Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Iskreno, meni ne zvuce lepo ova nasa gore pomenuta imena, i svom detetu nikad ne bih dala ime Stojan ili Zivadin.

A sta mislite o imenima Dunja i Jagoda?

Meni npr Dunja zvuci ok, ali Jagoda ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno, meni ne zvuce lepo ova nasa gore pomenuta imena, i svom detetu nikad ne bih dala ime Stojan ili Zivadin.

A sta mislite o imenima Dunja i Jagoda?

Meni npr Dunja zvuci ok, ali Jagoda ne.

U pravu si..Dunja je nekako neznije, a Jagoda mi je bas nekako grubo, iako kad bi uporedili kao vocke slozili bi se da je jagoda lepsa. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si..Dunja je nekako neznije, a Jagoda mi je bas nekako grubo, iako kad bi uporedili kao vocke slozili bi se da je jagoda lepsa. :P

Jagoda mi se mnogo više dopada. Dunja je svaka druga devojčica, postalo je potpuno obično i bezlično, bar meni (ne mislim nikoga da uvredim).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si..Dunja je nekako neznije, a Jagoda mi je bas nekako grubo, iako kad bi uporedili kao vocke slozili bi se da je jagoda lepsa. :P

Upravo to! Postoje i neka stara imena koja su lepa ali postoje i ona koja bas grubo zvuce.

Meni se npr svidja Mirjana, ali mi se ne svidja Slavica ili Zorica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koji vam je kriterijum po kome ocenjujete da je neko ime grubo? Pretpostavljam da bi to moglo da bude ili zbog značenja ili zbog glasova od kojih se sastoji. Međutim, po tim kriterijumima ni Slavica ni Zorica ne mogu biti gruba imena. Dok, na primer, Petra i po jednom i po drugom kriterijumu spada u takva, a vama se verovatno sviđa. Sve je to stvar duha vremena i mode. Danas su jedna imena lepa, a druga gruba i ružna, a već za neko vreme ta ista ružna imena postaju prelepa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koji vam je kriterijum po kome ocenjujete da je neko ime grubo? Pretpostavljam da bi to moglo da bude ili zbog značenja ili zbog glasova od kojih se sastoji. Međutim, po tim kriterijumima ni Slavica ni Zorica ne mogu biti gruba imena. Dok, na primer, Petra i po jednom i po drugom kriterijumu spada u takva, a vama se verovatno sviđa. Sve je to stvar duha vremena i mode. Danas su jedna imena lepa, a druga gruba i ružna, a već za neko vreme ta ista ružna imena postaju prelepa...

Ne znam, zaista, jednostavno mi se ime ili svidja ili ne... I da, Petra mi zvuci lepo :D

A cija su imena Andrea i Andrej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jasmina,

Elena,

Ko zna nesto slobodno nek kaze :) Ime sam dobila jer je mami jednostavno bilo lepo i nezno. Elena je mm izabrao i ja sam se slozila, iz istih razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada je Nicole Kidman rodila cerkicu i dala joj ime April (Ejpril), sigurno su mnogi pomislili kako lepo zvuci. Ali, kad bi se kod nas dalo ime npr. Marta vecina bi rekla kako je seljacko...

Nemam ja nista protiv novih imena, cak mislim da su internacionala u vecini slucajeva i dobro dosla. Meni je zao sto se tako pogrdno gleda na ova nasa stara i tradicionalna imena. Kao da se stidimo sami sebe.

Moja prijateljica je svojoj ćerki dala ime Marta, zato što je rođena u martu i meni se to ime sviđa, nije mi uopšte seljačko...a što se tiče tradicionalnih imena i meni je žao što se podsmešljivo gleda na njih, ali sve je to stvar mode...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja deca ...

IVANA-Hebrejskog porekla "BOGU MILA ZENA "

BOJANA-IME OZNACAVA "SNAGU I MOC"

PAVLE-latinsko poreklo "MALI SITAN ALI PRAVICAN"

E ovo je super :D, mali moj rodjko :wub: do duse mali i sitan ne znam samo na koga ce da bude :lol: ali ste nadrljali :P:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja prijateljica je svojoj ćerki dala ime Marta, zato što je rođena u martu i meni se to ime sviđa, nije mi uopšte seljačko...a što se tiče tradicionalnih imena i meni je žao što se podsmešljivo gleda na njih, ali sve je to stvar mode...

Marta i nije srpsko ime, već internacionalno. Dosta je popularno u poslednje vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, zaista, jednostavno mi se ime ili svidja ili ne... I da, Petra mi zvuci lepo :D

A cija su imena Andrea i Andrej?

Grčka, andro - muško, čovek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PAVLE-latinsko poreklo "MALI SITAN ALI PRAVICAN"

:rolleyes:

a sto jes sitniji je od svojih "vrsnjaka"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marta i nije srpsko ime, već internacionalno. Dosta je popularno u poslednje vreme.

Znam da nije srpsko, samo kažem da je meni lepo...a ovo što sam rekla o srpskim tradicionalnim imenima je nevezano za ime Marta...jedno ne isključuje drugo...ne znači da ću ja sutra svom detetu dati neko tradicionalno ime, možda bude internacionalno, zavisi od više faktora, samo kažem da mi ta stara imena nisu smešna, da je sve to stvar vremena, tj.vremenskog razdoblja, nekad popularna, danas ne, ko zna šta će biti sutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da nije srpsko, samo kažem da je meni lepo...a ovo što sam rekla o srpskim tradicionalnim imenima je nevezano za ime Marta...jedno ne isključuje drugo...ne znači da ću ja sutra svom detetu dati neko tradicionalno ime, možda bude internacionalno, zavisi od više faktora, samo kažem da mi ta stara imena nisu smešna, da je sve to stvar vremena...

Da, potpuno se slažem. Već sam navela da je i moje mišljenje takvo :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje ime je Aleksandra:

Ime je grčkog porekla (Αλέξανδρος) i javlja se u grčkoj

mitologiji. Naime, u grčkoj mitologiji ime Aleksandra služilo je kao

epitet za grčku boginju Heru, i ime koje se smenjivalo sa imenom

Cassandra. Ime Aleksandra nosila je i žena ruskog cara Nikolaja II,

koja je bila poreklom iz Nemačke i zapravo se zvala Alix, ali prešavši

u Rusku crkvu, prekrštena je u Aleksandru. Ime Aleksandra znači ''

zaštitnik (čoveka, čovečanstva)''. Ovo ime je postalo popularno u

Engleskoj nakon što je princ Velsa Edvard VII oženio dansku princezu

Alexandru 1863 godine. Često se koristi u engleskim kraljevskim

porodicama. Postoji 111 formi imena Aleksandra.

Aleksandra od muškog imena Aleksandar, zaštitnik ljudi, ime hrišćanske svetiteljke, grčko.

Inače, meni nije bitno poreklo imena, niti sam ga po tom principu davala deci...zanimljivo je što svi misle da je Aleksa dobio ime po meni... :lol:

Ja sam skracena verzija ovoga :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, potpuno se slažem. Već sam navela da je i moje mišljenje takvo :) .

;)

Npr. moj deda se zvao Živko, meni to ime baš lepo zvuči i ima mi lepo, radosno značenje - život, neko ko je pun života, ali znam da kad bih to ime dala svom budućem detetu, da bi ga druga deca verovatno ismejavala...a ime baš i ne mora da otežava detetu i da mu donosi neprilike...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

das ime kako vas dvoje odlucite nedozvolite iko da utice daj po ovom onom , moja zelja bila Pavle mm se nije bunio a zato svi ostali jesu kako zasto to ime nije ti neko i dan danas se cude ako ako se cude moj sin nosi to ime ...

Naravno...ma samo da dođe do tog radosnog događaja, lako ćemo oko imena...mm voli žensko ime Sofija, a i meni je lepo i koliko znam to je grčko ime i znači mudrost, što bih i volela da moje dete bude...a meni se sviđa muško ime Vasilije, što znam da je srpska varijanta grčkog imena i znači kraljevski, carski, mada meni je draže zbog Sv.Vasilija, slava mu i milost, njegove plemenitosti i pomoći ljudima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, zaista, jednostavno mi se ime ili svidja ili ne... I da, Petra mi zvuci lepo :D

A cija su imena Andrea i Andrej?

Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog “Andreas”, izvorno iz “andreios” u značenju “hrabar, muževan”. Ovo ime je popularno u svim evropskim jezicima zahvaljujući tome što se tako zvao jedan od dvanaestorice apostola. Kalendarsko je ime. Od ovog imena izvedena su imena Andra, Andreja, Andrija i Andrijana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje devojcice se zovu Ana Marija i Barbara, nama se svidjaju ;)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica ce se zvati Milica, po blazeno pocivsoj carici Milici, dok bi za sina dao ime Karadjordje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima.Moj sin se zove Leon.Od treceg meseca trudnoce muz je ispisao ime na kompjuteru i tako je i ostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se i dodala bih da se to ne odnosi samo na biblijska imena, već i na mnoga grčka imena, a i na neka koja potiču iz drugih stranih jezika. Moje ime je grčkog porekla, ali je uobičajeno kod nas vekovima i ne gledam na njega kao na neko strano ime.

Koje ti je ime?

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Neko mi je na forumu napisao da Mia znaci na grckom jedna, jedina....to mi se svidja.

Ja sam ti napisala jos odavno. znaci :jedna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja boh volela ove devojke koje su protiv davanja modernih ili izvedenih imena da mi napisu CISTO srpska imena (koja nisu izvedena iz grckih i latinskih) da bih ja znala za ubuduce da cuvam tradiciju .ALi muska uglavnom me interesuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.