Govor, 2.godina

odgovora

Objavljeno

Stoji moj sin pored akvarijuma i prica:"Vibice, sta vadis?"Kad smo vec kod njih skoro je ubacio u akvarijum nekoliko spageta i kada sam ga pitala sta je to uradio on je rekao:"Hvanio vibice,one gvadne".A kad krenemo na spavanje kaze mi:"Mama necu da spavkam,bovi me gvava".Kada ga pitam zato ga boli glava on kaze:"Nemam pojma".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Genijalac mali!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stoji moj sin pored akvarijuma i prica:"Vibice, sta vadis?"Kad smo vec kod njih skoro je ubacio u akvarijum nekoliko spageta i kada sam ga pitala sta je to uradio on je rekao:"Hvanio vibice,one gvadne".A kad krenemo na spavanje kaze mi:"Mama necu da spavkam,bovi me gvava".Kada ga pitam zato ga boli glava on kaze:"Nemam pojma".

:lol: :lol: Jao pa nas imenjak je genije :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najjača rečenica od pre desetak dana je "juče kupijo auto gume ja"... Kako je malo pričao do 19 mexeci, sad samo tanca, sve živo ponavlja, objašnjava, zna koja naredna reč ide u crtaću, objašnjava scene... Šou.... Ljubi ga majka... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne videh nigde nista o mucanju kod dece...pa ajde ovde da napisem. Ako nema tema, mozda ne bi bilo lose da je "otvorimo".

Ustvari, nisam ni sigurna da moja cerka muca. Ona je prilicno rano progovorila, od rodjenja pricamo sa njom na dva jezika i sad, sa dve godine i osam meseci, prica kao navijena, ali stvarno. Medjutim, u poslednjih nekoliko dana primetim, kad krene nesto da mi prica i objasnjava da kaze dve, tri reci...pa onda ono a a a a, pa nastavi, pa opet prica par reci pa opet to a a a ...i tako u krug. E sad, ona inace brzo prica, kao da ce joj nesto pobeci, pa mislim da nije mozda zbog toga...opet, moze biti i od tog naglog povecanja fonda reci, ne znam ni sama.

Da li je neko imao kakvog iskustva sa tim? I da li znate sta bi moglo biti u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nemamo temu o mucanju, ali to ne treba tako nazvati u nasem uzrastu. Verujem da vecina dece u ovom uzrastu imaju te 'momente' u govoru. Moj Petar, na primer, se stalno vraca u jednoj recenici da ispravi rec koju nije dobro izgovorio. Onda ispada da je jednu recenicu ponovio bar tri puta dok ne kaze kako treba.

Mislim da su oni sada u fazi kada kapiraju ispravan izgovor, pa im treba vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nemamo temu o mucanju, ali to ne treba tako nazvati u nasem uzrastu. Verujem da vecina dece u ovom uzrastu imaju te 'momente' u govoru. Moj Petar, na primer, se stalno vraca u jednoj recenici da ispravi rec koju nije dobro izgovorio. Onda ispada da je jednu recenicu ponovio bar tri puta dok ne kaze kako treba.

Mislim da su oni sada u fazi kada kapiraju ispravan izgovor, pa im treba vremena.

Nadam se da je tako. :) To mi je i logicno, ali bas mi je nekako "upala u usi" ta pauza koju ubacuje izmedju reci, mada se desava i da ponovi reci, ali ovo je izrazenije.

Obraticu paznju...valjda ce vremenom prestati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povecanje fonda reci, i dete dolazi u situaciju da ne zna koji izraz da upotrebi za neku stvar, ako ih zna nekoliko (pas/kuca/kuče), desava im se da pobrkaju neke reci i onda kao sto Yelena rece, sami sebe koriguju i trude se da sto pravilnije govore, pa dolazi do tih a-a-a faza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povecanje fonda reci, i dete dolazi u situaciju da ne zna koji izraz da upotrebi za neku stvar, ako ih zna nekoliko (pas/kuca/kuče), desava im se da pobrkaju neke reci i onda kao sto Yelena rece, sami sebe koriguju i trude se da sto pravilnije govore, pa dolazi do tih a-a-a faza.

Da, verovatno brinem bez razloga. To bi trebalo biti to! :)

Bas je bombardujemo recima na dva jezika, a i inace je pocela da peva pesmice, prica price, prica telefonom, sa lutkama, a i sa drugarima se sad vec puno lepse igra i komunicira, pa verovatno sve to igra ulogu u tom njenom "a-a-a govoru".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova moja brblja za sve pare! R odlično izgovara, ne ume da kaže š.č.đ.ž i sl

Evo primera, doduše na slovenačkom :D

''Da bom golac, rukavčke bom imela, plavala bom''

Prevod - ''da budem golać, mišiće ću da imam, plivaću''

obožava vodu!

offtopic - danas smo prepešačile 2 km do prodavnice i nazad (dakle sve ukupno 4 km i nij ednom nije tražila da je nosim!!!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo...posebno za ovo drugo....a tako to ide kod Slovenaca :)

Mi prilično dobro pričamo, odnosno, ne znam da lije to za hvalu ili uobičajeno. On sve izgovara potpuno pravilno, razgovara sa ljudima na telefonu...uopšte nema riječi da ga ne razumijem osim temperatura :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta tako ide kod slovenaca? :lol:

SAd me zove da legnemo ''da se poskrijemo, da uživamo'' :D

Da me neko piita zašto govori ''poskrijemo'' umesto pokrijemo - pojma nemam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta tako ide kod slovenaca? :lol:

Šetnja kroz brde i doline :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Daj begaj tamo u žnske priče da ne idemo offtopic :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo...posebno za ovo drugo....a tako to ide kod Slovenaca :)

Mi prilično dobro pričamo, odnosno, ne znam da lije to za hvalu ili uobičajeno. On sve izgovara potpuno pravilno, razgovara sa ljudima na telefonu...uopšte nema riječi da ga ne razumijem osim temperatura :)

Hahaha Luka za temperaturu kaze sempetuja. Inace sve prica, jedino slova R i L izgovara kao J. I da li vasa deca za sebe pricaju u prvom licu? Luka jos uvek za sebe prica u drugom licu, valjda onako kako mu se mi obracamo. Retko se desi da npr kaze Daj mi vode. Cesce to bude Daj mu vode. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filip govori....Daj meni vode...daj meni slanine...nosi Filipa...obuci Filipa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete meni upravo se penje na leđa i kaže: Mama, điha konjiću, ajde bre mama :D

Inače od kad je krenuo da priča - ne zatvara :D Na majku :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad ono bese deca treba da izgovore pravilno "r"? Una jos uvek "r" i "l" govori kao "J".

Inace, fond joj je odlican i tu nema sta- bez problema sve pita, isprica, objasni, ali... nesto kao da malo suska dok izgovara S, Š, Č....i jos par slova, ne znam jel rano za logopeda? Moguce da to ima veze sa njenim sisanjem (jos uvek)palca!!! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad ono bese deca treba da izgovore pravilno "r"? Una jos uvek "r" i "l" govori kao "J".

Inace, fond joj je odlican i tu nema sta- bez problema sve pita, isprica, objasni, ali... nesto kao da malo suska dok izgovara S, Š, Č....i jos par slova, ne znam jel rano za logopeda? Moguce da to ima veze sa njenim sisanjem (jos uvek)palca!!! :angry:

Moj mali ne sisa palac, ali takođe izgovara J umesto R i L.

Mislim da je rano za paniku, ali da svakako samo treba vežbati i podsticati dete.

A da pričamo, sad smo u fazi izmišljanja priča dok se igra. Samo da ga čovek sluša :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad ono bese deca treba da izgovore pravilno "r"? Una jos uvek "r" i "l" govori kao "J".

Inace, fond joj je odlican i tu nema sta- bez problema sve pita, isprica, objasni, ali... nesto kao da malo suska dok izgovara S, Š, Č....i jos par slova, ne znam jel rano za logopeda? Moguce da to ima veze sa njenim sisanjem (jos uvek)palca!!! :angry:

Moje dete je pocelo R da izgovara pre 2-3 meseca i poprilicno ga naglasava :D Smesan je! Mislim da je to sve individualno. Mozda nije lose ispravljati decu stalno u izgovoru. Moje dete mene uvek slusa kad ga isparvim i uvek ponovi ispravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je pocelo R da izgovara pre 2-3 meseca i poprilicno ga naglasava :D Smesan je! Mislim da je to sve individualno. Mozda nije lose ispravljati decu stalno u izgovoru. Moje dete mene uvek slusa kad ga isparvim i uvek ponovi ispravno.

I Stefan sluša, sa 17 meseci kod logopeda je sve ponavljao što je znao da kaže, bez problema. :rolleyes: Ali i dalje ne može da kaže R. Ponekad mu kažem reci R, on ko iz topa J. ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I, onda ce preko noci J da postane R. to je tako. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Luka izgovara L i R kao J.

Ruka-Juka

Luka-Juka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete meni upravo se penje na leđa i kaže: Mama, điha konjiću, ajde bre mama Inače od kad je krenuo da priča - ne zatvara Na majku:

A on je samo par dana stariji od Lune :( Luna jos uvek ne zna ni 2 reci da spoji u recenicu :( Njene price zvuce ovako: "Tita, bla bla bla bla bla, papa blablablabla bla bla, kuka!", sto bi znacilo: "Anita, nemoj da places, papa (tata) ce te uzeti, samo dok se okupa!" :lol: Stalno nesto trtlja, ali na nekom svom jeziku, neke reci zna i na srpskom i na italijanskom, nekad kad nauci neku novu rec na jednom od jezika ode kod drugog roditelja da pita kako se to kaze na drugom jeziku :lol: Ali nece pa nece da spoji cak ni dve reci :(

Zasad zavrsava stihove samo jedne pesmice, i to zvuci ovako:

Daj, sunce-KUKU,

miluj me po-KOCI,

sutra cemo-BOCI

trcati po-OCI!

A Riznicu citamo po ceo dan :(

Zna da izgovori po jednu trosloznu rec na oba jezika, na srpskom kaze jabuka-KABUKA, a na italijanskom kaze jasno i glasno PATATA (krompir i pika :)). K joj je glavno slovo, svuda ga tura. Najsmesnija mi je kad umesto "cika" kaze "kica" :lol: Zivotinje je dosad samo oponasala a skoro je pocela i da govori kako se zovu.

Znam da ne treba porediti decu, a znam cak i da ima dece koja manje pricaju u Luninom uzrastu, ali jednostavno mi je nekad zao kad vidim da je isfrustrirana sto je ne razumemo :( Mada se uglavnom snalazi pantomimom da nam objasni sta hoce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A on je samo par dana stariji od Lune :( Luna jos uvek ne zna ni 2 reci da spoji u recenicu :( Njene price zvuce ovako: "Tita, bla bla bla bla bla, papa blablablabla bla bla, kuka!", sto bi znacilo: "Anita, nemoj da places, papa (tata) ce te uzeti, samo dok se okupa!" :lol: Stalno nesto trtlja, ali na nekom svom jeziku, neke reci zna i na srpskom i na italijanskom, nekad kad nauci neku novu rec na jednom od jezika ode kod drugog roditelja da pita kako se to kaze na drugom jeziku :lol: Ali nece pa nece da spoji cak ni dve reci :(

Zasad zavrsava stihove samo jedne pesmice, i to zvuci ovako:

Daj, sunce-KUKU,

miluj me po-KOCI,

sutra cemo-BOCI

trcati po-OCI!

A Riznicu citamo po ceo dan :(

Zna da izgovori po jednu trosloznu rec na oba jezika, na srpskom kaze jabuka-KABUKA, a na italijanskom kaze jasno i glasno PATATA (krompir i pika :)). K joj je glavno slovo, svuda ga tura. Najsmesnija mi je kad umesto "cika" kaze "kica" :lol: Zivotinje je dosad samo oponasala a skoro je pocela i da govori kako se zovu.

Znam da ne treba porediti decu, a znam cak i da ima dece koja manje pricaju u Luninom uzrastu, ali jednostavno mi je nekad zao kad vidim da je isfrustrirana sto je ne razumemo :( Mada se uglavnom snalazi pantomimom da nam objasni sta hoce.

Da, ali tvoja mala uči tri jezika, i sluša na tri jezika, a mi samo na jednom. Polako kad bude počela da "veze" nećeš moći da je nadgovoriš :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.