Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

Porodiljsko bolovanje se otvara najkasnije 28 do 45 dana pre porođaja. Tako je po zakonu.

Trajanje porodiljskog je 12 meseci.

Iznos porodiljske naknade je 60% od prosečne zarade za poslednjih 12 meseci (to je od 01.01 2010 godine) a na lokalnim samoupravama je da li će da doniraju ostatak to punih 100 %

Prema poslednjim informacijama, grad BGD donira da isplata bude u celosti tj 100% od tog proseka.

Porodiljsko traje 3 meseca od dana porodjaja (cl. 94 st. 3zakona o radu), a posle toga ima pravo na odsustvo radi nege deteta mladjeg od 3 godine do isteka 365 dana od otvaranja porodiljskog... Dakle, ni sada porodiljsko nije 12 meseci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije valjda da je BEBAC rezervisan samo za majke ??? I muškarci imaju pravo na mišljenje o odgajanju deteta, kao i na pomoć pri istom, a uz sve to, posebno su potrebni u periodu kada dete odraste, potrebno je da se zna ko je gazda u kući :) :)

Ma naravno,slazem se. Mislila sam da si skontao salu,izvini nisam nista lose mislila. Dobrodosao si na ovaj forum i mislim da bi bilo mnogo dobro kada bi nam se pridruzilo sto vise oceva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E nece, ukinuce redovnu, pa ce uvesti profesionalnu. Kad moze evropska unija, sto ne mozemo mi :blink:

mnogo smo mi mali a agresivni da bi ukidali vojsku , ali dobro, ako se nema para, onda ok...

npr grcka koja je kao u EU, mada ja to ne bih nazvala tako :) , jos uvek ima redovnu vojsku,,,ne znam sta da mislim.., ali ako pratimo evropu, onda imam samo jednu misao u glavi "PUTUJ EVROPO NEMOJ VISE CEKATI NA NAS" :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mnogo smo mi mali a agresivni da bi ukidali vojsku , ali dobro, ako se nema para, onda ok...

npr grcka koja je kao u EU, mada ja to ne bih nazvala tako :) , jos uvek ima redovnu vojsku,,,ne znam sta da mislim.., ali ako pratimo evropu, onda imam samo jednu misao u glavi "PUTUJ EVROPO NEMOJ VISE CEKATI NA NAS" :lol::lol:

E pa i nemam utisak da nas ceka, vise da je mi jurimo, ali sporo trcimo pa nikako da stignemo :)

Sto se vojske tice...to su odluke nekih velikih cika na vrhu, nista mi tu ne mozemo da uradimo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel zna neko da li se može nekako produžiti bolovanje? Meni ističe sredinom juna a bebca tek od 1 septembra mogu da prime u vrtić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel zna neko da li se može nekako produžiti bolovanje? Meni ističe sredinom juna a bebca tek od 1 septembra mogu da prime u vrtić.

Može, sad ću ti prekopirati šta o tome kaže čl- 96. Zakona o radu:

Један од родитеља детета коме је неопходна посебна нега због тешког степена психофизичке ометености, осим за случајеве предвиђене прописима о здравственом осигурању, има право да, по истеку породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета, одсуствује са рада или да ради са половином пуног радног времена, најдуже до навршених пет година живота детета.

Право у смислу става 1. овог члана остварује се на основу мишљења надлежног органа за оцену степена психофизичке ометености детета, у складу са законом.

За време одсуствовања са рада, у смислу става 1. овог члана, запослени има право на накнаду зараде, у складу са законом.

За време рада са половином пуног радног времена, у смислу става 1. овог члана, запослени има право на зараду у складу са законом, општим актом и уговором о раду, а за другу половину пуног радног времена - накнаду зараде у складу са законом.

Услове, поступак и начин остваривања права на одсуство са рада ради посебне неге детета ближе уређује министар надлежан за друштвену бригу о деци.

Znam neke mame koje su produžile porodiljsko jer im dete sa godinu dana nije samostalno ustajalo na noge, lekari su to ocenoili kao dovoljan stepen psihofizićke ometenosti, i to je prošlo na komisiji. Ja ne znam iz prakse da ti pomognem, nadam se da ćeš uspeti u svojoj zamisli, uz zdravu i pravu bebicu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel zna neko da li se može nekako produžiti bolovanje? Meni ističe sredinom juna a bebca tek od 1 septembra mogu da prime u vrtić.

A možda ti je najbolje ako je dr u DZ ok da njega pitaš da li mi nešto moglo da se uradi, pa da produžiš bolovanje... Ipak od njega (i komisije) sve zavisi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A možda ti je najbolje ako je dr u DZ ok da njega pitaš da li mi nešto moglo da se uradi, pa da produžiš bolovanje... Ipak od njega (i komisije) sve zavisi...

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima.Od 01.01.2010. se kao prosek za porodiljsko bolovanje uzima poslednjih 12 plata od momenta otvaranja bolovanja,a ne prosek poslednjih 6.meseci.Za trudnicko se uzima prosek 3 poslednje zarade!

Nije mi jasno zasto se i meni uzima prosek od poslednjih 12 meseci kad sam ja otisla na porodiljsko bolovanje 14.12.2009, a tada je valjda jos vazio stari Zakon odn. prosek u zadnjih 6 meseci. Ja sam zadnju februarsku platu primila, a sad je polovina juna. Ziveli privatnici i mi koji radimo za njih!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pile lile, oni racunaju momenat kada ti je podnet zahtev za obracun, a on se podnosi (odprilike) mesec dana nakon porodjaja... Tako da nema veze od kada si na porodiljskom bolovanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje neznam kako je kod vas ali ja radim u prosveti i od kad sam pocela da primam naknadu za porodiljsko ja manje primam to jest plata mi je bila veca i za vreme trudnickog vise sam primala uzas zaist je sramota. Ipak bih volela da znam da li je i kod drugih takav slucaj.Inace bebica mi je super i zaista uzivam sa njom nadam se kao i ostale mame. Mada bi lepse bilo da smo bar malo finansiski rasterecene. Veliki pozdrav za sve od Dace i Sare

naknada za trudnicko bolovanje se izracunava na nivou prosecne plate za grad Beograd dok porodiljsko primanje treba da bude srazmerno mesecnoj zaradi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pile lile, oni racunaju momenat kada ti je podnet zahtev za obracun, a on se podnosi (odprilike) mesec dana nakon porodjaja... Tako da nema veze od kada si na porodiljskom bolovanju.

Hvala na odgovoru, zbunjuje me samo ono da se : uzima prosek od zadnjih 6 (ili 12 po novom) zarada od DANA ODPOCINJANJA BOLOVANJA, a ne od DANA PREDAVANJA ZAHTEVA. Ali ko smo mi da isteramo sve na cistac. Ocigledno je da i sam Zakon nije na nasoj strani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jel može neko detaljno da mi opise kako da otvorim porodiljsko, sta mi treba...

inace citavu trudnocu vodim u privatnoj ordinaciji, a termin mi je za 55 dana, pa se pitam kko to ide?!?!?!

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jel može neko detaljno da mi opise kako da otvorim porodiljsko, sta mi treba...

inace citavu trudnocu vodim u privatnoj ordinaciji, a termin mi je za 55 dana, pa se pitam kko to ide?!?!?!

Hvala

Potrebno je da odeš kod državnog lekara jer samo oni mogu da ti otvore bolovanje. Budi spremna da ćeš imati manjih neprijatnosti kod državnog lekara jer oni ne vole kad se vodi trudnoća kod privatnika, ali su dužni po zakonu da ti otvore bolovanje. Najbolje bi ti bilo da vidiš da li tvoj privatni lekar radi u nekom domu zdravlja pa da ti on otvori bolovanje, ili da ti preporuči nekog svog prijatelja u domu zdravlja kako bi izbegla neprijatnosti od strane istih. Inače državni lekar ti samo na osnovu trudnoće ispiše doznake koje nosiš u firmu, i to ti je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jel može neko detaljno da mi opise kako da otvorim porodiljsko, sta mi treba...

inace citavu trudnocu vodim u privatnoj ordinaciji, a termin mi je za 55 dana, pa se pitam kko to ide?!?!?!

Hvala

Prvo, uzmes doznake od drzavnog ginekologa (najranije 45 dana pre termina -koliko se secam a najkasnije 28 dana pre termina-za ovo sam sigurna da je 28 dana).

Drugi korak ako si zaposlena kod nekoga onda nosis to kod njih u racunovodstvo i oni dalje sredjuju a ako si preduzetnik onda ides u APR (Agenciju za privredne registre u Brankovoj ulici ili im saljes postom) i menjas podatke o firmi koje su vezani za prestanak rada do daljnjeg ili da izvrsis preimenovanje ovlascenog lica firme (najcesce se prebacuje na supruga). Kada dobijes resenje iz APR (meni su odmah uradili jer su videli stomak do zuba :lol: ) sa dobijenim resenjem ides u poresku sluzbu i nosis im to resenje i doznake (kopiraj za svaki slucaj, mozda ce ti traziti, mada su meni trazili samo na uvid).

I to ti je sve dok se ne porodis. Posle porodjaja pored resenja iz APR-a i doznake od lekara u dostavljas i izvod iz maticne knjige rodjenih bebca, fotokopiju svoje zdravs.knjizice koja je overena, kopiju licne karte, kopiju kartice tekuceg racuna na koji hoces da ti lezu primanja, potvrda iz poreske o izmireni obavezama (za period od 12 meseci) i da napises izjavu da neces obavljati neku drugu delatnost u trajanju porodiljskog odstustva.

Ako se setim jos necega, javljam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam na brzim i korisnim odgovorima!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde mozete proveriti da li je vas poslodavac izmirio obaveze...kako bi vam se plate isplacivale....

provera izmirenja obaveza poslodavca

*za trudnicu koja je danas bila na komisiji u Rakovici

nadam se da ti je pomoglo..ti se raspitaj malo sto ti nisu isplacivali...

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo, da se i ja pridruzim prosvetarima....posto je ova skolska godina prakticno gotova, ja cu na bolovanje od septembra, a na porodiljsko u oktobru...koliko ce mi kasniti oktobarska plata?Nadam se da to ne zavisi od skole do skole...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo, da se i ja pridruzim prosvetarima....posto je ova skolska godina prakticno gotova, ja cu na bolovanje od septembra, a na porodiljsko u oktobru...koliko ce mi kasniti oktobarska plata?Nadam se da to ne zavisi od skole do skole...

Zavisi :lol: .

Sve zavisi od toga koliko će škola ažurno da predaje dokumentaciju opštini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je neko prijavljen na minimalac i ako je taj minimalac npr prošle godine u ovo vreme bio oko 15000 a sad 18000, da li to znači da će se na porodiljskom primati oko 16000 (po novom zakonu, računajući prosek primanja)?

Naknada zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta NE MOZE biti manja od minimalne zarade (ako je ostvarena naknada 100%, tj. ako si bila u radnom odnosu duze od 6 meseci neposredno pre otvaranja porodiljskog odsustva). Uzima se broj dana u mesecu u kom se vrsi isplata, a ne za koji se vrsi isplata.

U naknadu ne ulazi regres i topli obrok, samo ostvarena zarada + min. rad od 0.4% po godini staza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje neznam kako je kod vas ali ja radim u prosveti i od kad sam pocela da primam naknadu za porodiljsko ja manje primam to jest plata mi je bila veca i za vreme trudnickog vise sam primala uzas zaist je sramota. Ipak bih volela da znam da li je i kod drugih takav slucaj.Inace bebica mi je super i zaista uzivam sa njom nadam se kao i ostale mame. Mada bi lepse bilo da smo bar malo finansiski rasterecene. Veliki pozdrav za sve od Dace i Sare

Draga moja, imenjakinjo, i ja sam iz tvoje branše. Ja sam profesor razredne nastave i radim već tri godine na određeno vreme. Zadnju godinu mi je produžavan ugovor na dva meseca, ali nemam prekid ravno 9 meseci. Ugovor mi je istekao 26. juna, a porodila sam se 23. juna, te škola nema nikakve obaveze prema meni od isteka ugovora, a ni dečja zaštita, ni biro gde sam morala da se prijavim, ni socijalno, tako sam sada sa bebom na ulici zbog "DOBRE" države i zbog toga što su "PORODILJE ZAŠTIĆENE KAO POSEBNA VRSTA" kako kažu. Nadam se da ću nakon isteka 3 meseca od porađaja, tj. od 23. septembra doiti svoje staro odeljenje nazad. To mi je jedina uteha što se materijalnog stanja tiče, a s kim će mi biti beba ne znam, pošto i suprug radi. Tako da od jedne sramote ima veća. Cela država nam je sramota!

Što se trudničkog tiče, morala sam da ga koristim, a primala sam 65% od plate, jer se trudničko samo u Beogradu plaća 100%, pošto je sve centralizovano, pa je Srbija Đilasu omogućila da Beograđankama plati taj procenat.

Mogla bih o nepravdama da pišem danima, ali se bojim da ću proći kao Vera Čukić u drami "Dnevnik uvreda devedeset i neke", pa se bojim za (ne)sigurnost svoje dece!

Veliki pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima od Marije i Branci :)

Mi smo nove ovdje, pa se ne snalazimo bas najbolje :rolleyes:

Jeli zna neko da mi kaze koliko treba da se bude u radnom odnosu da bi se ostvarilo pravo na porodiljsko.

Prosle godine je to bilo min. 6 mjeseci i 15-tak dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila neprekidno u radnom odnosu 9 meseci, posle porađaja mi je istekao ugovor i nemam prava ni na kakvo porodiljsko po isteku ugovora. Koristila sam mesec dana pre isteka ugovora i to je to. Sada nema niko materijalnu obavezu ni prema meni ni prema bebi! Takav odgovor sam dobila u svakoj državnoj ustanovi na čija vrata sam zakucala, počevši od svoje radne organizacije, pa nadalje. Divna država, uliva sigurnost!

Ako učiniš nešto po tom pitanju, molim te obavesti me, jer ne verujem da se bilo koja porodilja našla u mojoj situaciji. Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila neprekidno u radnom odnosu 9 meseci, posle porađaja mi je istekao ugovor i nemam prava ni na kakvo porodiljsko po isteku ugovora. Koristila sam mesec dana pre isteka ugovora i to je to. Sada nema niko materijalnu obavezu ni prema meni ni prema bebi! Takav odgovor sam dobila u svakoj državnoj ustanovi na čija vrata sam zakucala, počevši od svoje radne organizacije, pa nadalje. Divna država, uliva sigurnost!

Ako učiniš nešto po tom pitanju, molim te obavesti me, jer ne verujem da se bilo koja porodilja našla u mojoj situaciji. Hvala!

O drzavi odavno imam "visoko" misljenje...mislim da nikad sebi necu oprostiti sto nisam otisla u Svedsku :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me koliko dugo moras da budes u radnom odnosu da mozes da odes na porodiljsko bolovanje? I da li porodiljsko placa poslodavac ili drzava? <_<

B):angry:

Ako si pod ugovorom, bez obzira koliko si vremena u radnom odnosu u kontinuitetu, porodiljsko ti traje do isteka ugovora, makar i trajalo 2 dana, te posle niko nema materijalnu odgovornost prema tebi, naročito ne radna organizacija (po novom zakonu) bar sam ja tako prošla. Porodila sam se 23. juna, a 26. juna mi je istekao ugovor i ostala sam na ulici jer mi se i u Dečjoj zaštiti smeju i kažu da nemam nikakvog prava ni na šta. Jedino mi je poslodavac ostao dužan odmor koji ne mogu da koristim zbog porađaja (crni humor!), ali može da mi bude isplaćen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.