Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Ja samo jos kao klinka upoznala jednu malenu Andjelu koja je bila lepa kao pravi andjeo i od tada sam imala zelju jednog dana da svoju cerku nazovem Andjela . I u prvoj trudnoci sam znala da samo zelim Andjelu :)

E sad od pocetka ove trudnoce zelim da rodim jednog malog Luku i seka jako zeli da ima batu Luku, mnogoo nam se svidja to ime za decaka i ako Bog da bice jos jedan mali Luka. Pa sta sto je cesto , nije kao Marko, Nikola i Djordje (da se ne lazemo sve su ovo lepa imena) , Andjela u odeljenju je jedina Andjela, Luku nema ni jednog, a navedena muska imena ima po dvojicu. I ja se Zovem Ivana i imala sam uvek bar po jos jednu imenjakinju u odeljenju ali uopste nisam imala problem sa tim sto je moje ime bas cesto u mojoj generaciji

[quote name=Ivana :)' timestamp='1371306321' post='688775]

Divno!!! I moja je velika zelja da mi se cerka zove Andjela, ali mm pati za Marijom. Obecala sam, ako bude devojcice bice Marija da mu ispunim zelju, ali ako bude jos jedna onda se zna, Andjela.

Inama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta mislite o tome kada se u siroj familiji ponavljaju imena? Recimo, moja sestra od tetke nosi isto ime kao i ja(2 godine je mladja od mene).

Da li uopste obracate paznju na to pri odabiru imena?

Meni je bilo veoma simpaticno kada su moja tetka i tetak,smisljajuci ime za sina prije skoro 2 godine, razmisljali o imenu koje nema niko koga poznaju i na kraju ga nazvali Maksim. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sada ima dosta Maksima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sada ima dosta Maksima :)

Da, i ja sam to primjetila. I jedna moja drugarica je na pocetku ove godine rodila jednog Maksima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta mislite o tome kada se u siroj familiji ponavljaju imena? Recimo, moja sestra od tetke nosi isto ime kao i ja(2 godine je mladja od mene).

Da li uopste obracate paznju na to pri odabiru imena?

Meni je bilo veoma simpaticno kada su moja tetka i tetak,smisljajuci ime za sina prije skoro 2 godine, razmisljali o imenu koje nema niko koga poznaju i na kraju ga nazvali Maksim. :D

Meni se to ne svidja i bas sam htela neko ime koje nema niko ni sa moje ni sa strane mm.Nisam zelela da dete bude kao ta i ta. Majka mm je dosadjivala da dete nazovemo po muzu (Ivana/Iva) ili po njoj (Boze me sacuvaj i sakloni te propasti :wacko: ).A mm je hteo da se zove Lena,sto sam odbila jer je skracenica mog imena.

Tako da smo na kraju stavrno odabrali ime koje niko nema i nije slicna nikome. :D

Ime Maksim je postalo bas cesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U principu bih se trudila da ne ponavljam imena koje vec ima neko u porodici ali recimo da se desi situacija da se meni neko ime od malena svidja i hocu to ime da dam detetu, a neko me u familiji pretekne s istim imenom, dala bih bez obzira na to, Boze moj, nijedno nije unikatno niti rezervisano za moje ili necije drugo dete ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tangerine, cini mi se da ce tek da bude davida medju malim ucenicima, poslednjih godina se cesto daje to ime, tako da ih ocekuj za nekoliko godina, sad su po vrticima i jaslicama.. :)

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim ja i sa malom decom. Pre 6 godina, kad sam radila baš sa decom od 3 godine naviše, česta su bila imena Matija, Mateja, Filip... Sad imam nekoliko Luka, Pavla... Nema nijedan mali Aleksandar, Bojan, Dejan... tih imena koja su u 'našim' generacijama bila aktuelna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, recimo ime Dejan je totalno nestalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, recimo ime Dejan je totalno nestalo

Meni je lijepo ime. Jedna zena koja je bila sa mnom u porodilistu je dala svom sinu ovo ime. Ja sam tad bas zacudila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je lijepo ime. Jedna zena koja je bila sa mnom u porodilistu je dala svom sinu ovo ime. Ja sam tad bas zacudila.

Koliko su se meni tek načudili kad sam dala ime detetu Vladimir. :D

Hellen, svejedno, takica i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko su se meni tek načudili kad sam dala ime detetu Vladimir. :D

Mogu misliti. Moj djever se tako zove. I ime mu u potpunosti odgovara, on je jedna dobra dusa, covjek kojeg jos nisam vidjela ljutog i namrstenog - kad si u njegovom drustvu 'vlada mir' :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

snowhite, da nisi ti moja jetrva? :D

mm je vladimir i meni se to ime oduvek svidja, ali ne bih da mi se i sin i muz zovu isto.

svidjaju mi se, od nasih imena bogdan(kumov sin) i milutin.

nikome se ne svidja milutin, a meni je bas super. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

snowhite, da nisi ti moja jetrva? :D

mm je vladimir i meni se to ime oduvek svidja, ali ne bih da mi se i sin i muz zovu isto.

svidjaju mi se, od nasih imena bogdan(kumov sin) i milutin.

nikome se ne svidja milutin, a meni je bas super. :)

Nisam valjda...ako se nismo cule telefonom prije sat vremena, onda definitivno nismo jetrve :D

Bogdan nije lose, a Milutin jok, ne svidja mi se ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svejedno, jel mi veujes da sam danas htela da napisem dal se nekome svidja Milutin?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sneguljice, nismo, nismo :)

znam da se skoro nikome ne svidja milutin, a meni je nekako uzviseno i mocno :)

a znam i na koji nacin se drugima na svidja, jer me meni isto tako ne svidjaju neka nasa stara imena, onako bas bas bas mi se ne svidjaju(ne smem da navodim da ne izbije ratno stanje na temi, ne vole ljudi da cuju da se nekome ne svidja ime njihovog deteta kao da je neka uvreda ili nesto licno, a ne stvar ukusa...), a opet neka treca grupa ljudi bi ih stavila u istu kategoriju nesvidjanja kao i milutin.

tako da sto ljudi, sto cudi, milion beba, jedva jedan milutin ;)

SuperStar voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je od tih "obicnih" lepo ime Dragan, nekad cesto a danas vise ne..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se uopste ne svidjaju imena Dejan, Zoran i Zeljko, a od zenskih ne volim Jovana, Vesna, Zorica i Zeljka. A u mojoj okolini dobri ljudi sa tim imenima :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila je na forumu jedna clanica ciji se sin zove Milutin...

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali meni su definitivno najjaci oni koji daju deci ime po nekom clanu familije da bi mu se dodvorili , a taj je, eto igrom slucaja uglavnom malo bolje situiran :D bez da uopste razmisle svidja li im se ime ili ne :wacko: A Milutin mi se zove stric :wub: i poznajem par ljudi s tim imenom koji su mi svi dragi tako da imam pozitivnu asocijaciju na to ime. Ne bih ga dala detetu ali sasvim korektno ime.

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila je na forumu jedna clanica ciji se sin zove Milutin...

to sam bila ja u proslom zivotu :lol:

iz moje okoline se nikome ne svidja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to sam bila ja u proslom zivotu :lol:

iz moje okoline se nikome ne svidja

Molim te, nemoj da se upoređuješ sa njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se od muških sviđaju imena Vukašin (to sam namenila svom prvom bepcu), ali i Janko, Vojin, Nebojša, Nikša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tangerine, ja ne znam o kome se radi, nasalih se :D

e ja ne volim imena koja se zavrsavaju na -šin, a ne volim ni npr. dragutin, ali zato milutin :wub:

ma poludela mi glava, preterah sa ovom temom danas ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E vidis za Milutina nisam cula nigdje, sad me Tangarine potsjeti na jednu clanicu koja ima sina Milutina, inace ga nisam nigdje gula osim sto sam citala u istorijskim knjigama. :D E sad mozda nas dvije ne mislimo na istu pa bi to bilo dva Milutina i jedan u najavi. ;)

I kad rece da ti se ne svidjaju imena na -sin, odmah mi pade moj potencijalni Vukasin na pamet. :)

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.