, noge i kičma mi pucaju i nadam se da se neću onesvestiti ako još dugo budem morala stajati tamo.

Konačno i ja dođoh na red, dr. me gleda na UZ, diktira podatke sestri koja ih zapisuje, pita da li znam zašto sam upućena tu (?!) i kaže kako je što se tiče UZ sve u redu, bebac lepo napreduje i svi parametri za 18-tu nedelju su kako treba. Sve to traje 2-3 minuta, oblačim se dok druga ženica već leže na sto i sestra me upućuje da siđem u prizemlje i čekam kod genetičara.Silazim dole i vidim da žene koje su mnogo pre mene završile UZ i dalje sede dole i čekaju da ih prozovu. Znači još nekoliko sati stajanja (stolice su naravno sve zauzete).

Dolazim, konačno, na red, ulazim kod genetičara gde sede 4 lekara koji bacaju letimičan pogled na moje papire i jedan kaže:

DR: "Hmmm...UZ je odličan, fizičkih anomalija nema, sve je kako treba...mogla bi i ti na amniocentezu, ali mi više nemamo mesta, svi termini su nam popunjeni...Pa ako hoćeš možemo ti zakazati kordocentezu, za kraj marta. To se radi oko 23 nedelje trudnoće. Da li znaš kakav je to postupak?

JA: "Ne!"

DR: "Dobro, objasniće ti sestra. Vadi se krv iz pupčane vrpce..."

JA: "Da li neko može da mi objasni koliko su moji rezultati loši? Dr. kod koga vodim trudnoću privatno je nakon double testa rekao da nema potrebe da radim išta dalje, a dr. u DZ me je uputila na triple test. Krajem marta ću biti u 6-om mesecu trudnoće pa me zanima koliko je taj metod pouzdan i siguran za bebu?"

DR: "I kod nas da si došla sa rezultatima double testa i mi bismo ti rekli da je sve ok i da nema potrebe za daljim testovima. Ni jedan zahvat nije 100% siguran niti 100% pouzdan, niti obavezan...Sledeća!"

Ja u potupnom šoku, zbunjena i sa znanjem manjim nego ranije. Razgovor sa genetičarem? Verovatno sam ja luda jer sam taj razgovor zamišljala tako da će taj genetičar (?!) pogledati dosadašnje rezultate, postaviti pitanja o mojoj i mm ranijoj istoriji bolesti, naslednim bolestima u našim porodicama, uzrocima smrti u porodicama, ako ih je bilo i slično pa na osnovu svega toga dati predlog da li da se radi AC ili ne...

Sve u svemu sve se radi kao na pokretnoj traci, u nekoj fabrici, niko te ništa ne pita, niko ne razgovara sa tobom...ti si samo jedna od 100 žena koje treba da "odrade" do kraja smene. A dok sam čekala papire i gledala u svesku za zakazivanje shvatila sam da od nas 50 (ponavljam, najmanje 50) koje smo taj dan bile tamo nas 40 je predloženo za AC (dok je bilo slobodnih termina) i za KC (kao alternativu jer više nema termina za AC).

Posle ovog iskustva odlučila sam da mi je dosta traumiranja i maltretiranja po bolnicama i lekarima i da ću ovom jadnom detetu više naškoditi stresom i nervozom koja je juče bila neminovna.Da ne pominjem čekanje od mesec dana (ako se odlučim na KC) i još bar 2 nedelje na rezultate. Doktorki ću da osnesem sve papire i da istoj objasnim da ja ne želim da radim ni AC ni KC, na sopstvenu odgovornost, pa kako nam bude...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.