Urban ili ruralan zivot?

odgovora

Objavljeno

Da se i ja malo pohvalim sa biznisom...mi imamo veliko imanje u Slavoniji i od ove godine krećemo za sadnjom lavande, kontinetalne. Prihode će ubirati moji roditelji, ja ću im biti ispomoć.

Uglavnom mi se sviđa bilo koja ideja za poljoprivredu, svojevremeno sam razmišljala o plantažama lješnjaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cujte, kako vreme dolazi, poljoprivreda ce se sigurno isplatiti. Ja kapiram da mi se dovoljno isplati samo da gajim za sebe.

Sve se nosim mislju da izdamo stan, preselimo se kod mame. Na 4km od kuce imam4 hektara zemlje i da se krene u akciju. Ovako, samo kukamo nad racunima i sve je gore i gore... a sto kaze MNA: necu da placam krompir od nakupca 100din. ako ne moram!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se i ja malo pohvalim sa biznisom...mi imamo veliko imanje u Slavoniji i od ove godine krećemo za sadnjom lavande, kontinetalne. Prihode će ubirati moji roditelji, ja ću im biti ispomoć.

Uglavnom mi se sviđa bilo koja ideja za poljoprivredu, svojevremeno sam razmišljala o plantažama lješnjaka.

Jeste li se dobro raspitali za branje lavande? Puno sam citala o zacinskom bilju i shvatila da je naveca frka branje, tj. uslovi za branje biljaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Redovno da se okopava (plevi) i zaliva. I to sve ručno. Osim naravno ako nemaš sistem kap po kap. Malo je mukotrpan posao (bar kako rekoše danas na B92)

Hvala Ana! Na to sam i racunala,idem da se bacim na studije belog luka i meda... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste li se dobro raspitali za branje lavande? Puno sam citala o zacinskom bilju i shvatila da je naveca frka branje, tj. uslovi za branje biljaka.

Dvije godine su istraživali tržište i načine sjetve i žetve, uglavnom, žetva je ručna, jer su strojevi jako skupi...tako da ekipa će biti na djelu, svako sa svojim srpom :lol:

Bitno je dobro uskladištiti da cvijet ne pokisne...

Koristiće se u farmaceutske svrhe, odnosno u tom smjeru će ići otkup...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dvije godine su istraživali tržište i načine sjetve i žetve, uglavnom, žetva je ručna, jer su strojevi jako skupi...tako da ekipa će biti na djelu, svako sa svojim srpom :lol:

Bitno je dobro uskladištiti da cvijet ne pokisne...

Koristiće se u farmaceutske svrhe, odnosno u tom smjeru će ići otkup...

Znam, znam. Samo me je to branje uvek bunilo. kazu, ne smes brai ako je dva dana pre toga padala kisa. isto tako, vrlo kratko skladistenje da se vlaga iz vazduha ne bi skupljala i cvece budjalo. Najbolje je otkup odmah. Ako imate sve to obezbedjeno, ni ja se ne bih bojala srpa i kose. ;) To je kud i kamo zdravije psihicki nego bilo sta drugo... a onda ne moras ici ni na vezbe za zatezanje. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, da ne budem OT u specijalnim pitanjima.

Šta vas je "natjeralo" da se odselite? Jel imate posao u gradu ili ćete nešto privređivati na selu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana slazem se ali u pocetku plevis jednom u 7 dana,kasnije okopas jednom u 15 dana,zalivas itd

.Dobro kad pogledas na veliku povrsinu i ima posla,ali platis danas radniku dnevnicu,on ti pomogne.Suma sumarum zarada je lepa,kao npr i kupina.Beres svaki treci dan,ako je dobra cena uzmes lepu lovu.

Mi razmisljamo da se prosirimo i sa plastenicima

Kad se radi na veliko tu nema ni kopanja ni plevljenja, sve se prska (nazalost). Od luka i belog i crnog su super pare. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, da ne budem OT u specijalnim pitanjima.

Šta vas je "natjeralo" da se odselite? Jel imate posao u gradu ili ćete nešto privređivati na selu...

Posao nam je i dalje u gradu, selo nije bas jako daleko svega 20 km, ali smo dobro razmislili i shvatili da u gradu za 45000 € moze da se kupi stancic od 50 kvadrata i manje, a da na selu koje i nije jako udaljeno moze da se kupi kuca od 180 kvadrata, shvatili smo da nam je to mnogo bolje, i za nas i za dete, tako da je to najveci razlog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, kako ste se organizovali za čuvanje Staše? Raspitujem se zbog sebe, čisto da čujem druga iskustva. Koliko je škola udaljena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, kako ste se organizovali za čuvanje Staše? Raspitujem se zbog sebe, čisto da čujem druga iskustva. Koliko je škola udaljena?

Imamo tu i skolu i zabaviste, i ambulantu, tako da to nije nikakav problem. Stasu necemo ove godine upisivati u zabaviste posto mmi nije nuzno da se vracam na posao, ali su mi svekar i svekrva blizu, mi kad smo trazili gde cemo, bilo nam je bitno da budemo blizu jednih roditelja, zbog deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo tu i skolu i zabaviste, i ambulantu, tako da to nije nikakav problem. Stasu necemo ove godine upisivati u zabaviste posto mmi nije nuzno da se vracam na posao, ali su mi svekar i svekrva blizu, mi kad smo trazili gde cemo, bilo nam je bitno da budemo blizu jednih roditelja, zbog deteta.

Pa i tebi se devojcica zove Stasha :):wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, pa to onda urbano selo. Možda bih se i ja u tom slučaju odlučila, vjerovatno je i veći broj stanovnika...

Svaka čast..moraćeš nam slike pokazati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, pa to onda urbano selo. Možda bih se i ja u tom slučaju odlučila, vjerovatno je i veći broj stanovnika...

Svaka čast..moraćeš nam slike pokazati.

A šta ti uradi sa sveki i preseljenjem u selo,kakvi su tamo uslovi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znate sta, i kod nas sve to ima, a blizu su nam Pozega Uzice, Zlatibor, Cacak... I uopste nemam neki osecaj da sam se necega odrekla zato sto sam dosla da zivim ovde. Samo uvidjam prednosti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blanka, pa to onda urbano selo. Možda bih se i ja u tom slučaju odlučila, vjerovatno je i veći broj stanovnika...

Svaka čast..moraćeš nam slike pokazati.

Pa nije bas, hihih ima svega oko 3500 stanovnika, da ali je u sklopu opstine Novi Sad tako da ima sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo tu i skolu i zabaviste, i ambulantu, tako da to nije nikakav problem. Stasu necemo ove godine upisivati u zabaviste posto mmi nije nuzno da se vracam na posao, ali su mi svekar i svekrva blizu, mi kad smo trazili gde cemo, bilo nam je bitno da budemo blizu jednih roditelja, zbog deteta.

Jel vi to idete u selo gde su ti i S&S, tj, jedno mesto od mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bezveze...to ti je kao neka industrijska zona. Škola je udaljena 5 km, obdaništa nema, kao ni bliže prodavnice. Što se tiče režija, ništa manje nisu od režija u gradu, čak se plaća i odvoz smeća.

Uglavnom, još ništa nismo odlučili, ali ne selim se dole.

Neka dođe u stan, pa ćemo vidjeti kome će brže dosaditi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel vi to idete u selo gde su ti i S&S, tj, jedno mesto od mene :)

Da da da :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znate sta, i kod nas sve to ima, a blizu su nam Pozega Uzice, Zlatibor, Cacak... I uopste nemam neki osecaj da sam se necega odrekla zato sto sam dosla da zivim ovde. Samo uvidjam prednosti :D

I ja se tome nadam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bezveze...to ti je kao neka industrijska zona. Škola je udaljena 5 km, obdaništa nema, kao ni bliže prodavnice. Što se tiče režija, ništa manje nisu od režija u gradu, čak se plaća i odvoz smeća.

Uglavnom, još ništa nismo odlučili, ali ne selim se dole.

Neka dođe u stan, pa ćemo vidjeti kome će brže dosaditi...

U pravu si,nek dodje a tu nea je čekaju pijaca,ručak,dete a ti si pre podne na poslu popodne moraš da odmoriš i dete da prošetaš,mislim da unapred znam kome će dosaditi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bezveze...to ti je kao neka industrijska zona. Škola je udaljena 5 km, obdaništa nema, kao ni bliže prodavnice. Što se tiče režija, ništa manje nisu od režija u gradu, čak se plaća i odvoz smeća.

Uglavnom, još ništa nismo odlučili, ali ne selim se dole.

Neka dođe u stan, pa ćemo vidjeti kome će brže dosaditi...

Iskreno ni ja na to neb pristala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li zato sto sam takav tip licnosti,ili nesto drugo,uvek me je privlacilo selo.Grad ima dosta prednosti,ali i selo ima.Treba samo videti sta ti vise odgovara.Ja,recimo,mnogo volim tisinu:)

Mi zivimo u jednom "selu",ako tako moze da se nazove(jer je to malo turisticko mesto na obali mora),udaljenom nekih 20-ak min. kolima od Soluna.Dovoljno blizu,i dovoljno daleko.

U gradu(iako volim Solun),nemas gde da prodjes od silnih automobila.Kada sam sa bebom,ja ne mogu ni trotoarom da mirno prosetam(jer bas i nema nekog mirnog mesta za setnju),a da me ne izudaraju i izguraju,a moram i da pazim da nas neko ne zgazi jer voze kao ludaci.Inace,Solun se vidi iz mog sela,odmah je preko puta moje plaze,pa je interesantno videti veliki sivi oblak nad njim(zagadjenje za desetku).

Svekar i svekrva zive u Solunu,pa uvek mozemo da prespavamo ako izlazimo uvece,i sl.

Ovde,preko cele jeseni,i zime,do nekog maja meseca,vlada takva tisina,i jedva da se moze ustanoviti da neko zivi ovde:)Imam mesta za setnju duz cele plaze,a tu nam je odmah i za kupanjac blizu...ma,milina.

Kad je mm rekao svojima da se seli iz Soluna ovde(vec tri godine je ovde),rekli su mu da je lud,a i dan danas ga teraju da se preselimo.

Volela bih da jednog dana imamo svoju kucicu u jos ruralnijoj sredini,gde cemoimati bastu,neke zivotinjice i sl.

U grad volim da odem,ali retko,eto,takav sam tip ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SELO JE ZAKON!!!! iako ja ziwim u mestu koje je industrijsko ali imamo wrtic skolu postu dom zdrawlja sa decjim dispanzerom zubarom opsta praksa laboratorija... isturenu stanicu policije, komunalce, masu prodawnica kafica i sl...gradski wodowod jedan deo i centralno grejanje a mirno tixo i lepo mesto jedina mana je tremoelektrana..... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.