Prednosti vežbanja u trudnoći

odgovora

Objavljeno

E,i mene zanima da li je dozvoljena voznja biciklom.Ja ga vozim jer ne osecam da mi je tesko ali nisam ni razmisljala da li je dozvoljeno. :blink:

Ja sam čitala na netu da je čak poželjno voziti se, ali kad me komšiluk vidi na biciklu, stalno viču "silazi, jesi ti normalna, zašto se vozaš biciklom!" Baš ću pitatii dr šta ona kaže na to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vožnja bicikla u trudnoći

Ako je vožnja bicikla bila vaš omiljeni vid rekreacije pre trudnoće, a sada ste u prvom trimestru, nema razloga da i ovog proleća ili leta ne uživate u tome.

Lagana vožnja troši kalorije, zateže mišiće nogu i povećava pokretljivost zglobova, oslobađa od stresa i povoljno utiče na sve funkcije u organizmu.

Iz bezbednosnih razloga, vozite bicikl samo po ravnom terenu i tamo gde nema mnogo saobraćaja. Izaberite izletišta u prirodi ili šetališta pored vode. Dišite punim plućima i uživajte!

Preventiva za proširene vene

Ne brinite ukoliko ste u prvim mesecima trudnoće dobili koji kilogram više. S obzirom da bicikl nosi težinu tela, ovo će za vas da bude pogodniji vid rekreacije nego trčanje. Takođe, vožnja deluje preventivno kada su u pitanju proširene vene, kao i kod već postojećih promena na krvnim sudovima. Proširene vene su, inače, česta pojava u trudnoći, a u letnjim mesecima su tegobe izraženije. Pola sata do sat lagane vožnje će mnogo da koristi i vama i vašoj bebi. Posebno što ste na otvorenom, na svežem vazduhu.

Priprema pre vožnje

S obzirom da tokom duže vožnje mogu da se jave bolovi u leđima (zbog nepravilnog položaja), povedite računa o tome. Najbolje je da pre vožnje dobro zagrejete mišiće (vežbama istezanja) i tako sprečite pojavu bolova i grčeva.

U slučaju da duže vremena vozite bicikl, poželjno je da ponovite vežbe, kako biste opustili mišiće nakon dugotrajnog napora.

Obavezno pijte dovoljno tečnosti pre, tokom i nakon vožnje, da ne bi došlo do dehidracije. Neophodan je i lagan obrok posle vožnje, kako biste nadoknadili izgubljene kalorije.

Do kada je bezbedno voziti bicikl?

Bicikl možete da vozite sve dok veličina stomaka ne počne da vam narušava ravnotežu. Svakako morate da prestanete sa vožnjom i ako se jave bolovi u stomaku, krstima ili drugom delu tela, potom ako osetite neuobičajeno ubrzan rad srca, mučninu, ukoliko ostanete bez daha i sl. U slučaju da nakon kraćeg odmora ovi simptomi ne nestanu, obavezno se javite svom lekaru, ili idite u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Kućni bicikl

Ako se ne osećate dovoljno bezbedno na ulici zbog saobraćaja, ili se plašite pada i povređivanja, a ne želite da se lišite svoje omiljene rekreacije, rešenje je sobni bicikl. Sve navedene preporuke - vezane za vežbe, kao i za uzimanje tečnosti i hrane, važe i za sobnu varijantu vožnje bicikla.

Snežana Milanović, viši fizioterapeut

Izvor yumama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto,moze cak da pomogne kod prosirenih vena koje ja imam.Jedino mi je malo problem da se popnem i sidjem sa bicikla dok vozim cerkicu jer nema bas puno mesta ali moracemo nekako da se uvezbamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam do sestog meseca igrala stoni tenis,nisam pravila nagle pokrete,prijalo mi je kretanje,a bicikli sam vozila do skoro osmog meseca.Trudnocu podnosim odlicno,sad sam u osmom mesecu,malo sam se primirila,samo setam.Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam 6 mesec trudnoce ne bavim se nikakvim sportom ali trudim se da dosta setam. imamo psa pa je to dobar razlog da me natera da se malo krecem kada treba da se izvede u setnju. mada mi u zadnje vreme te setnje ne prijaju jer imam ogromne otoke u nogama i do uvece jedva uspevam nesto da obujem i trpim neprijatne bolove u zglobovima...

e sad,ono sto mene interesuje jeste to sto sam na zadnje pregledu pomenula doktorki da krecem na more i ona mi je rekla da ne bih trebala da se previse kupam. to me je malo zacudilo jer sam na dosta mesta procitala da je plivanje u trudnoci i vise nego korisno,cak se i porodjaji vrse u vodi,pa me se pitam zbog cega bi mi tako nesto rekla s obzirom da imam super trudnocu, bez bilo kakvih problema. da li je u pitanju zamaranje tokom plivanja ili se to mozda odnosilo na cistocu vode i mogucnost pojave infekcija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u 37-oj nedelji i toliko sam se nasetala poslednjih nedelju dana da sad imam jaku upalu listova i u toku noci grceve.To je zato sto sam usla u deveti i shvatila da nista nisam pripremila za dolazak bebe,pa zuri,juri po radnjama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u pocetku imala rizicnu trudnocu.Kada je doslo leto,prosetala sam sa kumom oko cijelog Crnog jezera.Uvece sam imala nevidjene grceve.Nisam mogla oka sklopiti.Pomislila sam i u bolnicu da odem.A onda kad sam usla u 7 mjesec krenula sam na trbusni ples,ali samo za trudnice.To je lagano pokretanje tela,uz orijentalnu muziku i bas mi je prijalo.Vise psihicki nego fizicki.Jer lezanje mesecima u krevetu,psihicki me je bilo iscrpelo.Jedva cekam i vjezbe za trudnice.Jedino sto me mnogo muci je strasna zgaravica,kada i malo vjezbam ili prosetam.Cak i kad jedem,samo mali zalogaj hrane i gotovo.Jel ima neko savjet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u pocetku imala rizicnu trudnocu.Kada je doslo leto,prosetala sam sa kumom oko cijelog Crnog jezera.Uvece sam imala nevidjene grceve.Nisam mogla oka sklopiti.Pomislila sam i u bolnicu da odem.A onda kad sam usla u 7 mjesec krenula sam na trbusni ples,ali samo za trudnice.To je lagano pokretanje tela,uz orijentalnu muziku i bas mi je prijalo.Vise psihicki nego fizicki.Jer lezanje mesecima u krevetu,psihicki me je bilo iscrpelo.Jedva cekam i vjezbe za trudnice.Jedino sto me mnogo muci je strasna zgaravica,kada i malo vjezbam ili prosetam.Cak i kad jedem,samo mali zalogaj hrane i gotovo.Jel ima neko savjet?

bademi i kisela voda... i što manji obroci... meni pomoglo :D

tica86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje, da li znate koje su to vježbe za trudnice koje mogu olakšati stanje u kome se nalazimo :)

Šta bismo trebale raditi i sl.

Imate li neke korisne linkove gdje možemo skinuti neku literaturu?

Podijelite :)

Sharing is caring :)

Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kegelove vježbe

Ovo su vježbe koje sam ja praktikovala....savjetujem svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo sam došla na ideju da skinem neki torrent dvd nekih vježbica za trudnice i fino polako jednu po jednu da praktikujem :)

Ako nađem nešto korisno, podijeliću link s vama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I još jedan

www.youtube.com/watch?v=6dNS5tPF4V4

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje, da li znate koje su to vježbe za trudnice koje mogu olakšati stanje u kome se nalazimo :)

Šta bismo trebale raditi i sl.

Imate li neke korisne linkove gdje možemo skinuti neku literaturu?

Podijelite :)

Sharing is caring :)

Hvala :)

Ako si u Beogradu, moj program PRENATAL PILATES pocinje u utorak 15.11. u S.R.C. Tasmajdan. Ja sam u 25. nedelji i izvodim ga licno, inace ovo mi je druga trudnoca, vezbam sve vreme i osecam se odlicno! Diplomiran sam personal trener i fitness instruktor. Program sam sastavila najvise prema svom iskustvu iz prve trudnoce, uz konsultacije fizioterapeuta i Dr. akuserstva i ginekologije. Ako ti treba vise informacija, mozes pogledati moju grupu na Facebook-u: FITNESS Natasa Kandic, inace bice prilog na Pink TV-u pa cu ti javiti kad da ga pogledas. Sto se samih vezbi u trudnoci tice, presvashodno treba da budu "CORE" vezbe (za jacanje povrsinskih i dubinskih misica koji stabilizuju i pokrecu trup) i "KEGELOVE" vezbe tj. vezbe za misice karlicnog dna koji ce jacanjem obezbediti laksi porodjaj. Kada su vam ledja, stomak i karlica jaki, pored lakseg porodjaja, sve trudnicke tegobe bice znatno ublazene i sama trudnoca mnogo ugodnija. Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako si u Beogradu, moj program PRENATAL PILATES pocinje u utorak 15.11. u S.R.C. Tasmajdan. Ja sam u 25. nedelji i izvodim ga licno, inace ovo mi je druga trudnoca, vezbam sve vreme i osecam se odlicno! Diplomiran sam personal trener i fitness instruktor. Program sam sastavila najvise prema svom iskustvu iz prve trudnoce, uz konsultacije fizioterapeuta i Dr. akuserstva i ginekologije. Ako ti treba vise informacija, mozes pogledati moju grupu na Facebook-u: FITNESS Natasa Kandic, inace bice prilog na Pink TV-u pa cu ti javiti kad da ga pogledas. Sto se samih vezbi u trudnoci tice, presvashodno treba da budu "CORE" vezbe (za jacanje povrsinskih i dubinskih misica koji stabilizuju i pokrecu trup) i "KEGELOVE" vezbe tj. vezbe za misice karlicnog dna koji ce jacanjem obezbediti laksi porodjaj. Kada su vam ledja, stomak i karlica jaki, pored lakseg porodjaja, sve trudnicke tegobe bice znatno ublazene i sama trudnoca mnogo ugodnija. Pozdrav!

Nažalost nisam, i kod nas nema nikakvog programa za trudnice :( ranije su bile vježbe, u bolnici, ali sada više ne.

Na yt sam našla neke linkove iz beogradske bolnice, vježbe za trudnice pa sam sve to sastavila, zajedno sa drugim linkovima i napravila sam sebi jedan dvd, nekih 15-tak vježbi za cijeli period trudnoće, voljela bih to nekako podijeliti s vama, ali nisam baš sigurna kako da ga postavim na net. Inače dvd sam nazvala ''Bebele vježbe'' :) pa ako skontam neki način, preko torrent-a javljam odmah :)

Tashytwo, hvala u svakom slučaju :) Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam trazila yogu za trudnice i masla sam ovaj video na you tube http://www.youtube.com/watch?v=ZEPLkOdRh6o pa sam i porucila DVD Yoga za trudnice. meni se yoga dopada i vezbe mi bas prijaju, ne znam da li isti ima da se skine na netu, ja volim da imam kolekciju DVDova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li znate kada bih ja mogla poceti sa vezbama?U kom je periodu najbolje krenuti,jel imate savet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li znate kada bih ja mogla poceti sa vezbama?U kom je periodu najbolje krenuti,jel imate savet?

Krajem 7 mjeseca trudnoće, ako je trudnoća uredna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E hvala puno Filipa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na vezbice posla kad sam usla u 7-mi mesec, jednom nedeljno. Sad u 8-om idem 2 puta nedeljno, a u 9-om se ide 3 puta nedeljno. Tako je u nasem Domu zdravlja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uglavnom su poznate sve dobrobiti vežbanja joge u trudnoći, kako sa aspekta fizičkog benefita na telo koje se menja (asane- joga položaji), tako i sa aspekta psiholoških i emotivnih promena (pranajame- tehnike disanja, joga nidra- relaksacija i meditacija). Smatram, kao sertifikovani joga instruktor, da se joga može raditi tokom cele trudnoće, ukoliko je ista nerizična i ukoliko je lekar to odobrio. Intenzitet vežbanja umnogome zavisi od toga da li je trudnica i pre trudnoće bila aktivni vežbač ili se kroz trudnoću prvi put sreće sa jogom. Ono što je najbitnije (i inače u jogi, a posebno tokom trudnoće) je da se sluša telo i poruke koje nam ono šalje. Dakle, ne ići preko granice svojih mogućnosti i raditi sve vežbe obazrivo. Posebno je važno da se vežbe prilagode starosti trudnoće, tačnije trimestru u kome se trudnica nalazi. Zbog svega navedenog, najbolje je jogu raditi na specijalizovanim časovima joge za trudnice, a ukoliko ne postoji mogućnost za to (iz raznoraznih razloga) možete na ovoj stranici pogledati kako da to radite samostalno kod kuće:

http://www.yogacentarsombor.com/?stavka_id=yoga_za_trudnice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i da ja dam svoj doprinos. Konačno sam našla kurs za jogu za trudnice u Novom Sadu. Bezuspešno sam tražila po svim školama koje su mi poznate u NS ali niko nije imao prilagođene vežbe za tudnice. Ušla sam u četvrti mesec i ranije sam radila jogu i sad sam baš srećna što konačno krećem ponovo. Sigurna sam da će mi prijati vežbice i društvo. Ako ste zaintesovane, rado ću vam proslediti broj telefona instruktorke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zanima me da li neko zna neku privatnu skolu za trudnice? P.S. ako moze da mi posalje privatnom porukicom ;).. Hvaalaa!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zanima me da li neko zna neku privatnu skolu za trudnice? P.S. ako moze da mi posalje privatnom porukicom ;).. Hvaalaa!!

U kom gradu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ako nije napomenula onda verovatno se podrazumeva Beograd!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.