Opasno

odgovora

Objavljeno

Mislim, čitam sad i stvarno je lepo kad neko ima svoju baštu i tu gaji svoje biljke. I mi imamo malu bašticu, ali ne treba biti previše opušten.

I to parče zemlje je deo nekog većeg ekosistema, sve i da postoji mikroklima u nekom području, da kažemo da je tu "zdravo" boraviti, jesti hranu i piti vodu, sve je to deo globalne priče. Ne može se izolovati zagađenje voda, zemljišta i sl. Prosto sve je to deo kruženja materije (pa i zagađene) i deo lanaca ishrane...A i neka pitanja se sama od sebe nameću. Kakvo seme smo kupili da ga posejemo i odgajamo na toj našoj zemlji? Da li je ono možda GMO? Ne bih da mračim, ali prosto čovek treba da bude osvešćen da ne može da se izoluje iz biosfere... Ili ti -svi smo u istom sosu! :)

MatroNadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prevodu - ne postoji ništa što je apsolutno zdravo i lišeno svih štetnih sastojaka. No no nije izgovor da svesno trujemo svoju decu, sa sobom svako nek radi šta hoće, ali deca su bića koja smo svojom voljom dobili, jesu naša ali nemamo pravo da ih svesno ugrožavamo, što mnogi roditelji rade pod parolom ma neće im biti ništa!

YelenaC voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prevodu - ne postoji ništa što je apsolutno zdravo i lišeno svih štetnih sastojaka. No no nije izgovor da svesno trujemo svoju decu, sa sobom svako nek radi šta hoće, ali deca su bića koja smo svojom voljom dobili, jesu naša ali nemamo pravo da ih svesno ugrožavamo, što mnogi roditelji rade pod parolom ma neće im biti ništa!

Jao divan post :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, da se malo i nasmejem od muke. :D Na konto ove price :D Pre neki dan, poznanik nam donosi blitvu iz njegove baste, kaze da ju je sam zasadio i da je nije prskao ni sa cim. Sav ponosan kako mu je divno izrasla, i bla, bla, bla. Blago je reci da sam bila zaprepastena. Blitva koja je izgledala kao poveci zbun. U zivotu nisam videla toliku blitvu, sad da mi neko kaze da je prirodna, a jos je nije ni prskao ..

Mozda joj odgovara klima ;) U rodnom gradu mm-a bosiljak ima ogromne listove, mnogo vece negde bilo gde drugo, a zasto? Zato sto se u blizini nalazi vulkan Etna, sa kog stalno leti pepeo, koji inace smeta ljudima iz tog grada, ali bosiljku jako odgovara, i raste kao lud. OT, ali malo zanimljivosti nije na odmet :D

ptičica i Miva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Millar slažem se sa MaroNadjom.I u mom selu,gde je struja stigla pre nekoliko godina,gde auto ne prolazi,rastu džinovske šargarepe,sočne i lepe.Činjenica je da je industrijska hrana nezdrava,ali čovjek je doveo do toga,i današnji tempo života da jedemo hranu sa konzervansima i emulgatorima.Mi smo sebi iskomplikovali i skratili život.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ko je rekao da se obracam licno tebi, ne znam gde si to procitala? :)) Pisem uopsteno, na konto onoga sto citam i slusam kao odgovore ljudi na tu temu, a to je obicno slaganje ramenima uz recenicu:" A, kako cu ja protiv toga". Mislim, ne pravdaj se meni... :)

Pa zato sto si citirala moj post. A ja bas vodim racuna o tome sta cu davati Vuku i gledam da ga zdravo hranim. sad, sto sam rekla da ne mogu da ga jurim po skoli da ne proba nesto od druge dece, ne znaci da sam losa majka i da cu trovati dete. Bas me je pogodilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas u dvoristu raste zelje, niko ga i ne gleda, a kamoli prska a izgleda kao za caspopis o kulinarstvu. Ko zna, mozda mu stvarno prija klima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja pomislila da su krivi roboti! :D Koja si carica, uvek me dobro raspolozis! :D Tacno je sve, u pravu si.

Jel ovo neka ironija?Mogu li ja malo da budem Dalaj Lama ;) U suštini ne možemo se buniti protiv industrijalizacije,samo smo hteli lagodan život.Šporeti,veš mašine,mikseri,automobili,internet,hehe,i sad zamišljamo da sve i dalje bude kao pre 400 godina.E pa ne može.Ja sam bila u nevladinim organizacijama,koje pomažu o podizanju svesti o zaštiti životne sredine.Toliko smo smeća kupili,i žao mi je što moram reći uzalud.Jer će uvijek svijest ljudi biti takva,da sebično zagađuju,šta ih briga za budućnost.I da se smeju onima što žele zdravo da žive.Čim kažeš nekom kako nešto nije zdravo,on ti zakači etiketu čudaka,teorija zavere bla,bla,bla..Svako živi za sebe,i može kao što Phoenix kaže barem smanjiti dozu te štetnosti oko nas.

Nice, valentina i C*I*C*A*N*A volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto vraze i blitvu, ispade da sam je brala samo u C marketu! :D

LAJK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se razumemo, u svom poslednjem postu nisam ciljala ni na koga ovde, da mi se ne počnete pronalaziti :D Koliko pratim, ovde ogromna većina žena itekako vodi računa o tome šta daje deci, na Uvođenju čvrste hrane to se najbolje vidi, svako pita šta mu nije jasno, da li je dobra ideja da se nešto da i sl. Sama ta činjenica da pitamo a ne mislimo da sve znamo i da smo prehrambeni stručnjaci, meni govori da se maksimalno trudimo biti odgovorni i dobri roditelji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se razumemo, u svom poslednjem postu nisam ciljala ni na koga ovde, da mi se ne počnete pronalaziti :D Koliko pratim, ovde ogromna većina žena itekako vodi računa o tome šta daje deci, na Uvođenju čvrste hrane to se najbolje vidi, svako pita šta mu nije jasno, da li je dobra ideja da se nešto da i sl. Sama ta činjenica da pitamo a ne mislimo da sve znamo i da smo prehrambeni stručnjaci, meni govori da se maksimalno trudimo biti odgovorni i dobri roditelji.

Bitno je da se domaćice i majke sve više interesuju za sastave.Moj diplomski rad je bio primena aditiva u konditorskoj industriji.Nisu svi aditivi štetni kao što mi mislimo.Sjećam se da su se jednom urotili protiv E330 koji je obična limunska kiselina.Imate lepo na sajtu FDA o svim aditivima i njihovom sastavu.Budimo realni bez aditiva i emulgatora ne bi se moglo prehraniti društvo koje živi ovakvim tempom života.ALl možemo izbegavati neke otrove.Npr aspartam,njena izbegavajte u punom luku kao i ostale zaslađivače.I još nešto hrana za dijabetičare,i u prodavnicama zdrave hrane može biti itekako loša.Mi smo u jednoj radnji u Zemunu kupili ulje od oraha,kiselinski broj mu je bio izuzetno visok,dakle oksidisalo.http://www.fda.gov/food/foodingredientspackaging/foodadditives/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, aspartam i ovde mnogo koriste u tim tzv. light proizvodima. Čitala sam o njemu i u principu kobajagi nije dokazano da je štetan, ali gde ima dima ima i vatre, tako da izbegavam. Koristim povremeno veštačke zaslađivače, ali ne aspartam. Uopšteno zdravi ljudi koji nemaju problem sa dijabetesom, trebalo bi da izbegavaju veštačke zaslađivače, jer dugoročno mogu prouzrokovati više štete nego koristi. Alternativa je smeđi šećer, ali nije lako ni tu naći baš pravi, većina je samo obojena <_< Gledala sam neku emisiju gde su testirali par uzoraka tog šećera iz tih šatro prodavnica zdrave hrane, jednostavno su stavili šećer u čašu vode i ako se voda oboji, znak je da se ne radi o pravom smeđem šećeru. Treba li uopšte pominjati kakvi su rezultati bili <_< preko 90% uzoraka samo ofarbano :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, aspartam i ovde mnogo koriste u tim tzv. light proizvodima. Čitala sam o njemu i u principu kobajagi nije dokazano da je štetan, ali gde ima dima ima i vatre, tako da izbegavam. Koristim povremeno veštačke zaslađivače, ali ne aspartam. Uopšteno zdravi ljudi koji nemaju problem sa dijabetesom, trebalo bi da izbegavaju veštačke zaslađivače, jer dugoročno mogu prouzrokovati više štete nego koristi. Alternativa je smeđi šećer, ali nije lako ni tu naći baš pravi, većina je samo obojena <_< Gledala sam neku emisiju gde su testirali par uzoraka tog šećera iz tih šatro prodavnica zdrave hrane, jednostavno su stavili šećer u čašu vode i ako se voda oboji, znak je da se ne radi o pravom smeđem šećeru. Treba li uopšte pominjati kakvi su rezultati bili <_< preko 90% uzoraka samo ofarbano :angry:

Naravno da je štetan,nadražuje nervne sinapse,daje lažni osećaj slatkoće.1000 puta jači od Glukoze.Kad se ljudski organizam na njega navikne,stiče neku vrstu zavisnosti.Zato postoji velika zavisnost od Coca Cole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo je paprika kod moje mame.Ovo ispod je veliki plitki tanjir,Onaj koji ide ispod dubokog. :D

Ovo je bez prskanja bez icega ,samo zalivanje.I to je sve zbog dobre zemlje. ;)

fotografija0153.jpg

Šećerlema, Phoenix i Bebilica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, aspartam i ovde mnogo koriste u tim tzv. light proizvodima. Čitala sam o njemu i u principu kobajagi nije dokazano da je štetan, ali gde ima dima ima i vatre, tako da izbegavam. Koristim povremeno veštačke zaslađivače, ali ne aspartam. Uopšteno zdravi ljudi koji nemaju problem sa dijabetesom, trebalo bi da izbegavaju veštačke zaslađivače, jer dugoročno mogu prouzrokovati više štete nego koristi. Alternativa je smeđi šećer, ali nije lako ni tu naći baš pravi, većina je samo obojena <_< Gledala sam neku emisiju gde su testirali par uzoraka tog šećera iz tih šatro prodavnica zdrave hrane, jednostavno su stavili šećer u čašu vode i ako se voda oboji, znak je da se ne radi o pravom smeđem šećeru. Treba li uopšte pominjati kakvi su rezultati bili <_< preko 90% uzoraka samo ofarbano :angry:

Ne bih se složila oko smeđeg šećera. To je isto šarena laža kao i običan beli rafinisani šećer. Ništa više nije on zdraviji ili manje štetan od belog.

Smatram da je jedina OK zamena za šećer - malteks, ječmeni slad ili već neki biljni slad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih se složila oko smeđeg šećera. To je isto šarena laža kao i običan beli rafinisani šećer. Ništa više nije on zdraviji ili manje štetan od belog.

Smatram da je jedina OK zamena za šećer - malteks, ječmeni slad ili već neki biljni slad.

Slažem se s tobom.A da ne pričam o crnom hlebu.Čovjek misli kupio je nešto zdravo,kad ono ofarbani beli hleb.Čista boja.CICANA paprike su top ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se s tobom.A da ne pričam o crnom hlebu.Čovjek misli kupio je nešto zdravo,kad ono ofarbani beli hleb.Čista boja.CICANA paprike su top ;)

Btw,gdje kupujes PRAVI crni hleb?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad citam vase postove uhvati me panika,priznajem. :rolleyes: Otkad sam dobila A trudim se da se ona i mi hranimo zdravo,ali ne znam koliko mi to polazi za rukom.

Pa bih zato voljela da znam sta konkretno treba izbjegavati kada su namirnice u pitanju. Neki predlozi? I koje su onda alternative?

Recimo,ja izbjegavam suhomesnato i gazirana pica,ali bas ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo juče čitam tekst u Blicu o navodno novim istraživanjima da ne postoji darastična razlika u organskoj i običnoj hrani. Šokirana sam i pitam se ko je finansirao to istraživanje. Čak napominju da je obična hrana hranjivija od organske :huh: Do duše provlači se jedna bitna rečenica a to je da istraživanje je kratkoročni i nije posmatralo uticaj organske vs obične hrane na duže staze (nekoliko godina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Btw,gdje kupujes PRAVI crni hleb?

Mozes i sama da mesis crni hleb.Najsigurnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Btw,gdje kupujes PRAVI crni hleb?

Pravim ga ;) A koristim i heljdino brašno,koje je izvrsno i zdravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pravim ga ;) A koristim i heljdino brašno,koje je izvrsno i zdravo

I ja nekad koristim heljdino brasno, ali u kombinaciji sa psenicnim. Hljeb bude extra! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes i sama da mesis crni hleb.Najsigurnije.

Ok. Koje brasno? Nikad nisam pravila crni hleb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih se složila oko smeđeg šećera. To je isto šarena laža kao i običan beli rafinisani šećer. Ništa više nije on zdraviji ili manje štetan od belog.

Smatram da je jedina OK zamena za šećer - malteks, ječmeni slad ili već neki biljni slad.

Ja ne koristim ni smeđi šećer, niti smatram da je nešto zdraviji, govorim ono što sam pročitala a naglasak posta je bio da nam prodaju mačka u vreći :) Šećer je najbolje izbegavati potpuno ko može, organizam razliku ne prepoznaje koliko sam ja upućena, moguće da su jedni manje štetni od drugih ali nisam čula da je ijedan zdrav, pa ako grešim ispravite me :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne koristim ni smeđi šećer, niti smatram da je nešto zdraviji, govorim ono što sam pročitala a naglasak posta je bio da nam prodaju mačka u vreći :) Šećer je najbolje izbegavati potpuno ko može, organizam razliku ne prepoznaje koliko sam ja upućena, moguće da su jedni manje štetni od drugih ali nisam čula da je ijedan zdrav, pa ako grešim ispravite me :huh:

Kako misliš ne prepoznaje organizam razliku? Prvi put to čujem. Velika je razlika između prostih i složenih šećera i metabolizma istih!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.