Govor, 2.godina

odgovora

Objavljeno

Moj mali papagaj sve ponavlja i naucio je imena ukucana a i nekih rodjaka i komsija.Mama se zove Saja,tata One,dede su Zoki(i moj a i tata od mm se zovu Zoran)baba je Ada(Nada),druga baba Dika,cika Mako i Aca,teta Maja i Kika,komsije Uba,Sadja,Nadja,Daca,sestre Lana i Nita(Anita)...

Smesan mi je kada izgovara recenice:"Susa(cucla)gde je? , Mama tu je."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andjela samo brblja, sve ponavlja. Omiljen glas joj je J i svuda ga gura

ruka-juka

sedi-jedi

setam-jetam

neke reci dobiju i drugo znacenje, neki dan smo rekli Milosu da nije dovoljno vezbao, a ona je odmah ponovila:"Bato nisi dovoljno *ebao" :lol: (zvezdicu zamenite odgovarajucim glasom)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam branila tepanje.Smatram da roditelji treba pravilno da pricaju sa detetom,a da je uticaj drugih zanemarljiv.Kod nas se ispostavilo kao tacno,jer je Mina vec sa 16-17 meseci izgovarala sva slova i sve reci cisto i pravilno.(cak je i r izgovarala)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam branila tepanje.Smatram da roditelji treba pravilno da pricaju sa detetom,a da je uticaj drugih zanemarljiv.Kod nas se ispostavilo kao tacno,jer je Mina vec sa 16-17 meseci izgovarala sva slova i sve reci cisto i pravilno.(cak je i r izgovarala)

Boze, tako se nekad uplasim da mi dete zaostaje :( Mislim, znam da je to sve individualno, da svako ima svoj tempo... Ali opet :( Luna sad ima 17 meseci, i zna sve da objasni sta zeli, samo to ne pretace u reci. Izgovara ona dosta reci, ali na svoj nacin (clanove porodice, zvukove zivotinja, par predmeta koje cesto koristimo...) i to tesko da bi drugi mogli da razumeju, mi razumemo zato sto smo stalno s njom. I mm i ja joj stalno ponavljamo sve sto mozemo, sto razgovetnije, i ona kao ponavlja za nama, ali do kraja se to sve svede na isto: "koka", "kaka", "kega" i "koga". U poslednje vreme je pocela da sklapa "recenice", tj. samo jednu: "Gde je...?", samo sto to uopste ne zvuci tako. Ta njena recenica se ne zasniva na recima, vec na melodiji, odnosno, kad hoce da pita gde je nesto ili neko, ona upitnim glasom kaze prvi slog reci koju trazi pa onda tu rec, npr. "Gde je papà (tata na italijanskom)?" zvuci ovako: "Paa a papà?", ili "Gde je duda?", bice: "Duu a duda?". Sve se to u sustini razume, ali je jos jaaaako daleko od toga da izgovara sva slova i sve reci pravilno :( Kao tesim se time sto dvojezicna deca kasnije progovore....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvalila sam se u zenskim pricam,cini mi se,da mi je rekao lepa mama,i to sad stalno ponavlja,cak je i tata lepa.. :D i to mu je sad glavna recenica.

Malopre mi je rekao loli te,sto je znacilo volim te. :wub::wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boze, tako se nekad uplasim da mi dete zaostaje :( Mislim, znam da je to sve individualno, da svako ima svoj tempo... Ali opet :( Luna sad ima 17 meseci, i zna sve da objasni sta zeli, samo to ne pretace u reci. Izgovara ona dosta reci, ali na svoj nacin (clanove porodice, zvukove zivotinja, par predmeta koje cesto koristimo...) i to tesko da bi drugi mogli da razumeju, mi razumemo zato sto smo stalno s njom. I mm i ja joj stalno ponavljamo sve sto mozemo, sto razgovetnije, i ona kao ponavlja za nama, ali do kraja se to sve svede na isto: "koka", "kaka", "kega" i "koga". U poslednje vreme je pocela da sklapa "recenice", tj. samo jednu: "Gde je...?", samo sto to uopste ne zvuci tako. Ta njena recenica se ne zasniva na recima, vec na melodiji, odnosno, kad hoce da pita gde je nesto ili neko, ona upitnim glasom kaze prvi slog reci koju trazi pa onda tu rec, npr. "Gde je papà (tata na italijanskom)?" zvuci ovako: "Paa a papà?", ili "Gde je duda?", bice: "Duu a duda?". Sve se to u sustini razume, ali je jos jaaaako daleko od toga da izgovara sva slova i sve reci pravilno :( Kao tesim se time sto dvojezicna deca kasnije progovore....

Ništa se ne brini,svako dete je drugačije,ja znam decu koja su progovorila tek sa 3god. a sad ne zatvaraju,samo pričaju 24/7. :) Polako,sad uživaj u ovom razdoblju,posle ćeš misliti jaooooo samo malo tišineee... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvalila sam se u zenskim pricam,cini mi se,da mi je rekao lepa mama,i to sad stalno ponavlja,cak je i tata lepa.. :D i to mu je sad glavna recenica.

Malopre mi je rekao loli te,sto je znacilo volim te. :wub::wub:

Bravo! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ništa se ne brini,svako dete je drugačije,ja znam decu koja su progovorila tek sa 3god. a sad ne zatvaraju,samo pričaju 24/7. :) Polako,sad uživaj u ovom razdoblju,posle ćeš misliti jaooooo samo malo tišineee... ;)

Slazem se,kad bude bila spremna pricace.Kumina mala ce sad da napuni tri godine,i jos uvek je ne razumem kad prica,nekad vuleta bolje razumem,ona jos tepa,ali bas-bas tepa...tako da sve je to individualno,ne brini,lunaisunce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kaze meni moj sin:"Mama, Ogi beba nije,Ogi dete".Ali kad me zagrli i kaze "Moja mama" sva se istopim... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kaze meni moj sin:"Mama, Ogi beba nije,Ogi dete".Ali kad me zagrli i kaze "Moja mama" sva se istopim... :wub:

:wub: divno, zaista, i ja obozavam kada me zagrli i kaze maaama, onako milo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: divno, zaista, i ja obozavam kada me zagrli i kaze maaama, onako milo

:wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja i moj muz volimo da gledamo smesne klipove i pre neki dan smo pustili parodiju na neki film u kojoj se cuje pesma "Sote mori sote".I cujem ja i juce i danas Ogi ponavlja "Sote moi sote" :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete počelo da ponavlja reči koje mi govorimo. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Kažem ja da ti donesem tanjir da ručkamo, a on meni "tanji", i tako mi je zabavan sad... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana izgovara dosta reci ,naravno ne cisto,ali vrlo dobro zna znacenje te reci,npr:

napolje>apolje

kupa>pupa

halo<ajo

sreco>ceco

I love you>a jo ja

papuce,knjiga,mece izgovara nekim neartikulisanim zvucima za koje nema odredjeni glas.

koka,mama,baba itd izgovara cisto.

Dosta reci ponavlja za nama,a za neke koristi samo onomatopeju mu,av av,meee,pi pi pi,mauuu.

Uglavnom kako god ona rekla mi izgovaramo pravilno,nema apsolutno nikakvog tepanja.Zadovoljna sam jako jer za 90% stvari u okruzenju zna kako se sta zove,ili kad joj kazem da donese nesto ,bez problema ode nadje i donese.Igracke sve do jedne zna koja je koja.Likove u slikovnicama pokazuje (lovac,patka,lane itd.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je poceo opasno da prica,sve vise vezuje reci i cistije izgovara,iz dana u dan je sve bolji.I kad nesto ne izgovori kako treba ispravimo ga i netepam mu,jedino sto ga ni mi vise ne zovemo vule vec buva,kako on kaze :lol: i jako mi je cudan kad prica..stalno nesto ponavlja za nama..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ogi je bas poceo da prica.Sklapa recenice,broji(edan,dva,ti,ceti,pet),na kockama pokazuje neka slova i povezuje ih sa nazivima ili imenima(J-Joca,B-baba,0 i O-Ogi,N-nos...)Kada ga pitam jel je kakio on kaze:"Nisi'' :lol: mada kaze i ne ili da.Danas sam bila u kuhinji i on mi je prisao,pruzio ruke i rekao:''Uzi mama toju bebu''wub.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prisao,pruzio ruke i rekao:''Uzi mama toju bebu''wub.gif

Ooou Sanja, kako je to slatko :rolleyes:

Svaki dan mi imamo istu pricu koju vrtimo 70 puta dnevno:

Teodora:MAMA,

ja:MOLIM,

T: MAMA,

ja: MOLIM ...dvadesetak puta isto i na kraju

T:MAMA

ja: MOLIM,

T:'de si?

Ja: bez teksta ...zar ona prica!?!?!?

Vrlo cesto mi se ucini da Teodora izgovora neke reci(nekad cak i da spoji par reci) za koje nisam sigurna da je bas TO rekla sto se meni ucinilo. Na primer: "H'AALA" kad joj se nesto da, vise intonacijom se provali sta je htela da kaze. Zaleti se na vrata i pozuruje nas sa 'AJDE. Juce mi kaze VAZI kad sam je nesto pitala. Ima toga jos (KAKO, BAKA, BEBA, BUBA, TAKO, GDE...), ALI kad god je pitam da mi ponovi to sto je rekla (ja zeljna i nestrpljiva da cujem prve reci svoje cere :rolleyes::P )ona zacuti kao da se postidi. Iako sam jako srecna i ponosna-nikad ne navaljujem. Krenem samo ja da izgovaram to sto mi se ucinilo da je ona izgovorila i na tome se zavrsava sva prica. Desavalo se da neku rec koju je izgovorila-vise ne ponavlja. Jednom je rekla-i to je to.

Ne znam kako da je podrzim i navedem da sama ponovo izgovori to sto je rekla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao sad sam se setila jedne situacije hihihi! Kad je Luna imala 14-15 meseci, bili smo kod mojih u Srbiji. Sedimo za stolom moj tata, Luna i ja, moj tata secka Luni meso za rucak. Ona ga gleda, gleda, vidis nesto smislja... Posle nekog vremena kaze: "'Ajde, deda!" :lol: :lol: :lol: I pocne sama sebi da se smeje!!! Valjali smo se od smeha!! Tako sad ovih dana bukvalno sve ponavlja sto joj kazemo, i juce smo mm i ja pili pivo za rucak, pa joj kaze mm: "Ovo je BIRRA (na italijanskom pivo)", ona kaze: "Bija!", ja joj kazem: "To je PIVO", a ona za mnom: "Pibi!" :lol: I opet se sama sebi smejala, i ceo dan nam je igra bila da govorimo "bija" i "pibi" :lol: A danas mi je donela neku slikovnicu, da joj pokazujem slike pa da ona ponavlja za mnom sta je sta. I tako je lepo ponavljala prvi i drugi put kad smo presli slikovnicu, medjutim vec se treci put smorila, pa je smislila da je svaka slika "av av!" i opet se smejala kao blesava! :lol: :lol: Ovo je preterano zanimljiva faza!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka prica sve, normalno sastavlja recenice, broji do 10 i zna sve pesmice koje svaki dan pevamo a ima ih 10-ak. Jedino umesto slova l kaze j tako da se on zove Juka, lepo je jepo... I za sebe prica u trecem licu. Pridje i kaze: Daj mu meko. Ili: Uzmi njega.

Uvece kad se krene na spavanje trazi pricu koju on hoce a ne koju ja hocu da citam. Pre neko vece pocnem da mu citam tri praseta a on kaze: Necu prasice hocu vuka koji se pretvara (crvenkapu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je jutros prvi put sastavila tri reci,inace izgovara samo po jednu.Rekla je :"tata baci jazu" -tata bacio lazu.

Zna bas dosta reci da kaze i to ne samo predmete vec sada zna i da povezuje neke radnje ili prideve.Kada jede nesto,kaze da je to lepo,ako joj se dopada,itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mia ce sad 15 meseci. Sve razume, srpski i madjarski, a svaki dan sve vise prica!

Ja nesto kazem, ona ponovi, u vecini slucajeva je to pola reci, ali brblja. I vec me izludjuje kada 100 puta ponovi mammaa mama mamaa...

Sklopi 2 reci zajedno, samo su to neke njene reci, ali razumemo sta hoce da kaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko vodio decu kod logopeda i da li zna neke vezbice, ili kako da nateram dete da progovori?

Ja sam pocela da se zabrinjavam. On sve razume sta mu se kaze, i brblja ovako nesto ne povezano, mislim, ja ga nista ne razumem sta prica.

Zna on da kaze neke reci, nije da ne zna, ali kad mu kazem da ponovi to sto znam da zna on nece, o novim recima da ne govorim.

U vrtic gde ide pricaju na engleskom, logicno, pa se bojim da se tek sad ne izgubi u celoj prici.

Ako neko ima slicno iskustvo ili neki predlog molila bi da mi napise. Citam ovde kako deca njegovog uzrasta a i mladja vec uveliko pricaju, a ovaj moj nikako. :( :(

Dvojezicno dete... :) Pa jos decak :rolleyes: Ne verujem da imas razloga za brigu ;) I mene stalno brine sto ova moja samo nesto mumla, tek par reci jasno izgovara, ali mislim da moramo da shvatimo da pogotovo nasoj visejezincoj deci mnogo vise kockica mora da se poslaze u glavi... Navescu jedan primer: jedna devojcica je u kuci pricala dva jezika, i u vrticu ucila treci. Lose je pricala bome sve do 4. godine. Kad je sa 4 godine propricala sva 3 jezika, nije se vise osetila razlika izmedju nje i ostale dece ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj mali kumcic je progovorio tek u trecoj godini. Roditelji su se isto tako uplasili, medjutim pedijatar je rekao da je to normalno ukoliko razume i hoce bar po nesto da izgovori. Klinja nas je naucio nekom svom jeziku. To je mozda i bio problem jer smo svi razumeli sta nam prica-iako nije to bilo na srpskom :P Sad ima 4.5 god i veze bez pauze. Ne mozemo od njega do reci da dodjemo. A ovo sto je napisala lunaisunce dodatno! Docice sve na svoje! Bez brige!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petar prica sasvim dobro i puno se trudi da izgovara pravilno, osim kad se mazi. ;) Sad mi je najzabavnije kad se trudi da mi objasni zasto je nesto ovako ili onako ili da mi objasni kako se oseca. Mi smo sad inace u fazi prepoznavanja emocija i to je jako interesantno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.