Urban ili ruralan zivot?

odgovora

Objavljeno

Ovo je odlicna tema. Drago mi je sto imam prilike da procitam razllicita misljenja i iskustva. Ja moram dete da upisem u vrtic ove godine jer nema ko da je cuva,oboje smo zaposleni,kao i nasi roditelji. Ne slazem se da dete treba drzati uz svoje skute prrevise dugo,treba da se druzi sa svojim vrsnjacima. Iz iskustva znam da postoji velika razlika izmedju dece koja su isla u vrtic i onih koji su pohadjali samo predskolsko. Ne sporim da bake i deke mogu da vaspitaju decu,ali to opet zavisi i od toga koliko su spremni i koliko mogu da rade sa decom. Ja radim u jednoj seoskoj skoli i situacija zaista ume da sokantna,zato i kazem da je bitno ko vasoitava dete. Takodje svi znamo da ima (velike) razlike izmedu dece iz gradske i seoske sredine. Mozda sam se malo udaljila od teme,ali imala sam zelju da ovo podelim sa vama.

I ja radim u školi, doduše, ne radim kao učiteljica, već predajem srpski. Sa prvom boldovanom tvrdnjom se ne slažem. Zaista ne primećujem nikakvu razliku među decom, niti znam ko je išao u vrtić, a ko nije. Znači do 5. razreda se sve to svede na isto.

Sa drugom boldovanom tvrdnjom se takođe ne slažem. Radila sam i u seoskoj školi. Uopšte nije važno gde dete živi, već ko su mu roditelji. Deca intelektualaca sa sela se ni po čemu ne razlikuju od dece intelektualaca iz grada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja radim u školi, doduše, ne radim kao učiteljica, već predajem srpski. Sa prvom boldovanom tvrdnjom se ne slažem. Zaista ne primećujem nikakvu razliku među decom, niti znam ko je išao u vrtić, a ko nije. Znači do 5. razreda se sve to svede na isto.

Sa drugom boldovanom tvrdnjom se takođe ne slažem. Radila sam i u seoskoj školi. Uopšte nije važno gde dete živi, već ko su mu roditelji. Deca intelektualaca sa sela se ni po čemu ne razlikuju od dece intelektualaca iz grada.

Kristal, do 5.og razreda oni nauce mnogo i vec su veliki. Treba pitati uciteljice kako je njima, da li vide razliku, pa bas zbog toga su i uveli obavezo predskolsko za svu decu.

I sa ovim drugim se delimicno ne slazem. Deca sa sela imaju stabilnu porodicu kod kuce, zna se ko je ko i ko sta radi. Vecina njih radi i pomaze roditeljima, kad dodju kuci ceka ih rucak na stolu, mama ili tata su uvek kod kuce. U seoskim skolama nema produzenog boravka.

Deca iz grada su opustenija, manje postuju autoritet jer ga najcesce i nemaju kod kuce. Sa roditeljima provode dnevno oko sat vremena, a to sve utice i na njihovo ponasanje i odrastanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sa ovim drugim se delimicno ne slazem. Deca sa sela imaju stabilnu porodicu kod kuce, zna se ko je ko i ko sta radi. Vecina njih radi i pomaze roditeljima, kad dodju kuci ceka ih rucak na stolu, mama ili tata su uvek kod kuce. U seoskim skolama nema produzenog boravka.

Deca iz grada su opustenija, manje postuju autoritet jer ga najcesce i nemaju kod kuce. Sa roditeljima provode dnevno oko sat vremena, a to sve utice i na njihovo ponasanje i odrastanje.

Odakle ti to da su porodice na selu stabilne?! To je jedna velika predrasuda i idealizovanje seoskog života. Alkoholizam, beda, nasilje... ne zaobilazi sela, svega ima. Teško da su deci na selu mama i tata stalno kod kuće. Od čega bi živeli. Nekako mora da se zarađuje, a na njivi se sedi od jutra do sutra, duže nego na nekom radnom mestu.Na selu ima i mnogo imućnih porodica, stvarno imućnih. Ta deca su vrlo razmažena, imaju najmodernije mobilne, najskuplju odeću, rade sve što i njihovi vršnjaci iz grada. Sve što postoji u gradu, postoji i na selu. Takođe, imala sam učenike na selu čiji su roditelji intelektualci, lekari specijaliste, inženjeri... Ta deca se ni po čemu ne razlikuju od dece intelektualaca iz grada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odakle ti to da su porodice na selu stabilne?! To je jedna velika predrasuda i idealizovanje seoskog života. Alkoholizam, beda, nasilje... ne zaobilazi sela, svega ima. Teško da su deci na selu mama i tata stalno kod kuće. Od čega bi živeli. Nekako mora da se zarađuje, a na njivi se sedi od jutra do sutra, duže nego na nekom radnom mestu.Na selu ima i mnogo imućnih porodica, stvarno imućnih. Ta deca su vrlo razmažena, imaju najmodernije mobilne, najskuplju odeću, rade sve što i njihovi vršnjaci iz grada. Sve što postoji u gradu, postoji i na selu. Takođe, imala sam učenike na selu čiji su roditelji intelektualci, lekari specijaliste, inženjeri... Ta deca se ni po čemu ne razlikuju od dece intelektualaca iz grada.

Onda ne govorimo o istom selu?! :lol:

Procenat razvoda u selu i gradu? Ko ce da se usudi da se razvede na selu, sta ce komsije da kazu? Na selu retko koja porodica da ima jedno dete, dok je roditeljima u gradu i to jedno dete ponekad previse.

Ocigledno da ne govorimo o istome. I u gradu i u selu je finansijski tesko, ali ovde nije pitanje finansija.

Deca intelektualaca? ja znam bar deset njih ciji su roditelji intelektualci, pa su im deca toliki problemi da ne mogu da se izbore sa njima.

Mislila sam samo da u selu se jos uvek postuje porodica, zna se ko je stub iste dok u gradu je toga sve manje, verovatno zbog manjka vremena, ne znam...Zato deca sa sela imaju malo drugaciji model vaspitanja i to se vidi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onda ne govorimo o istom selu?! :lol:

Procenat razvoda u selu i gradu? Ko ce da se usudi da se razvede na selu, sta ce komsije da kazu? Na selu retko koja porodica da ima jedno dete, dok je roditeljima u gradu i to jedno dete ponekad previse.

Ocigledno da ne govorimo o istome. I u gradu i u selu je finansijski tesko, ali ovde nije pitanje finansija.

Deca intelektualaca? ja znam bar deset njih ciji su roditelji intelektualci, pa su im deca toliki problemi da ne mogu da se izbore sa njima.

Mislila sam samo da u selu se jos uvek postuje porodica, zna se ko je stub iste dok u gradu je toga sve manje, verovatno zbog manjka vremena, ne znam...Zato deca sa sela imaju malo drugaciji model vaspitanja i to se vidi!

Kada sam rekla da su deca intelektualaca sa sela i grada ista, mislila sam da su ista, a ne da su neproblematična. I, u selu postoje porodice sa jednim detetom, a u gradu ih ima i sa 7. (socijalni slučajevi). Razvoda, nemorala, preljuba... na selu ništa manje nego u gradu. Ti kao da pričaš o srpskom selu iz 19. veka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odakle ti to da su porodice na selu stabilne?! To je jedna velika predrasuda i idealizovanje seoskog života. Alkoholizam, beda, nasilje... ne zaobilazi sela, svega ima. Teško da su deci na selu mama i tata stalno kod kuće. Od čega bi živeli. Nekako mora da se zarađuje, a na njivi se sedi od jutra do sutra, duže nego na nekom radnom mestu.Na selu ima i mnogo imućnih porodica, stvarno imućnih. Ta deca su vrlo razmažena, imaju najmodernije mobilne, najskuplju odeću, rade sve što i njihovi vršnjaci iz grada. Sve što postoji u gradu, postoji i na selu. Takođe, imala sam učenike na selu čiji su roditelji intelektualci, lekari specijaliste, inženjeri... Ta deca se ni po čemu ne razlikuju od dece intelektualaca iz grada.

Ho, vidi se da ne voliš selo :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam rekla da su deca intelektualaca sa sela i grada ista, mislila sam da su ista, a ne da su neproblematična. I, u selu postoje porodice sa jednim detetom, a u gradu ih ima i sa 7. (socijalni slučajevi). Razvoda, nemorala, preljuba... na selu ništa manje nego u gradu. Ti kao da pričaš o srpskom selu iz 19. veka.

Skroz pogrešno, ali nije tema ;)

Ovo i tvoj prethodi post su za standard i finasije i Urban ili ruralan zivot ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skroz pogrešno, ali nije tema ;)

Ovo i tvoj prethodi post su za standard i finasije i Urban ili ruralan zivot ;):D

Jao, srce, hvala ti ;) ! Šta bih ja bez takvih drugarica!!! Cmokić ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, srce, hvala ti ;) ! Šta bih ja bez takvih drugarica!!! Cmokić ;) .

Pa očigledno ništa :D Kiss :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam uciteljica,predajem engleski klincima od prvog do cetvrtog,a do pre 3 godine sam radila u jednoj gradskoj skoli,predavala sam od 5 do 8. Tacno je da se od 5.og ne primecuje ta razlika,ali u prvom se i tekako vidi. Posebno u izgovoru,sto srbisti odlicno znaju,ali i u samom ponasanju.

nije tacno da se ljudi na selu bave samo poljoprivredom,mnogo je onih koji su zaposleni u drzavnim institucijama,ali ima i onih koji zive od zemlje.

Hocu da kazem da mnogi roditelji n eposvecucju dovoljno vremena deci,vaznije su im nekke druge stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam uciteljica,predajem engleski klincima od prvog do cetvrtog,a do pre 3 godine sam radila u jednoj gradskoj skoli,predavala sam od 5 do 8. Tacno je da se od 5.og ne primecuje ta razlika,ali u prvom se i tekako vidi. Posebno u izgovoru,sto srbisti odlicno znaju,ali i u samom ponasanju.

nije tacno da se ljudi na selu bave samo poljoprivredom,mnogo je onih koji su zaposleni u drzavnim institucijama,ali ima i onih koji zive od zemlje.

Hocu da kazem da mnogi roditelji n eposvecucju dovoljno vremena deci,vaznije su im nekke druge stvari.

Slažem se sa ovim :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja moram s' vremena na vreme da svrnem na ovu temu. Kad dodjem ovde samo mislim na ruralan zivot. :) Pa cak i sad pod ovolikim snegom...mir....tisina...pucketanje vatrice....mmmmm....slaninica...domaci sir...cvarci...

Kad sam vec kod toga!

Javno zelim da se zahvalim divnoj mami Dy koja mi posla onaj predivni med iz njenog kraja. Uzivam u njemu po malo...da mi duze traje B) Podesca me na prolece i one njene tresnje u dvoristu... :wub::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja moram s' vremena na vreme da svrnem na ovu temu. Kad dodjem ovde samo mislim na ruralan zivot. :) Pa cak i sad pod ovolikim snegom...mir....tisina...pucketanje vatrice....mmmmm....slaninica...domaci sir...cvarci...

Kad sam vec kod toga!

Javno zelim da se zahvalim divnoj mami Dy koja mi posla onaj predivni med iz njenog kraja. Uzivam u njemu po malo...da mi duze traje B) Podesca me na prolece i one njene tresnje u dvoristu... :wub::)

Nema na cemu. :):wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja moram s' vremena na vreme da svrnem na ovu temu. Kad dodjem ovde samo mislim na ruralan zivot. :) Pa cak i sad pod ovolikim snegom...mir....tisina...pucketanje vatrice....mmmmm....slaninica...domaci sir...cvarci...

Kad sam vec kod toga!

Javno zelim da se zahvalim divnoj mami Dy koja mi posla onaj predivni med iz njenog kraja. Uzivam u njemu po malo...da mi duze traje B) Podesca me na prolece i one njene tresnje u dvoristu... :wub::)

Ček..ček...ček....ja mislim da je taj med tebi toliko mio jer je i kod mene bio :D:lol:

P.s.jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee i ja sklepah stih :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo! Bas smo nesto veceras romanticne :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ček..ček...ček....ja mislim da je taj med tebi toliko mio jer je i kod mene bio :D:lol:

P.s.jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee i ja sklepah stih :lol:

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde da se i ja upisem ovde.

Ja sam iz lepe mi i mile Kovacice, i stvarno sam zadovoljna sto sam se i ovde udala i ostala. Pre sam sebi nesto bila zacrtala kako ne zelim da se udajem ovde i sta ja znam ali to su bile samo tinejdzerske godine (kao grad-vise opcija i to) medjutim od kako se rodila moja najveca ljubav, mnogo volim sto sam na selu, stavise zivim na takvom mestu da kada Hana malkice jos poraste i bude htela da ide napolje da se igra, izadje kroz kapiju, predje trotoar i deo rampe i izadje na livadicu od parka :)

Postavicu jednom i slike da docaram :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze, moze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja moram s' vremena na vreme da svrnem na ovu temu. Kad dodjem ovde samo mislim na ruralan zivot. :)Pa cak i sad pod ovolikim snegom...mir....tisina...pucketanje vatrice....mmmmm....slaninica...domaci sir...cvarci...

Kad sam vec kod toga!

Javno zelim da se zahvalim divnoj mami Dy koja mi posla onaj predivni med iz njenog kraja. Uzivam u njemu po malo...da mi duze traje B) Podesca me na prolece i one njene tresnje u dvoristu... :wub::)

Joo divote...valaj evo i ja sada zamišljam :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joo divote...valaj evo i ja sada zamišljam :rolleyes:

i crni lukac :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i crni lukac :lol:

A zaboravila si slaninu i sir. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

27550_114689788550393_4639_n.jpg

:D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i crni lukac :lol:

A zaboravila si slaninu i sir. :lol:

Potpuno sam gotova :rolleyes: .....uh..pre jedno sat vremena je Miloš jeo domaću slaninicu...ja ugrabih samo nekoliko parčića :D ...i pobegoh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

27550_114689788550393_4639_n.jpg

:D :D :D :D

E da li ovo ima mnogo kalorija :unsure: ..... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što smo se okupile oko vatrice....slaninice....crnog luka.....čvaraka... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.