Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Poznajem jednu osobu koja je dala svojoj bebi ime kada je ugledala, bez ikakve prethodne pripreme jer je prepoznala da se njena beba baš tako zove. Tako bi trebalo davati imena deci. To je zaista divno! Puno je pozdravljam. :wub:

Tako sam ja dobila ime :rolleyes: Čim sam se rodila, zakmečala i mama me ugledala, odmah joj je došlo da kaže "Evo moje Jelene", tako je osetila...a pre toga nije bila sigurna koje ime da mi da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivan-meni jako lijepo muško ime... :) Ako bude drugi dječak voljela bih da se tako zove.
Ja navijam za devojcicu... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poznajem jednu osobu koja je dala svojoj bebi ime kada je ugledala, bez ikakve prethodne pripreme jer je prepoznala da se njena beba baš tako zove. Tako bi trebalo davati imena deci. To je zaista divno! Puno je pozdravljam. :wub:

I moja drugarica je tako dala ime svom sinu.

A moja mama je oduvek zelela da joj se cerka zove Ana i kad sam se ja rodila nije bilo dileme.

E sad... Ja oduvek zelim da mi se buduca deca zovu Andrea ili Andrej i prosle godine tacno na Svetog Andreja ja saznam da sam trudna, ali ta beba se nije rodila i ja sam se nekako oprostila od Andreja ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja moram ovde napisati storiju o mom imenu.... kad je moja mama bila trudna nije se znalo da li ce biti deckao ili devojcica.... no imali su spremljeno ime za decaka.... Gordan.... jer moj otac ima sestru josipu brata josipa i drugu sestru gordanu pa je on trebao biti gordan ali eto nije ..... tako mi se zove mladji brat..... e sad .... dobili su devojcicu (mene) i nisu imali ime.... u to vreme je tata citao grcku mitologiju i video ime Tiha.... to je kao fortuna kod rimljana .... Tiha kod grka boginja srece i eto tako sam ja dobila ime....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja moram ovde napisati storiju o mom imenu.... kad je moja mama bila trudna nije se znalo da li ce biti deckao ili devojcica.... no imali su spremljeno ime za decaka.... Gordan.... jer moj otac ima sestru josipu brata josipa i drugu sestru gordanu pa je on trebao biti gordan ali eto nije ..... tako mi se zove mladji brat..... e sad .... dobili su devojcicu (mene) i nisu imali ime.... u to vreme je tata citao grcku mitologiju i video ime Tiha.... to je kao fortuna kod rimljana .... Tiha kod grka boginja srece i eto tako sam ja dobila ime....

Divno...Mali Sergej,nema vas cesto na forumu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divno...Mali Sergej,nema vas cesto na forumu?

ma retko sam ja tu.... pogledam teme koje ja pratim .... u zdravlju .... retko gledam nesto drugo..... malo cu proceprkati da vidim ja kakve jos tu teme imaju.... pozdravljam vas sve...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tatina zelja je bila Tamara, moja Marina ili Ana. Otkad znam za sebe svidja mi se ime Marina. Tata je dao ime, meni se isto svidja jer nije cesto, bas sad na forumu do 29 strane se spominje svega tri puta ukljucujuci i mene, a i ja znam samo jednu Tamaru, pored moje.

Za djecaka bih htjela Vukasin, a tata Dusan. Svidjaju mi se oba, a li posto je tata dao ime cerkici, ja dajem sinu. A ako bude djevojcica, opet ja, ali cu morati malo da se uvlacim pod kozu i da trazim pravdu. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam stigla da napisem da je nase ime hebrejskog porijekla i znaci palma. A inace baba se protivila, jer ima neke knjige o bojama imena i energiji itd. Po njenom trebala sam joj dati ime Bezimena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jos kao mala zelela da imam decaka i da se zove Vuk. Medjutim, kada sam saznala da sam trudna, nije bilo dileme, beba se zove Milan. Tako se zvao mm otac i to ime mi je jako priraslo za srce, a tek kada sam upoznala njegovog oca videla sam neverovatnu lepotu u tom imenu. Sada mi je drago sto se tako zove jer nisam primetila da ima jos nekog Milana, a ime je staro Srpsko i lepo :)

Sto se mog imena tice, to je rusko ime, oznacava boginju proleca, a moja mama je birala to ime. A meni je moje ime ipak najlepse zensko ime na svetu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam ostala trudna, osecala da nosim decaka. Nekako sam oduvek sebe zamisljala sa sinom koji ce se zvati David. Dok se mm potajno nadao da ce biti cerkica i da se zove Ivana. Ipak, moja zelja je ispunjena.

David je staro srpsko biblijsko ime sa znacenjem - voljen, ljubljen, omiljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A rekla sam da ce se druga beba, ako bude djevojcica zvati Marina. To ime mi se svidja od moje trece godine, pa me interesuje sta znaci. Moze neko da mi odgovori?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete se zove Nikolija. To je staro ime,grckog porekla i nije bas cesto (bar ne u nasem okruzenju).Ime smo izabrali sa kumovog spiska,posto mi nismo mogli da se odlucimo. Inace,meni se svidja ime Nikola tako da kad sam videla ovo ime nije bilo dileme. Zelela sam da moje dete ima neko "drugacije" ime,nisam bas bila za ova kratka, moderna imena koja su danas jako cesta,mada ne sporim da ima jako lepih,npr. Una,Lana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Јефимија - Потиче из грчког "Euphemia", и значи "пристојна, благопријатна, узвишена", или "која лепо пева молитвене песме".

Јоаким - Потиче из старохебрејског "ueho-uaqim" и значи "Бог је поставио, Бог је утврдио"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Женски облици овог имена су Огњена и Огњенка. Постоји и мушки облик Огњан.

Postoji i Ognjana :rolleyes:

Moja mama je poreklom Italijanka a ja sam povukla dosta na nju tako da mi ime nekako 'čuči' (barem mi tako kažu ako me ne lažu :P ),moje ime je internacionalno mislim da zvuči 'stranjski'...a u stvari znači 'morsko'...a ja rođena i odrasli na peni mora...divota...a dečica..pa ovako...mm je izabrao ime sinu,eto hteo je neko 'jako' ime kako on kaže Miloš,ponosni tata prvog muškog deteta....Nikolina...rođena uoči naše Slave Sv Nikole...Anstasija...moja želja davna...eto tako..lepo mi ime...Anđelina....naš anđelčić koji nam je beskrajno ulepšao život...uh kako joj ime pristaje da samo znate

Onda znam kako se zoves :rolleyes: I meni ne zvuci stranjski, i cini mi se da ti dobro stoji ;)

Sto se mog imena tice, to je rusko ime, oznacava boginju proleca, a moja mama je birala to ime. A meni je moje ime ipak najlepse zensko ime na svetu :)

Pa nije rusko, valjda je slovensko... I jeste jako lepo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

Isidora ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isidora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

Teodora :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Emilija mi je najljepse,pa Gabrijela,pa Filipa,pa Julijana,pa Teodora,pa Marija,pa Isidora,pa Hristina...a Varvara mi se nikako ne svidja(izvinjavam se clanicama koje imaju neke veze s tim imenom)...

dodala bih ti jos par prijedloga imena koja su meni lijepa,pa ako hoces,vidi...

Irena,Tijana,Katarina,Lidija,Natalija,Sara,Tamara i Tatjana...

Da. lijepa su i ova imena ali ja nekako dosta ljudi poznajem sa tim imenom i ne mogu a da ih ne povežem sa imenom svoje bebe ....

Meni se svidja Teodora to mi je bila opcija kad smo mi birali ime Tara ili Teodora, kao i Isidora..

Meni se svidja ime Kalina, Nastja, Elena..

Da, kalina je preljepo ....

Filipa...

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja glasam za Isidoru, prelepo ime. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strahinja-Starosrpsko zaštitno ime. Izvodi poreklo od korena "strah". U prošlosti kad se još verovalo da reč ima dejstvo magije nadevalo se detetu u funkciji zastrašivanja zlih duhova koji se klone onog koji uliva strah, ili je naprosto izražavalo "strah od Boga". Prvi i najpoznatiji ovako prozvan je Banović Strahinja tj. Strahinjić Ban iz narodne junačke poezije, za koga nije dokazano da je autentična istorijska ličnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

Ja sam potajno želela da se Emilija zove Kalina a ja glasam za Gabrijela pa za Hristina, Julijana... eto tim redom. Inače su ti predlozi FENOMENALNI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.