MMR vakcina

odgovora

Objavljeno

Ja ne razumem kako ces voditi bolesno dete na sistematski pregled? Valjda i tvoja mala treba da bude potpuno zdrava da bi dr mogla da odradi sistematski kako treba. Smatram da ne treba po svaku cenu da je vodis, bolje kad i ona sama ozdravi pa da sve zajedno obavis, nego da je vodis sad za sistematski, a da cekas prolece za MMR. Negde sam procitala da se MMR prima od 13-15 meseci, ali da nije problem ni ako se primi kasnije (jedini je problem u tome da ne odlazes vakcinaciju, pa ti se dete zarazi nekom od bolesti od kojih MMR stiti). Ne znam koliko si upucena, ali trenutno vlada epidemija varicela, tako da je moj savet da dete ne vodis u dz ni sa zdravom ni sa bolesnom decom, jer kao sto rece Secer, ko ti garantuje da su svi zdravi ako je dan za zdravu decu (pa ti si sama rekla da si proslinila, tako da bi ti bila prva bolesna medju njima zdravima), a sa bolesnima tvoja jednogodisnja devojcica moze da se kuci vrati sa raznoraznim virusima pride, a sistematski nije bas toliko bitan, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MarinaSB

ma ispostavilo se da Emilija nije prehladjena. Vise sam bila ja nego ona, ali je beli luk i rakija regulisala stvar. Pa smo otisle same u 12h i bile prve na redu a u cekaonici je bilo samo dve bebe. Tako da smo odmah usle, doktorka konstatovala da je zdrava. Ja joj ukazem na problem sa nosom ona kaze: ako nije imala T, ne kaslje i spava normalno, da samo ispiram fizioloskom ili marisolom i nista vise. Htela je da joj da sad MMR ali posto sad za vikend idem kod mojih na 15ak dana, nisam zelela da sad primi. Odlozili smo je do februara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

anchi taman da ema napuni 13 meseci. jos bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AnaNikolic - Super sto nije prehladjena, i odlicno sto ste bile medju prvima na redu. I ja mislim da je bolje da MMR dobije kasnije, samo je cuvaj od boginja (kao sto rekoh epidemija je u toku)

P. S. Kod mene u domu zdravlja nekim cudom svi cekaju red zajedno. Bolesni, zdravi, oni sa boginjama ili sarlahom. Nisu, istina, svi u istoj prostoriji, ali isti je ulaz, isto predvorje, a i vrata izmedju prostorija su otvorena tako da je isto sedeo pored nekog bolesnog ili u sobi do. Dr pregleda malo bolesnu, malo zdravu decu, jer cesto radi samo jedna u smeni. Sad sama oftopicim svoju temu, izvinjavam se :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde kod nas je to baš super regulisano (Dom zdravlja Zemun). (I ja odoh offtopik :D al ću sad odmah i da se "vrnem")

Iskreno devojke, kako vreme odmiče sve me je veći strah da je primi. Kako kažu "savatala" sam strah. Ali šta ću, mora se i to... Možda više paničim nego što treba ali kada imate loša iskustva iz svoje okoline nije mi baš svejedno. U svakom slučaju da bih ja svoje lude vijuge smirila neposredno pred odlazak na vakcinaciju ću verovatno izvaditi nalaze krvi i urina (bakterije)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li verujete da sam ja tek sad pogledala kartoncic za vakcinaciju i videla da smo mi to primili u avgustu. Prosto je situacija bila takva da smo ga tada vodili na sistematski pregled, a sa nasom doktorkom se nismo videli 5 meseci jer ona nije bila tu. Toliko smo se zapricali jer je ona bila odusevljena Petrovim napretkom i generalno zdravljem da je samo rekla: " Nek Petar sad primi vakcinu, pa prosetatjte tu po parku pola sata, javite se sestri posle toga i brisite kuci. Zovite me telefonom ako nesto treba."

Ni jedan jedini simptom nije imao, a i nije primio 3, nego jednu vakcinu.

Eto, sto manje znas, manje te glava boli ;) Salim se!

Konto Anine price o DZ: kod nas se zakazuju prgledi i za zdravu i za bolesnu decu. Nema cekanja po 100 sati u cekaonicama.

I neka si je, Ana, odvela. I mi smo kao mali bili slinavi pa smo isli u savetovaliste. Bez temperature, uvek moze u savetovaliste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde se MMR prima u dve doze. Obe u drugoj godini zivota. Dorian je prvu primio sa 13 meseci a sledecu prima pre navrsene druge godine (takvo je pravilo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo MMR primili sa 12 meseci i par dana nije imao nikakvih reakcija.A tada su nam zakazali da opet dodjemo na neku vakcinu sa 17 meseci al nemam pojma koju nisu mi u opste rekli samo mi doktorka kaze da je to zadnja do 7 godine.Vidim da je neko napisao da se negde prima iz dva dela,mozda je i kod nas tako :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas DTP sa 17 mjeseci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela bih i ja nesto pitati na ovu temu posto su kod nas u savetovalistu malo skrti na recima.

Jana je sad primila navedenu vec vakcinu i za sad cekamo da li ce biti nekakvih reakcija, za predhodne vakcine ih je nazalost bilo. Receno nam je da su reakcije do 25 dana! A sleeca vakcinacija je zakazana kad bude imala 15 meseci, ne znam o kojoj vakcini se radi, i mozete li mi reci nesto o njoj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih samo da napisem ono sto znam o posledicama vakcinacije(a to znaju i svi nasi doktori,i mislim da nije fer da ne upozore roditelje na to pre nego dete primi bilo koju vakcinu.) Posledice vakcinacije mogu biti potpuno iste kao i nakon prelezane bolesti,samo sto se nakon vakcinacije javljaju u neuporedivo manjem procentu(mislim da je posle MMR vakcine 1:1000000,ali sta to vredi ako se ,recimo,dogodi mom detetu-dzaba mi procenti) Tako se posle MMR vakcine moze javiti encefalitis,gluvoca.Posle DTPer moze doci do paralize,posle BSG moze da dodje do pojave tuberkuloze bilo kog organa....Sve su to jako teske i opasne komplikacije,ali ja se svakako nisam odlucila da svoje dete ne vakcinisem,jer je opet mnogo veca sansa da dete oboli od navedenih bolesti.

I jos za BSG vakcinu,tek to je besmislica teska-znate kako se ranije vrsila vakcinacija,pa onda ne znam ni ja koliko revakcinacija.Sada je ostala samo ona na rodjenju.E,sad,na zapadu je ta vakcina izbacena jer se doslo do saznanja da prilikom vakcinacije dolazi do iste reakcije kao i kada dete dodje prviput u kontakt sa bacilom.Medjutim,nsi u Torlaku proizvode tu vakcinu i izvoze je na istok,pa bi onda malo glupo bilo da je mi izvozimo,a sami jene primenjujemo.I tako mi nasoj decici,sa 1 dan zivota ubacujemo ziv bacil TBC-a u organizam :blink: ,sto je po meni uzasno.E,da sam imala izbora,tu vakcinu definitivno ne bih dala svom detetu.

guest74 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela bih i ja nesto pitati na ovu temu posto su kod nas u savetovalistu malo skrti na recima.

Jana je sad primila navedenu vec vakcinu i za sad cekamo da li ce biti nekakvih reakcija, za predhodne vakcine ih je nazalost bilo. Receno nam je da su reakcije do 25 dana! A sleeca vakcinacija je zakazana kad bude imala 15 meseci, ne znam o kojoj vakcini se radi, i mozete li mi reci nesto o njoj?

DTPER...bar kod nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DTPER...bar kod nas...

A nesto o njoj tj. da li ima reakcija, da se psihicki pripremam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do sad se nisam plasila ni jedne vakcine, ali to je zato jer sam bila skroz neupucena. Tek ovde vidim koliko MMR moze da izazove burne reakcije i jel mozete da mi kazete koliko tacno dana mogu da se pojave reakcije nakon vakcine i kakve su (bar one najcesce). Sledece nedelje bi trebalo da primimo MMR, pa me zanima. I to kada je najbolje primiti, jer nama dr. nista o tome ne pominje. Mozda da joj trazim da odlozimo i mi do proleca, ako je tada bolje ili do 15-og meseca. Uopste ne znam da li je potrebno malo sacekati i zasto je bolje kasnije. Jel samo zbog jaceg imuniteta pa da lakse podnese vakcinu?

Znam da imam 100 pitanja ali bas bih volela da znam i vase misljenje :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DiTePer + polio, 3 puta se prima...ako dosada nije bilo reakcije, ne bi se trebalo ni sada dogoditi. Ugavnom moj savjet je, paracetamol unutar 1h od primanja i opet nakon 4 sata uz fizikalno rashlađivanje. Rijetka nuspojava je konvulzija(blijedilo, gubitak svijesti, plavi krug oko usta, prevrtanje ocima)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, mi smo primili i ovu MMR vakcinu (01.02.2010) i za sada nema nekih reakcija, naravno ne racunam sam ubod i sto ima blago plavetnilo oko uboda. Dr je napomenula da u narednih 7 do 10 dana su moguce reakcije, ako ih u opste bude i bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

F je nakon 14 dana dobio blagu T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

F je nakon 14 dana dobio blagu T.

Ja se iskreno nadam da cemo tako proci, bez dodatnih muka oko visoke T ili osipa. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvu dozu smo primili sa 13 meseci a sledeću imamo zakazanu za mart kad će mu biti 23 meseca. Trebalo bi da se primi do navršene 2 godine. Nije bilo reakcije osim što mu se spavalo i bio je malo nervozniji nego inače.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jos nismo primili MMR jer su mm i braca imali neki virus, pa ipak cemo jos malo da sacekamo da vidimo da li je nas zaobisao. Plasim se da nije jos skriven pa da proradi kad primimo vakcinu. Javljacemo nasa iskustva, a vasa mi mnogo znace :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

F je nakon 14 dana dobio blagu T.

Jana takodje, nije bilo potrebe da joj se snizava, takodje samo jedan dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo proslo je 10 dana i apsolutno nikakve reakcije nije bilo... :wub:...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do sad se nisam plasila ni jedne vakcine, ali to je zato jer sam bila skroz neupucena. Tek ovde vidim koliko MMR moze da izazove burne reakcije i jel mozete da mi kazete koliko tacno dana mogu da se pojave reakcije nakon vakcine i kakve su (bar one najcesce). Sledece nedelje bi trebalo da primimo MMR, pa me zanima. I to kada je najbolje primiti, jer nama dr. nista o tome ne pominje. Mozda da joj trazim da odlozimo i mi do proleca, ako je tada bolje ili do 15-og meseca. Uopste ne znam da li je potrebno malo sacekati i zasto je bolje kasnije. Jel samo zbog jaceg imuniteta pa da lakse podnese vakcinu?

Znam da imam 100 pitanja ali bas bih volela da znam i vase misljenje :unsure:

Reakcije na MMR vakcinu mogu da se pojave do 21 dan nakon vakcinacije. Mom detetu se tačno 3 nedelje nakon vakcine pojavila blaga temperatura, osip i otok žlezde iza jednog uva. Prošlo je za dan ili dva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I evo taman da se obradujem da smo prosli bez reakcija javila nam se T, ispod 38 je ali ne dozvoljava mi da joj izmerim duze :(

Iskreno se nadam da je ovo posledica vakcine (mada je proslo 23 dana od primanja) ne curi nosic, ne kaslje, nema nikakvih tegoba osim T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I evo taman da se obradujem da smo prosli bez reakcija javila nam se T, ispod 38 je ali ne dozvoljava mi da joj izmerim duze :(

Iskreno se nadam da je ovo posledica vakcine (mada je proslo 23 dana od primanja) ne curi nosic, ne kaslje, nema nikakvih tegoba osim T.

Prošlo je dosta od vakcine, pa mislim da nije reakcija, već virus :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.