MMR vakcina

odgovora

Objavljeno

Kakva je sada situacija? Jesi li sigurna da je sve to reakcija na vakcinu? Da niste pokupili neki virus? :unsure:

Nije virus, kaze dr.

Odnosno, jeste-virusi morbila, rubeola i zauski napadaju zajedno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije virus, kaze dr.

Odnosno, jeste-virusi morbila, rubeola i zauski napadaju zajedno :(

Baš mi je žao. :(

Ali bitno je da se situacija popravlja i da je uspela bar da odspava. Kako reaguje na hranu? Da li ručka normalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda će vam se ovo pitanje ciniti glupo ali ..... Stefan je narucen za 10 dana na vakcinaciju dakle sa 12 mjeseci zivota. Ja ne znam da li je u pitanju MMR, zaboravila sam da pitam ali u svakom slucaju sve su prilike da ga sljeduje ta vakcina u vrlo kratkom vremenskom periodu. Ja sam trudna a poznato je da jedan od komponenata te vakcine, Rubeola ako se ne varam moze da bude pogubna za trudnocu tj plod.

Kolike su šanse realnog oboljenja od te bolesti nakon primanja vakcine jer po nekom istraživanju na netu vakcina sadrži živi virus (to mi je malo čudno) i da li da insistiram da primi tu vakcinu nakon što se ja porodim. Imam li i onog 0,01% razloga za brigu te koji je zakonski rok primanja te vakcine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razgovarali smo sa nasim dr, kaze to je definitivno od vakcine, devojcica bila zdrava kad je primila (proverena KKS), nije bila u kontaktu sa bolesnima (do sad je cuvala zenica kod kuce koja je sve vreme zdrava, kao i suprug i ja). Kaze da se nema sad sta veliko pametovati, jedino obarati temp. (nama, za sad Eferalgan cepici rade posao) i cekati da prodje 21 dan.

Danas, 4. dana: napadi vristanja, temp., nervoza (uspela je lepo da odspava i nema povracanja)

NSanja, znaci mi tvoja podrska, hvala puno na tome!

Sve najlepse ti zelim!

:(((( O zabrinuta mama , bas mi je zao sto prolazite kroz sve to , pitam se stalno dali je to bas neophodno ali opet pomislim ne bi valjda decu mucii da nije :( Strasno stvarno strasno :( A sta kaze taj vas dr koliko takvo stanje moze da traje i kako da se pomogne detetu ? Nemoj mi se molim te zahvaljivati na podrsci mama , mi smo sve ovde jedna za drugu i jednako brinemo ... Ja sam po brizi oko te vakcine u tvojim postovi pronasla sebe i sve me veca panika hvata , ja cu to pokusati da odlozim sto vise mogu ... Ne znam kakav je zakon po tom pitanju ?

Baš mi je žao. :(

Ali bitno je da se situacija popravlja i da je uspela bar da odspava. Kako reaguje na hranu? Da li ručka normalno?

ovo i mene zanima ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije virus, kaze dr.

Odnosno, jeste-virusi morbila, rubeola i zauski napadaju zajedno :(

uh, pa to je to, reakcija na MMR :( verovatno je imunitet bio prethodno malo oslabljen ali dovoljno da ovako teško podnese vakcinu :(

IZDRŽITE i ovo će proći :( Ajde pa da što pre prezdravite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zabrinuta mama ... kako ste danas ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zabrinuta mama ... kako ste danas ?

Prosto se bojim da kazem da smo bolje, ali, hvala Bogu, jesmo!

5. dan: Danas bez povracanja, lepo spava, apetit malkice bolji (bio je jako los zadnjih dana), imala je poslednji napad vristanja juce, a ostala je nervoza i temperaturica ispod 38C.

Lakse disemo i nadamo se da je najgore proslo...da budem iskrena najvise me je plasilo to vristanje, iznenadno, neutesno i dugotrajno (juce oko pola sata).

Takodje, pocela je povremeno da trese glavicom levo desno, traje oko 10 sekundi, kao da je nesto uplasi. Danas se to desilo dva puta, praticemo i to...

Neko od mama je pitao o zaraznosti od rubeole/morbile/zausaka po primanju vakcine, ukoliko se bolest ipak ispolji. Na dan kad smo primili vakcinu postavila sam isto pitanje dr-u jer smo u narednim danima planirali posetu jednoj trudnici (to je, naravno, otpalo!). Saznala sam da, ukoliko se bolest ispolji (osipi, temp., otoci), dete moze biti zarazno po okolinu.

Sto se odlaganja vakcine tice, situacije je sledeca: Ukoliko sa navrsenih godinu dana ne odvedete dete na vakcinu, dobijate "poziv" koji sadrzi i napomenu da ukoliko dete ne odvedete u datom roku preti se krivicnom odgovornoscu i novcanom kaznom. Ja sam, uz pomoc dr-a, odlozila do 2 godine i 4 i po meseca jer je ona u samom dispanzeru davala obavestenja da je dete pod alergijom (patila je od ekcema, do duse ne od jaja, ali smo to malo "iskoristili"), da je pod virozama i sl.

Kad dr ne pokrece krivicnu prijavu (vas odabrani pedijatar), teorijski mozete odloziti vakcinu do 6. godine, jer bez vakcine ne moze ni u vrtic, ni u predskolsko ni u skolu. Mi smo zato sad dali jer zenica ne moze vise da je cuva, drugo resenje (sem da dam otkaz) nemam, tako da od januara mora u vrtic.

Pozdrav svima!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosto se bojim da kazem da smo bolje, ali, hvala Bogu, jesmo!

5. dan: Danas bez povracanja, lepo spava, apetit malkice bolji (bio je jako los zadnjih dana), imala je poslednji napad vristanja juce, a ostala je nervoza i temperaturica ispod 38C.

Lakse disemo i nadamo se da je najgore proslo...da budem iskrena najvise me je plasilo to vristanje, iznenadno, neutesno i dugotrajno (juce oko pola sata).

Takodje, pocela je povremeno da trese glavicom levo desno, traje oko 10 sekundi, kao da je nesto uplasi. Danas se to desilo dva puta, praticemo i to...

Neko od mama je pitao o zaraznosti od rubeole/morbile/zausaka po primanju vakcine, ukoliko se bolest ipak ispolji. Na dan kad smo primili vakcinu postavila sam isto pitanje dr-u jer smo u narednim danima planirali posetu jednoj trudnici (to je, naravno, otpalo!). Saznala sam da, ukoliko se bolest ispolji (osipi, temp., otoci), dete moze biti zarazno po okolinu.

Sto se odlaganja vakcine tice, situacije je sledeca: Ukoliko sa navrsenih godinu dana ne odvedete dete na vakcinu, dobijate "poziv" koji sadrzi i napomenu da ukoliko dete ne odvedete u datom roku preti se krivicnom odgovornoscu i novcanom kaznom. Ja sam, uz pomoc dr-a, odlozila do 2 godine i 4 i po meseca jer je ona u samom dispanzeru davala obavestenja da je dete pod alergijom (patila je od ekcema, do duse ne od jaja, ali smo to malo "iskoristili"), da je pod virozama i sl.

Kad dr ne pokrece krivicnu prijavu (vas odabrani pedijatar), teorijski mozete odloziti vakcinu do 6. godine, jer bez vakcine ne moze ni u vrtic, ni u predskolsko ni u skolu. Mi smo zato sad dali jer zenica ne moze vise da je cuva, drugo resenje (sem da dam otkaz) nemam, tako da od januara mora u vrtic.

Pozdrav svima!!!

Drago mi je da ste bolje ! Nadam se da je vasim mukama sa mmr kraj ! Hvala na obavestenju o odlaganju, pokusacemo sto vise da je odlozimo , naravno u dogovoru sa dr pa sta bude . Pozdrav !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosto se bojim da kazem da smo bolje, ali, hvala Bogu, jesmo!

5. dan: Danas bez povracanja, lepo spava, apetit malkice bolji (bio je jako los zadnjih dana), imala je poslednji napad vristanja juce, a ostala je nervoza i temperaturica ispod 38C.

Lakse disemo i nadamo se da je najgore proslo...da budem iskrena najvise me je plasilo to vristanje, iznenadno, neutesno i dugotrajno (juce oko pola sata).

Takodje, pocela je povremeno da trese glavicom levo desno, traje oko 10 sekundi, kao da je nesto uplasi. Danas se to desilo dva puta, praticemo i to...

Neko od mama je pitao o zaraznosti od rubeole/morbile/zausaka po primanju vakcine, ukoliko se bolest ipak ispolji. Na dan kad smo primili vakcinu postavila sam isto pitanje dr-u jer smo u narednim danima planirali posetu jednoj trudnici (to je, naravno, otpalo!). Saznala sam da, ukoliko se bolest ispolji (osipi, temp., otoci), dete moze biti zarazno po okolinu.Sto se odlaganja vakcine tice, situacije je sledeca: Ukoliko sa navrsenih godinu dana ne odvedete dete na vakcinu, dobijate "poziv" koji sadrzi i napomenu da ukoliko dete ne odvedete u datom roku preti se krivicnom odgovornoscu i novcanom kaznom. Ja sam, uz pomoc dr-a, odlozila do 2 godine i 4 i po meseca jer je ona u samom dispanzeru davala obavestenja da je dete pod alergijom (patila je od ekcema, do duse ne od jaja, ali smo to malo "iskoristili"), da je pod virozama i sl.

Kad dr ne pokrece krivicnu prijavu (vas odabrani pedijatar), teorijski mozete odloziti vakcinu do 6. godine, jer bez vakcine ne moze ni u vrtic, ni u predskolsko ni u skolu. Mi smo zato sad dali jer zenica ne moze vise da je cuva, drugo resenje (sem da dam otkaz) nemam, tako da od januara mora u vrtic.

Pozdrav svima!!!

Zabrinuta mama, drago mi je sto je bebici bolje i nadam se da ste ono najgore prosli. Ovo sto sam boldovala me posebno intersuje tj zabrinjava. Da li ja na osnovu svoje trudnoce mogu da odgodim primanje te vakcine. Naravno da vakcinu mora da primi i primice je, da nisam trudna vjerovatno ne bi postavljala pitanje. Da li ja na osnovu svoje trudnoce i mogucnosti ispoljavanja simtoma mogu da trazim da se vakcina odloži??? .... i da li djete može da prima druge vakcine ako preskoci mmr pa kasnije ovu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, dobro je, preguraste i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo nas ponovo...

Taman se ponadasmo da je proslo, kad evo "ozloglasenog" desetog dana.

Danas je na repertoaru proliv, temperatura 39.1C, sline, otezano gutanje, osip po stomaku, nesanica, nervoza.

Dr kaze tipicna reakcija na MMR.

Kako bih ja strpala u zatvor majmuna koji je u Srbiji zabranio razdvajanje ovog zla od vakcine na tri vakcine, kao sto je to uradjeno u gomili zemalja: jedan mesec protiv morbila, jedan protiv zausaka, jedan protiv rubeola i nikakvih posledica po decu! Ovde mi nisu dozvolili ni da uvezem razdvojenu vakcinu (sestra mi radi u ministarstvu zdravlja jedne evropske zemlje gde je ova mogucnost izbora data roditeljima), jer to nije po nasim "standardima"?!

Ne znam da li sam besnja ili zabrinutija!!!

:angry::(

guest74 i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@ Topaz:

Ne znam da li je moguce na osnovu trudnoce odloziti vakcinisanje, to morate proveriti sa Vasim ginekologom i pedijatrom, ali verujem da je moguce, jer postoji mogucnost zaraze trudnice ukoliko dete burno odreaguje na ta tri virusa, ili, cak i ako je trudnica prelezala sve tri bolesti, mogucnost zaraze ploda, jer se imunitet ne prenosi sa majke na plod.

Sto se tice odlaganja vakcine i njenog preskakanja, mi smo, odlozivsi MMr za godinu i po dana, po savetu pedijatra, preskocili sve vakcine koje su trebale doci posle MMR-a. Savetuje se postovanje redosleda vakcina.

Srdacan pozdrav i sve najbolje!!!

Svima koji slave zelim srecan Bozic!

Hristos se rodi!!!

^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru, za koji dan idem kod pedijatra pa cu se posavjetovati sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas, 11. dan.

Bili kod dva pedijatra.

Prvi je rekao pticji grip (nemam predstavu odakle, od prijema MMR-a se cuvamo, muz i ja zdravi, kod kuce sa njom?!), a drugi reakcija na vakcinu.

Po savetu prvog krenuli da dajemo Tamiflu, koji je povratila i nastavila da povraca sve do pre pola sata.

Drugi pedijatar kaze da ne skodi da dajemo Tamiflu, ali da je ovo definitivno reakcija na MMR, koja je najjace 10., 11. i 12. dana.

Mi od juce imamo skokovitu temperaturu do 39.8C koju obaramo, a od danas i povracanje.

Upravo izmerili 39.3C

:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas, 11. dan.

Bili kod dva pedijatra.

Prvi je rekao pticji grip (nemam predstavu odakle, od prijema MMR-a se cuvamo, muz i ja zdravi, kod kuce sa njom?!), a drugi reakcija na vakcinu.

Po savetu prvog krenuli da dajemo Tamiflu, koji je povratila i nastavila da povraca sve do pre pola sata.

Drugi pedijatar kaze da ne skodi da dajemo Tamiflu, ali da je ovo definitivno reakcija na MMR, koja je najjace 10., 11. i 12. dana.

Mi od juce imamo skokovitu temperaturu do 39.8C koju obaramo, a od danas i povracanje.

Upravo izmerili 39.3C

:(

:( :( :( :( U bre.... A što joj ne stavite obloge od rakije na noge? Ili krompir u čarapice, pored sirupa.... Što ne pije Brufen za T? Svakako pored lekova možeš i na druge načine da joj skidaš T - rakija je odlična :).

Želim brz oporavak od vakcine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( :( :( :( U bre.... A što joj ne stavite obloge od rakije na noge? Ili krompir u čarapice, pored sirupa.... Što ne pije Brufen za T? Svakako pored lekova možeš i na druge načine da joj skidaš T - rakija je odlična :).

Želim brz oporavak od vakcine...

Uspeli smo da skinemo sa Eferelganom, a Brufen ne moze da primi jer povraca...

Dali smo ponovo Tamiflu oko 19:30h, ali je posle 20min povratila, dr kaze nesto se sigurno resorbovalo...

Nastavila je sa povracanjem, jos tri puta...

Sad dajemo malo po malo tecnosti...

Imala je 38.9C u 21h, dali Eferalgan, sad cemo meriti ponovo.

Razgovarali smo i sa glavnom sestrom pedijatrije koja nam je prijateljica, kaze da je to 100% reakcija na MMR, ali da Tamiflu ne moze da skodi, jer se on bori protiv virusa a ne umanjuje imunitet koji treba da se stvori pri prijemu MMR (tri ziva virusa)...

Ako Eferalgan zakaze, prelazimo na narodnu radinost, hvala na savetima, draga Ivancice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uspeli smo da skinemo sa Eferelganom, a Brufen ne moze da primi jer povraca...

Dali smo ponovo Tamiflu oko 19:30h, ali je posle 20min povratila, dr kaze nesto se sigurno resorbovalo...

Nastavila je sa povracanjem, jos tri puta...

Sad dajemo malo po malo tecnosti...

Imala je 38.9C u 21h, dali Eferalgan, sad cemo meriti ponovo.

Razgovarali smo i sa glavnom sestrom pedijatrije koja nam je prijateljica, kaze da je to 100% reakcija na MMR, ali da Tamiflu ne moze da skodi, jer se on bori protiv virusa a ne umanjuje imunitet koji treba da se stvori pri prijemu MMR (tri ziva virusa)...

Ako Eferalgan zakaze, prelazimo na narodnu radinost, hvala na savetima, draga Ivancice :)

Nema na čemu, samo ti nama javljaj kako prolazi.... Nezgodno što povraća - al i to već znaš - često a po manje tečnosti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u jbt ja nisam gledala temu mislila sam da je proslo sve :( Zabrinuta mama pa kako ste ? Odkud pticiji grip ?! Joj bas mi je zao :( Javite se ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, da se javim...

Konacno smo bez temperaturice, od svega jedino je moja devojcica jako nervozna i kezava, ali hvala Bogu da je samo to.

Ono sto mi nikako ne lezi je to sto jos sutra treba da joj dam Tamiflu da bi zavrsili terapiju, a ona vec drugi dan nema temperaturu.

Dr koji je postavio dijagnozu pticijeg gripa uradio je to bez dodatnih analiza, a na osnovu njenih simptoma, a s obzirom da se sve desilo na Bozic, nije se moglo cekati da se uradi analiza krvi jer ukoliko se Tamiflu ne primeni u prvih 36 sati od pojave simptoma, gubi na efektivnosti.

Tako da smo mi otpoceli terapiju bez prave potvrde.

Drugi pedijatar, kao i mi, smo ubedjeni da nije u pitanju pticji grip vec MMR, ali da Tamiflu ne moze da skodi svakako, jer se on bori protiv virusa, a rubeole, morbile i zauske iz vakcine su tri ziva virusa. Pri tom, taj lek ne umanjuje imuni odgovor organizma na vakcinu.

Tako da je odluka pala, ali ne bas lako jer je lek relativno nov i ima nuspojave koje ne zelim ni da opisujem.

Jedva cekam da sutra zavrsimo i sa tim lekom, pa da docekamo i taj 18.1. kad nam istice 21 dan od vakcine!

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, da se javim...

Konacno smo bez temperaturice, od svega jedino je moja devojcica jako nervozna i kezava, ali hvala Bogu da je samo to.

Ono sto mi nikako ne lezi je to sto jos sutra treba da joj dam Tamiflu da bi zavrsili terapiju, a ona vec drugi dan nema temperaturu.

Dr koji je postavio dijagnozu pticijeg gripa uradio je to bez dodatnih analiza, a na osnovu njenih simptoma, a s obzirom da se sve desilo na Bozic, nije se moglo cekati da se uradi analiza krvi jer ukoliko se Tamiflu ne primeni u prvih 36 sati od pojave simptoma, gubi na efektivnosti.

Tako da smo mi otpoceli terapiju bez prave potvrde.

Drugi pedijatar, kao i mi, smo ubedjeni da nije u pitanju pticji grip vec MMR, ali da Tamiflu ne moze da skodi svakako, jer se on bori protiv virusa, a rubeole, morbile i zauske iz vakcine su tri ziva virusa. Pri tom, taj lek ne umanjuje imuni odgovor organizma na vakcinu.

Tako da je odluka pala, ali ne bas lako jer je lek relativno nov i ima nuspojave koje ne zelim ni da opisujem.

Jedva cekam da sutra zavrsimo i sa tim lekom, pa da docekamo i taj 18.1. kad nam istice 21 dan od vakcine!

B)

Kad ste već počeli sa terapijom, završite je do kraja. Važno i da je dete bolje, javi šta su vam rekli na kontroli. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad ste već počeli sa terapijom, završite je do kraja. Važno i da je dete bolje, javi šta su vam rekli na kontroli. :)

potpisujem , i saljem vam veliki zagrljaj podrske da vise nema T ni nervozice :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, pa evo me da vam se svima javim i nadam se odjavim :rolleyes: !

Prodjose i tih 21 dan, pratili ste ovde kakvo je bilo nase iskustvo, hvala Bogu, iza nas, ne ponovilo se!

Danas vam mogu reci i potvrditi svoje prvobitno misljenje: da nije po nalogu drzave NIKAD ne bih vakcinisala moju devojcicu, a ni sledece dete (ako Bog da :rolleyes: )!

Svuda u svetu postoje pokreti predvodjeni naucnicima koji ukazuju na nebezbednost ove vakcine a i diskutuju o njenoj neophodnosti (ima li medju nama nekog ko nije prelezao bilo koju od tri bolesti: Morbile, Zauske i Rubeole? Ja, hvala Bogu sve tri i eto, uspeli smo i bez tih vakcina koje su odjednom postale "neophodne", a pri tom donose ogroman novac farmaceutskoj industriji, da se ne izrazim drugacije).

Jedini "alat"koji mi roditelji imamo jeste maksimalno odlaganje vakcine (negde napisah, moguce cak i do seste godine deteta, uz saradnju pedijatra i ukoliko necete upisivati dete u jaslice) sa ciljem da imuni sistem nase decice zaokruzi svoj razvoj u potpunosti i pomogne detetu da se izbori sa ova tri ziva virusa!

Elem, jako mi je drago zbog roditelja cija deca nisu ni osetila ovu vakcinu i koji po forumima iznose pozitivne stavove o istoj, ali moramo biti svesni i te druge strane, koja se ne malom procentu dece desava!

Na kraju, mi smo ipak dobro prosli, sve ove reakcije, spadaju ipak u NORMALNE I OCEKIVANE!

Jos jednom, hvala svima na podrsci i razumevanju!

Ljubim vas sve puno i puno srece decici :rolleyes: !!!

guest74 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zabrinuta mama, e stvarno svaki dan je pošteno "odradila" zbog mmr-a :( ali bitno je da je sad sve gotovo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je doktorica odgodila vakcinu dok ne udjem u treci trimestar. Kaze da se do sada nikada nisu pojavili simptomi kod nekog djeteta ali da nije nemoguce. To je uradila na moje insisttiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@ Topaz: Srecno, draga!

Trnovit je put kojim krenu roditelji koji odluce da se bore sa nasim tromim, krutim i zastarelim zdravstvenim sistemom...

Trebaju nam cetvore usi i oci i jezik od 2m, a o zivcima da i ne govorimo...

No, sve to zacas imamo kad treba da se borimo za nasa mala blaga!

Sve najbolje!!!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.