Šta smem a šta ne smem da jedem u trudnoći?

odgovora

Objavljeno

Ja se trudim da jedem ono sto bebi treba,da ne unosim``prazne kalorije``,ali u sustini jedem sve po malo,za 4 meseca sam se ugojila oko 3-4 kg.Nisam imala mucnine ,ali nisam imala ni nekih posebnih prohteva za nekom odredjenom hranom.mada me neke informacije oko nekih namirnica zbunjuju,npr negde sam procitala da ne treba jesti sve vrste sireva kao sto su maldi sir,feta,budjavi sirevi,a negde ih uopste ne izdvajaju.zatim kazu da ne treba jesti ni sve vrste ribe jer neke imaju veliku kolicinu zive i aluminijuma u sebi,ap tako recimo preporucuju sardine,losos,pastrmku,za tunjevinu jos nisu sigurni,pa je ne preporucuje cesto,dok bi trebalo izbegavati ribe ```cistace`` i one koje jedu druge ribe,kao sto je npr som.isto je i sa plodovima mora,u nekoj literaturi ih u potpunosti ikljucuju,a negde ne pod uslovom da su dobro skuvani ili ispeceni.Izbegavam salame i pastete,kazu da ne treba jesti virsle zbog lysterie,isto treba biti pazljiv i sa suvim mesom.jedem dosta voca i povrca,svaki dan se trudim da jedem kuvano i neku salaticu,sklona sam gojenju i jednostavno necu da se natrpavam stvarima koje nisu korisne ni za mene ni za bebu,kad vec nemam problema sa mucninama i sl kao neke od vas( na tome sam bas bas zahvalna) ali ne izbegavam sni slatkise i ponekad brzu hranu,ne mucim sebe ni sa cim,kljuc je u tome da treba biti umeren.isto tako,kad biram meso pre cu pojesti piletinu ii ribu nego svinjetinu,umesto kiselih krastavaca uzecu svezu zelenu salatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto ne zrnevlje?

verovatno zbog nadutosti,jer ti u poznijoj trudnoci creva ``uspore`` sa radom pa im je tesko da vare,javlja se zatvor i nadutost.predpostavljam da je to,mozda nam laza i aki kaze ,volela bih i ja da znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eh sto bih volela da mogu da jedem normalno...spomenula sam da sam se ugojila? e pa posle 48h povracanja imam 3kg manje...jedem plazmu i patim se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel imala neka mama do sada problema zbog konzumiranja ljutog? P.s. Obozavam ljuto Ali se bojim zbog bebice,pozzzz!

Ja sam jela ljuto u obe trudnoce a sa drugim detetom cak i za vreme dojenja ( malo umerenjije) i nisam imala nkakvih problema a ni bebe. Jedi sta ti odgovara a ne preteruj ni u cemu.

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Doktor mi je rekao da ne jedem tartar biftek (moje omiljeno jelo) i sushi!!! Dakle nikakvo meso, riba, a da je sirovo, nije preporuceno! Takodjer mi je rekao da ne pretjerujem s tunom zbog zive u njoj, rekao je dve konzerve mjesecno!

Svim trudnicama preporucujem knjigu STO OCEKIVATI U TRUDNOCI, ima super dio o prehrani, cak i par super recepata!

evo tu vam je link za knjigicu: http://www.profil.hr/knjiga/sto-ocekivati-u-trudnoci/2430/

To je hr izdanje, ali sigurno ima i kod vas! Knjiga je super, prati trudnocu po mjesecima, ma nema sta u njoj nema!!! Mene je odusevila. :) A ima i nastavak te knjige: Sto ocekivati u prvoj godini zivota. Eto, toplo preporucujem!

Ja sam dobila 2 kilice, u 10 sam tjednu, ali spadam u kategoriju pothranjenih tako da se ne suzdrzavam previse! Nemam mucnine, ne smetaju me mirisi, u principu nista mi se nije promijenilo. I dalje ne jedem slatko, jer jednostavno ne volim, ali suzdrzavam se od masne hrane jer kazu da nije dobro za bebu unositi previse masnoce u tijelo... eto, toliko od mene... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas sam se naslusala i nacitala toga "sta smijem, a sta ne da jedem u trudnoci", ali slabo se pridrzavam. Jedem samo ono sto mi prija, pa makar to podrazumijevalo i tople pogacice, kifle, slaninu, kolace itd. Ako bih primijetila da bilo koja namirnica smeta bebcu, ne bih je vise uzimala, ali do sada je sve bilo super, pa ne razmisljam o tome koliko i sta jedem, jer sam pocela da uzivam u hrani, i osjecaj je fantastican! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Doktor mi je rekao da ne jedem tartar biftek (moje omiljeno jelo) i sushi!!! Dakle nikakvo meso, riba, a da je sirovo, nije preporuceno! Takodjer mi je rekao da ne pretjerujem s tunom zbog zive u njoj, rekao je dve konzerve mjesecno!

Svim trudnicama preporucujem knjigu STO OCEKIVATI U TRUDNOCI, ima super dio o prehrani, cak i par super recepata!

evo tu vam je link za knjigicu: http://www.profil.hr/knjiga/sto-ocekivati-u-trudnoci/2430/

To je hr izdanje, ali sigurno ima i kod vas! Knjiga je super, prati trudnocu po mjesecima, ma nema sta u njoj nema!!! Mene je odusevila. :) A ima i nastavak te knjige: Sto ocekivati u prvoj godini zivota. Eto, toplo preporucujem!

Ja sam dobila 2 kilice, u 10 sam tjednu, ali spadam u kategoriju pothranjenih tako da se ne suzdrzavam previse! Nemam mucnine, ne smetaju me mirisi, u principu nista mi se nije promijenilo. I dalje ne jedem slatko, jer jednostavno ne volim, ali suzdrzavam se od masne hrane jer kazu da nije dobro za bebu unositi previse masnoce u tijelo... eto, toliko od mene... :)

KOD NAS SE TA KNJIGA ZOVE ``STA DA OCEKUJETE DOK CEKATE BEBU``,imam je i ja,mislim da je postala popularna ovde kod nas.Ima dosta korisnih stvari i preporucujem je svima,pokriva mnogo tema.HVALA ZA LINK,posto u stampanom izdanju kosta oko 3000 din ili cak i vise!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jedem sve...hvala bogu nisam imala problema sa mucninama.Naravno cigarete sam odmah ostavila,a bila sam k'o lokomotiva!Jedem raznovrsnu hranu...najvise voca i povrca...a ovde kod mene slabo jedu meso(ali nisam jos pala pod njihov uticaj).Vise je ishrana bazirana na morskim plodovima,vocu i povrcu....i naravno neizostavno maslinovo ulje.Jako je zdravo.

Ja sam se ugojila samo 1 kg...imala sam 47 pre nego sto sam ostala u drugom stanju,a sada imam 48...:-)...nemam problem sa gojenjem,a i da se ugojim nece mi skoditi.Pa i da mi ostane koji kg posle trudnoce nemam problem.Jedem non-stop,ali po malo.Tako sam jela i pre trudnoce.

morski plodovi nisu u potpunosti zdravi - preporuka je da se ne jede više od 150 grama morskih plodova nedeljno. Ribe u sebi sadrže živu, živa oštećuje bebin mozak. Preporuka je da se jede što je moguće više pasterizovanih mlečnih proizvoda (toping sirevi ne jer nisu paserizovani, a nikako plavi sirevi), jaja - dobro pečena da ne ostane rovito unutra, meso, dobro prženo da nikako ne ostane krvavo unutra (ovo je sve zbog bakterija poput listerije i drugih koji mogu da dovedu do problema u razvoju ploda ili čak do pobačaja). Puno voća i povrća je ono što je izuzetno potrebno, ali dobro opranog. Sve u svemu nadam se da te nisam ovde uspaničila, jer ipak tvoje telo najbolje oseća šta mu prija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto ne bi trebalo da se jede svinjska dzigerica,ona je inace dobra za krvnu sliku?

džigerica ne sme da se jede jer je puna vitamina A koji može da dovede do pobačaja ako ga previše imaš u organizmu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

morski plodovi nisu u potpunosti zdravi - preporuka je da se ne jede više od 150 grama morskih plodova nedeljno. Ribe u sebi sadrže živu, živa oštećuje bebin mozak. Preporuka je da se jede što je moguće više pasterizovanih mlečnih proizvoda (toping sirevi ne jer nisu paserizovani, a nikako plavi sirevi), jaja - dobro pečena da ne ostane rovito unutra, meso, dobro prženo da nikako ne ostane krvavo unutra (ovo je sve zbog bakterija poput listerije i drugih koji mogu da dovedu do problema u razvoju ploda ili čak do pobačaja). Puno voća i povrća je ono što je izuzetno potrebno, ali dobro opranog. Sve u svemu nadam se da te nisam ovde uspaničila, jer ipak tvoje telo najbolje oseća šta mu prija.

Meni je doktor savetova baš da jedem ribu jer sam imala manjak nekih proteina u krvi. Rekao mi je da mi je najbolji izvor proteina riba i pečurke, a meso nije pominjao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktor savetova baš da jedem ribu jer sam imala manjak nekih proteina u krvi. Rekao mi je da mi je najbolji izvor proteina riba i pečurke, a meso nije pominjao.

Riba je svakako zdrava u trudnoći, ali kao i sve..samo umereno..za tunjevinu sam čula da ne treba jesti u nekim ogromnim količinama zbog nečega, ali sada se ne mogu setiti hehe..uglavnom..jedem sve što mi se jede, što mi prija..a ono što prija meni, koristiće i mojoj bebici..naravno, umereno samo :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktor preporučio puno mesa, naročito piletine i teletine, voće obavezno kao i povrće. Niko ribu nije spominjao, a i ja je baš i ne volim. Puno mlečnih proizvoda. Ljuto volim ali ga umereno jedem jer mi stvara kiselinu, kao i mladi luk.

Sokove iz tetrapaka više ne pijem jer mi i oni stvaraju kiselinu, već kupim 2kg pomorandži i 1kg limuna, stavim u sokovnik, zasladim medom, i to mi najviše prija (a takav sok rastvoren mi traje 3-4 dana).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktor preporučio puno mesa, naročito piletine i teletine, voće obavezno kao i povrće. Niko ribu nije spominjao, a i ja je baš i ne volim. Puno mlečnih proizvoda. Ljuto volim ali ga umereno jedem jer mi stvara kiselinu, kao i mladi luk.

Sokove iz tetrapaka više ne pijem jer mi i oni stvaraju kiselinu, već kupim 2kg pomorandži i 1kg limuna, stavim u sokovnik, zasladim medom, i to mi najviše prija (a takav sok rastvoren mi traje 3-4 dana).

e, ovo bas prijatno zvuci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Код мене је био случај да сам се давила јабукама, знала сам 3-4 појести дневно и стварно ми је годило.

Треба обратити пажњу на производе од мљевеног меса посебно у љетном периоду, веома лако се може "покварити" стомак.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Код мене је био случај да сам се давила јабукама, знала сам 3-4 појести дневно и стварно ми је годило.

Треба обратити пажњу на производе од мљевеног меса посебно у љетном периоду, веома лако се може "покварити" стомак.

Da, uopšte na sve nedovoljno pripremljene proizvode..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da treba biti oprezan ,ogotovo kad to ne pripremate same kod kuce...treba se paziti,jaja,meso ,mleko...sve to i ince moze da bude rizicno,a sad posebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktor preporučio puno mesa, naročito piletine i teletine, voće obavezno kao i povrće. Niko ribu nije spominjao, a i ja je baš i ne volim. Puno mlečnih proizvoda. Ljuto volim ali ga umereno jedem jer mi stvara kiselinu, kao i mladi luk.

Sokove iz tetrapaka više ne pijem jer mi i oni stvaraju kiselinu, već kupim 2kg pomorandži i 1kg limuna, stavim u sokovnik, zasladim medom, i to mi najviše prija (a takav sok rastvoren mi traje 3-4 dana).

I meni smeta sok iz tetrapaka. :) Pivo i vino mi ne smetaju, ali zato sok... :D Najbolje mi je kad iscedim voce u sokovniku. S tim sto ja uopste ne sladim sok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uglavnom ručkam sve kao i do sada, ova bebica je baš fina..ne muči mamu kiselinom ili tako nekim stvarima(za sada) hehe..što se sokova tiče, nešto slabije ih pijem, jedem puno voća ovako, a vodu satirem hehe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni, u principu, smetaju samo kasasti sokovi. Ovi bistri ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni rucak nikako ne prija (sta god bilo za taj rucak), poslije rucka se osjecam naduto i prosto ne mogu da disem. Najlepse se osjecam ujutro kada ustanem, stomak spljosten mekan. Pokusavam da jedem vise malih obroka po zalogaj dva ali to mi je bas bezveze, po citav dan nesto zvaces.

Sokovi - tetrapak mi izazivaju mucninu, zato najcesce pijem cijedjenu pomorandzu i limun.

Interesuje me da li vi imate problema sa "podusivanjem", ja vise ne znam sta da radim i kako da se hranim.? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

pre 2 dana sam bila kod svog ginekologa u Lisabonu i rekla mi je da nikako ne bih trebala da jedem sledece:

1. U restoranima salate, ukljucujuci i vocne, jer nikada ne znate kako je sve to oprano, ocisceno i gde se nalazilo. Voce i povrce koje jedete mora biti savrseno cisto;

2. Sirovu ribu (susi nikako!!) Riba mora biti skuvana ili przena ili pecena;

3. Dimljeno meso, ukoliko nije prethodno termicki obradjeno;

4. Egzoticno voce, jer je i u normalnim situacijama kaloricno, a u trudnoci jos vise. Naravno da nije stetno, ali puno goji... :rolleyes:

Sve ostalo je manje vise dozvoljeno...

Eto, sada imate i informacije o ishrani trudnica van Srbije! :rolleyes:

Puno poljubaca i srecno! :rolleyes:

Jovana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

pre 2 dana sam bila kod svog ginekologa u Lisabonu i rekla mi je da nikako ne bih trebala da jedem sledece:

1. U restoranima salate, ukljucujuci i vocne, jer nikada ne znate kako je sve to oprano, ocisceno i gde se nalazilo. Voce i povrce koje jedete mora biti savrseno cisto;

2. Sirovu ribu (susi nikako!!) Riba mora biti skuvana ili przena ili pecena;

3. Dimljeno meso, ukoliko nije prethodno termicki obradjeno;

4. Egzoticno voce, jer je i u normalnim situacijama kaloricno, a u trudnoci jos vise. Naravno da nije stetno, ali puno goji... :rolleyes:

Sve ostalo je manje vise dozvoljeno...

Eto, sada imate i informacije o ishrani trudnica van Srbije! :rolleyes:

Puno poljubaca i srecno! :rolleyes:

Jovana

Hvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne jedem samo ljuto i sveži luk jer mi je od toga muka! Inače, apetit mi je tako dobar da jedem 6x dnevno! Poslednji obrok mi je u ponoć. Kada sam rekla dr koliko puta jedem, samo se nasmejao i rekao mi da li ja znam da je dozvoljeno samo 5x?!

Imam neodoljivu želju da jedem meso u svakom obliku ali su mi rekli da moram da smanjim jer imam previše proteina tako da su mi se pojavili u urinu (što nije dobro, ali nije opasno).

Inače, dodala sam samo 7kg t2027.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u obe trudnoce jela SVE, tako da mene nemojte pitati "sta smem, a sta ne smem da jedem u trudnoci?" :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u obe trudnoce jela SVE, tako da mene nemojte pitati "sta smem, a sta ne smem da jedem u trudnoci?" :lol::lol::lol:

t2002.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.