Šta smem a šta ne smem da jedem u trudnoći?

odgovora

Objavljeno

Klopaš li kokice?

Hvala Tila, taj tekst sam i ja videla ali rekoh da pitam ovde pošto toliko korisnih stvari može da se sazna od članica. :) Slažem se sa svime što si napisala osim sa 2,3 ili 5kg voća....ja bih tako rado pojela 5 kg lubenice :rolleyes:

Hahaaha...poznat mi je taj osećaj...Prvo je bio sa jagodama, pa sa trešnjama, a sada sa malinama ali kolika god želja bila nikada nisam uspela pojesti ni pola kilograma, a ne 2,3 ili 5kg :lol:

Eh, da i sa sladoledom je tako...Kupim pakovanje od 1kg sladoleda i pojedem 4 kugle (onaj frikomov sa 4 ukusa) i to je to...Možda mi se jednom ili dva puta desilo da to bude dupla porcija. Takav osećaj je poznat i sa nekom lepom sočnom tortom ali nikada za ovih mojih 30 godina nisam pojela više od dva parčeta torte ma koliko me mamila, niti više od 3 palačinke iako u trenutku kada ih vidim nafilovane i složene imam utisak da bih mogla da smažem 10 komada...

To su samo "gladne" oči ali sreća pa želudac nije navikao na velike količine hrane :)

Posebno lubenica (ali u principu i drugo voće) koja je puna vode brzo stvori osećaj sitosti...Probaj ali čisto sumnjam da ćeš uspeti jer već posle 1 kg bi imala osećaj da si pojela 5kg :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Klopaš li kokice?

Da, i sinoc sam, ali mi ne pomazu, sve je jaca i jaca :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hahaaha...poznat mi je taj osećaj...Prvo je bio sa jagodama, pa sa trešnjama, a sada sa malinama ali kolika god želja bila nikada nisam uspela pojesti ni pola kilograma, a ne 2,3 ili 5kg :lol:

Eh, da i sa sladoledom je tako...Kupim pakovanje od 1kg sladoleda i pojedem 4 kugle (onaj frikomov sa 4 ukusa) i to je to...Možda mi se jednom ili dva puta desilo da to bude dupla porcija. Takav osećaj je poznat i sa nekom lepom sočnom tortom ali nikada za ovih mojih 30 godina nisam pojela više od dva parčeta torte ma koliko me mamila, niti više od 3 palačinke iako u trenutku kada ih vidim nafilovane i složene imam utisak da bih mogla da smažem 10 komada...

To su samo "gladne" oči ali sreća pa želudac nije navikao na velike količine hrane :)

Posebno lubenica (ali u principu i drugo voće) koja je puna vode brzo stvori osećaj sitosti...Probaj ali čisto sumnjam da ćeš uspeti jer već posle 1 kg bi imala osećaj da si pojela 5kg :lol:

Ja sam povraćala od jagoda, trešanja pa čak i jednom posle lubenice. Breskve, jabuke i nektarine mi ne prijaju. :(

Za sada ne znam ali sam ranije uspevala da pojedem pola lubenice od 10kg :D

Da, i sinoc sam, ali mi ne pomazu, sve je jaca i jaca :huh:

Užas, meni se opet javlja onaj grozan osećaj i mučnina kako sam opet počela utrogestan da uzimam :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Užas, meni se opet javlja onaj grozan osećaj i mučnina kako sam opet počela utrogestan da uzimam :(

Ja nisam koristila utrogestan, ali vidim po postovima drugih zena da jako uspavljuje, da su osamucene po pola dana. Jel se to koristi celu trudnocu ili? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam koristila utrogestan, ali vidim po postovima drugih zena da jako uspavljuje, da su osamucene po pola dana. Jel se to koristi celu trudnocu ili? :huh:

Na početku sam uzimala, čim je ustanovljena trudnoća, zbog nekog blagog krvarenja i posle nekih mesec dana sam prestala jer je doktor mislio da imam tolike mučnine od njega. Sad ponovo od utorka uzimam dva puta dnevno jer sam bila na amniocentezi, uveče i nekako pošto ga koristim vaginalno pa odmah legnem da spavam ali pre podne kad ga pijem oduzmem se na dva sata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na početku sam uzimala, čim je ustanovljena trudnoća, zbog nekog blagog krvarenja i posle nekih mesec dana sam prestala jer je doktor mislio da imam tolike mučnine od njega. Sad ponovo od utorka uzimam dva puta dnevno jer sam bila na amniocentezi, uveče i nekako pošto ga koristim vaginalno pa odmah legnem da spavam ali pre podne kad ga pijem oduzmem se na dva sata.

Ja ga koristim vaginalno,na 12 sati,ujutru i uvece,bas zbog toga da ne bih imala takvih problema,tako mi je i doktor rekao.I super se osecam,nista mi ne smetaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ga koristim vaginalno,na 12 sati,ujutru i uvece,bas zbog toga da ne bih imala takvih problema,tako mi je i doktor rekao.I super se osecam,nista mi ne smetaju.

Takodje sam tako uzimala do pre nekih mesec dana i isto nisam imala problema,znam da kad se piju izazivaju mucninu i pospanost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svasta prvi put cujem ovo za ananas :blink:

Ma ni oni (naucnici, ili ko god vise vrsi ta "ïstrazivanja") nemaju pojma sta valja a sta ne, sad jos treba da slusam necija nagadjanja..

Koliko samo oprecnih misljenja ima za kafu, pa to nije normalno. Jedan dan pise kako treba piti sto vise kafe jer sprecava rak i bog te pita sta sve ne, sledeci dan pise treba je potpuno izbaciti, pa onda opet kafa produzava zivot, pa kafa skracuje zivot..ma daaaaj odlucite se vise smaraci

Secam se da su naucnici kobajagi rekli kako domaca pileca supa uopste nije zdrava i slicne gluposti..covece ja kad skuvam domacu supicu sa puno povrca i mesanca, pa to me preporodi..izleci od gripa, mamurluka, ma lek jednostavno..i sad kao ne valja, to su otrovi.

Glupost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svasta jela u trudnoci, pivo, vino pila i evo bogu hvala sve je u najboljem redu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svasta jela u trudnoci, pivo, vino pila i evo bogu hvala sve je u najboljem redu ;)

Joooooooooooooj pivooooo!! kako bih popila jedno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joooooooooooooj pivooooo!! kako bih popila jedno....

Ako bas neces obicno, imas bezalkoholno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo šta sam pročeprkala po netu i knjigama

HRANA KOJU TREBA IZBEGAVATI TOKOM TRUDNOĆE

(jer može da naškodi bebi ili izazove trovanje)

1. neke vrste sireva

tzv buđavi sirevi, i sirevi koji se spremaju od nepasterizovanog mleka (feta), i svi sirevi sa pijace, kao i kajmak, zbog opasnosti od listerije. To važi i za domaće mleko. Može skuvano.

2. jaja, ako su rovita (ili se živa stave u kolače) mogu da prenesu salmonelu. Jaja čija je ljuska zaprljana izmetom ne perite, time bakterije (ešerihija koli) mogu lakše da prodru kroz ljusku. Bolje ih ne koristiti.

3. paštete i mesne prerađevine

4. meso i riba, sirova, ili nedovoljno pečena jela Sirovi biftek, suši. Meso koje je stajalo u frižideru 24h treba termički obraditi. Meso sa roštilja treba da bude i unutra dobro pečeno.

5. džigerica i suplementi bogati vitaminom A, riblje ulje????? Ovo prvi put čujem!

6. riba, neke vrste koje dugo žive, tuna, ajkula, losos, ne love se mlade, talože u telu dosta žive iz zagađene sredine.

7. vegete i soja sos i namirnice pune natrijum-glutaminata.

8. kofein (kafa, koka-kola, zeleni i crni čajevi, energetska pića)

9. alkohol

10. bela testa i zasićeni šećeri (bebe loše podnose nagle promene glukoze u krvi, kaže moja gin.) Smanjiti na minimum. Suzbijati porive za Milkom od 300g, ili porodičnim pakovanjem sladiša :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od početka trudnoće nisam se usuđivala da pijem sok od ananasa jer ni na jedan nisam lepo reagovala, svi su mi bili preslatki. Sinoć sam popila jednu čašu a sad dokrajčila i žao mi što nemam više jer mi je baš prijao ali sam i na netu sad našla kao da ne valja u trudnoći da se pije :unsure:

Imate li vi neko mišljenje o ovome?

Nisam znala da ne valja da se pije, ali i ja sam nedavno popila pola čaše i jako mi se smučilo. Povezala sam to sa time što zaista jeste presladak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nakon trudnoce jedem vise svezeg voca i povrca, tokom trudnoce sam presla na skroz zdravu ishranu i tridim se da nastavim tako. Sveze sokice od cedjenog voca zasladim medom, cajeve takodje. Kafu nikad nisam pila, sto je verovatno cudno, a slatko jedem svaki dan ali po veoma malo. Ranije sam trenirala dosta, u trudnoci sam prestala, ali nakon radjanja moje bebice sam pocela polako da e vracam u formu. Dakle, zdrava hrana je neophodnost bilo pre trudnoce, za vreme nje ili posle.

Poz svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jako uplasena sto se tice ishrane u trudnoci.

Inace vec par godina imam gastritis i spusten zeludac i jako sam mnogo smrsala. Doktor mi nije rekao ni folnu kiselinu da pijem a sad se jedem sto nisam uzela na svoju ruku. Krvna slika mi je bila losa, tj. malokrvna sam bila ,verovatno sam i sada. Dosta toga ne smem da jedem zbog gastritisa, nisam imala apetit, tj. imam fobiju od povracanja pa me je bilo strah da jedem da mi ne bi bilo lose. Zivela sam na plazmi i jabukama. Sad imam apetita i jela bih non stop ali mi se uzasno nadima stomak od bilo cega sto pojedem. Slatkisi mi ne prijaju, retko kad mi legne po neka cokoladica. Pijem jogurt, jedem sirko, jedem corbice od povrca, voce i povrce, po malo mesa (piletine, jagnjetine pomalo, junetine jer mi je i inace to preporuceno zbog zeluca), prija mi gazirano, multivita, voda... E sad, jako me je strah za zdravlje svoje bebe zato sto mi je i inace ishrana ogranicena. Cula sam da je nekim devojkama muka od dodatnih vitamina koji su im preporuceni da ih piju i ja jednostavno ne znam kako cu da sredim krvnu sliku... Bas sam u bedaku zbog svega toga... Svesna sam da moram raznovrsno i zdravo da se hranim. Imate li koji savet za mene?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slobodno ovih dana na svoju ruku uzmi da piješ folnu jer NIKAD nije kasno ;) U prvoj trudnoći sam počela folnu da pijem tek oko 9te nedelje, tako da nemoj da se brineš u opšte.

Drugo, po meni to što jedeš je za poželeti (voće, kuvano povrće, bez šećera) ma savršenooo. Moj ti je savet samo da tako nastaviš ;) jedino da jedeš manje a češće kako bi ti se manje nadimao stomak ali i to je sasvim normalno na početku trudnoće.

E sad jedino što treba da vidiš da uzmeš neke suplemente u ishrani za KS (krvnu sliku). Misim da postoji tema baš za "malokrvnost" ako ne budeš uspela da je nađeš javi pa da ti postavim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja jedem sve sto mi se jede,odn sto mi organizam trzi,a tako mi je i dr savetovala.S tim sto mi je rekla da od 20te nedelje povecam unos mesa zbog niskog gvozdja.A pijem femibion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Anci, snacicu se za temicu. Jedem inace zdravu hranu, samo mi je gazirano porok.

Sto se tice hrane samo se plasim da kolicinski nije malo, mada se trudim da cesto jedem... i to gvozdje me zeza... moram da ubacim kuvan jaja i vise junetine...

Znaci nije kasno ni sada za folnu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci nije kasno ni sada za folnu?!

Nije ;) a za gvožđe preporučujem konjsko meso (ako ti se ne "gadi")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm pre sam jela konjske kobasice ja mislim, ali ne znam koliko smem sada zbog zeluca da jedem konjsko meso...

Hvala u svakom slucaju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Anci, snacicu se za temicu. Jedem inace zdravu hranu, samo mi je gazirano porok.

Sto se tice hrane samo se plasim da kolicinski nije malo, mada se trudim da cesto jedem... i to gvozdje me zeza... moram da ubacim kuvan jaja i vise junetine...

Znaci nije kasno ni sada za folnu?!

Nemoj mnogo da se opterecujes koliko kolicinski jedes,vazno je da jedes po malo,ali cesto uz dosta voca i povrca.Za folnu nikad nije kasno,ona je bas bitna da se uzima posebno do 12te nedelje,ali moja preporuka je femibion ili neki drugi kompleks vitamina jer tu imas sve tacno u miligram koliko je potrebno tebi i bebi.Ja sam to pocela da pijem jer sam imala jake mucnine i nisam mogla da jedem uopste i smrsala sam 2 kg.Sada mi se apetit polako vraca.Sto se gvozdja tice,i meni su rezerve katastrofa,gvozdje mi je oko 7,ali moja dr kaze da je unos gvozdja za bebu bitan od 20te nedelje i da tada moram poceti da jedem meso jer mi se za sada,jos uvek gadi.... U principu,za proteine dovoljno ti je makar jedno kuvano jaje da pojedes dnevno,jedan paradajz za kalijum i casu mleka ili jogurta za kalcijum,folne imas u pomorandzi,spanacu i brokolima,vitamin C najvise u paprikama i kupusu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam razumela, jel je tebi bolje apetit od femibiona?

Hvala ti puno na svetima, folnu kupujem sutra a za ovo drugo cu da vidim sa docom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam razumela, jel je tebi bolje apetit od femibiona?

Hvala ti puno na svetima, folnu kupujem sutra a za ovo drugo cu da vidim sa docom.

ne,ne,apetit mi je bolji od kako su mucnine prestale ;) Samo ti klopaj puno voca i povrca i nema greske :) Za sve ostalo konsultuj se sa docom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voće i povrće, ali više povrća, jer i voće sadrži šećer tako da ni njega ne treba baš jesti u neograničenim količinama. Jedna voćka srednje veličine za užinu je sasvim dovoljna, ili šaka sitnijeg voća ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne bih mogla da stanem na jednoj vocki dnevno. Pa valjda je zdravije da pojedes vise voca nego ne znam kakve slatkise i kolace.

Bas mi nije jasno od kad je to postalo nezdravo voce zbog fruktoze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.