Uzeti njegovo prezime ili zadržati svoje?

odgovora

Objavljeno

Znam mnoge muškarce koji iako nisu konzervativni, ipak imaju u sebi malo balkanskog duha i jako bi im smetalo kad bi njihova žena zadržala svoje prezime. Mm i ja nismo pričali o tome koje ću prezime ja uzeti nakon venčanja, potpuno smo zaboravili na to. Nije ni čudo, jer smo venčanje planirali vrlo kratko. :rolleyes:

Posle godinu dana zajedničkog života, jednog jutra smo rešili da se venčamo i samo sat vremena kasnije otišli i zakazali venčanje za prekosutra. Kad je matičar pitao mene za prezime, ja sam se prosto zbunila i pogledala u mm, kako bih eventualno prokljuvila šta on misli po tom pitanju, a on mi je samo rekao da ne gledam njega, da je to lično moj izbor. Ja sam se jako prijatno iznenadila i bez puno razmišljanja zadržala svoje prezime i dodala njegovo. Nekako mi je bilo nezamislivo da odbacim svoje prezime!

Kako ste se vi odlučile koje ćete prezime izabrati? Kakve su bile reakcije vaših muževa?

broccoli, jogo i crnokosa volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iskreno nisam ni razmišljala o tome.... kad je došao taj tren, automatski sam izgovorila mm prezime... a kad sam ga pogledala videla sam osmeh... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela sam njegovo jer mi je lepo da se cela porodica isto preziva. Poštujem svačiji izbor ali ovo je bio moj. Mislim da bi i njemu smetalo da sam dodala ili zadržala svoje, a pošto sam ja bila ovakvog mišljenja odavno nismo imali problem oko toga. A da sam dodala njegovo, zvučalo bi mnogo rogobatno. I tu oko prezimena nisam nešto puno razmišljala dok nismo došli kod mojih i malo me je peklo saznanje da se oni i dalje svi isto prezivaju...a ja ne...kao da ja nisam više član jihovog krda. No, to sam brzo prevazišla jer sam shvatila da ja sad sa mužem stvaram svoje krdo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iskreno nisam ni razmišljala o tome.... kad je došao taj tren, automatski sam izgovorila mm prezime... a kad sam ga pogledala videla sam osmeh... :)

ISTA PRICA....KAD SAM IZGOVORILA NJEGOVO PRZIME ON SE SLATKO NASMEJAO...A SVI OKO NAS SU POCELI DA VICU URAAAA....p0104.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se sviđa kombinacija mojih prezimena i ne smeta mi što mi puno mesta treba da se potpišem. Imali smo samo jedan problem zbog toga, kad se mali rodio. Naravno, čudo od administracije! Morali smo da idemo zajedno da prijavimo bebu, jer su pravili problem - šta ako se ja ne složim da beba nosi očevo prezime? :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se sviđa kombinacija mojih prezimena i ne smeta mi što mi puno mesta treba da se potpišem. Imali smo samo jedan problem zbog toga, kad se mali rodio. Naravno, čudo od administracije! Morali smo da idemo zajedno da prijavimo bebu, jer su pravili problem - šta ako se ja ne složim da beba nosi očevo prezime? :wacko:

bezveze... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zadržala svoje i dodala njegovo, jednostavno tako sam osećala i ne smeta mi da se duže potpisujem, ustvari sad koristim samo inicijale, pa mi je i lakše :P ...nisam mogla da se odreknem svog prezimena i ovo mi je bilo najnormalnije rešenje. On se nije uopšte bunio, znao je moje mišljenje čim se pomenuo brak i poštovao je to, a mišljenje drugih me nije ni interesovalo, svi su saznali na venčanju i za sada se niko ne buni.

Mislim da svako treba da posluša sebe i kako se oseća povodom tog pitanja, bilo da li će da zadrži, doda ili promeni prezime, da razgovara sa partnerom, a za okolinu da ne brine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uzela sam prezime mm,posle dugog razmisljana sam ipak odlucila da uzmem i njemu naravno nije bilo sve jedno kad sam rekla da razmisljam ...,a razmisljala sam samo iz razloga sto je njegovo,a sad i moje prezime tesko ne toliko za izgovaranje koliko za razumevanje i naravno vec kod menjanja licne karte sam se susrela sa tim kad ja kazem prezime oni kazu KAKOOO? :lol: pa jako cesto i grese kad pisu moje prezime...eto jedino me to nervira inace mi je lepse da cela porodica nosi jedno prezime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svoje sam zadržala i dodala njegovo. Dugačko jeste ali sam navikla. On je pristao i nije mi pravio problem jer smo pričali o tome zna da mi je to bila želja... sin nam nosti samo njegovo prezime naravno.

jogo voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iskreno nisam ni razmišljala o tome.... kad je došao taj tren, automatski sam izgovorila mm prezime... a kad sam ga pogledala videla sam osmeh... :)

ISTO, da ne ponavljam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uzela njegovo, ali jesam razmisljala i razgovarali smo o tome! Meni je bilo najvise zbog papirologije, posto sam iz Bosne. Na kraju sam morala 2-3 puta da putujem zbog licne, pa tek ovdje da predam zahtjev za drzavljanstvo! Ali eto, sada svi nosimo isto prezime, a papirologiju smo rijesili. :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iskreno nisam ni razmišljala o tome.... kad je došao taj tren, automatski sam izgovorila mm prezime... a kad sam ga pogledala videla sam osmeh... :)

I ja :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre mm-a sam verovala da cu (ako se budem udala) dodati muzevljevo prezime na svoje. Opcija da mi se deca prezivaju potpuno drugacije od mene nije dolazila u obzir tako da bi I ona nosila oba prezimena. Kada me je mm zaprosio bilo mi je nekako prirodnije da budemo Mr I Mrs ........ I odlucila sam se da uzmem njegovo prezime.

To bi bio prvi razlog, drugi je da sam htela da izbegnem da pored imena I prezime moram da spelujem. Ispalo je da je prezime retko I neuobicajeno, tako da I dalje sve spelujem. A mala- pa recimo da I njeno ime ni ovde ni u Sr niko ne pogodi kad je pisanje u pitanju. Ma svi smo unikatni, pocevsi od imena pa nadalje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela sam njegovo jer mi je lepo da se cela porodica isto preziva. Poštujem svačiji izbor ali ovo je bio moj. Mislim da bi i njemu smetalo da sam dodala ili zadržala svoje, a pošto sam ja bila ovakvog mišljenja odavno nismo imali problem oko toga. A da sam dodala njegovo, zvučalo bi mnogo rogobatno. I tu oko prezimena nisam nešto puno razmišljala dok nismo došli kod mojih i malo me je peklo saznanje da se oni i dalje svi isto prezivaju...a ja ne...kao da ja nisam više član jihovog krda. No, to sam brzo prevazišla jer sam shvatila da ja sad sa mužem stvaram svoje krdo :D

potpisujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela sam muzevljevo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela njegovo prezime.. On se nikad ne bi slozio da zadrzim moje ili da ga dodam ... I dalje mi je malo cudno sa novim prezimenom ali sta ces...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam zadrzala svoje prezime... i nisam dodala njegovo :rolleyes: secam se kad smo otisli na dogovor za vencanje maticarka me je odusevljeno pogledala kad je cula da ostaje moje prezime i pitala - kako si to uspela?- mm je malo smetalo, ali je popustio na kraju. njegovo prezime mi se uopsta ne svidja i stvarno nisam zelela da dajem gomilu para za novu dokumentaciju, a nasa cerka se preziva kao on, naravno.ljudi su me samo kratko vreme nakon vencanja ispitivali za prezime, i to je prestalo, koga uopste to i briga, a moj dragi je izjavio posle nekog vremena da stvarno nije nikakav problem jer mu uopste ne smeta, a mislio je da ce mu smetati. valjda nisam jedina u ovoj srbiji koja je to uradila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vjerovatno bi/cu da zadzim svoje prezime ili eventualno da dodam njegovo ... negdje sam vec pisala na tu temu, pokusacu da nadjem post posto kod nas je komlikovana situacija ... cetveroclana porodica a tri razlicita prezimena ..... stvarno ne znam sta da stavim na vrata ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema već postoji, znam da sam pisala... :)

Ali, ja nosim prezime mm, kao i naša deca. Ne volim da komplikujem stvari u životu, i uvek pronalazim najjednostavniju opciju.

Da je kojim slučajem prezime mm bilo, da kažem neobično-nakaradno, onda bih se upustila u razmišljanje po tom pitanju. :D

Sackili voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vjerovatno bi/cu da zadzim svoje prezime ili eventualno da dodam njegovo ... negdje sam vec pisala na tu temu, pokusacu da nadjem post posto kod nas je komlikovana situacija ... cetveroclana porodica a tri razlicita prezimena ..... stvarno ne znam sta da stavim na vrata ...

Nani, da li ti i tvoja ćerka imate isto prezime, ako da, onda na to dodaj prezime sadašnjeg dragog tj. prezime koje nosi vaš sin. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam zadrzala svoje prezime... i nisam dodala njegovo :rolleyes: secam se kad smo otisli na dogovor za vencanje maticarka me je odusevljeno pogledala kad je cula da ostaje moje prezime i pitala - kako si to uspela?- mm je malo smetalo, ali je popustio na kraju. njegovo prezime mi se uopsta ne svidja i stvarno nisam zelela da dajem gomilu para za novu dokumentaciju, a nasa cerka se preziva kao on, naravno.ljudi su me samo kratko vreme nakon vencanja ispitivali za prezime, i to je prestalo, koga uopste to i briga, a moj dragi je izjavio posle nekog vremena da stvarno nije nikakav problem jer mu uopste ne smeta, a mislio je da ce mu smetati. valjda nisam jedina u ovoj srbiji koja je to uradila?

I ja sam htela da zadrzim svoje,ali sam ipak dodala i njegovo.MM je to saznao tek na vencanju,ali inace nije imao nista protiv mog izbora.Posto sam sama isla da se dogovorim sa maticarem,celim putem sam razmisljala sta da radim-bila sam trudna i valjda su me hormoni drmali,pa mi nekako bilo zao da se Mina preziva skroz drugacij.Ali do tog dana u opciji je bilo samo moje prezime.I mm se i nije nesto bas odusevio,bilo mu je vise svejedno :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, da li ti i tvoja ćerka imate isto prezime, ako da, onda na to dodaj prezime sadašnjeg dragog tj. prezime koje nosi vaš sin. :)

Komlikacija, a ne mogu mjenjati prezime bez saglasnosti bivseg muza

E ovako ja se prezivam "U"

Moja cerka "DU" (od bivseg muza i moje)

Sin nosi samo muzevljevo prezime (za sada :D, ako se ne vjencamo dodacu mu svoje, ne zelim komlikacije kada prelazim granicu i sl) )

Sin "B" (BU)

"Muz" B

... sta da napisem na zvoncetu?

porodica UDB???

niko nema isto prezime ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Komlikacija, a ne mogu mjenjati prezime bez saglasnosti bivseg muza

E ovako ja se prezivam "U"

Moja cerka "DU" (od bivseg muza i moje)

Sin nosi samo muzevljevo prezime (za sada :D, ako se ne vjencamo dodacu mu svoje, ne zelim komlikacije kada prelazim granicu i sl) )

Sin "B" (BU)

"Muz" B

... sta da napisem na zvoncetu?

porodica UDB???

niko nema isto prezime ....

Kod nas na vratima stoji samo M. Nisam htela da komplikujem i dodajem i svoje prezime. Ali tvoj slučaj je baš komplikovan... Ako ima dovoljno mesta, onda DA - napisati sva 3 prezimena. Ma kako to nekom izgledalo! Ne bi bilo lepo da neko bude isključen!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam mnoge muškarce koji iako nisu konzervativni, ipak imaju u sebi malo balkanskog duha i jako bi im smetalo kad bi njihova žena zadržala svoje prezime. Mm i ja nismo pričali o tome koje ću prezime ja uzeti nakon venčanja, potpuno smo zaboravili na to. Nije ni čudo, jer smo venčanje planirali vrlo kratko. :rolleyes:

Posle godinu dana zajedničkog života, jednog jutra smo rešili da se venčamo i samo sat vremena kasnije otišli i zakazali venčanje za prekosutra. Kad je matičar pitao mene za prezime, ja sam se prosto zbunila i pogledala u mm, kako bih eventualno prokljuvila šta on misli po tom pitanju, a on mi je samo rekao da ne gledam njega, da je to lično moj izbor. Ja sam se jako prijatno iznenadila i bez puno razmišljanja zadržala svoje prezime i dodala njegovo. Nekako mi je bilo nezamislivo da odbacim svoje prezime!

Kako ste se vi odlučile koje ćete prezime izabrati? Kakve su bile reakcije vaših muževa?

E bas se bavim tom mislju ovih dana,s' obzirom da cemo se vjencati 6-og marta,kada budemo Nikolu krstili!Prezime mm i moje zvucno se poklapaju,tako da i ako dodam i ako uzmem samo njegovo prezime,nece se puno promjeniti! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kao razmišljala,čisto da nerviram mm jer je njemu jako stalo do toga da zena uzmemuzevljevo prezime,a znala sam da ću ga uzeti jer mi se savršeno ukapa sad su mi inicijali BB :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.