Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Teško je dati ime detetu....Mi smo tokom čitave trudnoće odlučivali i odlučivali.... Ja sam od prvog dana imala osećaj da je dečak i to se i potvrdilo na UZ... U devetom mesecu smo napravili spisak od sedam imena, pažljivo odabranih...nismo hteli floru i faunu, hteli smo internacionalno ime bez naših slova (č,ć,š,lj,nj)... i kada sam došla iz porodilišta krenuli smo sistemom eliminacije... Beba je dobila ime desetog dana... Teodor je napunio šest meseci pre neki dan i savršeno mu pristaje ime... ZATO SE NE MORATE OPTEREĆIVATI, KAD VIDITE BEBU MOŽDA ĆE VAM ONDA, SPONTANO, DOĆI BAŠ PRAVO IME NA PAMET...

nasha voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se vise i ne svidjaju ona imena sto sam htela,sad tek nemam ideju <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u trecem mesecu trudnoce sam negde cula ili videla ime David i bas mi se svidelo i rekla sam da ce se tako zvati pritom da nisam znala koji je pol jednostavno bice David i to je to a kad su me pitali ako je devojcica nisam imala pojma koje ime da joj dam a bila sam samohrana majka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kako se sve zavrsilo?Je l' si se porodila?Stavi tiker da te pratimo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se pre neku noć gadno istripovala kad sam shvatila da mi uopšte nemamo ideju kako da se zove, a imamo još svega 3 meseca fore, a on to ime koje mu mi nadenemo treba da nosi do kraja života. Svakom imenu nađem manu. :( Na primer, Jovan mi se ne sviđa jer će svi da ga zovu Joca, a ako bude Stevan -- Steva. Značenje mora da nam se sviđa, ne sme da bude često ime, ne sme da bude ime nekog mog bivšeg momka, mora da bude relativno internacionalno jer smo i muž i ja iz mešovitih brakova, ne sme da zvuči retardirano... Pre izvesnog vremena je muž predložio baš lepo ime i ja zamalo da pristanem, kad se setih da mi se tako zvao momak rođen baš na datum mog termina. :wacko: Mislim, moj muž nema pojma ko su mi bili momci, ali ne bih se ja igrala s tim i ne želim da neki od njih čuje pa da misli da sam dala malom ime po njemu. Možda na kraju prepustimo kumu ili nekoj dragoj osobi da smisli malom ime. S tim što sam ja stavila veto na glavnog kandidata za kuma.

Tangerino mandarino, jel si ti perfekcionista? :)

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam :( Ali što se ovoga tiče, baš sam sitničava :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rekla sam mužu za Branislava. Kaže da je OK. Imao bi onda isti nadimak kao moj 'ljubljeni' svekar na čiji rođendan treba da se rodi. Svekrva ima da šizne kad čuje. :lol: Videćemo još koje će ime ostati konačno malom bezimenom.

SuperStar i majat volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je i Rastko jako lepo ime, ne znam poreklo i to, ali nekako mi "puno" zvuci a kratko je istovremeno.

MatroNadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerino, a sta kazes na ime David? Svojevremeno sam obozavala to ime.

Kristina86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka se zove Hristina jer je to bila moja zelja, da bude neko neobicno, a opet nase ime. Mladji sin je 9 meseci u stomaku bio Dimitrije jer je tata tako hteo, takav dogovor je bio, ja ceri ime, a on sinu. Meni nije bilo ni vazno, niti sam imala neko musko ime koje mi se posebno svidja. Kad se rodio, otisli su kod kuma (staro kumstvo) koji nije ni pitao za nasu zelju i sam izabrao 3 imena: Jovan, Stefan i Nemanja. Sva tri imena su lepa, ali nije to to. Izabrali smo da se zove Nemanja.

I za cerku je bilo potpuno isto, nije nas ni pitao, ali valjda je Bog uslisio moju molbu i on je sam dao imena: Marina, Katarina i Kristina. Uz nasu molbu promenili smo jedno slovo i svi su bili srecni.

Nema gore stvari da ti neko drugi bira i odredjuje kako ces svoje dete da zoves ceo zivot. A on to dete vidi na dan krstenja i pitanje kada opet... Nasa stara kumstva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rastko-раст/храст да расте и да порасте велики, да буде велики и јак попут храста. Svetovno ime Svetog Save. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je i Rastko jako lepo ime, ne znam poreklo i to, ali nekako mi "puno" zvuci a kratko je istovremeno.

Znam ja jednog milog malog Rastka i jedva cekam da ga vidim :wub: A i moj deda se tako zvao, tj. Rastislav pa mu je ovo bio nadimak.

Mi pojma nemamo vise koja bismo imena davali deci... Za decaka smo smislili jos u prvoj trudnoci-Natan, ali to je vise eto onako zato sto nam ne pada na pamet nista lepse. Jako nam se svidjalo ime Oliver ali je predugacko, s obzirom da deci ionako dajemo dva prezimena. A za devojcice isto ne mozemo da smislimo, nismo ni Aniti smislili sve dok se nije rodila :P No, imamo jos vremena, videcemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerino, a sta kazes na ime David? Svojevremeno sam obozavala to ime.

David je lepo ime i znači voljeni, ali nismo ga uzeli u obzir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji prijatelji,svestenik i njegova supruga,su najstarijem sinu dali ime Justin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo ga uzeli u obzir, ali mi se cini da je poslednjih nekoliko godina precesto...

edit: david :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta znam, nemam nijednog malog učenika koji se zove David, ali je koleginica koju organski ne podnosim dala sinu to ime, a kako nas ionako mnogi mešaju (iz nekog meni nejasnog razloga!), ne želim da imamo još i tu paralelu. Mada, da je muž odabrao baš to ime, verovatno bih se povinovala.

Majo, taj vaš kum se baš drznuo! Kod mene mu to ne bi prošlo.

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm i ja nikako nismo mogli da se usaglasimo oko imena, bas je imao neke cudne predloge. Jedino smo se skontali za ime Teodora, svidelo nam se i znacenje imena -BOZIJI DAR... To smo odlucili u sedmo mesecu, a smizla je pogodila da se rodi 29.05 na Svetog Teodora. Zaprepastila sam se kad sam videla u kalendaru.

Mnogi nam ne veruju da je slucajno jer je rodjena na CR ... A inace cela trudnoca mi je bila povezana sa nekim praznicima, kontrole, ulazak u deveti, uvek na neki praznik. Tako da sam jednom prilikom i prokomentarisala da ce se na neki praznik i roditi...

majat i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine, šta bi sa mojim favoritom,malim Stevom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji prijatelji,svestenik i njegova supruga,su najstarijem sinu dali ime Justin.

Biber :D
Moja pesmica, andisam i majat volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam ja jednog milog malog Rastka i jedva cekam da ga vidim :wub: A i moj deda se tako zvao, tj. Rastislav pa mu je ovo bio nadimak.

Mi pojma nemamo vise koja bismo imena davali deci... Za decaka smo smislili jos u prvoj trudnoci-Natan, ali to je vise eto onako zato sto nam ne pada na pamet nista lepse. Jako nam se svidjalo ime Oliver ali je predugacko, s obzirom da deci ionako dajemo dva prezimena. A za devojcice isto ne mozemo da smislimo, nismo ni Aniti smislili sve dok se nije rodila :P No, imamo jos vremena, videcemo...

Ipak da pitam, da to nema nešto novo kod vas :)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ipak da pitam, da to nema nešto novo kod vas :)....

Ko pita ne skita :D Nema, bar mislim da nema :unsure: Ali se planira tamo za koju godinicu...
majat i takica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji prijatelji,svestenik i njegova supruga,su najstarijem sinu dali ime Justin.

Biber :D

Bas htedoh reci, samo da nije Biber :D

Meni je David bas lepo ime, ali nama ne ide zbog prezimena :)

Filip mi se isto dopada ali mm nesto negoduje..Aleksa mi je omiljeno, ali imam oko sebe 10 malih Aleksi..mozda varijacija neka..Aleksej recimo mi je lepo..Andrej mi je takodje lepo..toliko od muskih..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hellen, je l' vi to planirate i batu za Saru? :)

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hellen, je l' vi to planirate i batu za Saru? :)

Naravno, ali ne jos.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ћерка нам се зове Јефимија. Име потиче из грчког Euphemia, и значи пристојна, блага, узвишена

Син се зове Јоаким. Потиче из старохебрејског Ueho uakim, и значи Бог је утврдио, поставио.

:)

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.