Sa koliko ste ili sa koliko meseci cete staviti bebu da sedi?

odgovora

Objavljeno

moja deca 9.5 i 5 g su vec sa 4 meseca sedela u krilu, to roditelj sam vidi kako dete reaguje i sta zeli i naravno nista na silu. Obojica su takve konstrukcije da su vec dan nakon rodjenja dizali glavu :rolleyes: Mala Lea takodje reaguje kao braca no sa njom cu tek videti kako i kad ali smatram da ce i ona sa 4 m uciti da sedi.

Lekari ko lekari, kad sam pitala tad jos sa koliko meseci mogu dete staviti u setalicu, odgovor je bio : Dete treba sto duze da lezi, do 8-9 meseci......nije nego a kad ce da prohoda ? Ma pustite to............zato svabska deca ne prohodaju ni sa godinu i po dana i veci deo populacije je boze me prosti deformisana ili sa ortopedskim pomagalima.

Moj prvi sin je sa 11 meseci prohodao a drugi tacno sa prvim rodjendanom . Cemu cekati i maltretirati dete da samo lezi ako je ono dovoljno stabilno i jako da pokazuje zelju za *ranijim* sedenjem ili hodanjem. Bez brige i sve ce se postepeno kazati samo od sebe :)

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam sa 6meseci stavila iris da sedi na nosu tako da dete od tad vrsi nuzdu u nosu kaki i piski.u pelenu se retko kad ukaki u 90% slucaja to obavi u nosu.

I mi smo sa nepunih 6 meseci sedeli na nosi i od tad kakimo na nosu bez problema. Sa 6,5 meseci je sedeo sasvim stabilno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Филип је почео да се буни у лежећем положају, те сам га на његову иницијативу почела да стављам у сједећи положај са 6 мјесеци. Сада је супер задовољан!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne bih započinjala sličnu temu, molim vas recite mi kada ste decu stavili u onaj takozvani polusedeći položaj? Ja sam danas pročitala u časopisu ‚‚Prva godina‚‚ da može nakon navršena puna tri meseca, a opet rekoše mi da pedijatri predlažu neki peti-šesti mesec, neposredno pre sedenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam pročitala sve o ovoj temi, ostala sam potpuno zbunjena, kao i za sve važne i bitne stvari koje po prvi put treba uraditi sa svojom bebom. I pedijatri i mame u svojim odgovorima variraju u intervalu od 3 do 6 meseci, što i nije tako malo.

Kada ste i kako odlučile da podignete naslon u kolicima ili ljuljašci za jedan stepen?

Ja sam na bebcu pročitala da mogu sa puna tri meseca i beba je bila sat vremena u kolicima, a sada sam zabrinuta i pomalo se kajem što sam poverovala na prvu loptu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam pročitala sve o ovoj temi, ostala sam potpuno zbunjena, kao i za sve važne i bitne stvari koje po prvi put treba uraditi sa svojom bebom. I pedijatri i mame u svojim odgovorima variraju u intervalu od 3 do 6 meseci, što i nije tako malo.

Kada ste i kako odlučile da podignete naslon u kolicima ili ljuljašci za jedan stepen?

Ja sam na bebcu pročitala da mogu sa puna tri meseca i beba je bila sat vremena u kolicima, a sada sam zabrinuta i pomalo se kajem što sam poverovala na prvu loptu.

Nemas potrebe da se kajes,niko bolje od bebe ne zna kad je vreme za polusedeci polozaj ili bilo sta.Moje dete je sa tri meseca pocelo da se podize,uhvati se sa stane ili se podigne na laktovima.Sada ima skoro 6 meseci pokusava sam da sedi kada ga neko drzi u krilu.Jos mu ne dozvoljavamo da sedi skroz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam vuka u taj neki polusedeci polozaj stavljala negde sa 4 meseca a mozda je imao i vise,u glavnom to je bilo u kolicima kad smo se setali ali sa obzirom da on zaspi malo posto izadje napolje nije dugo ni sedeo tako.e onda kad je skoro napunio 6 meseci sam mu podigla jos malo sediste na kolicima,a kad smo sa punih 6 meseci isli na ultrazvuk kukova pedijatrica nam je rekla da je sve ok i da ga stavljam u sedeci polozaj sto on obozava!ali svakako mislim da npr ova auto sedista za bebe od rodjenja tj od 0kg pa do 13-14kg nisu u skroz lezecem polozaju,tako da valjda smiju u taj neki polozaj od rodjenja,mada smatram takodje da netreba decu nasilu terati da sede nego kad ona sama to odluce,a roditelji ce to primetiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam pročitala sve o ovoj temi, ostala sam potpuno zbunjena, kao i za sve važne i bitne stvari koje po prvi put treba uraditi sa svojom bebom. I pedijatri i mame u svojim odgovorima variraju u intervalu od 3 do 6 meseci, što i nije tako malo.

Kada ste i kako odlučile da podignete naslon u kolicima ili ljuljašci za jedan stepen?

Ja sam na bebcu pročitala da mogu sa puna tri meseca i beba je bila sat vremena u kolicima, a sada sam zabrinuta i pomalo se kajem što sam poverovala na prvu loptu.

Moja beba ima 5 meseci,u polusedecem je od 3 puna meseca,jos uvek se podize,zeli da sedne al mislim da je jos uvek rano.Tako da nemoras da se brines i slobodno stavi svoju bebu u polusedeci polozaj nek razgleda malo okolinu iz te perspektive :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima, moj David ima 5meseci i.. ustvari za par dana će 6 meseci, sa nekih 4,5 meseca sam ga stavljala u polu sedeći položaj u kolicima ali on bi se sam digo i sedeo tako par minuta pa se spusti, sada već sedimo u hranilici dok jede i možda po pola sata nekoliko puta dnevno. u kolicima još uvek forsiram polusedeći položaj, kad ga stavim samog na krevet ili pod da sedi, može da sedi dok se ne nagne po igračku koja je malo iza njega - onda padne :-) tako da još uvek nemože sigurno da sedi sam ali ja ga ni ne forsiram... kad bude mogo sedeće i sam. Sve zavisi do bebe, ja imam poznanice recimo jednoj beba sedi sama od 5,5 meseci, dok drugoj sa 9,5 počinje da hoda a nezna sama da sedi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na cerinoj kontroli pre neki dan pitala doktorku (starija zena, mnogo decenija rada sa bebama, osoba od poverenja i strucnosti) kada da stavim ceru u sedeci polozaj, a ona je rekla "sa PUNIH sest meseci...tad su joj spremni kukovi, kicma i misici".

Moja bebana ima 4,5 meseca i 7,5 kg, jaka je, cvrsta i stalno bi da sedi.

Medjutim, doktorka mi jos rece da je jos ne stavljam NI U POLUSEDECI polozaj jos kojih 15-20 dana (ako sam je ja pre neki dan vozila u kolicima u tom polozaju oko sat vremena i ona je uzivala).

Ali....ako neko ko radi 25 godina sa bebama tako kaze, onda bi tako trebalo i uraditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sincic za par dana puni 4 meseca,a vec desetak dana se izdize stomacnim misicima i pokusava da sedne.Naravno bezuspesno :D Kod mene u krilu sedi,u kolicima je u polusedecem polozaju ali ga ja ne stavljam da sedi u smislu da mu podmetnem nesto iza ledja i sl.Mislim da ce on sam sesti kad za to dodje vreme.On je nekako do sada sve sam odradio pa sam sigurna da ce i to sedenje.Ne treba ih pozurivati,bebci sami krenu da se podizu u sedeci polozaj kada dodje vreme za to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako djete je drugacije...i ja sam za to da treba raditi onako kako osjecas i kako djete zeli,mom sinu je sada 2 mjeseca i 6 dana,od 5 dana dize glavu(ljudi moji ja nisam mogla da vjerujem :blink: ali ajde dobro)jako je zilav i jak,i on vec sada ZELI da bude u polusjedecem polozaju i PRESRETAN JE naravno trudim se da to bude rijedje jer mislim on ima samo 2 mjeseca :rolleyes:

0t14.jpgNku8p2.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa nekih 4, 5 meseci smo krenuli sa polusedećim položajem..sve je to individualno i zavisi od samoga deteta tj. bebice..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svog sina takodje stavila u polu sedeci polozaj sa 3 meseca i to posle kontrole kod ortopeda, tako da nemoras da se brines. Takodje, rekao mi je sjajnu stvar da bebu mozete odici onoliko od podloke koliko joj je meseci - 3 meseca=30 stepeni + dodatnih 10-15 stepeni u zavisnosti od toga koliko je beba razvijena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama isto pedijatar nije dala do 7. meseca da sedimo jer kaze da roditelji da bi njima bilo lakse nesto forisraju decu na mnogostosta....i tako sam i ja kao i sve ovce cekala 7. mesec...... :lol::lol: :lol: :lol:

Oh i nama isto rekose da ne sedi pre sedmog a mozda cak i kasnije <_< .... a stvarno kako znati...mislim da je naj bolje je opet poslusati majcinski inst.... istina je da se mom starijem detetu malo iskrivila kicma od dubka a stavila sam ga sa 10 mes, eto mozda i oni nekada budu u pravu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba sutra puni 4 meseca i evo vec nekih 10-tak dana kada "sedi" nekome u krilu dize se da stvarno sedne, ja pokusavam da je vratim u polusedeci ali njoj to nije zanimljivo :) A recimo, u kolicima kad je isto stavim na polusedeci nece, tako da tamo jos uvek mirno lezimo :) I u dondolini joj polusedeci odgovara, mada mislim da je zato to tako jer se zaigra sa igrackama koje vise na njoj pa zaboravi u kom je polozaju. Na vakcini smo bili sa punih 3.5 meseca i tako mi je bila u krilu i dizala se, a pedijatar mi je rekla "necemo sedeti, nasi kukici jos nisu zreli za to...." Ne znam sta bi vam rekla, ali ja moju devojcicu pustim par minuta dnevno da sedi, da se zadovolji pa valda joj to nece nista skoditi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 4 meseca, na ljuljasci smo podigli jedan stepen pre oko 10-tak dana i prija joj, medjutim probala sam i na kolicima i buni se, neprija joj tako da se i dalje vozamo lezecki :) Mislim da netreba pre 3.5 meseca, a u sustini treba da pratis svoje dete i ono ce ti samo reci sta mu prija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da se mišljenja poklapaju sa mojim, ćerka je počela sa polusedećim položajem sa 4,5 meseca, jer sam joj tada počela davati kašice i nije mogla da jede u ležećem položaju, a u sedeći sa 6 meseci, kad je UZ kukova potvrdio da je sve ok, sin u polusedeći sa 3,5 meseca, sam se tako podizao, a u sedeći sa 5 meseci, nikako nije voleo da leži.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam u poseti jednoj prijateljici cija je mama radi u Decijoj bolnici, njen savet sto se tice "sedenja" beba je, nista pre 4.5 meseca, ni kolica nedizati pre na visi nivo, kao ni ne nosenje na ruci da sedi beba! kaze da bebini kukici ipak nisu dovoljno zrela za to pre 4.5 meseca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo na snimanju kukova kada je imala 4,5 meseca i pitala sam dr da li mogu da je stavljam u polusedeci jer se ona davnih dana izdize. Rekla je da mogu da radim sve ono sto beba zeli tj signalizira. Kada smo podigli kolica u polusedeci ja sam se ponovo rodila.Do tada nije htela u kolica ni u kom slucaju,setnje smo uvek zavrsavali noseci je u rukama. Kada smo podigli kolica za jedan stupanj mogla je lepo da osmatra okolinu i sve je bilo ok,uzivali smo i mi i ona.

BicaKN voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sam pitala zato sto smo bili kod fizioterapeuta i on nam je rekao da ne praktikujemo da ga stavljamo u sedeci polozaj sa 5-6 meseci kako to obicno ljudi rade, nego da cekamo 8-9 meseci kada on sam bude mogao da ustane. Kaze da kad beba lezi na ledjima i naginje glavu napred - nama izgleda kao da hoce da ustane ali da to beba ne zeli vec samo vezba trbusne misice koji nisu dovoljno razvijeni cim nije jos uvek uspela da sedne. Sto znaci da po njegovom misljenju svi grese sto se toga tice, on je inace protivnik kengura, setalica, i svih ostalih "pomagala". Tako da sam morala ovo da podelim sa vama, da vidim i vase misljenje, ipak je teorija jedno a praksa nesto sasvim drugo B)

Ja se potpuno slazem sa tim sto ti je rekao fizioterapeut... Iako se sa punih 4 meseca dizao sedeci polozaj iz najnizeg polozaja kolica (bez one rucke napred, dakle sam), ja sam mog sina stavila u sedeci polozaj (hranilicu uspravila u bas sedeci polozaj) sa punih 7 meseci, ali ubrzo sam je oborila za jedan stepen, oko 70stepeni, ne punih 90, i tako i sada sedi dok jede (mada uglavnom stojina hranilici, ali to je druga tema :wacko: )... sa punih 6 meseci je znao sam da se namesti sa potpuno ravne povrsine u sedeci polozaj, ali ni tad ga nisam stavljala u 90 stepeni u kolica, srecom, nije se ni bunio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako djete je drugacije...i ja sam za to da treba raditi onako kako osjecas i kako djete zeli,mom sinu je sada 2 mjeseca i 6 dana,od 5 dana dize glavu(ljudi moji ja nisam mogla da vjerujem :blink: ali ajde dobro)jako je zilav i jak,i on vec sada ZELI da bude u polusjedecem polozaju i PRESRETAN JE naravno trudim se da to bude rijedje jer mislim on ima samo 2 mjeseca :rolleyes:

0t14.jpgNku8p2.png

Pa pedijatri u to slucaju predlazu autosediste, onaj sintezis, kao jaje, tu su blago izdignuti, ali im nije tezina tela na kukovima, pa je to dozvoljeno... moj malac sa 2 meseca vise nije hteo u ona ravna kolica, nosiljku, pa smo ga pomalo vozali u autosedisu... mada ja to nisam volela... al nece dete kako mama hoce, pa smo se uglavnom nosali, to smo voleli :) i sad mama ima ruke kao swarzeneger u najboljim danima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

*sunshine* a šta je sa decom koja prohodaju SAMOSTALNO sa 7-8 meseci? Kako može da se obuzda hiperaktivno dete da ne ustaje? Ja moju ćerku nisam mogla. Jedino da sam je vezivala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

*sunshine* a šta je sa decom koja prohodaju SAMOSTALNO sa 7-8 meseci? Kako može da se obuzda hiperaktivno dete da ne ustaje? Ja moju ćerku nisam mogla. Jedino da sam je vezivala.

Nista... Ja sam pratila svoje dete,njegov licni napredak, slusala sam ljude u koje imam poverenja i njihovo misljenje uvazavala... Ja prva sam prohodala sa 9 meseci, pa ne mogu da kazem da mi nesto fali (mada, mozda me cesto boli uvek isti deo ledja :huh: )...

I moje dete je pokusavalo da se uspravi u sedeci polozaj sa 4 meseca, a sa nepunih 7 stalo na noge i od tada guzu nije supstio! Ali mm je insistirao da ga nosa, da se mali ne umara (meni glupo, al ajde), ja sam ga pustala da radi sta moze i sta mu prija...

Ja sam skrenula paznju da ne treba mame da decu stave da sede ili stoje, deca ce sama to uraditi kad su spremna... A na kraju, zvako radi kako hoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista... Ja sam pratila svoje dete,njegov licni napredak, slusala sam ljude u koje imam poverenja i njihovo misljenje uvazavala... Ja prva sam prohodala sa 9 meseci, pa ne mogu da kazem da mi nesto fali (mada, mozda me cesto boli uvek isti deo ledja :huh: )...

I moje dete je pokusavalo da se uspravi u sedeci polozaj sa 4 meseca, a sa nepunih 7 stalo na noge i od tada guzu nije supstio! Ali mm je insistirao da ga nosa, da se mali ne umara (meni glupo, al ajde), ja sam ga pustala da radi sta moze i sta mu prija...

Ja sam skrenula paznju da ne treba mame da decu stave da sede ili stoje, deca ce sama to uraditi kad su spremna... A na kraju, zvako radi kako hoce...

I ja sam svoje dete osluškivala i puštam je da radi ono što može. ima 9.5 meseci hoda ali još uvek traži neku podršku sa strane pa makar to bila obična kesa koju ona drži u ruci i to joj stvara neku sigurnost.

I mene bole leđa stalno na istom mestu ali ja znam zbog čega. Mene lično su pre trudnoće bolela zbog stajanja na poslu za računarom od 6do 10 sati bez prekida a posle porođaja od viška kilograma koje sam dobila dok sam dojila dete. i sada kako god pokušavala ne mogu da ih skinem(jedino da odem na liposukciju :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.