Uzeti njegovo prezime ili zadržati svoje?

odgovora

Objavljeno

Ja sam na svoje prezime dodal mm i mislim da sam jako pogresila posto niko k=nikad kad izgovara moje ime ne pomene prezime mm, cak ni on. Jednostavno je trebalo da samo zadrzim svoje bez dodavanja. Sad me mrzi da idem da to menjam, sva dokumenta i sl. Ja nekako mislim da covek na rodjenju dobije i ime i prezime i ono postane deo njega, njegov identitet, tako da ja se ja nikad ne bih odrekla svog imena i prezimena i zamenila ga za neko drugo. MM je istog tog misljenja, ali postujemo i druga misljenja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM je Italijan, a tamo zene ne menjaju prezime, pa sam i ja skontala da mi je tako lakse (mada se on ipak malo zacnuo kad sam mu rekla da bih verovatno promenila prezime da sam se udala za Srbina ;) ), buduci da smo se vencali na brzinu i to samo kod maticara, i to SAMO da bih ja mogla da dobijem italijanske papire, posto mi je inace brak kod maticara nebitan, bice mi bitan samo onaj u crkvi (ako ikada nagovorim mm da ga obavimo...). Zbog svega toga, da ne bih komplikovala stvari, da ne bih morala da cekam da prodje vreme dok sredim sva dokumenta sa novim prezimenom, bla bla bla, ostavila sam svoje, a i zao mi je bilo da ga se odreknem i da uzmem strano prezime... Drugo bi bilo da mi je muz Srbin, stvarno-valjda mi je proradio rodoljubivi gen :lol: A opet mi je bilo zao i da mi dete ima drugacije prezime od mene, pa smo odlucili da detetu damo i muzevljevo i moje (zato joj je ime kratko :D). To inace nije moguce u Italiji (velike mi demokratije...) pa smo morali da trazimo posebnu dozvolu, da dokazujemo da u Srbiji moze... I mnogi su prevrtali ocima na tu nasu odluku, ali sad mi je bas drago sto smo tako odlucili, pogotovo zato sto cerka i ja cesto putujemo same, pa da ona ima samo ocevo prezime, imala bih problema; ovako se vidi odmah da je moje dete i niko me vise nista ne pita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela suprugovo prezime, jer su mi moje koleginice, koje imaju dugogodisnje bracno iskustvo, kada sam im saopstila da se udajem, rekle kako je to najprakticnije u zemlji Srbiji. Medjutim, da sam znala koliko je komplikovano i koliko vremena trazi da promenis sve papire gde ti se nalazi prezime, zadrzala bih svoje. Sva sreca pa mi je stomak bio do zuba te su me pustali svuda preko reda <_< Cak je i moj dragi, prokomentarisao kako smo samo naravili dodatne komplikacije u zivotu tom promenom. E sad, verovatno ce se kasnije uspostaviti da je to prakticno, kod nekih drugih proceduralnih stvari vezanih za decu. Recimo, moj suprug je isao sam da prijavi nase dete nisam morala i ja da idem..... Ne znam vreme ce pokazati. To je moje iskustvo i misljenje, sto se tice prakticne strane. Sto se tice osecanja, mogu da kazem da mi je zao sto se vise ne prezivam X nego XX, jer se osecam da sam X-cka, ali definitivno je cinjenica da nikada necu moci da se osecam kao XX-cka kad sam najmanje sastavljena od predstavnika XX prezimena, buduci da sam im uzela samo prezime :rolleyes: . Po toj logici vise imam pravo da se osecam i prezivam kao sto je devojacko prezime moje mame nego kao XX-cka. Sto se tice prezimena deteta, vodjena istim principom, nikada nisam imala dilemu: treba da bude ocevo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nikad ne bih zadrzala svoje prezime jer mi je mnogo glupo da se moje dete i muz prezivaju drugacije od mene. Oni su sad moja porodica i treba da se prezivamo isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se udala za Grka,kao i Jelena,tako da se ovde ne menja prezime.Ukoliko hoces da promenis,tj. uzmes muzevljevo,mozes to ali da predas zahtev...papirologija,smaranje..mozda to nekada uradim,ali ne osecam potrebu jos uvek:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nikad ne bih zadrzala svoje prezime jer mi je mnogo glupo da se moje dete i muz prezivaju drugacije od mene. Oni su sad moja porodica i treba da se prezivamo isto.

Potpisujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela muževljevo...

Oba mi je bilo previše za potpis, a htela sam da svi kao porodica i bebac imamo isto prezime... :)

Istina, moje je lepše i rasprostanjenije, a njegovo je retko ali lepo zvuči.

Samo se nadam da ćemo se jednog dana preseliti u moju devojačku kuću i da ću pored prezimena muža, opet u ličnoj karti imati i svoje prezime... Mojnaziv ulice i devojačko prezime su bili isti :):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela muzevljevo jer mi se dopalo.Devojacko mi je bilo predugacko,da je bilo krace samo bih dodala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela sam njegovo.Rekao mi je da mogu kako hocu,da treba da bude moja odluka.

Eto,promenila sam prezime i dalje sam to ja nisam izgubila identitet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj mužić je rekao da je njemu potpuno svejedno i da će se složiti samnom kako god da odlučim. Mada kod mene nije bilo dileme - dodala sam njegovo prezime ispred svog. Pa sad imam dva prezimena i super mi zvuči. Uvek sam za zadržavanje svog prezimena, pa to je MOJE ime!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela prezime mm, mada sam razmisljala da na svoje dodam njegovo ali zbog duzine imena i oba prezimena (sve ukpno 29 slova sto je zaista predugacko) ipak sam odustala.

Inace jos se nisam navikla na novo prezime i dalje kad se potpisujem gresim pa pisem staro iako je proslo vec pola godine :)

Naravno trebalo mi je oko 60eura da promenim sva dokumenta (a posebno me je iznerviralo to sto ne mogu da podignem pare od akcija jer sam ih upisala sa devojackim prezimenom).

Kako to?Ja sam podigla bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da i ja sam, mozda neznaju u toj posti gde si bila da podignes ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da i ja sam, mozda neznaju u toj posti gde si bila da podignes ;) ;)

Meni su rekli da moram prvo da promenim prezime na tom računu - i ako svi imamo jedinstven matični broj na računima, knjižicama i sl.! - pa posle da uzmem pare... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su rekli da moram prvo da promenim prezime na tom računu - i ako svi imamo jedinstven matični broj na računima, knjižicama i sl.! - pa posle da uzmem pare... :)

Svasat a ja podigla bez problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bez nekog posebnog razmisljanja uzela muzevljevo,sad neznam kako ko razmislja meni je drugarica imala malo frku zbog toga jer ona ima jos dve sestre pa u fazonu nema ko da nastavi lozu i da bi sto duze zadrzala svoje prezime a malo i zbog oca da ga obraduje jer je najstarija htela je da zadrzi svoje prezime na sta je njen sadasnji muz odreagovao veoma burno i zamalo otkazao vencanje recima ako zadrzis prezime zadrzi i prsten i bacio joj burmu,jos uvek se pitam kako je uspela preko svega da predje i da se ipak uda i rodi dete,sad joj je jos gore jer nema kud a tu gde je pojesce je zivu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bez nekog posebnog razmisljanja uzela muzevljevo,sad neznam kako ko razmislja meni je drugarica imala malo frku zbog toga jer ona ima jos dve sestre pa u fazonu nema ko da nastavi lozu i da bi sto duze zadrzala svoje prezime a malo i zbog oca da ga obraduje jer je najstarija htela je da zadrzi svoje prezime na sta je njen sadasnji muz odreagovao veoma burno i zamalo otkazao vencanje recima ako zadrzis prezime zadrzi i prsten i bacio joj burmu,jos uvek se pitam kako je uspela preko svega da predje i da se ipak uda i rodi dete,sad joj je jos gore jer nema kud a tu gde je pojesce je zivu

E, to je ono što ja nikako ne mogu da razumem - uskraćivanje prava na izbor! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su rekli da moram prvo da promenim prezime na tom računu - i ako svi imamo jedinstven matični broj na računima, knjižicama i sl.! - pa posle da uzmem pare... :)

Ja sam im dala samo licnu kartu i isplatili su mi :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela njegovo i zadrzala svoje...nisam nesto posebno razmisljala o tome, nekako mi je ovako bilo logicno...mada, nakon sto sam ostavila brdo para za promenu dokumenata zazalila sam. :angry: Nista mi ne bi falilo ni da nisam menjala nista. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela prezime mm, mada sam razmisljala da na svoje dodam njegovo ali zbog duzine imena i oba prezimena (sve ukpno 29 slova sto je zaista predugacko) ipak sam odustala.

....moje je sad ovako 27 slova....ne staje na bankovnu karticu! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela njegovo i zadrzala svoje...nisam nesto posebno razmisljala o tome, nekako mi je ovako bilo logicno...mada, nakon sto sam ostavila brdo para za promenu dokumenata zazalila sam. :angry: Nista mi ne bi falilo ni da nisam menjala nista. :P

Gabrielav, ako ti je za utehu, i onako bi morala da menjaš dokumenta zbog promene adrese! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam im dala samo licnu kartu i isplatili su mi :blink:

Kod mene je tako kad za šalterom u kraju radi polupismena žena! :lol:

Kad sam krenula da joj objasnim, prvo se zbunila, pa zanela - pa je bila u fazonu: ja ne smem da ti dam pare!

Pa dobro... ne smej :lol: :lol: :lol: :lol: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zadrzala samo svoje, pa beba sad ima dva prezimena, tako smo hteli. Malo su nam pravili problem oko toga, kao mozda ce mu smetati kad odraste, ali boze moj, to nije ireverzibilan proces, ako bude zeleo moze promeniti prezime i zadrzati ono koje mu se vise svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svoje prezime zadrzala i dodala njegovo. Moje prezime zapravo nije prezime, nego musko ime, tako da sada izgleda kao da imam srednje ime. Eto, kaze moj muz - sada zvuci kao da je ozenio muskarca, jer moj potpis ima ovakvu formu "zensko ime, musko ime, prezime". I vec mnogo puta su me pitali zasto koristim srednje ime ahahahahhahahaha :) Eto, moje devojacko prezime je toliko originalno da nisam zelela ni po koju cenu da ga se odreknem, pored toga imam tri sestre i nema ko da nastavi tako divno prezime.

Dete nosi samo muzevljevo prezime, da mu ne komplikujem zivot kad vec komplikujem svoj. :) Ako bude ikada zeleo mocice da uzme i moje naravno. A nas malisan je jedini decak koji produzava muzevljevo prezime i plus nosi svekrovo ime, iiiiiiiii mislim da muzu mnogo znaci sto sam ja resila da tako bude :) Pa ja sam ga prijavljivala u porodilistu, moglo je biti kao god ja zelim, ali posto znam koliko je njemu sada puno srce nije mi ni palo na pamet da bebi dodajem svoje prezime i tako menjam njihovu lozu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bez nekog posebnog razmisljanja uzela muzevljevo,sad neznam kako ko razmislja meni je drugarica imala malo frku zbog toga jer ona ima jos dve sestre pa u fazonu nema ko da nastavi lozu i da bi sto duze zadrzala svoje prezime a malo i zbog oca da ga obraduje jer je najstarija htela je da zadrzi svoje prezime na sta je njen sadasnji muz odreagovao veoma burno i zamalo otkazao vencanje recima ako zadrzis prezime zadrzi i prsten i bacio joj burmu,jos uvek se pitam kako je uspela preko svega da predje i da se ipak uda i rodi dete,sad joj je jos gore jer nema kud a tu gde je pojesce je zivu

Svaka žena sebi bira s kim će provesti život i kome će radjati djecu.To ponašanje je prilično histerično i "muški" balkanski.Odmah bi mu okrenula ledja.Mm se nije bunio i da zadržim svoje prezime,na šta me je moj otac nagovarao.Istina da je muževljevo prezime neuobičajeno na našim prostorima,3 puta me pitaju kako? a onda napišu pogrešno.On je ludeo od toga a meni je bilo smešno.Pri tom ja mislim da je brak jedna velika promena u životu,pa eto simbolično promeniti i prezime.Svarno nije bitno kako se prezivamo,bitno je ko smo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela muzevljevo i dodala svoje. Cudno, ali moralo je tako da bi svi bili zadovoljni jer su mi se na glavu popeli do vencanja. Cak sam na dan svadbe zbog toga i plakala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.