Uzeti njegovo prezime ili zadržati svoje?

odgovora

Objavljeno

Ja poštujem svačiji izbor, ali ne razumem zašto je većini muškaraca toliko bitno da žena uzme njihovo prezime. Suštinski, to ništa ne menja, a ipak je nekima od njih uvreda ako žena zadrži svoje prezime. Volela bih da mi neko to objasni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uzela sam njegovo prezime

nisam mnogo ni razmisljala o tome...

bzvz mi je da budem sa dva prezimena,a bzvz mi je i da se moje dete preziva drugacije od mene,pa eto...

u pocetku mi je "nedostajalo" moje prezime ali sada sam se navikla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sma zelelamuzevljevo prezimejer mi je to bilo najprirodnije...ipakse udajemi ulazim u drugu porodicu.nisam profedsionalno tolika faca niti poticem iz porodice faca pa da mi moje prezime otvara neka vrata ili da se njime nesto posebno dicim pred drugima i tako to...ja sam udajom postal azena svoga muza i zelim da se to zna :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jedva cekala da uzmem njegovo prezime! :D Vjezbala sam mjesecima prije svadbe da se potpisem...

Bilo mi je malo cudno na pocetku, i par puta se desilo da kazem staro prezime, ali nista strasno.

Da nemam brata, vjerovatno bih svoje prezime zadrzala, ali on nastavlja lozu Dj, a ja se trudim da se loza O nastavi i bude sto duza! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se jos nisam udala, ali i kad bih se udavala zadrzala bih svoje. Mozda bih dodala njegovo ali cisto sumnjam. Mrzelo bi me da menjam na svim dokumentima, bankovnim racunima, boravcima, pasosima itd prezime.

A i inace navikla sam da se zovem i prezivam ovako i ne bih se upustala u menjanje. Nemam taj problem sto mi dete ima drugacije prezime od mene, niti mi je to pravilo ikada problem, nismo mi imena vec licnosti.

A i ovde je zakon da zena ne moze da menja prezime kad se udaje, ne znam da li je jos uvek to na snazi, mozda ce Mara77 da nam kaze, ona se skoro udala za Grka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mom žmuu nije smetalo da zadržim svoje prezime. :) Ali kako smo u to vreme osnivali firmu, onda je meni bilo lakše da uzmem njegovo, da ne bih stalno mlatila venčanim listom i dokazivala da smo bračni par. Da nakačim njegovo prezime na svoje nije dolazilo u obzir, jer em mi je ime samo komplikovano, plus da na sve to nakačim još komlikovanije prezime - nije dolazilo u obzir. :) Inače, samo smo se zbog firme i venčali. :) Mi ne verujemo nešto u papire i potpise, ali da bi mogli da imamo zajedničke beneficije, bilo je potrebno da budemo bračni par. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ne verujemo nešto u papire i potpise...

Potpuno se slažem, jedan potpis ne menja apsolutno ništa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jedva cekala da se resim svojih prezimena :)

Ja sam imala dva devojacka, moji baba i deda kad su se vencavali napravili su kombinaciju i onda se imoj tata rodio pod oba...

Nikad vece muke nego kad mi neko kaze puno ime i prezime na crtu(mikroskopski kratku), a ja u imenu i prezimenu 21 slovo :wacko:

Tako da od astronomski dugackog prezimena, ja sad imam jedno od kracih, svega 5 slova, a moja mi ne nedostaju ni najmanje, ali ipak omiljeno pitanje mi je bilo da li zelim da zadrzim devojacko i dodam muzevo...

A i jako mi je vazno da mm, beba i ja imamo isto prezime... Mi smo jedna porodica i sa tim uzimanjem prezimena nisam imala problem... Volim sto nosim njegovo prezime...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam mnoge muškarce koji iako nisu konzervativni, ipak imaju u sebi malo balkanskog duha i jako bi im smetalo kad bi njihova žena zadržala svoje prezime. Mm i ja nismo pričali o tome koje ću prezime ja uzeti nakon venčanja, potpuno smo zaboravili na to. Nije ni čudo, jer smo venčanje planirali vrlo kratko. :rolleyes:

Posle godinu dana zajedničkog života, jednog jutra smo rešili da se venčamo i samo sat vremena kasnije otišli i zakazali venčanje za prekosutra. Kad je matičar pitao mene za prezime, ja sam se prosto zbunila i pogledala u mm, kako bih eventualno prokljuvila šta on misli po tom pitanju, a on mi je samo rekao da ne gledam njega, da je to lično moj izbor. Ja sam se jako prijatno iznenadila i bez puno razmišljanja zadržala svoje prezime i dodala njegovo. Nekako mi je bilo nezamislivo da odbacim svoje prezime!

Kako ste se vi odlučile koje ćete prezime izabrati? Kakve su bile reakcije vaših muževa?

izvini a koga ste sve pozvali kad je vecanje tako na brzinu ispalo..mislim i ja bih tako volela ali mislim da bi smo mm i ja bili razapeti na sred grada :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela njegovo jer tad mi bas i nije bilo nesto preterano bitno, ali danas bih postupila drugacije, zadrzala bih svoje, jer promena prezimena samo sve komplikuje, a ne menja sustinu - a to je cinjenica da ste se rodili u toj i toj porodici, sa tim i tim imenom i prezimenom. Dakle, ostajemo to sto smo, a prezime menjamo zarad cega?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

izvini a koga ste sve pozvali kad je vecanje tako na brzinu ispalo..mislim i ja bih tako volela ali mislim da bi smo mm i ja bili razapeti na sred grada :blink:

Pozvali smo samo moju kumu i njegovu kumu, koje su nam bile svedoci, s tim što moja nije znala zašto sam je pozvala i šta smo smislili, a njegova je ukapirala. Posle venčanja smo otišli na ručak, a roditelje smo uveče izveli na večeru i saopštili im da smo se venčali. :D

Još nam se posrećilo pa smo od mojih roditelja dobili na poklon novac koji su štedeli za svadbu! :rolleyes:

Doduše, njegova mama je bila besna što nije bilo svadbe, ali smo se provukli bez da nas iko razapne! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela njegovo jer tad mi bas i nije bilo nesto preterano bitno, ali danas bih postupila drugacije, zadrzala bih svoje, jer promena prezimena samo sve komplikuje, a ne menja sustinu - a to je cinjenica da ste se rodili u toj i toj porodici, sa tim i tim imenom i prezimenom. Dakle, ostajemo to sto smo, a prezime menjamo zarad cega?!

Potpisujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozvali smo samo moju kumu i njegovu kumu, koje su nam bile svedoci, s tim što moja nije znala zašto sam je pozvala i šta smo smislili, a njegova je ukapirala. Posle venčanja smo otišli na ručak, a roditelje smo uveče izveli na večeru i saopštili im da smo se venčali. :D

Još nam se posrećilo pa smo od mojih roditelja dobili na poklon novac koji su štedeli za svadbu! :rolleyes:

Doduše, njegova mama je bila besna što nije bilo svadbe, ali smo se provukli bez da nas iko razapne! :D

jaoj blago vama :rolleyes:

i ja bih tako volela proci ali ne znam da li cemo se izboriti..jer ni on ne zeli nista veliko kao i ja ali njegova maamasita je sef u kuci i to pored tri muskarca :angry:

jedva je prebolela sto sam se krstila a nisu bili pozvani da prisustvuju ceremnoniji vec samo na kafu...mislim bili smo mm,ja,kuma i njen prikan :unsure:

ali nadam se da cemo iskombinovati nesto :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela njegovo,prelepo gospodsko prezime Dundjerski :)

Kako god da se prezivao,uzela bih njegovo jer mi je bitno da se on,beba i ja isto prezivamo,to je jos jedna nit koja nas spaja,i jos jedna zajednicka stvar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nismo veccani,a ako budemo ikako uzecu njegovo.Jos je na probi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nismo veccani,a ako budemo ikako uzecu njegovo.Jos je na probi...

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM i ja smo ziveli zajedno oko godinu dana i kada smo odlucili da imamo bebu,otisla sam jedan dan i zakazala vencanje za nedelju u 15h.

Nisu znali ni moji ni njegovi,samo kum i svedok tj moja kuma.

Uzela sam njegovo prezime ipak je mm klasicni balkanac po tom pitanju.

A moja mama nije ni znala da smo se vencali,kada je cula posle mesec dana zena pala u nesvest :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni u kojem trenutku se nisam premisljala, uzela sam njegovo, tako je jednostavnije i za mene i za okolinu :lol: Ovako bi bilo predugacko a i nekako mi feministicki, nepotrebno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam se udala za Grka i zivim u Grckoj...pa sam resila da ne mesam babe i zabe sa srpskim imenom i grckim prezimenom pa sam si lepo ostavila svoje inace nemam nista protiv uzimanja muzevljevog prezimena ali meni je ovako lakse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ostavila svoje, naravno. Muz je rekao da mu je neprihvatljivo da se lisavam svog prezimena. Smatrao je da treba da dodam ako hocu ili ostanem sto sam bila do tad. Da je smatrao da je neprihvatljivo da se ne prezivam kao on, ne bi mi ni postao muz. :)

šta ako se ja ne složim da beba nosi očevo prezime? :wacko:

Zasto da ne, i to je opcija. Ako musko ima da se s necim slozi, isto treba da vazi i za zenu, ma koliko apsurdno zvucalo.

cetveroclana porodica a tri razlicita prezimena ..... stvarno ne znam sta da stavim na vrata ...

Sva tri ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam uzela prezime mm.. to jemoj izbor i tako mi se svidja. postujem svaciju odluku a ja nisam imala pretenzija da zadrzim svoje..

volim svoje novo prezime, svidja mi se !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila u nedoumici, ali je mm jako insistirao da uzmem njegovo, pa sam, na kraju, popustila. Sad mi nije zao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi se venčavamo 2. aprila i uzeću njegovo prezime. Em mi se sviđa, em mi je ta promena sama po sebi zanimljiva, a znam i da će se on tome obradovati :rolleyes:

Tako da...ovih dana vežbam potpis :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela sam njegovo jer mi je lepo da se cela porodica isto preziva. Poštujem svačiji izbor ali ovo je bio moj. Mislim da bi i njemu smetalo da sam dodala ili zadržala svoje, a pošto sam ja bila ovakvog mišljenja odavno nismo imali problem oko toga. A da sam dodala njegovo, zvučalo bi mnogo rogobatno. I tu oko prezimena nisam nešto puno razmišljala dok nismo došli kod mojih i malo me je peklo saznanje da se oni i dalje svi isto prezivaju...a ja ne...kao da ja nisam više član jihovog krda. No, to sam brzo prevazišla jer sam shvatila da ja sad sa mužem stvaram svoje krdo :D

potpisujem u potpunosti!!!!! da se zna jel si se udala ili nisi, ili na pola udata :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela prezime mm, mada sam razmisljala da na svoje dodam njegovo ali zbog duzine imena i oba prezimena (sve ukpno 29 slova sto je zaista predugacko) ipak sam odustala.

Inace jos se nisam navikla na novo prezime i dalje kad se potpisujem gresim pa pisem staro iako je proslo vec pola godine :)

Naravno trebalo mi je oko 60eura da promenim sva dokumenta (a posebno me je iznerviralo to sto ne mogu da podignem pare od akcija jer sam ih upisala sa devojackim prezimenom).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.