Govor, 2.godina

odgovora

Objavljeno

Moje dete odavno sklapa recenice.Sada vec uveliko prepricava pricu gledajuci slike.I to lepo koristi npr. onda ce,nego,ako. Neke reci jos uvek ne izgovara pravilno npr kaze kesk,umesto keks,ali izgovara cisto sva slova.

U sustini prica skoro sve normalno kao i mi,ali ona je jos sa 11 meseci pocela da izgovara prve reci,sa 14 je vec znala 20 - tak reci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam bas neku odg.temu pa aj da pisem ovde.

J.raspoznaje npr vatrogasac,kuvar,policajac.Pocela je i da prepricava dogagjaje iz proslosti.Danas se setila kako smo se ona beba i ja igrale na jednom mestu i pokazala je bas to mesto,a tata je tada kosio travu.To je bilo pre 2 meseca.

Isto tako prica kako je mama isla cak da rodi bebu na stepenicama,a ona je plakala kad je videla mamu.Seca se tako jer je isla u porodiliste stepenicama,pa misli da sam na stepenicama rodila bebu.

Neke dogadjaje od pre par dana stalno prepricava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo vrlo daleko od ovih obaveznih 25 reči. :(

Tražili smo uput za logopeda, međutim pedijatar nam je rekao da nema potrebe za tim, jer dete čuje, izgovara par reči, oponaša zvuk automobila i pojedinih životinja i jasno pokazuje da razume ono što mu se govori. Pa ipak, razmišljamo da odemo privatno kod logopeda.

Nemoj da se sekiras, moje dete do pre par nedelja nije govorilo nista osim mama i tata. Sve je savrseno razumela, imala je odlicnu komunikaciju sa nama najblizima, kao i sa vaspitacicama u vrticu, ali prosto nije govorila. Znala je da pokaze bukvalno svaku sliku iz njenih knjiga, zna da razlikuje kvadrat i krug, ali nista nije pricala. I onda je jedan dan rekla to je to (ponovila je kada cula mene da sam to rekla), to joj je bila prva rec i evo za manje od mesec dana je naucila ja mislim jedno 100 reci kao nista. Brblja po ceo dan, usta ne zaklapa. Ne sklapa recenice, ali sve zna da imenuje i trazi sta njoj treba. A znam i za slucajeve da su deca progovorila sa pune tri godine, do tada ni rec. Svako od njih ima svoj tempo razvoja...

December voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo dosta loše stajali sa pričanjem u tom periodu, stanje se sada malo popravilo ali jedan problem je što ona nečitko priča tako da je samo ja razumem :( Približava se 3 godina, mislim da bi trebala mnogooo "jasnije" da nove reči a ona ih, ali bukvalno, ponavlja šatrovački :huh: Prava Zemunka :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E moja Andja je prije neki dan izgovorila prosto prosirenu recenicu,ja sva odusevljena.

Rekla je ' tata peje juke' :rolleyes:

Pocela je bas da brblja, meni je to tako slatko...uzivam.

Tu su jos 'tata jede kluske', ' baba mudze kavu', 'taa jubi mamu'...

Kad je pitas 'kako si', kaze 'dobo,dobo'...

A onda ima trenutke kad prica nesto na svom jeziku, vice ili pak pjeva... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

N.citam bajke i Cika Jovine pesmice. Najvise joj se svidjaju Crvenkapa (Kapica kako ona kaze) i Tri praseta. A omiljena pesma joj je Roda i zaba.

Ona ima dobro pamcenje,dovoljno je da jednom nesto vidi ili cuje i to ne zaboravlja. Ove price zna odlicno i odgovara na pitanja gde je posla Kapica,kome nosi hranu,koga je srela u sumi,ko je pojeo a ko spasao baku.

Zna i da isprica za 3 praseta. Ima dosta razvijen vokabular,pisala sam vec da sklapa i smislene recenice sa po 3-4 reci.

Slusamo decje pesmice na Youtubu i zna da dovrsi stih ili da sama otpeva po nekoliko reci. Omiljene su joj Ti i ja,Moja masta,Kako rastu deca.

Zna da imenuje sve sto vidi-zivotinje,voce i povrce,auto,kamion....

Snowhite,svrati i do teme Aktivnosti dece od godinu dana. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle melje kao navijen, prica i kad treba i kad ne treba ... Zna dosta pesmica da recituje.

Sad je poceo da izgovara H.. i to bas naglasi pa je bas smesan.

K i dalje izgovara kao T. L mu se izgubi u izgovoru ili zvuci kao J, kao i R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prica i prica i samo prica :lol: nije bitno sta, do sad me brinulo sto slabo prica a sad ne zatvara :D

Bokili i Jelena P. volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da pohvalim mog debeljka. Danas je prvi put upotrebio potencijal - Vozio bih ovaj bager, samo prvo da pojedem jabuku. 

Inače koristi odavno prezent, perfekat, futur, futur drugi... Potencijalu se još nisam nadala, a spominjem ga jer sam sa drugaricom koja je profesor na filološkom baš razgovarala na tu temu, koliko je Dule talentovan za jezik, i ona me je pitala baš za potencijal. 

Inače nisam u fazonu - hvalite me, usta moja - ali zaista mi je dete vrlo verbalno napredno. Upotrebljava predloge, uzvike, priloge, prideve, rečce, odlično gradi nove reči (glagolske imenice, npr.). 

Ne izgovara lepo dosta glasova, ali vidim određeni napredak, pa još ne dižem frku. 

Pamti prilično duge pesmice i recituje ih, doduše, uz moje podsećanje. 

Peva i ima sluh, te otud verovatno i njegovo brzo i lako usvajanje jezika. 

Ima nekad neke lude akcente, ali s obzirom da su moji  kosovsko-resavskog područja, ne čudi me otkud mu, pošto verovatno usvaja izraze na sluh. 

 

 

Vuciguraj, Smey, andisam i 7 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mardz, ni mija ne izgovara lepo palatalne ni r, a godinu dana je stariji od duleta. ja sam bas nedavno se zapitala i guglala malo - valjda do cetvrte godine (pune cetiri) nije problem. 

Margaritta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A. je bukvalno u poslednjih nedelju dana prokinula čisto sva slova (nije lepo izgovarala Č, Đ, Dž, Ć, Š i Ž), osim R koje ni sa čim ne zamenjuje nego jednostavno preskače. Kada priča, desi se još uvek da kaže Z umesto Ž, C umesto Č i sl., ali i to postaje sve ređe, sama obraća pažnju i ispravlja se. Na primer, kaže Sta joS? i onda se sama ispravi i ponovi još deset puta Šta joŠ? 

Eto, ima 3 godine i 3 meseca, tako da za pojedinačne glasove ima vremena, pre tri pune godine ne treba stavljati naglasak na to, nego na fond reči, logičke veze između reči, red reči u rečenici, polako da padeži i vremena dođu na svoje, predlozi da se ubacuju, povratna zamenica, odnosi da se ne mešaju (malo-veliko, dugačko-kratko i sl.)... R se toleriše i do 5 punih, koliko sam čula, a MatroNađa je pisala da je preduslov da dete pravilno izgovori taj glas zapravo pravilno izgovaranje glasa L (jezik na koren gornjih jedinica), tako da obratite pažnju na to da li dete to radi kako treba. Ako radi (A. recimo radi), onda je samo pitanje vremena kad će reći R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi punimo 3 godine za 21 dan.. u zadnjih dva meseca, fond reci ne neverovatno skocio, kao i sklapanja citavih pricha.. 

A pre par dana je bukvalno preko noci upao u fazu fizioloskog mucanja. 

I  to uglavnom zuvci ovako A-a-a-a-ako idemo napolje.. ili ko-ko-ko-ko je to? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam pitanjce..kada je vreme za zabrinutost...D izgovara 50-ak reci,to su i glagoli,imenice,pridevi..svaki put kada pocinje da izgovara nesto novo on prvo sapuce kao da je nesiguran..Jos malo pa puni 2 godine,a pedijatar nam je na poslednjoj kontroli spomenuo da bi sa 2 pune trebao da zna krace pesmice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka, moj sestrić je progovorio tek posle drugog rođendana. Bukvalno ništa dotad nije govorio. Nakon što je napunio dve, lepo je progovorio, u početku slabo i nesigurno, kasnije sve bolje i bolje. Vodili su ga oni kod logopeda, psihologa, neurologa, sve su redom prošli i sve je bilo ok s njim. 

Sin moje drugarice, međutim, takođe ništa nije govorio, ali kod njega je problem bio neurološki i uz intenzivne vežbe problem su prevazišli. 

Hoću reći, isti simptomi kod nekog ne moraju značiti ništa, a kod nekog mogu ukazivati na problem. Zašto ti misliš da D ima problem, 50 reči je sasvim ok za dete njegovog uzrasta? U svakom slučaju, ne košta te ništa da proveriš, radi nekog mira i eventualnih smernica za rad s njim. Ali meni stvarno ne deluje da imate problem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete nista nije pricalo do drugog rodjendana. Krenuli smo kod logopeda i onda redovno na vezbice, na koje sam ja isla sama i dobijala upustva tj pravila sam svesku sa nasim slikama a onda je krenulo sa ostalim skikama i onda je moj Mirko krenuo da prica maltene za dva meseca sada vec zna pesmice naravno ne lepo i zaboravi kako dalje pa ih sve pomesa ali zaista sada lepo prica. Zna kako se zove mama tata baba deda seka.. gde ide, sta kupuje, gde se ljulja.. moje iskustvo sa logopedom je zaista urodilo plodom. Ali mislim i da je svako dete prica za sebe. Pozdrav svima

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ima li neko da mu dete nije znalo u ovom periodu zadnjonepčane suglasnike - k, g, h? Umesto toga izgovara t i d.

Da li je rano za brigu? Ima 2 godine i 1 mesec.

Izmenjeno od strane Voljena žena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja M koja ima tri i po godine ne izgovara zadnjonepcane k g i h vec upravo t i d. Ja je stalno opominjem tj ucim je kako da ih izgovori...ali ona ide po svom grrrr
E sad, i mene zanima da li i kad se treba obratiti logopedu...jer sa starijom cerkom nisam imala ovakav 'problem', ona je od starta cisto govorila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od moje kume sin je mene dugo zvao tuma, jer je isto umesto k govorio t. ako se dobro secam, posto dete u januaru puni 14, njega su prilikom polaska u predskolsko poslali logopedu. E sad jel bas treba cekati tako dugo, ne znam. Znam samo da je brzo savladao kod logopeda i poceo cisto da prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad postoji "ozbiljniji" problem, kada dete vise odstupa od normalnog razvoja, logopeda treba posetiti vec sa dve godine. Kasnije, naravno, ako se primeti neko manje odstupanje. Ja bih uvek pre savetovala posetu logopedu pa neka on kaze da je sve ok, nego da se ceka a u medjuvremenu je moglo biti reseno.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sad tacna odstupanja i godine, ali logopedi imaju tabele, pravila, do koje godine koji glas treba da bude savladan. Najduze se tolerise R, do 5-6 godina mislim. 

Znam sigurno da ne treba da je ispravljas, jer moze izazvati kontra efekat, vec da za njom ponovis pravilno. 

Voljena, tvoje dete je bas malo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav mame, mene zanima jedno, zasto su na sajtu sve teme iz 2010, '11 godine? Ne mogu nista da dodam, da pitam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napiši slobodno, uglavnom su članice aktivne na drugim temama ali rado će odgovoriti. Ima nas :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Pozdrav svim mamama :)

Moj sin ima tacno 2 godine i 6 meseca, vec pocinjem da brinem sto se tice razvoja njegovog govora.

Vec sa godinu dana je poceo proste reci tipa mama,tata,baka,duda...

Sada zna vise reci kao na primer petka,koka,maca,jaje,daj...

Ali jos ne spaja nikakve recenice, cak ni proste sa dve tri reci.Sto me jako brine.

Razume skoro sve sto mu kazem.

Moram da napomenem da zivimo u Austriji i da govori reci i na nemackom npr.wasser,meine,nein...

A bar proste recenice ni navidiku

Cula sam da deca koja uce od samog pocetka dva jezika sporije krecu sa govorom posebno sto ova dva jezika nemaju neka slicnosti al opet mi nije neka uteha.

Kakvo je vase misljenje o svemu ovome i da li imate neki savet sta mi je ciniti?

Kakva su vasa iskustva?

Pozdrav Marija

Izmenjeno od strane Vanjica2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je do 2 godine pricao samo mama,tata,voda,mleko,baba i slicno....ali neke slicne reci tj stvari koje cesto koristimo. Tipa ime psa je znao ali tu se zavrsavalo....a kad je napunio dve poceo je da prica jos a tek od 2,5je krenuo sa recenicama i do 3.godine je spajao i pricao sve lepo i sad ne zaklapa.... decaci.navodno sporije razvijaju govor ali pre prohodaju naspram devojcica.  Ali ako se odaziva kad ga zovete,cuje sve(u smislu da sumnjate na sluh)i ako.prica bar.nesto i zna da.pokaze gde je oko,maca,mama i oanovne stvari mislim da nema razloga za brigu. Mislim.najbolje je posavetovati se sa lekarom ali vidim po mom detetu i deci  iz moje okoline.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama :)

Moj sin ima tacno 2 godine i 6 meseca, vec pocinjem da brinem sto se tice razvoja njegovog govora.

Vec sa godinu dana je poceo proste reci tipa mama,tata,baka,duda...

Sada zna vise reci kao na primer petka,koka,maca,jaje,daj...

Ali jos ne spaja nikakve recenice, cak ni proste sa dve tri reci.Sto me jako brine.

Razume skoro sve sto mu kazem.

Moram da napomenem da zivimo u Austriji i da govori reci i na nemackom npr.wasser,meine,nein...

A bar proste recenice ni navidiku

Cula sam da deca koja uce od samog pocetka dva jezika sporije krecu sa govorom posebno sto ova dva jezika nemaju neka slicnosti al opet mi nije neka uteha.

Kakvo je vase misljenje o svemu ovome i da li imate neki savet sta mi je ciniti?

Kakva su vasa iskustva?

Pozdrav Marija

Ja bih rekla da nemas razloga za brigu, govor se kod dece,kao i sve drugo razvija, dosta individualno. On definitivno dobro cuje cim prica toliko cak i na oba jezika. E sada postoje  neke smernice, tipa sa godinu dana mama,tata itd, do 18 meseci 6-10 reci, od 18-24 meseca 30-50 reci. Oko druge godine sklapanje prostih recenica. Ali se generalno tolerise do 3 godine da dete "ne ume da prica". Od drugarice sin do 3 godine skoro nista, ali se videlo da razume, a to je najvaznije. Sada sa 3ipo prica. Naravno da kada govori tj. slusa dva jezika govor uglavnom ne ide brzo, tako da bih ja rekla da je on jos i dobar za jednog decaka. Ono na cemu mozete da radite su glagoli, posto na osnovu tvog posta vidim da on uglavnom zna imenice a bez glagola ne moze da sklapa recenice i da pricate dosta sa njim. 

Venera i Vanjica2 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.