Aktivnosti vaših mališana

odgovora

Objavljeno

Hajde da pisemo sta sve bebe rade u odredjenom uzrastu. Mislim da to dosta moze da pomogne mamama.

Moja beba ima 12,5 meseci i ume da pokaze gde zeka pije vodu, pa-pa, tasi tasi tanana(samo 2-3 puta pljesne rukicama nespretno i stane), po stomacicu da se pomazi rukom ako je pitam jel lepo (za obrok) , da pruzi ruku kad joj kazem zdravo, da dobacuje lopticu, da ubaci dugmice u kutijicu.

Sve ove stvari koje sam navela ona ne radi uvek i svaki put. Uglavnom ako je pitam prvi put ili jos jednom, a kasnije uopste vise ne reaguje, kao da ne cuje da je pitam. Potpuno se okupira igrackama ili okrene glavu i gleda nesto drugo (verovatno sam joj dosadna).

Takodje, prepoznaje omiljene crtane likove i smeje se i raduje kad ih vidi.

Prepozna neke pesmice koje joj pevam i uvek se smeje i trlja oci kao da se stidi.

Jos uvek ne hoda, ali sama se dize, hoda uz krevet i ogradicu, cucne, puze.

Lepo jede i spava.

Ne ume da redja kockice, uopste to ne prepoznaje, niti kapira redjanje, cak i kada joj pokazujem. Ja joj pokazem redjanje, a ona sve razbaca i pocne da udara kockicu od kockicu. Ne prepoznaje ni igrackice koje imaju tockice. Kad joj pokazujem klako idu te igrackice, otme mi iz ruke i zagleda igracku, tockove i sl, ali uopste nije razumela npr da treba da gura tu igrackicu da bi isla na tockice.

Ona uzme kutijiu sa kockama i ubacuje ih ovako bez reda unutra, pa prospe, pa lupka kutijom po kockama, pa kockom od kocku, pa opet ubacuje kocke unutra. I to je sve. Zatim, uzme lutkice i zagleda svaki detalj. One igracke sto sviraju, njih pritiska i smeje se.

I voli da otvara i zatvara vrata na nekoj komodi.

Od reci govori jedino mama, a i to ne sa smislom, nego je najcesce to cula, pa ponavlja. Nisam primetila da kaze mama a da to znaci da me zove. Kao i neke kombinacije - bama, maba, gaga, kaga i sl. I mrmlja nesto, nesto prica, ali nisu reci, nego neko gukanje koje lici na neku pricu..

Ume da imitira zvuke ustima kada joj pokazem, ali ni to ne uvek, nego kad je njoj do toga. Uglavnom kad joj menjam pelene pa me gleda, ja joj tako mrmljam i ona ponovi neke zvuke i smeje se.

Da li vam ovo deluje prihvatljivo za devojcicu od 12,5 meseci i sta vase dete ume?

I vise nego prihvatljivo. Mi imamo 13 meseci isto ne vicemo mami mama vec nam izleti tasimo na muziku, masemo papa ali ne govorimo papa, ubacujemo stvari u kuptiju redjamo kulu od kockica ali uz neciju pomoc, analizira lutkice ne gura automobilcice sve u svemu jako slicno kao i vi. Inace ovo nam je drugo dete pa kad analiziram i uporedjujem nije ni ona to radila u tom uzrastu inace sad ima 3 i po godine i usta ne zatvara. Ljubimo vas jako puno i uzivajte u igri i ne opterecujte se sa razvojnim mapama dece jer svako dete je individua za sebe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje je sta ne radi? :lol: Vecinu stvari zna da pokaze,da uzme kada mu trazim da donese,da kaze kako kuca laje,kako smrdi kada se ukaki,odmah kaze pu pu,a nosu na glavu stavlja! :lol: Edukativne igracke,kao da je prevazisao za taj uzrast,u smislu sklapanja kockica,raznih oblika,slaganja puzli,nekako mu sve brzo dosadi i razbaca ih,sto me bas i ne raduje!Ono sto ga trenutno najvise zanima su autici,kamioni!I da naravno,jos uvijek su interesantni svi elektricni aparati i bijela tehnika! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divna tema koja nam daje nove ideje sta da ih ucimo i sta su spremni da prihvate u tom uzrastu ;) Meni nije ni palo na pamet da joj pokazem kako da pomazi stomak kad je jelo lepo-a to je jako simpaticno. :) Hvala na ideji Mamasa! Ostalo sto ste nabrojale radi i moja cura. Naucili smo je i da se vrti uz RINGE RINGE RAJA i da cucne na kraju pesmice, sto mi puno pomaze kad je kupam :D Lepo joj isperem guzu od sapunice kad cucne kikkkiikiiiii...

Mirise sve na cemu je nacrtan cvetic, pokazuje gde je nos (ali ne moze na svom licu), pokazuje ko je gde na fotografijama, donosi predmete koje joj trazimo-i svaki dan nas iznenadi-jer ne ocekujemo da zna bas uvek to sto joj trazimo. Trazi cipelice po stanu i donese mi da ih joj obujem i odmah zatim krece na izlazna vrata i hvata bicikl (sto predstavlja veeeeliki problem kad bez biciklice krecemo iz stana)

Hajd sad ono ruzno: sad, u 13 mesecu je pocela da baca sve u kantu, igracke, magnete sa frizidera, ma sve sto dohvati( ko zna sta sam sve izbacila iz kuce a da toga jos uvek nisam ni svesna). Otvara i zatvara kuhinjske elemente, vadi posudje i flase, grize rucice sa fioka, pokusava da podigne teske stvari-punu kutiju lego kocki sama vuce... Ufff-ni sekund ne smem da je ostavim :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zemske,danas smo napravili prve samostalne korake!Tako sam srecna!

Sad nam ostaje samo da uvjezbamo postojece!t3412.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zemske,danas smo napravili prve samostalne korake!Tako sam srecna!

Sad nam ostaje samo da uvjezbamo postojece!t3412.gif

Cestitam nasem rodjaku od srca!!!! Pa, eto, Tigi, ti kukas a dete- hop! pa potrci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo, posle Lukinog(Secer) autobusa slagalice stigli vrlo brzo na ovo:

slika-VEEELIKA-SLAGALICA-10-din--2556994I savrseno znamo gde sta ide. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zemske,danas smo napravili prve samostalne korake!Tako sam srecna!

Sad nam ostaje samo da uvjezbamo postojece!t3412.gif

Bravo Nikola!!! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda vaši klinci to već odavno rade, ali mi smo upravo sada naučili piti sok iz slamke...jupi!

Aleksa to odavno radi, i ''iz prve'' je naucio, mi smo se bas iznenadili. Pre par dana pije iz case sa dve ruke, ali kada mu dam solju, hoce sam jednom rukom da je drzi za onu drsku, tako da se sav isprska pa sada svi pijemo kafu sa dve ruke :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa glavna aktivnost u poslednje vreme je,otvaranje i zatvaranje flasice.To bi mogla raditi ceo dan,i kada joj uzmem pocinje histerija.

Imate li neki predlog ,sta bi jos slicno tome mogla da se igra.

Otkrila je da ona to ume i sad je odusevljena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma Cicana, šta god da ti njoj ponudiš njoj je sada to interesanto, možda da ju pustiš da sama istražuje i traži sebi zanimljive predmete...

Kod nas je haos..buhla sjetim se tebe 100 puta :lol: postao je nemoguć...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma Cicana, šta god da ti njoj ponudiš njoj je sada to interesanto, možda da ju pustiš da sama istražuje i traži sebi zanimljive predmete...

Kod nas je haos..buhla sjetim se tebe 100 puta :lol: postao je nemoguć...

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: Joj Buhla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhla, blesava si potpuno, slatko sam se nasmejala, ni moja cica nije ništa bolja. Puni su energije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhla,ti si blesava! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa glavna aktivnost u poslednje vreme je,otvaranje i zatvaranje flasice.To bi mogla raditi ceo dan,i kada joj uzmem pocinje histerija.

Imate li neki predlog ,sta bi jos slicno tome mogla da se igra.

Otkrila je da ona to ume i sad je odusevljena.

Sad, kad su vrucine, lepo na dvoriste, 2,3 cinijice, sipas u njih malo vode i das joj kasiku ili malu kutlacu>pokazes joj kako da presipa iz supljeg u prazno. :lol: Istina, ona je sad u periodu kada ce poceti sa presipanjem svega i svacega. Iskoristi kad vec imas sve mogucnosti. ;) Voda, pesak...bilo sta sto je neskodljivo, naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana

Ja samo da dodam da su raznobojne štipaljke kao stvorene za "presipanje šupljeg u prazno"

Čak i Ema nekad zna da se ponovo zadrži na toj "igrici" :) Odlična je za motoriku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cuj, Ana, Petar i sad to najvise voli ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče je našao tatin brijač i četku za brijanje i ubacio u WC šolju..nismo rekli tati :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče je našao tatin brijač i četku za brijanje i ubacio u WC šolju..nismo rekli tati :lol:

A šta će biti ako tako prođe četkica za zube? :D

Hvala bogu te Ema još nije došla do faze ubacivanja u wc šolju ali redovono sve skida sa police u kupatilu. Posebna draž je parfem i četkica za zube

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet nećemo reći tati :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet nećemo reći tati :lol:

ha, ha, ha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aktivnosti su sledece: :lol:

-otvaranje svih mogucih ladica i uzimanje escajga,kvasca,praska za pecivo,vanilin secer i td.

-nosenje obuce po stanu

-istrazivanje po kanti za smece

-istrazivanje po frizideru i ves masini

-i igracke da ih razbaca

...e ovo sve pomenuto sto moze dohvatiti -uzeti leti preko balkona i onda mama po 100 puta dnevno ide i skuplja iventar oko zgrade i izvinjavam se komsijama... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aktivnosti su sledece: :lol:

-otvaranje svih mogucih ladica i uzimanje escajga,kvasca,praska za pecivo,vanilin secer i td.

-nosenje obuce po stanu

-istrazivanje po kanti za smece

-istrazivanje po frizideru i ves masini

-i igracke da ih razbaca

...e ovo sve pomenuto sto moze dohvatiti -uzeti leti preko balkona i onda mama po 100 puta dnevno ide i skuplja iventar oko zgrade i izvinjavam se komsijama... :lol:

hahahahahaha pa aktivnosti su veoma slične Anđinim,ja bi na taj spisak dodala još i pentranje na sve i svašta...moja Anđa je kao 'spajdermen' :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahahahahaha pa aktivnosti su veoma slične Anđinim,ja bi na taj spisak dodala još i pentranje na sve i svašta...moja Anđa je kao 'spajdermen' :lol:

Bravo,to sam zaboravila! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aktivnosti su sledece: :lol:

-otvaranje svih mogucih ladica i uzimanje escajga,kvasca,praska za pecivo,vanilin secer i td.

-nosenje obuce po stanu

-istrazivanje po kanti za smece

-istrazivanje po frizideru i ves masini

-i igracke da ih razbaca

...e ovo sve pomenuto sto moze dohvatiti -uzeti leti preko balkona i onda mama po 100 puta dnevno ide i skuplja iventar oko zgrade i izvinjavam se komsijama... :lol:

Manje-vise i kod nas su aktivnosti slicne...kazem manje-vise jer mu je prilaz kuhinji zabranjen.Namestili smo ogradicu jer nemamo vrata.Poceo je bio sporet da ukljucuje a i deterdzenti za ciscenje su mi ispod sudopere pa sto je sigurno-sigurno.

WC solju ne zaobilazi a sad je poceo i cetku za ciscenje wc solje da vadi.Pre neko jutro je uzeo i otiso kod tate u sobu da ga budi...naravno udarajuci po krevetu.

Ne znam kako je kod vas ali ja sta god da mu branim i kazem ne to,nemoj da diras pa objasnjavam sto,on je gori tj.namerno uzima tu stvar po 10 puta,baca na pod... :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.