Nova ili stara pravila o njezi djece?

odgovora

Objavljeno

Mnogo toga se promjenilo u odnosu na prije 6 godina kada sam Anastasiju vodila na kontrole i u savjetovaliste za djecu.

Tada su mi rekli

ni za zivu glavu davati djetetu vodu ni caj a sada mi rekli obavezno da mu dajem kamilicu

Dijete treba spavati potrbuske, na ledjima i sa strana podjednako a sada mi rekli samo i iskljucivo sa strane

Neka su pravila mjenjali iz mjeseca u mjesec tipa na jednoj kotroli kazu ne daji jaje na slijedecoj menapadne sto nisam dala jaje

Prije je bilo siroko povijanje na jedan a sada na drugi nacin

prije su mi rekli da Ani pridrzavam i glavicu i vrat a sada i slucajno glavicu samo vrat ...

Za Anu su mi rekli tusiranje svako vece sada su mi rekli ni slucajno svako vece

... a da ne pricam koliko se stvari promjenilo u odnosu na period kada smo i mi sami bili bebe pa nam NISTA ne fali, zivi smo i zdravi ...

Sta raditi, da li se strogo pridrzavate pravila koje vam kaze ljekar ili ipak nesto radite na svoju ruku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Menjaju oni non-stop nesto.Radim onako kako mislim da treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kombinovala nova i stara pravila, radim uglavnom onako kako mi se čini da je najbolje za moje dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kombinovala nova i stara pravila, radim uglavnom onako kako mi se čini da je najbolje za moje dete.

I ja isto. Saslusam sve savjete, ali uradim onako kako zelim i mislim da je najbolje za njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne postujem pravila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su isprepadali ... stavim dijete na ledja ili stomak da spava i stalno zavirujem u krevetac jer su mi samo provukli kroz usi "da moze da se ugusi" a ne bi volila da ga stavljam samo sa strana pa da kasnije ima "tubastu" glavu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja bebana je od rodjenja, dakle od izlaska iz porodilišta spavala samo i isključivo na stomaku, nije bilo šanse da spava drugačije. I danas spava samo na stomaku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikakva pravila ne volim u principu. Sto se tice razlicitih saveta, naravno, bilo ih je na sve strane. Srecom, mi smo naleteli na pedijatra koji ne komlikuje stvari, a za svaki savet je imala podrobno obnjasnjenje zasto i kako. Ja uvek trazim objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma smesni su sa pravilima.. Luku sam rodila 2008 i tada su savetovali jedno sad vec drugo.. tipa, dete se kupa svaki dan a sad kazu ne kupati bebu svaki dan..

ja mogu da poslusam i razmotrim ali ipak sama odlucim sta i kako. ne mislim ista da menjam sa drugom bebom kad stigne..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ranije su se bebe stavljale na stomacic da spavaju,sada kazu da je to posle pretopljavanja najveci uzrok iznenadne smrti u kolevci.

Bebe su se kupale svaki dan,sada se pedijatri zgrozavaju na to.

Radim iskljucivo po svojim pravilima po svojim i sigurna sam da nijedan majcinski instikt ne moze prevariti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne postujem pravila :)

Potpisujem... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe, razgovaram sa svojim djetetom na nama razumljiv način i osluškujem njegove potrebe. Osjetila sam da mu odgovara kada spava na stomačiću i tako sam postupila. Što se tiče kupanja, posmatrala sam sebe, kako bi bilo meni da si svaki dan perem kosu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sada kazu da je to posle pretopljavanja najveci uzrok iznenadne smrti u kolevci.

Zar neko moze toliko da "ugenda" bebu????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikakva pravila ne volim u principu. Sto se tice razlicitih saveta, naravno, bilo ih je na sve strane. Srecom, mi smo naleteli na pedijatra koji ne komlikuje stvari, a za svaki savet je imala podrobno obnjasnjenje zasto i kako. Ja uvek trazim objasnjenje.

takodje!

generalno medicina napreduje, hvala Bogu, pa tako i saveti...Ne kazem da se mozda sve jednom nece vratiti na staro, ali mozda i nece...zato slusam dr i jos par misljenja drugih dr, pa donesem svoj zakljucak..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pocetku sam slusala razne savete dr,iz knjiga,sa neta,od prijateljica i malo se gubila u svemu tome. Ovo smes,ovo ne smes,jedan kaze ovako drugi onako. Posle par meseci sam spustila loptu i radila onako kako sam mislila da je najbolje za moje cedo i to se ispostavilo kao jedino pravo resenje. Slusaj svoj majcinski instikt i neces pogresiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo toga se promjenilo u odnosu na prije 6 godina kada sam Anastasiju vodila na kontrole i u savjetovaliste za djecu.

Tada su mi rekli

ni za zivu glavu davati djetetu vodu ni caj a sada mi rekli obavezno da mu dajem kamilicu

Dijete treba spavati potrbuske, na ledjima i sa strana podjednako a sada mi rekli samo i iskljucivo sa strane

Neka su pravila mjenjali iz mjeseca u mjesec tipa na jednoj kotroli kazu ne daji jaje na slijedecoj menapadne sto nisam dala jaje

Prije je bilo siroko povijanje na jedan a sada na drugi nacin

prije su mi rekli da Ani pridrzavam i glavicu i vrat a sada i slucajno glavicu samo vrat ...

Za Anu su mi rekli tusiranje svako vece sada su mi rekli ni slucajno svako vece

... a da ne pricam koliko se stvari promjenilo u odnosu na period kada smo i mi sami bili bebe pa nam NISTA ne fali, zivi smo i zdravi ...

Sta raditi, da li se strogo pridrzavate pravila koje vam kaze ljekar ili ipak nesto radite na svoju ruku?

Samo me vodio majcinski instikt,samo sam osluskivala svoje cedo...i time sam se vodila i vodim do dana danasnjeg... :rolleyes: Pravila ne volim,a savjeti moraju biti potkrijepljeni cinjenicama da bih ih prihvatila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo toga se promjenilo u odnosu na prije 6 godina kada sam Anastasiju vodila na kontrole i u savjetovaliste za djecu.

Tada su mi rekli

ni za zivu glavu davati djetetu vodu ni caj a sada mi rekli obavezno da mu dajem kamilicu

Dijete treba spavati potrbuske, na ledjima i sa strana podjednako a sada mi rekli samo i iskljucivo sa strane

Neka su pravila mjenjali iz mjeseca u mjesec tipa na jednoj kotroli kazu ne daji jaje na slijedecoj menapadne sto nisam dala jaje

Prije je bilo siroko povijanje na jedan a sada na drugi nacin

prije su mi rekli da Ani pridrzavam i glavicu i vrat a sada i slucajno glavicu samo vrat ...

Za Anu su mi rekli tusiranje svako vece sada su mi rekli ni slucajno svako vece

... a da ne pricam koliko se stvari promjenilo u odnosu na period kada smo i mi sami bili bebe pa nam NISTA ne fali, zivi smo i zdravi ...

Sta raditi, da li se strogo pridrzavate pravila koje vam kaze ljekar ili ipak nesto radite na svoju ruku?

Sta znam, slusala sam sebe. U pocetku sam je kupala svaki dan, tacnije prvih 40 dana, e onda sam presla na svaki treci dan, jer nije nista posebno radila, nije se prljala i bila je zima. Kad je otoplilo i pocela da se znoji i provodi vrijeme po podu opet smo se vratili na svaki dan, ali samo tusiranje, pranje kose nam je svaki treci. I sad namjeravam da tusiranje ostane za svaki dan, posto je veca i vise se prlja itd.

Eto to je jedan primjer, sto se mene tice, mada ih ima jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se drzim pravila , jer kao sto ne moze horoskop za sve device biti taj dan isti tako su i deca razlicita , kombinujem i radim onako kako mislim da je najbolje za moje dete , ali slusav savete i verujem u napredak medicine . Npr dok smo mi bili mali bilo je da kad imas visoku T treba da se utoplis i preznojis sto je danas obrnuto i eto npr to mi je logicnije nego ovo staro , dok to za kupanje sto danas kazu da ne treba svako vece , ja to ne mogu ... Nema sanse , jos se nije desio dan da se nije kupao , leti cak i po dva puta na dan jer kao sto ja ne mogu da legnem u posteljinu neokupana , ne bitno dal je popodnevna dremka ili noc tako i njega pre spavanja svakog okupam .... Kako mi odgovara tako radim ...

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema je baš zanimljiva (mislim na temu koju je postavila Topaz). Zaista se puno stvari menja, i razlikuje i u par godina, a ne dvadeset i trideset. Neko je već rekao da medicina napreduje, pa sam sklonija da se pridržavam "novih" saveta... Ali UVEK mi je najvažnije objašnjenje. Verujem lekarima koji su do sada lečili moju decu, ali pitam ZAŠTO? Ne uzdam se uvek ni u svoj instinkt, naprotiv, upošte ne verujem da SVAKA majka zna šta je najbolje za njeno dete. Svaka majka ima dobru nameru i svom detetu želi najbolje, to da, ali kada je zdraavlje, ili npr obrazovanje u pitanju, e tu konsultujem one čiji je to posao... Pa onda naravno odlućujemo.....

Hellen voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka majka ima dobru nameru i svom detetu želi najbolje, to da, ali kada je zdraavlje, ili npr obrazovanje u pitanju, e tu konsultujem one čiji je to posao... Pa onda naravno odlućujemo.....

Amin :Dovo pokušavam da kažem već neko vreme ali nikako da sročim :Doprosti mi ali koristiću tvoju rečenicu u svakodnevnim raspravama sa babama, komšinicama, mužem i ostalima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema je baš zanimljiva (mislim na temu koju je postavila Topaz). Zaista se puno stvari menja, i razlikuje i u par godina, a ne dvadeset i trideset. Neko je već rekao da medicina napreduje, pa sam sklonija da se pridržavam "novih" saveta... Ali UVEK mi je najvažnije objašnjenje. Verujem lekarima koji su do sada lečili moju decu, ali pitam ZAŠTO? Ne uzdam se uvek ni u svoj instinkt, naprotiv, upošte ne verujem da SVAKA majka zna šta je najbolje za njeno dete. Svaka majka ima dobru nameru i svom detetu želi najbolje, to da, ali kada je zdraavlje, ili npr obrazovanje u pitanju, e tu konsultujem one čiji je to posao... Pa onda naravno odlućujemo.....

S ovim se slažem, ali delimično. Naravno da kad je u pitanju neki zdravstveni problem da ću ići doktoru, a ne da ja glumim doktora, ali kad su neke druge stvari u pitanju, ne slušam baš slepo ni njih. Meni je juče dr rekao na redovnoj kontroli da on ne preporučuje davanje nikakvog mesa pre nego što dete napuni deset meseci, ali je rekao da je ipak na meni da odlučim jer "vi ste sa svojim detetom svaki dan, ja ga vidim jednom u dva meseca, neke stvari znate bolje od mene". I to jeste tačno, nek priča ko šta hoće. Evo još jednog primera. Moja komšinica je rodila dete pre tri godine, mala je prvih dva meseca jako slabo napredovala, po 200 g mesečno i doktori joj hteli uključiti hormone :blink: Majka i otac, i sami sitni i prilično mršavi, su to odlučno odbili, rekli da su i njih dvoje kao bebe na početku napredovali slabije ali da se posle stvar normalizovala i naravno promenili doktora. Eno sad deteta zdravo i pravo, ništa joj ne fali, jest mršuljava ali je zdrava. Ja nisam ni za jednu krajnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam koja su nova pravila...tako da se držim starih... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam koja su nova pravila...tako da se držim starih... :D

:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ranije su se davale AD3 kapi, nije bilo K vitamina.
Ranije se preporucivalo da se beba kupa svakog dana, danas moze svaki drugi treci dan.
Ima toga dosta...
Ako odem dalje, u svoje djetinjstvo, znate da su nas mame utopljavale da se preznojimo kad imamo visoku temp...danas ne nikako nego raskomotiti dijete i tusirati...pa za masiranje alkoholom...itd it'd
I budi pametan i uradi ispravno. Akako uopste znati sta je ispravno?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista preterano i posebno, kupanje u vodi sa par kapi bademovog ili nevenovog ulja, nikako previse sampona ili sapuna  i ne svaki dan, nekad po potrebi a nekad po zelji. Nekad samo brisanje peskiricom i presvlacenje.  

K vit. je dobio 2 puta ne znam koliko, to jos u porodilistu, i to je to kao, a vit d3 svaki dan 2 kapi do 2 godine a posle samo u zimskom periodu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.