Opasno

odgovora

Objavljeno

Kako misliš ne prepoznaje organizam razliku? Prvi put to čujem. Velika je razlika između prostih i složenih šećera i metabolizma istih!

Ne prepoznaje razliku po pitanju kalorija, tako sam čitala, što se brzine razgradnje tiče to da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke,juce mi bio inspektor za hranu,pitala sam ga za gmo,kaze da se u srbiji sigurno ne uvozi i da kako stoje stvari,nece skoro,kaze i da se preradjevine koje imaju u sebi gmo,vracaju,ja sam bila bas iznenadjena sto to cujem,ocekivala sam da je druga prica,kaze mi smo mnogo sitni potrosaci tako da nisu ni zainteresovani za nas,na nasu srecu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam baš sigurna. Navodno je skoro svo seme soje na našem tržištu GMO, i to je ilegalnim kanalima ušlo, a u današnje vreme, soju stavljaju u baš sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa i ja sam bila veoma iznenadjena,ali kaze da nema sanse,nisam se setila da pitam za soju...sledeci put kad dodje pitacu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam baš sigurna. Navodno je skoro svo seme soje na našem tržištu GMO, i to je ilegalnim kanalima ušlo, a u današnje vreme, soju stavljaju u baš sve!

I kad su svi pričali da je zdrava da se jede, nešto sam je izbegavala, a zapamtila sam pre par meseci kad si pisala da jeste ok za upotrebu, ali da je ova kod nas GMO - tek je sad ne gledam da kupim i pripremam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne sećam se da sam pisala da je soja ok za upotrebu. Možda sam eventualno spominjala sojin lecitin. Ja sam i protiv obične, organske soje. Soja ima dosta fitoestrogena, koji, ako se koristi često, izaziva disbalans hormona u organizmu.

Ne znam, ja soju izbegavam i širokom luku. Jela sam je pre 7-8 godina poslednji put, tad ništa nisam znala.

Ne kažem da je sve to istina 100%, jer nisam ni naučnik niti imam informacije iz prve ruke, ali nekako imam utisak da nije dobra.Ono što je nezgodno je stvarno što je svuda trpaju - od hleba do sardina.

Miva i vaskrsija volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ево неких вести везано за ГМО:

http://www.dverisrps...-u-beogradu.php

Свако добро!

O ovome je jedan meni dobar prijatelj iz Beograda danas pričao.Predavanje će biti na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu.Dobro je što već odavno nisam tamo.Nadam se da Srbi neće ovo dozvoliti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srbija odbija, a za SAD je to veoma važno

Srbija je uz BiH i Belorusiju jedina zemlja Evrope koja nije članica Svetske trgovinske organizacije, a osnovni razlog je što odbija da usvoji novi zakon o GMO.

 

Uslov za STO, ali i za članstvo u EU, jeste uklanjanje otvorene zabrane prometa genetski modifikovanih proizvoda, dok uzgoj može biti i zabranjen, naveo je u razgovoru sa novinarima izvor ministarstva trgovine.

Na skupu o značaju članstva u STO za pristupanje EU rečeno je i da Srbija ima načine da se zaštiti od priliva GM proizvoda raznim merama, poput složenih procedura za registraciju. 

Izvor iz Ministarstva trgovine naveo je da Srbija može da uvede visok nivo zaštite poput EU, u kojoj se gaji samo jedna GM kultura u samo pet zemalja, a mogućnost zvanične zabrane uzgoja iskoristilo je 19 zemalja, od čega 17 na celoj teritoriji. 

Na pitanje da li je moguće da neka članica STO kojoj je promet GMO značajan traži od Srbije da snizi standarde zaštite, u Ministarstvu trgovine navode da bi Srbija kao zemlja kandidat za članstvo u EU mogla da dobije i pomoć Brisela za rešavanje tog problema. 

Kako navodi izvor iz tog ministarstva, Srbiji je na putu ka EU ostalo još da završi pregovore sa Ukrajinom i Brazilom, za šta ima izgleda da će biti okončani bez velikih problema, dok su u pregovorima sa SAD završena razna složena pitanja, ali je za tu zemlju važno usvajanje zakona o GM. 

Pristupanje STO je važno za privlačenje investitora, jer pruža predvidljivost i efikasan način rešavanja sporova, a ključni je element i za poglavlje 30 u pregovorima sa EU, u kojem se obrađuju ekonomski odnosi sa inostranstvom, navode predstavnici Isak (ISAC) fonda koji sutra u Beogradu organizuje konferenciju Pristupanje Srbije STO i procesu pregovora sa EU. 

Izveštaj sa skrininga za poglavlje 30 još nije javno dostupan, a nije doneta odluka o tome da li će biti postavljen uslov za njegovo otvaranje. 

U Isak fondu navode da je u ovom poglavlju nema mnogo posla kada zemlja pristupi STO, jer pristupanjem usvaja ključne elemente propisa koje primenjuje EU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo jedne zanimljive emisije u vezi sa GMO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.