Dečiji strahovi...

odgovora

Objavljeno

Nadam se da ne postoji jos slicna tema...

Moj sincic se plasi dosta cudnih stvari.Npr.plasio se trave(ili se gadio?! :blink: ),pa mrava,glista,konca(ili neke skupljene prasine(od susilice)),peska.Znaci,sve neke sitne stvari. :huh: Jel to normalno?

Od cega se plase i da li se uopste plase i vasa deca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana se proslog leta plasila da sedne ili da dodirne travu. Valjda joj je bilo gadno ili sta vec. Kasnije je to prevazisla,silom prilika,jer nam sto i stolice u toku leta stoje na sred travnjaka u dvoristu pa je morala nekako da nam prilazi. Mislim da je to sve normalno,jednostavno malisani upoznaju okolinu i sve im je novo i nepoznato.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anita se plasi dlaka, tj. verovatno da se gadi. Bilo kakve vrste zvuka, samo skace. Verovatno da je to neki period, mislim da je normalno. Dosta pricam sa njom i objasnjavam joj sve, pa mozda lakse podnosi sve to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niceg konkretno se ne plasi... Nisam primetila skoro niti se secam od ranije...

E jedino kad sam videla da se povukla na prizor pauka odmah sam reagovala lepom pricom o tome kako je pauk mali i sladak, nezan i jadan, daleko od kuce, zalutao u nasu. Ona se opustila i zajedno smo ga pokupile na papir i iznele ispred vrata. Onda smo mu otpevale "Incy, wincy, spider" i pustile ga. Otad nam je to ritual za svakog pauka kog nadjemo. :)

A jedna od nasih drugarica se recimo jako plasi zivotinja. Svih, bez razlike, i velikih i malih. Pisala sam vec o tome, al evo opet primera: jednom je zbog muve umalo pala sa stepenika... Razlog neobjasnjiv- niko je nije plasio zivotinjama, nikada se nije nasla u neprijatnoj situaciji sa zivotinjom isl... Roditelji su joj opusteni ljudi, nisu "pritrni" i ne cimaju se oko sitnica pa da i dete traumiraju. Jednostavno je ili takvo dete ili je u takvoj fazi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, moj sin se plaši buba, tj. muva i ostalih letećih insekata, a ćerka mraka, tj. ona kaže da se plaši, ali savršeno se snalazi u njemu bez histerije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja verujem da su ovo faze,ipak je njima sve novo.Ni mi se ne cimamo,pokusavamo sto opustenije da ih vaspitavamo,leti ga pustamo da se uprljaju-mada je moj sin izgleda picajzla mala,cim ima nesto na rukama odmah se mora oprati ili obristai,pricamo i price i naravno pokusavamo objasniti da mravi i koncici nisu opasni... :lol:

No,sad mi je lakse,vidim da nije o jedini sa nekim cudnim strahovima... :) Hvala vam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad smo se proslo leto vratili sa mora Luka je odjednom poceo da se boji tusa. ne da da ga tusiramo kaze boji se , tus se ljulja. i to evo jos traje, tj mi opet navikli da ga kupamo u kadici pa sa bokalom isperemo.. a pre neki dan kod mojih mama ga lepo tusirala i on nista..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O, moj mali sam mislila da se ničega ne boji - kad gle eto čuda - juče nije hteo ispod kišobrana od kola do vrata od kuće!!!

Setim se da se jednom otvorio sam kišobran i da se uplašio... A pre ga je držao kad pada kiša, sad sleđe ramenima i savija glavu, neće pa neće...

Obožava motore, ali da sedne na neki - nema šanse... Eto i voli i boji se...

Plaši se stepenica, ali ne zato što je pao, nego jer smo stalno trubili da tu može da padne i da ne sme sam i blizu...

Sve su to faze, prođe to... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

deciji strahovi nicim izazvani nisu problem. to je deo njihove maste, spoznaje sebe i sveta oko sebe i kako dodju tako i prodju.

strahovi koje im drugi nametnu mogu da traju i ostave posledice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj se boji ovih sto prodaju lubenice i vicu evo dinja i lubenica...e njih kad cuje sav se pogubi...nije to sad strah da pocne da place,ali malo se uplasi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

deciji strahovi nicim izazvani nisu problem. to je deo njihove maste, spoznaje sebe i sveta oko sebe i kako dodju tako i prodju.

strahovi koje im drugi nametnu mogu da traju i ostave posledice.

Slažem se - ali to već za stariju decu koja mnogo bolje kapiraju stvari od jednogodišnjaka koji ne znaju za opasnosti... Pa samo guraju... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ubedjena sam da sam pisala na ovu temu i sad nema sanse da nadjem taj post. :huh:

nestala je gooomila postova. skoro ceo maj..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete se plasi kucica,ne znam razlog jer ga nikad nicim nismo plasili.Veci mi je problem sto se plasi malo starije dece (2.5 - 3 god) koja su malo energicnija,kako mu pridju tipa da se pozdrave ili da ga zagrle on bezi kod mene ili se ukipi i pocne da trepce.Imao je nezgodnu situaciju da ga od silne zelje zagrle malo jace.Manju decu obozava,vrlo je nezan i pazljiv prema njima.Sad krece u jasle,ne znam kako ce tamo biti,bas brinem.Da li je neko bio u slicnoj situaciji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin-2.5god se plasi golubova :huh: hranili smo golubove kokicama u centru grada nekoliko puta, ali tako sto ga ja nosim i hranim golubove. on ne zeli. nadam se da cemo nekako prebroditi taj strah jer ce goluba prilicno cesto "sretati" pa nije preporucljivo da ga se plasi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pretpostavljam da će prevazići strah..ipak oni lete i bacakaju se na sve strane...a dete tog uzrasta ne može tačno da odredi gde su se zaputili, pa se zato plaši...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja s kcerka plasi majmuna hehe i plasi se centrifuge kad radi masina stalno kaze da su unutra cigani i boji se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja s kcerka plasi majmuna hehe i plasi se centrifuge kad radi masina stalno kaze da su unutra cigani i boji se

Verovatno joj je neko pretio da ce cigani da je odvedu ili nesto slicno. To definitivno moras da je oducis jer je to sjajan pocetak homofobicnog vaspitanja. Zamisli kad poraste i negde drekne : Mama, bez'mo to su cigani!...em ces ti izgledati kao neko ko nije dete dobro vaspitao, em ce ona izgledati kao mali rasista, a to ni tebi ni njoj ne treba...elem, moja Sara se u zadnjih mesec, dva plasi usisivaca. Kako ga ja ukljucim, cim cuje zvuk, drekne: Baaabaaaaa!!! i uhvati maglu, ode kod babe u sobu, uvali joj se u krilo i ne izlazi dok ne prestane da zuji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verovatno joj je neko pretio da ce cigani da je odvedu ili nesto slicno. To definitivno moras da je oducis jer je to sjajan pocetak homofobicnog vaspitanja. Zamisli kad poraste i negde drekne : Mama, bez'mo to su cigani!...em ces ti izgledati kao neko ko nije dete dobro vaspitao, em ce ona izgledati kao mali rasista, a to ni tebi ni njoj ne treba...elem, moja Sara se u zadnjih mesec, dva plasi usisivaca. Kako ga ja ukljucim, cim cuje zvuk, drekne: Baaabaaaaa!!! i uhvati maglu, ode kod babe u sobu, uvali joj se u krilo i ne izlazi dok ne prestane da zuji.

Ovo za usisivač je samo faza - i mi smo je imali, ne sećam se koliko je trajala, osim da me iznenadilo da se tako na jednom počeo plaši... Sad mi pomaže da zajedno usisavamo, a kad mu dosadi viče "mama gasi".... ;)

Proći će....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam devojcicu od dve pune godie,malo sam zabrinuta jer pokazuje izrezene znakove straha kada npr.zazvoni interfon ona se sva uspanici i pocne da place i da se trese to traje par minuta ili na bilo koje sumove i zvukove ona reaguje.Pocela je ida muca, mada ona prilicno dobro govori za svoj uzrast samo kada zeli da izgovori neku rec pocinje da se napinje- da li je neko imao slicnu situaciju i da li neko ima neki koristan savet i predlog pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primjetila sam da se Stefo boji svega živog, mislim da se i sopstvenog prdeža prepadne <_< tipa čačka nešto i to nešto izazove reakciju odmah bježi meni, kada nešto šušne u drugoj sobi tipa Ancica se probudi on pobjegne meni u krilo i neprestalno govori "ko jo" (ko je) dok ne vidi da je ona. Uključi dugmić i igračka počne da svira on šmugne, neko iznenada kihne on se prepadne, neko uđe u kuću nenajavljen, bježi, plače u mraku i slično. Da li je to normalno za ovu fazu razvoja djeteta (11 mjeseci)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, jeste...ali svakako uvek mu objašnjavaj šta je u pitanju, tako će naučiti i kasnije raspoznavati te zvukove i sve manje će se plašiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od cega se plase i da li se uopste plase i vasa deca?

Moje dete se danas uplasilo Deda Mraza :mellow:

U vrticu je bilo slikanje, i kad je vaspitacica krenula da ga stavi Deda Mrazu u krilo on je poceo da place, probali su jos jednom kasnije, ali nije uspelo pa su odustali.

Kako su vasa deca reagovala prvi put na Deda Mraza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marija je vristala kao da ce na klanje, Andjela je bila sasvim nezainteresovana, u fazonu, radi sta joces, samo mi daj to sareno i suskavo da vidim, a Saru je drzao tata prosle godine pa nije reagovala nista posebno, kao i na druge ljude, malo ga pogledala i onda se zainteresovala za njam njam koji se video u providnoj deda mrazovoj kesi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj dusa draga,mlgu da zamislim kako reaguje. Uglavnom se sve to menja,pogotovo za zvuke,cas se boje usisivaca,pa posle idu za istim i vuku kabal :)

Moja Anja se sada pocela bojati komaraca,i svih sitnih buba,kad vidi vristi,neznam kako cemo preziveti leto,a Ena se jos uvek nicega ne boji.

To za brisace bas cudno,kako ih je samo primetila zabica mala,neznam kako da ti pomognem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto nema tema za mladji uzrast evo ovde cu Tara se boji svega juce je tako kisa pada mi smo isli kolima ja vam ne mogu opisati taj njen strah od brisaca na kolima koji su radi samo je provirivala iz sedista da ih vidi vristala bacala se mene je strah bio da je slusam i gledam pojacala sma muziku pricala pevala isla ja rukom prema sajbi kao d aih mazim ma nista, kad smo stali uzela sam je prebacila kod sebe napred i mm je upalio brisace na ono najslabije da brisu, ona se tako savijala uz mene pokusavala da udje u moj vrat...kad bi ih ugasio sve normalno...Kuci se boji takodje pumpe za duvati one krevete posto smo joj duvali neku stolicu za bazen povezala sam sa zvukom da se toga plasi, sad kad vidi pumpu ne sme da prodje od nje, ja je mazim dajem joj da dirne i dok je u mom krilu ne zavalaci mi se u vrat i ne krije se od nje vise kako je na pocetku...Ne plasi se nesto mnogo zvukova onako odreaguje kao da ide prema meni malo ubrzano i to je to...Jel ovo prolazno stanje ili ce da se kasnije plasi sve vise i vise stvari, znam da se strahovi menjaju, kako da joj olaksam

hehehe setila sam se Ane.. Ana naime ima strah od kučića, ali opravdani (štene malo veće rase je skočilo na nju i oborilo je) tako da ja to ništa ne reagujem, kad poraste - proći će.

A Tara me podsetila na Anu i Robo-sapiensa - igračka mog muža :lol:

Prvo ga se plašila, tad smo ga stavljali oko peći da joj ne bi prilazila, pa nekih par meseci kasnije ga je obožavala - uhvati daljinski i stiskaaaaa. Pa ponavlja što on ''kaže'' itd..

Pa opet par meseci kasnije, mi ga slučajno uključili - dete vrisnu na sav glas i pobeže u drugu sobu. Sad samo kad ga izvadim iz kutije se plaši, dok recimo drugih pomerajućih igračaka se ne plaši. Tako da ja sve to pripisujem fazama, Mico možda su vam preglasni brisači :lol:

Samo jedna mala napomena, da ako majke primete da se deca boje usisivača, miskera tj da doživljavaju prave frasove kada se neka od tih mašina uključi, malo više obrate pažnju i ne sile. Bliski ljudi meni su imali takav slučaj, gde sve dete nisu vodali... Mali ima epileptične napade sada... Ne verujem da je od usisivača, možda je dodatno i neki poremećaj, samo eto nije zgoreg i to znati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.