Urban ili ruralan zivot?

odgovora

Objavljeno

Da li mozete da mi kazete koliko je susa unistila vase prinose u ruralnom svetu?

Nema veze sa vocem i povrcem ali mi sveki jutros kaze da su njihove krave zbog suvih pasnjaka prepolovile prihod mleka od prosle godine :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ju! Ju! katastrofa :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mojih u vinogradu ce biti grozdja ali je jako sitno, ne videh skoro sitnije grozdje. Bice i kukuruza ali je takodje sitan, ali naravno nece ga biti kao prethodnih godina. Bas komentarisem sa mamom kada su se, bre, kukuruzi brali krajem avgusta pocetkom septembra. Strasno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod moje babe, niti sljiva, niti jabuka, kruske su samo rodile i to dosta malo.

Vidim divljih kupina ima dosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice zivota na selu i u gradu ja biram selo. Zivim u gradu ali sam cesto odlazila na selo kao mala i fali mi sve to.

Selo mi je na 15km od grada, sredjujemo kucicu, u selu je dosta mladih i dosta dece.

Volela bih da se preselimo tamo kad se rodi dete, zbog vazduha i hrane. Vise volim da dete jede hranu iz baste nase nego sa pijace i marketa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja definitivno ne volEm selo , ni moje niti jedno drugo ...Po meni je savrseno ziveti u gradu ali imati u blizini neku lepu vikendicu , sa vocnjakom i malom bastom gde ce se ici porodicno vikendom ... E to kad postignem u zivotu ja cu biti presrecna ! :)

buhla i MatroNadja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod moje babe, niti sljiva, niti jabuka, kruske su samo rodile i to dosta malo.

Vidim divljih kupina ima dosta.

U kom to kraju ima divljih kupina? svi se zale da ih nema. otkrij tajnu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U kom to kraju ima divljih kupina? svi se zale da ih nema. otkrij tajnu!

Ovo je prva godina od kad znam za sebe i kod mene ih skoro i nema.... Pitomih u dvorištima ima (zalivaju se) ali ovih divljih - sve je suvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mozete da mi kazete koliko je susa unistila vase prinose u ruralnom svetu?

Povrće se prepolovilo sa rodom, o voćkama da ne pričam - šliva da se pojede ali ne i za džem, jabuka - ove godine ni jedna koja nam sazrevala krajem septembra nije opstala... Užas jedan....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam kako je kod ljudi koji prskaju - ja pričam o svome neprskanom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam pojma,ni kod nas se nista ne prska pa opet ima svega,ne znam kako.Nije neki kvalitet,al ga ipak ima .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Selo kao selo, ne..ali meni je san da zivim u nekom malom primorskom mestascetu sa mediteranskom klimom, da drzimo restorance neko, i sve da radimo sami mm i ja, a i deca da pomazu kad porastu..domacinska atmosfera i tako to :D

A primetila sam trend da mnogi ljudi iz gradova zele da pobegnu na selo, mada iskreno mislim da imaju idealizovanu sliku o tome kako ce tamo i od cega ziveti.

Nije ni seljacima lako (mislim na zemljoradnike, nista pogrdno) da spoje kraj sa krajem a bave se poljoprivredom ceo zivot recimo, a neko bi da bane iz grada i kao obogati se jer ce da se uzme par plastenika i da radi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam pojma,ni kod nas se nista ne prska pa opet ima svega,ne znam kako.Nije neki kvalitet,al ga ipak ima .

Pa ima, al se sadi ko da nas je 10 u kući, da ne zafali - zato ima... ;) A za kvalitet - mislim da je svakako bolje neprskano. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Selo kao selo, ne..ali meni je san da zivim u nekom malom primorskom mestascetu sa mediteranskom klimom, da drzimo restorance neko, i sve da radimo sami mm i ja, a i deca da pomazu kad porastu..domacinska atmosfera i tako to :D

A primetila sam trend da mnogi ljudi iz gradova zele da pobegnu na selo, mada iskreno mislim da imaju idealizovanu sliku o tome kako ce tamo i od cega ziveti.

Nije ni seljacima lako (mislim na zemljoradnike, nista pogrdno) da spoje kraj sa krajem a bave se poljoprivredom ceo zivot recimo, a neko bi da bane iz grada i kao obogati se jer ce da se uzme par plastenika i da radi..

Dnevno 100l x 30 din,pa sve to puta 30 dana u mesecu.minus 25 hiljada za koncentrat,ostaje cistih 60 000.Sta ce jednom seljaku vise od dve plate u gradu. ;)

A jos ako i neki clanovi domacinstva rade negde za platu ili drze nesto privatno,ma milina.i plus 70% proizvoda imaju svojih,divota.

E samo ko ume da radi kako treba. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dnevno 100l x 30 din,pa sve to puta 30 dana u mesecu.minus 25 hiljada za koncentrat,ostaje cistih 60 000.Sta ce jednom seljaku vise od dve plate u gradu. ;)

A jos ako i neki clanovi domacinstva rade negde za platu ili drze nesto privatno,ma milina.i plus 70% proizvoda imaju svojih,divota.

E samo ko ume da radi kako treba. ;)

Nisam upucena o cemu tacno pricas :)

Nego znam par primera koji su otisli na selo i muku muce, jedva imaju leba da jedu, a mislili su bice im lako..rade non stop, po ceo dan, a opet zavise od toliko faktora..

Treba tu i znanje i iskustvo i sreca..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U kom to kraju ima divljih kupina? svi se zale da ih nema. otkrij tajnu!

Ja sam u istocnoj Srbiji, kod mene iznad sela ima kupina, nisu nesto krupne kao sto su bile ali ima ih... Cak se i pored puta vidi da ih ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice baste, moja baba zivi sama i radi sama u basti (naravno pomognemo joj i mi kad odemo). Poleva sa gradskog vodovoda, nema jako veliku bastu ali bilo je dosta i paprike i paradajza, ma svega sto je posejala i posadila. Sasvim dovoljno. Da vise ljudi rade svakodnevno, da ima plastenik bilo bi i za prodaju i to dosta. Tako da ne moze niko ko radi na imanju da kaze da nema. Ne znam kako je sto se stoke tice ali basta se isplati.

C*I*C*A*N*A voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo plastenik i bastu, paradajz, krastavac, paprika, krompir, sargarepa, luk, kupus, tikvice... Za nase potrebe. Od voca samo sljive koje nisu rodile.. To mi mnogo znaci sad zbog bebe jer znam da ce jesti sve zdravo. Imamo i pilice i curke, ovce,svinje, koke sto kljucaju po dvoristu, dakle ne neko veliko domacinstvo, ali za nas dosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A moja baba ima kupine u dvoristu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vise za onu "u gradu zivi, selo hvali" :) mi smo u gradicu. Ali imamo i bastu i sve domace proizvode, malo dalje od kuce. Ja sam zivela u selu pre udaje. Sad ga nikad ne bih izabrala za zivot, mada asm dok sam odrastala mislila da je to naaajlepse mesto na svetu, meni je bilo super :) zbog drustva i druzenja. Ali sad NIKAD! Sto Maki rece, od baba na ulici ne mozes proci (isto Vojvodina), ono "cija si ti" je bilo kad sam bila mala, posle te zapamte (a fora zaborave gde su ostavile naocare), pa onda ide "malo u setnju, ako. A kod koga cete?" Ozbiljno vam kazem i jos zavire sta nosis u ruci! Sad su poceli da otvaraju supermarkete pa ima hleba preko dana inace pises se za hleb danas da bi imao sutra! I to da dodjes do 10 po hleb ili ga nema. A od traceva poludeti. Ja ne mogu tu mnogo da se zalim, mene nisu bas ni dirali, ali znam ljude i moje drugarice koje nisu ispustali iz usta. Ili ako cuju da se neko udaje, zeni odmah dodju da izvide kako i sta se desava. A da ne spominjem pijancenje ispred prodavnice, pa moras da se provlacis izmedju alkosa da bi usao u prodavnicu. Jos ako kupujes uloske, milina!

Ja sam za grad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam do udaje zivela u gradicu, kuca u centru, prodavnica u sklopu dvorista, drustvo blizu, sve na dohvat ruke. Udala sam se u selo, i to na kraj sela (zuta kuca :-D ), nemamo asfalt, sto znaci da kolicima da setam dete ne mogu, em sto trucka nju mnogo, em ce da mi otpadne tocak, prodavnica 1,5km, oko nas 3 kuce sa babama i dedama od sto god. Ali zato je vazduh cist, voda bunarska,domace meso i povrce, nema automobila i kamiona da mi brundaju pod prozorom kao pre, trgnem se iz sna kad prodje kamion, u gradu smo za 15min, ni za sta nismo uskraceni iako smo na selu. Sednem u auto i odem gde hocu. A tesko mi je bilo da se naviknen mnogo, mislim da se taj proces u potpunosti zavrsio tek kad sam rodila dete, sad shvatam prednosti sto zivimo ovde gde zivimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vise za onu "u gradu zivi, selo hvali" :) mi smo u gradicu.

kako mi je ovo slatko.... Cipelić iz gradića ;)

Cipelic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam do udaje zivela u gradicu, kuca u centru, prodavnica u sklopu dvorista, drustvo blizu, sve na dohvat ruke. Udala sam se u selo, i to na kraj sela (zuta kuca :-D ), nemamo asfalt, sto znaci da kolicima da setam dete ne mogu, em sto trucka nju mnogo, em ce da mi otpadne tocak, prodavnica 1,5km, oko nas 3 kuce sa babama i dedama od sto god. Ali zato je vazduh cist, voda bunarska,domace meso i povrce, nema automobila i kamiona da mi brundaju pod prozorom kao pre, trgnem se iz sna kad prodje kamion, u gradu smo za 15min, ni za sta nismo uskraceni iako smo na selu. Sednem u auto i odem gde hocu. A tesko mi je bilo da se naviknen mnogo, mislim da se taj proces u potpunosti zavrsio tek kad sam rodila dete, sad shvatam prednosti sto zivimo ovde gde zivimo. Svaki vikend smo kod mojih, letos ne mozes da izadjes napolje do 20h, gori asfalt, a kod nas je vec u 18h osetno prijatnije.

Ja glasam za selo u blizini grada :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E nesto sam zeznula sad, htela sam da dodam koju recenicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.