Jelovnik dece od 3. godine

odgovora

Objavljeno

Devojke sta jedu vasi trogodisnjaci?

Napisi te mi kako izgleda dnevni jelevnik vaseg deteta?

Ja sve mislim da Luka malo jede, iako imamo 5 obroka dnevno, ali on voce ne okusa i nema sanse da mu uvalis, kao da mu otrov dajemo...Osim tresnji i grozdja koje moze da pojede pola kg odjednom, nista drugo od voca nece... Ja mu kupujem vie knorr-rom koji je kao ebece kasice samo malo razblazeniji da moze da se popije, i to jedino hoce, popije po 4 te flasice..

Inace i dalje ujutru i uvece pijemo mleko. Posle mleka ujutru pojede hleb sa necim, ili sladak dorucak, ili mini pizze mu ja spremim ili tako nesto.

Onda za uzinu nesto opet gricne i popije ta 2 vie-a. Za rucak dobro jede. Najvise voli spagete sa crvenim sosom, meso bilo koje vrste, krompir i paradajz salatu, ili umesto paradajz salate cveklu, papriku ili slicno. Za uzinu opet sta god mu se jede i uvece popije mlek.

Sto se grickanja i slatkog tice, manje gricka, to izegavamo ali slatki obozava....Ja mu dajem iskjucivi kejk od cokolade, ali posle rucka samo kad se dobro naklopa pre toga.. Ili ponekad trazi kinder jaje i to je to.

I plazmu mu dajem od grickalica, ali to obicno kad smo napolju, u kuci se ne bi setio nikad da trazi.

Generalno Luka je dete koje nema sanse da proba sve, i bas muku mucimo sa njegovim jelom. Ima 5-6 jela koje on obozava i to je to. Nema sanse da mu podvalis nesto smo on ne zeli. Samo vice bljak i pljuje. Da poludis...

Nekada je sve jeo i ja se iskreno nadam da je ovo samo faza druge ili trece godine, inace cu da poludim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bar u necemu da se razlikuju :P

Ujutru na prazan stomak kasicica meda,kesica Cvitamina(50mg),i tokom zime 6 nedelja kasicica ehinacee sve to u malo tople vode popije

Dorucak- oko 100ml mleka,banana,7corn zitarice + malo cokolina ili mlevene plazme

1h pre rucka cedjeno voce (sad trenutno samo sargarepica i jabuka) sa pola k.k.meda

Rucak 1.deo - oko70g barenog pileceg ili juneseg mesa,u tome cen belog luka (vonja najstrasnije ali jbg),k.k. mlevenog lanenog semena,k.k.semena koprive(thanks Phoenix ;) ),feta + bareno povrce

Posle spavanja rucak 2.deo. Tanjir supice i ono sto mi jedemo tog dana

caj od koprive

(nekad pojede mandarine,nekad pomorandze a nekad bas nista od voca)

Vecera ili zitarice sa jabukom ili ako sam pravila proju,gibanicu...

Pred spavanje 250ml jogurta

Ne branimo joj sokove...ali najcesce sama bira vodu

Izmedju popodnevnih obroka jede sve sto joj padne saka...i to kombinuje slatko i slano (juce je na rodj. pojela celo veliko parce torte,a meni bilo dosta trecina :blink: )

Generalno...jede dosta a opet je mrsavica...sve joj ode u visinu nekako

a da...i brusnicu i suvo groozdje obooozava kao i bombone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

na prazan stomak kasika meda,i iscjedim narandze i kivi(nekad i limun),i svu pulpu dodam u sok(jer nikako ne jede voce osim banana)

250ml mlijeka sa cokolinom

onda doruckuje isto sto i mi

rucak: tanka supa ili neka corba,i ostalo kao mi,naravno povrce i meso

posle spavanja(ako i zaspe,al rijetko) nastavak rucka

za uzinu neko voce,i laksi sendvic

vecera:jaja,popara,krofne.....svake noci nesto drugo

prije spavanja:solja mijeka ili jogurta ili cokolino razmucen u 250ml mlijeka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citana svaka cast lei sto sve jede!!! Luka ne bi sad probao caj od koprive nema tih para. Dok je bio mladji mogla sam sve i svasta da mu uvaljujem, a sad nema sanse. Samo vice bljak!

Ali dobro, sto se vitamina tice uzimamo ih sve kroz ishranu ali me samo nervira ova faza mase meso i meso u svim oblicima i vrstama...Ja koja ne podnosim meso, rodih mesozdera i to velikog :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo u trećoj godini, ali evo kako mi.

Ujutru na prazan stomak voće (kivi, narandža, jabuka itd.. ). Bitno je da bude voće bogato C vitaminom.

Kad mu to ode, dobije čaj i doručak.

Doručak - obično ugljeni hidrati (proso, heljda, ječam, palenta itd.) sa malteksom, taanom, kakaom, suvim voćem, lešnicima, bademima, orasima - ma šta god imam, stavim).

Nekad dobije za doručak i kolač, ako sam pravila. On obično i sadrži sve gore navedeno.

Užina - opet neka jabuka, pola banane ili nešto slično.

Ručak: meso (ili riba, ili kuvano jaje) + kuvano povrće + sveža salata.

Nekad je to sve samo supa. Ali zato dobije povrće iz supe + meso i uvek nešto od svežeg povrća (paprika, beli luk, zelena salata, šta god, i sve nezačinjeno)

Užina - voće, ili ako ima nekog makro keksa, može i to.

Večera - ćufte od tikvica, neka pita, nešto od ručka kombinovano sa nečim novim. Ako je slani obrok, opet obavezno sveža salata.

To je to otprilike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PHOENIX...mogu li te ćufte od tikvice u recepte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko vam je rekao da deci od 3 godine dajete med na prazan stomak? Med je pretežak čak i za odrasle, a kamoli za male organizme čiji digestivni trakt sazreva sve do 4. godine. Znam da imate najbolju nameru, ali činite više štete nego koristi, jer organizam male dece nije u stanju da procesira hranjive materije iz meda, a pri tom aktivira mnogo više žlezda da bi savladao tu namirnicu, što automatski znači prekomerno endokrilno lučenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj digestivni trakt nije sazreo ni sa 30 godina...kada popijem ili pojedem med na gladan želudac bude mi muka cijeli dan...OT sam...ali moram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bar u necemu da se razlikuju :P

Ujutru na prazan stomak kasicica meda,kesica Cvitamina(50mg),i tokom zime 6 nedelja kasicica ehinacee sve to u malo tople vode popije

sve hocu da te pitam pa zaboravim. sta je ehinacee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj digestivni trakt nije sazreo ni sa 30 godina...kada popijem ili pojedem med na gladan želudac bude mi muka cijeli dan...OT sam...ali moram...

Ni moj isto!

Ja sam cula isto to za med i decu, ali ne znam koliko je to tacno.

Ja luki nisam smela nikad da dam, posto je imao do skoro alergiju na protein iz kravljeg mleka pa smo morali da pazimo sa svim namirnicama koje lako izazivaju alergiju, jer dete koje ima neku alergiju moze cesto da ima jos neku u kombinaciji....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos jedno pitanje: da li dajete svojoj deci tursiju? Ja sam luki jednom umesto salate dala da jede kisele krastavcice, i on se odusevio...E sad on pojede po 5-6 odjednom. Da nije to previse za tako malo dete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PHOENIX...mogu li te ćufte od tikvice u recepte?

Naravno, napisaću! Vrlo jednostavno je i brzo se pravi.

Jos jedno pitanje: da li dajete svojoj deci tursiju? Ja sam luki jednom umesto salate dala da jede kisele krastavcice, i on se odusevio...E sad on pojede po 5-6 odjednom. Da nije to previse za tako malo dete?

Mi u suštini ne dajemo, jer ni mi ne jedemo ništa kiselo, pogotovo ne sa sirćetom.

Dala sam mu malo kiselog kupusa jednom prilikom, ali nije bio oduševljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko vam je rekao da deci od 3 godine dajete med na prazan stomak? Med je pretežak čak i za odrasle, a kamoli za male organizme čiji digestivni trakt sazreva sve do 4. godine. Znam da imate najbolju nameru, ali činite više štete nego koristi, jer organizam male dece nije u stanju da procesira hranjive materije iz meda, a pri tom aktivira mnogo više žlezda da bi savladao tu namirnicu, što automatski znači prekomerno endokrilno lučenje.

dajem im med otkad su napunili godinu,i bas su zdrava djeca....moze i u kombinaciji sa sokom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos jedno pitanje: da li dajete svojoj deci tursiju? Ja sam luki jednom umesto salate dala da jede kisele krastavcice, i on se odusevio...E sad on pojede po 5-6 odjednom. Da nije to previse za tako malo dete?

Mi klopamo...obožava sve...od mrkvice do karfiola...

Auuuu ovo nije tema za nas...sorry..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mina ne jede nista sveze,ni voce ,ni salate.Nema sanse da joj to utrapim.Poludecu od nje.Nadam se da ce se to malo promeniti kad poraste :blink: Za sada joj je imunitet odlican.Pitam se samo od cega <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mina ne jede nista sveze,ni voce ,ni salate.Nema sanse da joj to utrapim.Poludecu od nje.Nadam se da ce se to malo promeniti kad poraste :blink: Za sada joj je imunitet odlican.Pitam se samo od cega <_<

Joj sad mi je lakse. Ni luka nece sveze voce, ali zato npr paradajz jede kao jabuku....

I naravno grozdje i tresnje...Ali ne mozes uvek ni naci tresnje...Sad ce jos malo sezona pa jedva cekam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sve hocu da te pitam pa zaboravim. sta je ehinacee?

Ehinacea je biljka za jacanje imuniteta.Ne preporucuje se deci ispod 3god. ali ja joj dajem trecinu doze.I pije se samo 6 nedelja,nakon cega se pravi pauza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko vam je rekao da deci od 3 godine dajete med na prazan stomak? Med je pretežak čak i za odrasle, a kamoli za male organizme čiji digestivni trakt sazreva sve do 4. godine. Znam da imate najbolju nameru, ali činite više štete nego koristi, jer organizam male dece nije u stanju da procesira hranjive materije iz meda, a pri tom aktivira mnogo više žlezda da bi savladao tu namirnicu, što automatski znači prekomerno endokrilno lučenje.

Mozes li reci nesto vise o ovome?

Od kad sam ovo procitala,dajem joj med popodne posle spavanja(za svaki slucaj)...ali bih volela da znam ipak nesto vise o tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ehinacea je biljka za jacanje imuniteta.Ne preporucuje se deci ispod 3god. ali ja joj dajem trecinu doze.I pije se samo 6 nedelja,nakon cega se pravi pauza

Ja sam citala da se ne daje ispod 2.god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes li reci nesto vise o ovome?

Od kad sam ovo procitala,dajem joj med popodne posle spavanja(za svaki slucaj)...ali bih volela da znam ipak nesto vise o tome

ja se secam da med nije dobar davati deci zbog botulizma, ili kako se vec zove. ali mislim da je to za decu ispod 12 ili 18 meseci...provericu na netu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja se secam da med nije dobar davati deci zbog botulizma, ili kako se vec zove. ali mislim da je to za decu ispod 12 ili 18 meseci...provericu na netu....

Ma nema ovo veze sa botulizmom...nego da li med uzimati na prazan stomak ili ne

Evo odgovora koji sam dobila od nutricioniste: "Poštovana, godinama se med uzimao baš na način na koji ste vi to opisali......neka novija proučavanja govore o navodnom skoku insulina posle uzimanja meda na gladan stomak, što iako tačno ne znači i da dovodi do zdravstvenog problema! Naime do istog skoka insulina dolazi i posle recimo kockice čokolade-otprilike imaju istu količinu šećera a recite koje dete "stane" na jednoj kockici čokolade?! S obzirom da je med rastvoren, da se radi o količini od oko 5g, to ne može imati štetan uticaj na zdravlje deteta! "

Ali buduci da sam ja ipak queen of panic,od sad joj vise ne dajem ujutru na prazan stomak :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono što je od pčelinjih proizvoda dobro jeste propolis i matični mleč, a oba mogu da se kupe u apotekama, propolis rastvoren u propilen glikolu, a matični mleč u kapsulama ili u prahu.

80% sastava meda čine šećeri.

Ja sam pre da se to daje detetu nego med. Zapravo, u medu ima vrlo malo toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono što je od pčelinjih proizvoda dobro jeste propolis i matični mleč, a oba mogu da se kupe u apotekama, propolis rastvoren u propilen glikolu, a matični mleč u kapsulama ili u prahu.

80% sastava meda čine šećeri.

Ja sam pre da se to daje detetu nego med. Zapravo, u medu ima vrlo malo toga.

Bice usvojeno :)

Sad mi jos samo reci da li da kombinujem propolis i mlec i u kojoj dozi i kada u toku dana je najbolje da joj dajem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ipak mislim da je domaci pcelinji med mnogo zdraviji nego bilo sta u kapsulama...mozda nisam u pravu al..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka jede sve, cak i slatki kupus, grasak, pasulj, koji vecina dece ne voli. Ujutru pijemo mleko, za dorucak obicno slano, neko pecivo, pita ili sl sa jogurtom, onda za uzinu uvek sveze voce, obozava jabuke, kruske, banane... Za rucak jede sto i mi, pocev od supe ili corbe, pa redom, meso ili riba sa povrcem, dinstano ili pomfrit, ko ga jos ne voli, ali cesto i barim povrce u parokuvacu, mnogo je zdravije nego kuvati u vodi. Za uzinu neki vocni jogurt ili opet neko voce ili puding.. i Vecera slatka, keks i mleko, ili pita i sl i opet pred spavanje mleko ili caj. Za jacanje imuniteta smo pili ekolostrum a sad kad se menjaju temperature dajem joj sirup babypropolis sa ehinaceom, acerolom i vitaminom c, odlican je, brani od virusa i bakterija a ujedno i olaksava kad dete vec oboli. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.