Govor, 2.godina

odgovora

Objavljeno

Sa 25 meseci jasno sklapa recenice od po dve eventualno,tri reci,nekad i vise,ali onda je to malo nepovezano (ali ja ga razumem).Ali,brbljiv je na ''svom'' jeziku,pa videcemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:huh: mi imamo 26 meseci i problem sa pricom samo mama,tata,baba,deda,ade nece i nesto na svoj jezik sto nerazumemo,jedva cekam da progovori ma da nam jako tesko ide.....bice ;)
Avioni_kamioni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi imamo 26 meseci i pricamo dosta tj ne zatvaramo.....pola je grckog, pola srpskog....ali ko razume razume :rolleyes:

jos uvek je to jiba a ne riba ali to nam je jedini problem, pa se i ne opterecujem.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi imamo 26 meseci i pricamo dosta tj ne zatvaramo.....pola je grckog, pola srpskog....ali ko razume razume :rolleyes:

jos uvek je to jiba a ne riba ali to nam je jedini problem, pa se i ne opterecujem.....

Malo je dete da bi dobro izgovaralo r. To ce biti tek negde oko cetvrte godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam sina od 26 meseci, poceo je jako rano da prica, sada zna sve zivotinje domace i divlje i da ih oponasa, zna sav alat, jer jako zeli da bude majstor, 5-6 pesmica , 3-4 bajke da isprica, ma zna sve.... sada smo bili na kontroli da li je sposoban za vrtic, pa nam je nas pedijatar rekao da prica kao dete sa 4 godine i da trazimo da bude u grupi sa starijom decom. tako da smo mi otisli na razgovor sa psihologom u vrtic i kada je cula kako govori , da nema pelene, jede sam , nema dudu stavili su ga u grupu sa decom od 3,5 godine jer kazu da je zreliji i napredniji od svo uzrasta pa da bi mu bilo dosadno sa njegovo generacijom. on je moja mala pricalica koja sve zna!!!

Lela_, ivastraja i Spartanka volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima..

Aki prica ,ali ja cujem i vidim decu koja vec cisto pricaju i sklapaju neke recenice ,a kod nas bas to i nije tako ...

Pa se zato brinem .. Inace uskoro planiramo da ga stavimo u obdaniste..

INace evo ga njegov recnik ,sad pisem kako on izgovara :

Dobro zna da kaze lepo mama tata baba deda ,bata itd.

Kad hoce da jede kaze"mene njam njama,kad hoce da pije vodu"mene voda",kad hoce da idemo napolje "mene cao " ,kad mu se spava " mene ahhh",uglavnom sve pocinje sa mene ,npr,kad hoce da kaze da dam bati da jede ili da je bata gladan ,on kaze "mene bata njam njama ", zna da kaze hvala "vava" "dodji",idi","vidi","mene kaki" ,tatom"(traktor),tititi"(auto),"gde", ume da pita "mama a gde je tata" ili bata i sl.. Za zivotinje ne kaze imena nego ih imitira ,"mu".mjau" itd..

zna da kaze "oko"... Inace sve razume kad mu kazes ,ali ne ume da ti lepo isprica sta je radio kod babe ili gde se igrao..tad prica na svom "jeziku" ..

Zna da kaze na engleskom bye bye .. a na francuskom "oui I non ""

ma to je ok...ja sam mislila da on uopste ne prica....ali akoima neki svoj jezik koji potseca na "nas" :), to je sasvim normalno...sigurno ce oko trece godine sve to lepo da se iskristalise....ali ako si ti bas zabrinuta onda ga odvedi logopedu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da vam se pohvalim da je moja Jana pocela da prica i to bukvalno u roku od nedelju dana pocela je da melje ko navijena,ostali smo u soku. Ma sta da vam kazem, jako nam je pametna,ljubiiiiiii je majka :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo!!! Od sada je kako Jana kaže i tačka! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja cica pocinje da prica...jos uvek ne sklapa recenice ali se u 99% slucajeva razumemo i bas sam srecna jer volim da pricam a...sto kaze Nody volim volim i volim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo!!! Od sada je kako Jana kaže i tačka! :rolleyes:

ma da znas,tako je od kad se rodila,zavrce nam usi da zvonimo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa godinu i par meseci je pocela nesto da prica na bebecem jeziku :lol:

A sada sa 2 godine, uveliko brblja i sve se razumemo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je i kod nas. Oko rodjendana je pricao na svom jeziku, a sad, kad je napunio 18 meseci je poceo da sastavlja po dve reci. Jako se trudi da pravilno izgovori nesto i kad mu uspe, sav je srecan. Isto tako, ako je uspeo da 'ubode' intonaciju za neke dve povezane reci, u stanju je da tako lepo 'izguta' neka slova da ne primetimo ;) .

Inace, sam provalila da je veliki gotovan po tome sto je prvo poceo da izgovara reci koje su njemu do velike vaznosti za opstanak :lol: , kao na primer: riba, meso, hleb, voda, mleko, daj ( sad je vec "daj ovo!").

Naravno, zadrzao je neke svoje recu i nece da ih menja, kao sto su:

Veda- zvezda

Puli - pasulj

Vilaka- viljuska

Najgore od svega sto smo se i mi primili na te njegove izraze, pa se sad medjusobno opominjemo ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je i kod nas. Oko rodjendana je pricao na svom jeziku, a sad, kad je napunio 18 meseci je poceo da sastavlja po dve reci. Jako se trudi da pravilno izgovori nesto i kad mu uspe, sav je srecan. Isto tako, ako je uspeo da 'ubode' intonaciju za neke dve povezane reci, u stanju je da tako lepo 'izguta' neka slova da ne primetimo ;) .

Inace, sam provalila da je veliki gotovan po tome sto je prvo poceo da izgovara reci koje su njemu do velike vaznosti za opstanak :lol: , kao na primer: riba, meso, hleb, voda, mleko, daj ( sad je vec "daj ovo!").

Naravno, zadrzao je neke svoje recu i nece da ih menja, kao sto su:

Veda- zvezda

Puli - pasulj

Vilaka- viljuska

Najgore od svega sto smo se i mi primili na te njegove izraze, pa se sad medjusobno opominjemo ;) .

:rolleyes: Slatkis mali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filip sada govori: mama, tata, baka, meko, neće, jaje, vau-vau(obožava pse)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo 15,5 meseci i bas sam se pitala kada deca pocnu da pricaju.Vuk sada govori mama,tata,baba,deda,kuka(pas-kuca),ajde i tako jos po nesto,i takodje prica na svom nekom jeziku koji ja zovem kineski :D kad pocne tako da prica ne zna da stane,uzme telefon pa brblja li brnblja.Ja pokusavam da ga ucim da ponavlja za mnomm izgovori koje slovce i onda smrlja nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u poprilicnom cudu kako ovo moje dete napreduje sa govorom. Ponekad pomislim kako ponavlja kao papagaj, a onda sutradan shvatim da je ukapirao rec sasvim logicki. Koliko je lakse kad imamo komunikaciju, ne mogu da vam opisem.

Uvek mi lepo odgovara na pitanja, puno, puno se trudi da izgovori rec kako treba.

Sve manje koristi 'bebeci', ali je sada u fazi da izmislja reci koje mu se rimuju:

"Banko, manko, danko"

" puli, muli"

" pile, lile"

" devet, krevet"

Interesanto je da izbegava slovo "R", ali ako je u sredini neke reci, lako ga izgovori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filip pored riječi mama, tata, baka, deda, beba, mlijeko...kaže BAGER-oduševljen je tom napravom...

I jasno i tačno kaže BAGER!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filip pored riječi mama, tata, baka, deda, beba, mlijeko...kaže BAGER-oduševljen je tom napravom...

I jasno i tačno kaže BAGER!

Car!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa govorom i nismo bas nesto napredovali :( Na ta-ta,ma-ma,de-da,de-de,dodali smo ssssssssssss,zzzzzzzzzzzzzzzzz,nje-nje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Ella puni 20og puna 23 mj.puno prica..recenice je pocela sastavljati pre par mj.recituje pjesmice ...to joj je sad najinteresantnije..da izrecituje neku pj.i da joj svi pljescu i govore bravo :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka bas puno prica. Ima nekih reci koje ga samo ja razumem:

pikok-prsluk

momo-mleko

mencici-kamencici

dobaj-dobar

netada-neka ga

baci oticu-baci lopticu

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete puno priča, ali dosta stvari ne izgovara pravilno, zna da kaže slovo K ali neće svaki put.... Od pre nedelju dana je počeo da psuje kao kočijaš, i u psovki sva slova izgovara pravilno :blink: :blink: a pri tom kod nas u kući niko ne psuje ( barem ne pred njim :lol: ) ne znam da li da ignorišem to pa će sam prestati, jer sad ga opominjem, a on krene još sočnije da psuje... :blink: :blink: :blink:

Na koji način se rade vežbe sa slovima i izgovaranjem pravilno? Ja kad god počnem da mu obijašnjavam, on krene da se izmotava i namerno neće.....

Da li je rano početi vežbati slova i pravilan izgovor, ili da ga pustim još malo pa će to doći na svoje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaki put kada opsuje, kaži da je to ružna reč, da ćeš se naljutiti na njega, da nije lepo da tako lep i dobar dečak psuje...mislim izmisli nešto što mu neće biti pravo da čuje. Sa njim uvek pravilno razgovaraj i nemoj često da ga ispravljaš, nego npr. ako on kaže sesir, ti kažeš mislio si šešir...verovatno u vrtiću ima mlađih od njega koji ne govore pravilno, pa se i on povede...nije ništa zabrinjavajuće, ali sa tri godine bi trebao da priča sasvim razgovetno. Postoje slova kao što su r, l, š, č, dž, ž koja se teže izgovaraju, ali ona bi do polaska u školu trebalo da se izgovaraju pravilno. Ja lično bih tolerisala do pete godine nepravilno izgovaranje slova, a onda na vežbe kod logopeda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.