Kako da vas dete slusa?

odgovora

Objavljeno

Kod mog deteta kazne funkcionisu, i to kako lupanje po guzi, tako i uskracivanje poneceg (uglavnom zagrljaja, sto mi je najteze, ali i najefikasnije). Npr. imala je fazu u kojoj je grizla kad ne dobije ono sto hoce. Par puta je dobila po guzi, naravno uz objasnjenje zasto je tucem. Sad joj se cesto desi da krene da ugrize nekog, ali se u poslednjem trenutku predomisli i samo pusti da joj zubici skliznu. Sad, ja ne verujem da ona shvata da ne sme da grize zato sto to boli, ali shvata da ne sme da grize zato sto ce zbog toga dobiti batina, i zasad mi je to sasvim dovoljno, i ne mislim da ce zbog toga imati neke traume, pogotovo zato sto joj usput objasnjavam, pa kad bude u stanju da sama shvati, ona ce shvatiti. Ne mogu do tada da je pustam da radi sve sto hoce.

Isto tako, kad je izgrdim (sto vrlo dobro razume, cak i ako nije praceno batinama-samo je pitanje da li hoce da poslusa ili nastavlja da isprobava granice), ona vristi i dodje kod mene da se mazi. U pocetku sam joj to dopustala, dok nisam videla da ona posle tog mazenja nastavlja da radi ono sto ne sme. Onda sam uvela da posle grdnje i batina nema mazenja sve dok ne prestane da vristi-odvedem je negde da bude sama i objasnim joj da ne sme da se vraca dok ne prestane da place, pa tek onda mozemo da se pomirimo. Pokusavala je da eskivira, da se mazi dok vristi, ali ja sam stegnula srce i istrajala, i evo sad to bas lepo funkcionise, i posle mazenja je skroz dobrica.

Naravno, i ja sam covek, i desi mi se da odreagujem preterano i cak nepravedno, ali mislim da dete sve shvati, i da pored tih greskica covek moze da bude dobar roditelj, samo je bitno puno pricati i voleti svoje dete. I kad god je moguce, dizati mu samopouzdanje, ma za najmanju sitnicu ga hvaliti, pokazati mu da ga postujete, i dopustiti mu cak i da pobedi ponekad, da bi se osetilo kao svoja licnost. Ne moze se cekati do trece godine sa vaspitavanjem deteta, to mi je van svake pameti, to bi bilo kao da do trece godine dete i nema svoj karakter, sto moze da ospori svaki roditelj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sacekaj da se priblizi drugoj godini pa ces videti koliko cesto ces izgovarati to cuveno NE

:lol: :lol:

Zasto cekati drugu godinu??? :P

Svaka cast Jani, kada je tako poslusna... :rolleyes:

Mihailo vec sada pokazuje svoje pravo lice. :lol: Mislim da cu do druge godine izgubiti glas govoreci NE, NE, NE....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evangelina, hvala ti na iskrenosti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, i ja sam covek, i desi mi se da odreagujem preterano i cak nepravedno, ali mislim da dete sve shvati, i da pored tih greskica covek moze da bude dobar roditelj, samo je bitno puno pricati i voleti svoje dete. I kad god je moguce, dizati mu samopouzdanje, ma za najmanju sitnicu ga hvaliti, pokazati mu da ga postujete, i dopustiti mu cak i da pobedi ponekad, da bi se osetilo kao svoja licnost. Ne moze se cekati do trece godine sa vaspitavanjem deteta, to mi je van svake pameti, to bi bilo kao da do trece godine dete i nema svoj karakter, sto moze da ospori svaki roditelj.

Ovo bih izdvojila, jer se uglavnom slažem sa stavom.

Smatram da NE treba čekati da dete napuni 3 godine pa onda krenuti sa vaspitavanjem...

Naša deca kapiraju sve, samo treba znati usmeriti ih.

Usmeravanje je teško, svako dete se razlikuje - ima dvoje dece u jedne majke - pa nisu ista. Jedno je mirno ko bubica, drugo je nemirno za oboje. :rolleyes:

Dete reba da se vaspitava od rođenja, treba da zna i za NE, i za kazne koje ne moraju da se uvedu sa godinu, dve - ali kasnije sigurno da.

Mi Stefanu mnooogo pričamo od kako se rodio, zna kad mu tata jednom kaže - ne, više to ne dira - i ako mm nikad nije vikao na njega, niti ga šljapnuo... Kod mene je malo drugačije... Ja imam ispade - pa padnem na njegovo umiljavanje kad kažem NE... i ako dajem sve od sebe da ostanem dosledna kad mu nešto ne dam da radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice za ovo da treba ostati dosledan kad se detetu nesto ne dozvoljava si potpuno u pravu.Ceste su situacije kad u nezgodnom trenutku naidje neko pametan ko se Boze moj sazali na dete, uz ono " neka, pusti ga" i samo napravi veci problem.Nista gore nema nego kad neko drugi, posebno tako malom detetu koje mnogo stosta jos uvek ne razume, odobrava ono sto vi branite.Takve dobronamerne ispade rodbine pa cak i drugog roditelja nikako ne treba dopustati,kao sto sa druge strane ukoliko naidjete u trenutku kada vas suprug grdi dete a ono place ne treba traziti objasnjenje od supruga vec upravo od deteta."Sta si opet radio ili radila?" je u tom trenutku izuzetno korisno pitanje, dete zaboravlja na tugu sto ga drugi roditelj grdi, i opet se priseca uzroka nastale situacije.Pokusava na svoj nacin da objasni i naravno i od vas treba da dobije potvrdu da to sto je uradio ili uradila NE SME DA SE RADI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ceste su situacije kad u nezgodnom trenutku naidje neko pametan ko se Boze moj sazali na dete, uz ono " neka, pusti ga" i samo napravi veci problem.

:angry: :angry: :angry: Ufff!!! Dje me nadje! :D Bome sam svekra nekoliko puta zestoko osinula zbog toga (verbalno, naravno...). A i mm je prosao dresuru, kad je video da dete itekako razume, iako ima tek nesto vise od godinu dana, mada je i dalje slab na nju, valjda zato sto je devojcica, njegova princezica, ali bar ne potkopava moj autoritet. Uglavnom sam ja vestica, a on dobri taja, ali prebacujem sad i njemu neke zadatke, kad ja nemam snage da se preganjam sa malom, kazem njemu da to uradi, ali ipak pratim da ne popusti. Mislim da ce sada biti vise tih situacija, posto mi je uradjen serklaz, pa ne smem mnogo da se naprezem, da trckam za njom, itd.

Inace, jedna slatka epizodica: imam sestricinu od 5 godina, koja se prema mojoj cerkici ponasa vise kao neka tetkica nego kao sestra, jako je pazi i mazi i nikad nije pokazala ni trunku ljubomore prema njoj, neverovatno je koliko se obozavaju njih dve. Sinoc moja sestricina jede keks, a moja cerka ode i otme joj ga. Ja joj kazem da joj vrati, da podele kao prave sestrice, i usred tog objasnjavanja, upada moja sestricina: "Ma pusti je, ona je mala!" :D:lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kako je prohodao i poceo svasta da dira,zna se sta sme a sta nesme.Nekad po ceo dan izgovaram NE,nekad stalozeno,nekad povisenim tonom.Kad smo u gostima nekad prestojim ili mm i ja na smenu pijemo kafu.Kod nas kuci,nekad i sam zna da kaze "ne,ne" za neku stvar pa iako je ponovo dira.

S obzirom da sam bila puno u decjem okruzenju,znam kakvi su izmedju 2. i 3. godine.Drzacu se istog pravila a to je da neke stvari ignorisem kao npr.danas-trazio mi je telefon,rekla sam nije to za tebe,ne moze mama da ti da,bla,bla...On je skakao pored mene i vristao.Nisam reagovala i posle 2 minuta je otisao po drugu stvar.

Neko je spomenuo kaznjavanje kao i kaznjavanje "u cosak" u vrticima ili gde vec...mislim halo,gde zivimo.Nisu oni stoka...pa i sa zivotinjama se tako ne ponasa.

Ne zelim ni da razmisljam o tome jer mi je od same pomisli muka.Nije ni cudo sto smo drzava sa velikim brojem nasilja u porodicama a to sve potice bas iz najranijeg doba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kako je prohodao i poceo svasta da dira,zna se sta sme a sta nesme.Nekad po ceo dan izgovaram NE,nekad stalozeno,nekad povisenim tonom.Kad smo u gostima nekad prestojim ili mm i ja na smenu pijemo kafu.Kod nas kuci,nekad i sam zna da kaze "ne,ne" za neku stvar pa iako je ponovo dira.

S obzirom da sam bila puno u decjem okruzenju,znam kakvi su izmedju 2. i 3. godine.Drzacu se istog pravila a to je da neke stvari ignorisem kao npr.danas-trazio mi je telefon,rekla sam nije to za tebe,ne moze mama da ti da,bla,bla...On je skakao pored mene i vristao.Nisam reagovala i posle 2 minuta je otisao po drugu stvar.

Neko je spomenuo kaznjavanje kao i kaznjavanje "u cosak" u vrticima ili gde vec...mislim halo,gde zivimo.Nisu oni stoka...pa i sa zivotinjama se tako ne ponasa.

Ne zelim ni da razmisljam o tome jer mi je od same pomisli muka.Nije ni cudo sto smo drzava sa velikim brojem nasilja u porodicama a to sve potice bas iz najranijeg doba.

Andjeo ,bas o ovome ja pricam.Ne zelim da dete sledi moj primer kako NE treba da se ponasa. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete ima 9 meseci i vec sada non stop vicem NE .Na sve to on se samo okrene,pogleda me i nasmeje se i vraca se da nastavi zapoceto :lol: .Ako mu u tom trenutku pridjem pa mu zapretim prstom on se iskezi i pruzi ruke ,misli da sam htela da ga nosim :lol.svaki dan isto.Ja se nadam da ce uskoro poceti da kapira ili cu morati da prelazim na neke druge metode.Ne kazem da ga necu nekada udariti po dupetu,ali necu jos neko vreme jer kao sto napisah,nema on pojma.Na nama je da ih pazimo jer nisu oni zeleli nas,nego obrnuto. ;) Postoji jedan Nemacki vrtic na Senjaku gde deca od 3 god. sama brisu svoju obucu kada udju iz setnje,sama jedu za stolom i koriste escajg. Moje misljenje je da je to preterano,pa to su deca.Opet postoji i ona druga krajnost,gde sam se neprijatno iznenadila...Sedim sa jednom poznanicom i ona narucuje esspreso kafu sa mlekom koju pije njeno dete od 2 god :lol: .Ona kaze da to tako treba i da dete to voli i ne treba ga sputavati :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sedim sa jednom poznanicom i ona narucuje esspreso kafu sa mlekom koju pije njeno dete od 2 god :lol: .Ona kaze da to tako treba i da dete to voli i ne treba ga sputavati :lol: :lol: :lol:

A, da :o:huh::blink: Pa daj mu i noz da se igra, sto da ga sputavas?!?!? Neka pogleda kroz prozor s petog sprata sta se desava napolju, pa neces ga valjda sputavati, naopako?! E ovako nesto jos nisam cula!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:) Cicana,drago mi je da neko misli kao i ja. ;)

Mogu ga kaznjavati tipa da ne gleda tv ili tako neke stvari ali izivljavanje nad decom,nikad.Sad sam ja autoritet ako sam ga poslala u cosak,zatvorila u sobu ili izlupala po dupencetu.

Koliko samo puta cujem-i mene su tukli,majka me drala od batina pa mi nista ne fali...to oni misle da im nista ne fali.Brata i mene roditelji nikada nisu tukli pa zelim da sledim taj primer. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A, da :o:huh::blink: Pa daj mu i noz da se igra, sto da ga sputavas?!?!? Neka pogleda kroz prozor s petog sprata sta se desava napolju, pa neces ga valjda sputavati, naopako?! E ovako nesto jos nisam cula!

Ju...to je vec strasno.To vec niko normalan ne bi tako nesto dozvolio. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko samo puta cujem-i mene su tukli,majka me drala od batina pa mi nista ne fali...to oni misle da im nista ne fali.Brata i mene roditelji nikada nisu tukli pa zelim da sledim taj primer. :)

Nisam htela da odgovaram na prethodni post, jer mi je delovalo uzaludno da odgovaram nekome ko krece sa tako ociglednim predrasudama. Sad bih samo da te pitam po cemu ti zakljucujes da tim ljudima zaista nesto fali, a tebi ne? Pridruzujem se onima koje su roditelji tukli, a smatraju da su izrasli u normalne osobe. Nikad me nisu ubijali od batina, ali su batine postojale kao vaspitni metod, naravno uz konstantno objasnjavanje i pricu zasto nesto sme, a nesto ne sme. Izrasla sam u uravnotezenu, zdravu, srecnu i ispunjenu osobu (verovala ti ili ne), koja je sve postigla sto je sebi zacrtala, koja je u srecnom braku, koja ima odlican odnos sa roditeljima i celom porodicom, koja ima nekoliko divnih prijatelja... Da ne nabrajam dalje. Po cemu ti onda zakljucujes da meni nesto fali? Zato sto primenjujem isti metod na svom detetu? Po meni je cilj vaspitavanja da naucimo dete kako da postigne upravo ono sto sam gore nabrojala, a buduci da sam ja do toga stigla zahvaljujuci vaspitanju koje sam iz kuce ponela, svesno sam htela da ga prenesem i na svoju decu. Ne mislim da je to jedini nacin da se postigne taj cilj, i verujem da su i tvoji roditelji uspeli u tome na svoj nacin, bez kaznjavanja, samo mi je zao kad ljudi brkaju babe i zabe, pa legitimne vaspitne metode postanu "izivljavanje" i "zlostavljanje" i ne znam ti ni ja sta sve jos. Da je to tako strasno, ne bi opstalo vekovima i vekovima; pa nismo mi sad posisali svu pamet sveta, pa da odjednom kazemo da sve sto se ranije koristilo vise ne vazi-da je tako, ne bi bilo ovoliko psihickih slucajeva u danasnjem svetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam htela da odgovaram na prethodni post, jer mi je delovalo uzaludno da odgovaram nekome ko krece sa tako ociglednim predrasudama. Sad bih samo da te pitam po cemu ti zakljucujes da tim ljudima zaista nesto fali, a tebi ne? Pridruzujem se onima koje su roditelji tukli, a smatraju da su izrasli u normalne osobe. Nikad me nisu ubijali od batina, ali su batine postojale kao vaspitni metod, naravno uz konstantno objasnjavanje i pricu zasto nesto sme, a nesto ne sme. Izrasla sam u uravnotezenu, zdravu, srecnu i ispunjenu osobu (verovala ti ili ne), koja je sve postigla sto je sebi zacrtala, koja je u srecnom braku, koja ima odlican odnos sa roditeljima i celom porodicom, koja ima nekoliko divnih prijatelja... Da ne nabrajam dalje. Po cemu ti onda zakljucujes da meni nesto fali? Zato sto primenjujem isti metod na svom detetu? Po meni je cilj vaspitavanja da naucimo dete kako da postigne upravo ono sto sam gore nabrojala, a buduci da sam ja do toga stigla zahvaljujuci vaspitanju koje sam iz kuce ponela, svesno sam htela da ga prenesem i na svoju decu. Ne mislim da je to jedini nacin da se postigne taj cilj, i verujem da su i tvoji roditelji uspeli u tome na svoj nacin, bez kaznjavanja, samo mi je zao kad ljudi brkaju babe i zabe, pa legitimne vaspitne metode postanu "izivljavanje" i "zlostavljanje" i ne znam ti ni ja sta sve jos. Da je to tako strasno, ne bi opstalo vekovima i vekovima; pa nismo mi sad posisali svu pamet sveta, pa da odjednom kazemo da sve sto se ranije koristilo vise ne vazi-da je tako, ne bi bilo ovoliko psihickih slucajeva u danasnjem svetu...

Batine definitivno nisu vaspitni metod. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji jedan Nemacki vrtic na Senjaku gde deca od 3 god. sama brisu svoju obucu kada udju iz setnje,sama jedu za stolom i koriste escajg. Moje misljenje je da je to preterano,pa to su deca.

Ovo mi nije jasno...u državnom vrtiću decu u jaslicama od godinu dana uče da sama rade sve te stvari...i ja sam kao pripremu za vrtić još od 10. meseca detetovog života ukinula pijenje na flašicu i učila ih da jedu kašikom...takođe sami u vrtiću izuvaju i obuvaju patofne, slažu svoju odeću...mišljenja sam da dete treba što ranije učiti da se osamostali. Sa tri godine iz jaslica oni izađu potpuno samostalni i tada su spremni da što više razvijaju intelektualne sposobnosti.

Cicana moja ćerka je bila kao tvoja Jana, veoma poslušna, mirna i dovoljna sama sebi od rođenja, pored nje si sve mogao da uradiš, učila sam za ispite...ona se igra, a ja učim...pored Alekse je teško bilo prvih godinu dana bilo šta uraditi...ali sad sa tri godine, ja oko njega nemam neku veliku brigu, sam jede, sam se svlači, oblači, sam ide u wc, pušta vodu, pere ruke...juče se i 1. put javio na telefon...

Za mene je dete razumno već sa 6 meseci i tada je i krenulo moje intezivnije vaspitanje, naravno u tom uzrastu nije bilo kazni, ali je itekako bila izražena moja mimika...a sa godinu dana je to već veliko dete.

Meni je jasno da imamo različita mišljenja i metode vaspitanja, ali neretko roditelji koji smatraju da su deca "još mala" i da nemaju pojma, očekuju od učiteljice u 1. razredu da vaspitava prvake, jer su po njima oni tek tada zreli za tako nešto. To je onda nemoguća misija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Batine definitivno nisu vaspitni metod. :D

Nekoga samo batine mogu urazumiti...to je onaj krajnji metod vaspitavanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A, da :o:huh::blink: Pa daj mu i noz da se igra, sto da ga sputavas?!?!? Neka pogleda kroz prozor s petog sprata sta se desava napolju, pa neces ga valjda sputavati, naopako?! E ovako nesto jos nisam cula!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Y!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se zaista slazem sa svima da vaspitavanje treba poveti od rodjenja,kao sto sam i uradila.

Ali definitivno sam prosirila vidike i ne smatram da tako malo dete treba pljesnuti.Jana sto je starija ja sam popustljivija,jer to je samo jedno bezbrizno ,nevino dete kao i sva druga deca.

Evo da navedem jedan primer.

Pre neki dan ,u gostima,bila je i jedna majka sa detetom od 2 godine.Jednostavno ta zena se meni smucila sa njenim vaspitnim metodama,a kamoli tom detetu.

Non-stop je govorila ne,vikala na njega i kada nesto skrivi samo mu je govorila"pogledaj me,pogledaj me" :lol: Verovatno da je pogleda i vidi njenu namrstenu facu :lol:

Mali je nije slusao nista,radio je po svom i isao kuda koce-iako je ona previkala i sprovodila "vaspitne" mere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se zaista slazem sa svima da vaspitavanje treba poveti od rodjenja,kao sto sam i uradila.

Ali definitivno sam prosirila vidike i ne smatram da tako malo dete treba pljesnuti.Jana sto je starija ja sam popustljivija,jer to je samo jedno bezbrizno ,nevino dete kao i sva druga deca.

Evo da navedem jedan primer.

Pre neki dan ,u gostima,bila je i jedna majka sa detetom od 2 godine.Jednostavno ta zena se meni smucila sa njenim vaspitnim metodama,a kamoli tom detetu.

Non-stop je govorila ne,vikala na njega i kada nesto skrivi samo mu je govorila"pogledaj me,pogledaj me" :lol: Verovatno da je pogleda i vidi njenu namrstenu facu :lol:

Mali je nije slusao nista,radio je po svom i isao kuda koce-iako je ona previkala i sprovodila "vaspitne" mere.

To je zato što nije na vreme počela sa vaspitanjem... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekoga samo batine mogu urazumiti...to je onaj krajnji metod vaspitavanja...

Kao što si u jednoj temi rekla - treba sročiti. ;)

Niko ne voli da bije svoje dete, da ga kažnjava i maltretira, ali u KRAJNJEM slučajevima mora da se koriste neke vrste kažnjavanja.

Kazna - za dete od 1-2 godine ne može da bude: e nećeš ići kod drugarice da se igraš, jer nisi bila dobra... :lol:

U svakom slučaju, kazna treba da prati uzrst deteta, a i mislim da nekakva kontrola MORA da postoji... Inače bi nam globalno bilo još "crnje"... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je zato što nije na vreme počela sa vaspitanjem... :D

:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lunaisunce,mislim da previse zauzimas svadjalacki stav na ovoj temi,tako da ne zelim da ti odgovorim bilo sta iz tvog posta...svoje dete vaspitavaj kako si naucila,svako ima svoje misljenje. ;)

I dalje ostajem pri tome da batine nisu sredstvo vaspitanja.Sta je vaspitanje?Sto cu mu reci "ne diraj to!" a on ce sav poslusan da se skloni i nikad vise nece pipnuti tu stvar...ma vazi.Volela bih da upoznam takvu majku i takvo dete. :lol:

To ce verovatno upaliti sa 4-5 godina ali sa dve sigurno ne.Slazem se da mora stalno da im se prica,to i radim,kad treba povisim i ton,sklonim ga ali da li ce to uroditi plodom ne znam.

U nasem okruzenju imamo mnogo dece,sto od prijatelja,sto od rodjaka...neko tuce svoju decu,neko ne ali svi,bas svi kazu da veliku ulogu igra detetov temperament,njegove osobine.Jedno dete je povuceno i mirno,na svako NE odmah odstupa,rodjena mu sestra nemirna i nestasna ko djavo.Mala je razlika u godinama i isto su "vaspitavani",zato i mislim da nikakve metode ne pomazu ako je dete jednostavno takvo.Neko se smiri pre,neko kasnije.

Jel zna neko nesto o ovom zakonu vezano za ovo o cemu pisemo,deca i batine?Da li je to usvojeno?Cula sam pre neki dan na tv-u ali dalje ne znam sta je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema ode na kraju u zlostavljanje dece koliko ja vidim... :( Vidim da pojedine mame uporno navode primere drugih roditelja,ali nikako neki svoj... <_< U krajnjem slucaju, sacekacemo te iste koje se sad cvrsto drze stava da dete treba pustiti da seta po krovu kuce maltene jer je to Boze moj faza odrastanja i njihova nevina igra da nam se obrate za pomoc kad krenu problemi ;) Verujem, bice dovoljno pametne pa ce samo prelistavati postojece strane i postove bez ikakvih komentara.Evo jedno pitanje za sve mame: Cule ste sigurno da dete moze da se zaceni od plakanja... Do tog plakanja moze da dovede neka bezazlena sitnica nesto sto mu niste dozvolili da radi... Pustite ga da se isplace i izbesni, procice ga.Plac ne prestaje, dete pocinje da gubi vazduh,usta,ruke i kapci dobijaju modro plavu boju.Dete je prestalo da dise i ne daje znake zivota...Znate li sta moze da spreci ovakvo stanje?A sta da dete izbavi od istog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema ode na kraju u zlostavljanje dece koliko ja vidim... :( Vidim da pojedine mame uporno navode primere drugih roditelja,ali nikako neki svoj... <_< U krajnjem slucaju, sacekacemo te iste koje se sad cvrsto drze stava da dete treba pustiti da seta po krovu kuce maltene jer je to Boze moj faza odrastanja i njihova nevina igra da nam se obrate za pomoc kad krenu problemi ;) Verujem, bice dovoljno pametne pa ce samo prelistavati postojece strane i postove bez ikakvih komentara.Evo jedno pitanje za sve mame: Cule ste sigurno da dete moze da se zaceni od plakanja... Do tog plakanja moze da dovede neka bezazlena sitnica nesto sto mu niste dozvolili da radi... Pustite ga da se isplace i izbesni, procice ga.Plac ne prestaje, dete pocinje da gubi vazduh,usta,ruke i kapci dobijaju modro plavu boju.Dete je prestalo da dise i ne daje znake zivota...Znate li sta moze da spreci ovakvo stanje?A sta da dete izbavi od istog?

Da li je to samar? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je to samar? :rolleyes:

Samar dok ne zapadne u besvesno stanje a ukoliko do njega dodje prave pravcate batine sto samari sto po debelom mesu kako bi impuls nalik soku dosao do detetovog mozga i dete se povratilo.U ovom tezem slucaju to je vec spasavanje zivota jer su minuti u pitanju, dok je u ovom laksem slucaju samar ili vec dobro lupanje po guzi vaspitna mera, ali i mera predostroznosti da do ovog drugog ne dodje.Nekome ce pasti napamet polivanje hladnom vodom, mirisljave soli i alkohol, ali nista od toga ne pomaze u ovakvim slucajevima.Sigurno su neki od vas imali iskustva sa onim kada detetu u bolnici recimo pokusavaju da pronadju venu, a vas zamole da izadjete napolje.Nije njima zao sto vi gledate kako vam uporno i bezuspesno bockaju dete vec ukoliko do ovakvog gore pomenutog stanja dodje vas izostanak iz prostorije zaista detetu moze da spasi zivot.Ko bi od vas a da za ovo nije znao dozvolio da vam samaraju i zaista, zaista tuku onesvesceno dete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.