Govor, 2.godina

odgovora

Objavljeno

Jel moraju znati bas te reci koje su tu navadene ili umesto njih moze znati 25 nekih drugih? Da li je ovavezan bas taj broj reci da zna?

millar...ovo su sve okvirne smernice...vi ste u drugačijem okruženju i tvoj sin verovatno ima neki drugi fond reči...ipak komunicirate na dva jezika...ali rekla bih da je to taj minimalan broj reči, koji treba da zna svako dvogodišnje dete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, i mi smo tu negde ali neke druge reci pre koristi nego npr Sok, jer ja joj ne dajem bas cesto sok, ona zna za Caj i umesto cipela -patika i slicno

Do skoro je samo brbljala na svom jeziku...ne bih znala da ga ponovim, al nije japanski

Pocela je sve vise i vise da prica, ali slabo sklapa recenice :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pored svih muka sa srednjim detetom ,ovo najmladje(nepune dve godine) brblja recenice od 3-4 reci sasvim solidno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Jana osim desetine pesmica koje zna,ume jos i da preprica pricu.

Lepo kaze:"Bumbi odleteo balon,ne moze dohvati.Da li ce son dohvati?Ne moze ni jez,ima mali nos.Zove mamuna,mamun koci na drvo..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Jana osim desetine pesmica koje zna,ume jos i da preprica pricu.

Lepo kaze:"Bumbi odleteo balon,ne moze dohvati.Da li ce son dohvati?Ne moze ni jez,ima mali nos.Zove mamuna,mamun koci na drvo..."

aaa imamo i mi tu knjigicuuuu :lol: ali Ema u opšte ne prepričava priču već samo nabraja i priča nešto "deseto" :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

aaa imamo i mi tu knjigicuuuu :lol: ali Ema u opšte ne prepričava priču već samo nabraja i priča nešto "deseto" :huh:

Knjizice su odlicne,pune ilustracije,a malo teksta,i odlicne korice,ne mogu im nista.Mi smo uzeli ono u paketu,slagalica+knjiga+cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, to je to. Na kioscima je bilo da se kupi. Mi smo dobili na poklon od moje drugarice ona je zadržala cd i slagalicu a nama knjižica. I stvarno je "trajna" tj čvrsta. Krivo mi još još nema sličnih knjigica ali sa nekim drugim glavnim likom pošto ja lično nešto ne volim tog Bumbu. No dobro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica cesto sedi i prica sama sa sobom i ne odgovara na postavljena pitanja kada je uhvati to pricanje sama sa sobom. Ima dve godine i tri meseca. Igramo se i komuniciramo, zna dosta eci, ali odjednom sedne i pocne da prica sama i to ponavlja sve sto je tokom dana cula i samo prica bez prestanka po pola sata i sta god da je pitam ili da ponovim od onoga sto je ona izgovorila, ona nema odgovor nego nastavlja da prica. Da li je to normalno? I primetila sam da slabo postavlja pitanja kako , sta , zasto, ko je to, a isto tako ne odgovara na pitanja. Uglavnom govori stvari koje vidi, imenuje ih, govori kadf je gldana ili kada nesto nece, ali nema komunikaciju u smislu pitanja i odgvora. To me brine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja stvarno ne znam jer smo mi jos mali mada se i Eleni desava tako da se zaigra i nesto kao prica, vice na loptu i igracke, ali koliko sam primetila kod vecine dece koju znam od prijatelja vecina njih to radi, meni se to cini kao neka faza, evo pogledaj ovde sad sam potrazila malo po netu, meni to stvarno ne deluje zabrinjavajuce.

http://dalje.com/hr-zivot/za-djecu-je-dobr...sa-sobom/136061

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica cesto mesa pojmove. Ima dve godine i tri meseca, Cesto mojoj majci (njenoj baki) kaze mama, pa se ispravi i kaze baba, pa meni kaze baba. Desilo se i da kaze mama meni, a mojoj mami kaze druga mama. Posto sam razvedena jednom je uzela telefon i kao zove tatu i kada sam rekla da je tata kuci ona kaze - a drugi tata. Niti sam je upoznala sa nekim drugim niti sam pricala o drugom tati. Ne znam odakle joj pojmovi druga mama i drugi tata. Da li treba da brinem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sva deca pricaju sama sa sobom. To je znak da se razvija inteligencija i masta. Ne vidim sta je tu zabronjavajuce? Da je malo starija i da prica nekoj lutki ili drugoj igracki, onda bi to bilo OK? Dete vezba govor kao sto vezba krupnu i sitnu motoriku. Ne mora uvek sve da bude nama korisno sto deca rade. Njima je korisno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne treba uopste da brines. Mene je moje dete cesto pitalo za drugu mamu. To je znak da razvija svoju logiku. Sve sto dete govori ne govori bas potpuno smisleno, ali trazi na svojevrstan nacin odgovore. Deca se ne radjaju sa recnikom i logikom. Tome se uce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok hvala vam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica cesto sedi i prica sama sa sobom i ne odgovara na postavljena pitanja kada je uhvati to pricanje sama sa sobom. Ima dve godine i tri meseca. Igramo se i komuniciramo, zna dosta eci, ali odjednom sedne i pocne da prica sama i to ponavlja sve sto je tokom dana cula i samo prica bez prestanka po pola sata i sta god da je pitam ili da ponovim od onoga sto je ona izgovorila, ona nema odgovor nego nastavlja da prica. Da li je to normalno? I primetila sam da slabo postavlja pitanja kako , sta , zasto, ko je to, a isto tako ne odgovara na pitanja. Uglavnom govori stvari koje vidi, imenuje ih, govori kadf je gldana ili kada nesto nece, ali nema komunikaciju u smislu pitanja i odgvora. To me brine

Moj luka stalno dok se igra prica. Pa ja mislim da je to normalno. Ja sam isto non stop pricala sama sa stobom. SEacam se da sam imala i 5 i 6 godina i da sam znala da sedim na wc solji po pola sata i da pricam sama sa sobom.Me nije to bas cool.

Tj sto kaze Yelena tako se razvija inteligencija i masta kod dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Negde sam cak citala da decu ne treba prekidati kad povedu takav monolog kao i kad se sama zaigraju , pustiti ih ,da traje koliko god da traje jer na taj nacin razvijaju koncetraciju ... To je bio tekst koji sam trazila o poremecaju koncentracije i paznje , strucno nazvan ADHD sindrom. sad ne mogu da nadjem tacan tekst koji sam citala ali bas u tom periodu ih treba pustati da se sami igraju , pricaju ... Bez brige ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

normalno je da deca pricaju sama sa sobom. ako ponavlja sve sto je u toku dana cula to je i logicno da vezba sve sto mozda nije jos dobro upamtila. takodje je i normalno da imaju zamisljene drugare i da sa njima komuniciraju..

opusti se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je super, Mihailo sve ove rijeci svakodnevno koristi. Jedino ne zna sta je kada, jer je kod nas tus kabina, ali on pokaze na nju i kaze:"Tu Miso kupa". :)

Pjesmice nam recituje, ali neke rijeci, vjerovatno one koje ne razumije, "smrljavi" na brzaka pa kaze one koje zna... Zna dosta toga, super se sporazumijevamo, ali i on isto prica sam sa sobom. Desi mu se da hoda po stanu, rukama objasnjava nesto, "prica", odnosno mrmlja... Tada ga pustim, jer ne traje dugo, ali mi je taaaakooo slatko! :wub:

Najnovije je to sto je poceo da pjeva nesto samo njemu poznato. Zvuci nekako ovako:"Ajemu tulje pa pa.." Pitaj Boga sta je to, ni na sta me ne podsjeca, a on uvijek istu melodiju za tu "pjesmu" ponavlja. Vidio je da smo se svi naostrili da skontamo o cemu pjeva, pa se na kraju pocne smijati, kao da nas namjerno zeza. I to cujem bar tri puta dnevno, dok se igra ili seta...

Svaki dan je nesto novo, bas uzivam u njegovom odrastanju i sazrijevanju! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo vrlo daleko od ovih obaveznih 25 reči. :(

Tražili smo uput za logopeda, međutim pedijatar nam je rekao da nema potrebe za tim, jer dete čuje, izgovara par reči, oponaša zvuk automobila i pojedinih životinja i jasno pokazuje da razume ono što mu se govori. Pa ipak, razmišljamo da odemo privatno kod logopeda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pazi ovako, i ja sam se oštrila da Emu vodim kod logopeda ali pedijatar nam je rekao da svakako ne može da se još uvek ništa radi jer oni još uvek nisu spremni za saradnju tako da se tek posle 3 god mogu krenuti sa nekim vežbama i odlaskom kod logopeda.

Ema iz dana u dan sve bolje priča, počela je da sklapa rečenice i da ponavlja rečenice za nama ali i dalje nema čist govor za većinu slova ali mi je sad malo lakše kada vidim da se stanje polako popravlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pazi ovako, i ja sam se oštrila da Emu vodim kod logopeda ali pedijatar nam je rekao da svakako ne može da se još uvek ništa radi jer oni još uvek nisu spremni za saradnju tako da se tek posle 3 god mogu krenuti sa nekim vežbama i odlaskom kod logopeda.

Ema iz dana u dan sve bolje priča, počela je da sklapa rečenice i da ponavlja rečenice za nama ali i dalje nema čist govor za većinu slova ali mi je sad malo lakše kada vidim da se stanje polako popravlja.

Ali ja razmišljam o tome da bi logoped možda meni ukazao na greške koje ja pravim... Možda ne stimulišem dovoljno dete, možda ne radim to na pravi način i možda bi nam upravo logoped dao neki pametan savet. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvek sam za to da majka posluša sebe, zašto ne otići ;) čisto da te ne "jede".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali ja razmišljam o tome da bi logoped možda meni ukazao na greške koje ja pravim... Možda ne stimulišem dovoljno dete, možda ne radim to na pravi način i možda bi nam upravo logoped dao neki pametan savet. :unsure:

Mi smo bili sa 17,5 meseci prvi put kod logopeda. Redovan sistematski kod nas sad podrazumeva sa 1,5 godinom svašta nešto, pisala sam.

Ona nam je rekla da dete sa 19 meseci treba da sklapa rečenice - od dve reči. Npr. Vidi tata. Eno mama. S tim što je naglasila da dečaci kasnije progovore.

Sledeća kontrola kod logopeda je sa 3. godine.

Stimulacija govora je sledeća (kako nam je ona rekla) kada dete nešto traži prstom, ili nekim gestom, pitate ga "Šta je to što hoćeš da ti dam?" A ne "Hoćeš vode?" pa da odgovara sa da i ne. I dete to ne prihvata odmah, samo strpljenjem i polako se uči govoru. Nama to nije toliko trebalo, jer je S krenuo da priča sa 19 meseci i vrlo brzo je počeo svašta da brblja. E sad, SVE zavisi od deteta... Ništa nije alarmantno ako dete slabije priča i sa 2,5 godine. Moja sestričina je progovorila rečenice skoro sa 3 i odmah je počela ćisto da priča. Nikome nije palo na pamet da je vodi logopedu.

Razumem vašu brigu, Ali polako, u jednom trenutku samo kreće skok sa govorom.... Pre tri godine vam logoped neće praviti pitanje ni zbun što dete ne priča. Možeš samo da odvedeš za savet, i da ti eventualno bude lakše ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.