Jelovnik dece od 3. godine

odgovora

Objavljeno

ja ipak mislim da je domaci pcelinji med mnogo zdraviji nego bilo sta u kapsulama...mozda nisam u pravu al..

Ja se ne bih složila sa ovim. Med sadrži matični mleč, polen i propolis u tragovima, a to su tri ključne stvari koje su najzdravije od pčelinjih proizvoda. Kao što već napisah, 80% sadržaja meda su šećeri, a oko 15% voda.

To u apotekama je čist liofilizovani matični mleč (liofilizacija je postupak dehidratacije, dakle, izvlačenja vode iz neke materije), te ne sadrži ništa drugo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bice usvojeno :)

Sad mi jos samo reci da li da kombinujem propolis i mlec i u kojoj dozi i kada u toku dana je najbolje da joj dajem?

Ako ti je dete potpuno zdravo, ne moraš joj davati matični mleč.

U jeku gripe, kao što je sad, propolis kapi joj daj (3 puta dnevno po 3-5 kapi pre jela), a ako se, pu pu daleko bilo razboli, pojačaš na 6-7-8 kapi.

Matični mleč - shodno težini (odn. izračunaj u odnosu na dozu za odrasle). Dovoljno je recimo da joj daš samo ujutru.

Ako kupiš matični mleč u kapsulama Propolis Plus (one sadrže malo šećera u sebi) proizvođača - ja malom dajem oko 1/4 sadržaja kapsule - direkt u usta. :)

Ima da se kupi i u kesicama - to je čist liofilizovani matični mleč. Pitaj u apoteci, pogledaj sastav, pa shodno tome kupi.

Opet napomena - ništa od pčelinjih proizvoda se ne kontaktira metalom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi pijemo propolis ujutru i uvece po 5 kapi vec 2 godine...ALi ja mu sipam propolis u mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ti je dete potpuno zdravo, ne moraš joj davati matični mleč.

U jeku gripe, kao što je sad, propolis kapi joj daj (3 puta dnevno po 3-5 kapi pre jela), a ako se, pu pu daleko bilo razboli, pojačaš na 6-7-8 kapi.

Matični mleč - shodno težini (odn. izračunaj u odnosu na dozu za odrasle). Dovoljno je recimo da joj daš samo ujutru.

Ako kupiš matični mleč u kapsulama Propolis Plus (one sadrže malo šećera u sebi) proizvođača - ja malom dajem oko 1/4 sadržaja kapsule - direkt u usta. :)

Ima da se kupi i u kesicama - to je čist liofilizovani matični mleč. Pitaj u apoteci, pogledaj sastav, pa shodno tome kupi.

Opet napomena - ništa od pčelinjih proizvoda se ne kontaktira metalom.

Thanks Phoenix!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim ipak da je priroda - priroda. Ja sam Jovani davala med posle godinu dana, ali nikad na kasicicu nego rastvoren u caju, limunadi... Super je to prihvatila i uopste nije bila nesto bolesljiva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim ipak da je priroda - priroda. Ja sam Jovani davala med posle godinu dana, ali nikad na kasicicu nego rastvoren u caju, limunadi... Super je to prihvatila i uopste nije bila nesto bolesljiva

Pa i propolis je prirodan! Ne postoji veštački propolis niti matični mleč.

Ja sam i dalje ipak ubeđena da je bolje davati ovo, nego med. Davanjem meda, od jedne kašičice dete dobije vrlo malo ovih komponenti, a najviše dobije šećera i to većinom saharoze, koja, kako kod okrenemo, nije zdrava ni preporučljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i propolis je prirodan! Ne postoji veštački propolis niti matični mleč.

Ja sam i dalje ipak ubeđena da je bolje davati ovo, nego med. Davanjem meda, od jedne kašičice dete dobije vrlo malo ovih komponenti, a najviše dobije šećera i to većinom saharoze, koja, kako kod okrenemo, nije zdrava ni preporučljiva.

U medu skoro da i nema saharoze, zato je i preporucljiv, bas zbog prostih secera koje sadrzi.

http://www.pcelica.co.rs/proizvodi/med/sastav-meda.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOj malecki ima pune tri godine.

Ujutro med sa propolisom i cijedjena pomorandza.

Posle pola sata dorucak, uglavnom vise voli slatki dorucak: ovsene pahuljice sa vocem ili keksom, ili mljevenim orasima, ili suvim brusnicama i grozdicama, hljeb sa puterom i domacim dzemom, griz, sutlijas, palacinke, a ponekad prodje i klasicna palenta sa mladim kajmakom i jogurtom, popara, integralna kifla sa barenim jajem i mladim sirom isl.

Do rucka jede dosta voca, voli sve voce, i pojede bas puno. Voli da gricka i krastavac i sargarepu.

Za rucak uvijek kuvano jelo, supa, corba, grasak, boranija, kupus, punjene paprike, sarme od blitve, ma sve...To najvise voli i naljepse pojede. Posle rucka nekad dobije domaci kolac ili malo neke cokolade da se zasladi.

Posle spavanja opet pojede dosta voca. Nekad pravimo vocni jogurt, ili vocni salatu, ali najcesce samo mu isjeckam i on gricka!

Grickalice i keks dobija, ali dosta ogranicavam, uglavnom kada je sa drugom djecom.

Za veceru voli slano, tako da pravim razne pice i pite, voli tople sendvice sa tikvicama, kao i cufte sa tikvicama, uz to obavezno ide svjeza salata, makarone sa sirom i raznim sosevima sa povrcem, zapeceno povrce opet uz svjezu salatu, jaja - razni omleti isl

Sokove ponekad trazi, ali uglavnom pije vodu i jogurt. Mlijeko nikada nije pio.

Neko je pitao za kisjele krastavce, on ih obozava , a i masline, ali to dobije samo kad smo na nekom slavlju, pa vidi... Meni se to cini jako za njegov mali stomacic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Minoza,kakvi su to topli sendvici sa tikvicama?

Odlicno ti jede dete.Ja apetitom moje dece i nisam zadovoljna,posebno sto se mrste na voce i povrce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, on bas super jede, i ima odlican apetit! ZAto muke mucim sa djevojcicom, ona ima godinu i 3 mjeseca, ona nista ne voli da jede...

Tople sendvice sa tikvicama sam slucajno nasla na netu i od tada se davimo u njima:

Tikvice oprati, narendati, posoliti i ostaviti da odstoje nekih pola sata, a zatim ih dobro ocijediti. U to narendati sir, malo sitno sjeckanog bijelog luka, jaje, pavlaku, sitno sjeckanog persuna, malo mlijeka i brasna da zgusne masu. Hljeb izrezes i poredjas na pleh, pospes ovom masom, zatim malo susama i po mali komadic putera. U rernu zapeces i uz paradjz salatu je savrsena vecera! Ponekad stavim i malko sjeckane slanine, bude isto super ukusno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, on bas super jede, i ima odlican apetit! ZAto muke mucim sa djevojcicom, ona ima godinu i 3 mjeseca, ona nista ne voli da jede...

Tople sendvice sa tikvicama sam slucajno nasla na netu i od tada se davimo u njima:

Tikvice oprati, narendati, posoliti i ostaviti da odstoje nekih pola sata, a zatim ih dobro ocijediti. U to narendati sir, malo sitno sjeckanog bijelog luka, jaje, pavlaku, sitno sjeckanog persuna, malo mlijeka i brasna da zgusne masu. Hljeb izrezes i poredjas na pleh, pospes ovom masom, zatim malo susama i po mali komadic putera. U rernu zapeces i uz paradjz salatu je savrsena vecera! Ponekad stavim i malko sjeckane slanine, bude isto super ukusno!

M,m,mljac..

Ali izgleda da bi se u tome davila samo ja!!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, koliko i koje zitarice treba davati deci u ovom uzrastu? I na koji nacin?

Svi koriste one kupovne Nestle cokoladne zitarice, a moje ih ne vole a ni ja nisam nesto odusevljena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da si pitala Yelenu, ali evo da kažem za žitarice. Mi jedemo: proso, ječam, heljdu, kukuruzni griz tj. palentu. Uglavnom i dalje ujutru za doručak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, koliko i koje zitarice treba davati deci u ovom uzrastu? I na koji nacin?

Svi koriste one kupovne Nestle cokoladne zitarice, a moje ih ne vole a ni ja nisam nesto odusevljena.

Ja sad videh ovaj post. Nije ovo nas uzrast :lol: jos uvek!

Ja mu dajem jecam, ovas, heljdu, int. pirinac, kukuruzni griz odvojeno.

Koristim i dalje Milupa 7 zitarica jer mi je zgodno i Nestle 8 zitarica sa kakaom jer to voli.

Ne znam na koje Nestle si ti mislila sa cokoladom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Phoenix i YelenaC.

Mislila sam na one cokoladne Nestle u obliku loptice, ili one jastucice. Ima da se kupe u kutiji...Ne znam kako drugacije da objasnim, no nije ni bitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha, znam koje su. Pokusaj da im das neke neutralne sa jogutrom, prelijes medom i dodas bananu, seckanu jabuku... Probaj i ti. Mnogo je lepo i ukusno, a zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm....jelovnik je kod nas poprilicno raznovrstan jer nase dete jede sve,a u poslednjih par meseci jede dosta i sve sto mu padne pod ruku.

Sada je u nekoj fazi kada ujutro sam trazi vocku iako to nikad nisam forsirala.

Forsirala sam uvek jak dorucak i to je ostalo i sada. Jaja sa paprikom, slanina, suvo meo, punomasni sirevi i od skoro vrlo rado jede majonez koji pravim sa maslinovim uljem.

Rucak je uglavnom sveden na 2-3 vrste povrca i mesom uz salatu.

Vecera mu je uvek po volji i uglavnom jede za veceru zitarice, slane kolacice, bareno povrce sa puterom, testenine sa maslinovim ulje, belim lukom i zacinima.

Ivančica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelovnik moje dece je potpuno isti,a J mnogo bolje jede od kako je i D pocela da jede sve.Mogu slobodno reci da mi se cini da jedu non stop.Tako da im uvek izmisljam nesto novo.Jutros pogacice od heljde,pa lubenicu,pa po kukuruz kuvani secerac,pred spavanje su pojele po jednu celu pastrmku.

Kad mi ponestane ideja samo im iseckam i obarim povrce podelim u cinijice i sve to lepo pogrickaju.

D jako voli meso,a i J je pocela uz nju.Cesto samo ispecem u rerni jaretinu,jagnjetinu sa prilogom.D bukvalno nekada pojede i vise mesa nego ja.

Salatu jedu,i grickaju onako sveze samo oprano.Voce tamane redovno.Bas kazem mm da nekada od njih ne stignem da uzmem vocku.Testa kiflice,krofne pite takodje vole,u rukicu i grickaju,tako da skoro svaki dan mesim,umesto sto bi im davala slatkise.

ptičica i blesava volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.