Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Hvala Lelice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle znaci mali,malen,al nas beban je sve samo ne mali :)

Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz latinskog "Paulus" što je porodično ime rimskog patricijskog roda "Aemilius", izvorno potiče iz "paulus" u značenju "mali, sitan". Zahvaljujući činjenici što se tako nazivao jedan od dva glavna apostola postalo je preko hrišćanskog kalendara veoma zastupljeno ime širom hrišćanskog sveta, kako pravoslavnog tako i katoličko protestantskog. Od ovog imena izvedena su imena Pava, Pavić i Pavlija.b0233.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOZE MALA POMOC OKO ODABIRA IMENA ZA BEBU? MENI SE NI JEDNO IME NESTO POSEBNO NE SVIDJA.

NISAM VIDELA OVU TEMU, AKO POSTOJI MOJA GRESKA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam šta nosiš, ali evo jednog predloga: ANDREJ (naravno :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam šta nosiš, ali evo jednog predloga: ANDREJ (naravno :) )

ni ja jos ne znam sta nosim.... :( ali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas ce biti Lazar, po Caru Lazaru...

Ja sam bila za Vuk, ali svaki drugi je Vuk, pa sam odustala...

Mada, da se ja pitam zvala bih ga Svarog :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle znaci mali,malen,al nas beban je sve samo ne mali :)

Pavle je predivno ime... Tako ce se zvati moj drugi sin! :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

posto sam opet u dr.stanju mm i ja opet razmisljamo o imenima i evo za sta smo se odlucili ovaj put:ako bude zensko bice Jelisavete,a znaci: biblijsko ime. Potiče iz starohebrejskog "Eliseba", izvorno iz "el-i-seeba" u značenju "Bog je moja zakletva, Bogu se klanjam, Bog je na ovo prisegao".a ako bude musko bice Matija,a znaci:Mateja i Matija su srpski oblici imena Matajos, iz Novog zaveta. U stvari, to ime je poteklo od starohebrejskog imena Matitjahu, što znači "dar Jahvea", odnosno Božji dar. Značenjski odgovara srpskom imenu Božidar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi cekamo devojcicu i zvace se STAŠA, meni se to ime mnogo svidja a i muz ga je prihvatio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi cekamo devojcicu i zvace se STAŠA, meni se to ime mnogo svidja a i muz ga je prihvatio

Ovo ime me asocira na Tanju Banjanin i reklamu za boni pelene :lol: . Nesvakidasnje ime

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U niškom simfonijskom orkesru svira jedna lepa i talentovana Staša koja sada čeka bebu.

Inače, ćerku moje drugarice, koja se zove Anastasija često od milja zovem Staša

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas malecki je Ahilleas(Ahil prevedeno na srpski),i bice veliki junak:))) Trebalo je po tradiciji grckoj da ponese dedino ime,ali posto mm nije tradicionalista izabrali smo mu zajedno ime.Sukobili smo se sa rodbinom veoma(jer smo ucinili tesko krsenje nepisanog grckog zakona:),ali su na kraju prihvatili.Inace,krsimo jos jedno pravilo,a to je da se dete do krstenje oslovljava sa "beba",i ako se drznes da ga od rodjenja zoves po imenu naici ces na :o Toliko o "evropskoj" Grckoj;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas malecki je Ahilleas(Ahil prevedeno na srpski),i bice veliki junak:))) Trebalo je po tradiciji grckoj da ponese dedino ime,ali posto mm nije tradicionalista izabrali smo mu zajedno ime.Sukobili smo se sa rodbinom veoma(jer smo ucinili tesko krsenje nepisanog grckog zakona:),ali su na kraju prihvatili.Inace,krsimo jos jedno pravilo,a to je da se dete do krstenje oslovljava sa "beba",i ako se drznes da ga od rodjenja zoves po imenu naici ces na :o Toliko o "evropskoj" Grckoj;)

nemoj tako , lepo je imati tradiciju! :)

jes' da ja nikad svom detetu ne bih dala ime po dedi, osim ako ima neko mnogo lepo ime, ali grci nek daju :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi cekamo devojcicu i zvace se STAŠA, meni se to ime mnogo svidja a i muz ga je prihvatio

bas je lepo ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma,Seceru,ne kazem ja da nije lepo imati tradiciju,postujem to.Samo,treba i oni da postuju moj izbor.Recimo,moja mama celog zivota govorila da,ako budem imala decaka,volela bi da ponese ime mog pokojnog oca(Branko),pa se nije to desilo.Ovako,Ahilleas ima samo svoje ime,pa nijedna strana ne moze da se naljuti:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam htela za decaka Mario ili Stefan,a za devojcicu Dorotea ili Stasa....nadam se da sam pomogla :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Musko Lazar, Vuk, Petar... Zensko Anastasija, Aurora, Petra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam htela za decaka Mario ili Stefan,a za devojcicu Dorotea ili Stasa....nadam se da sam pomogla :rolleyes:

svidja mi se Dorotea...1192464lrz2y0w8ko.gifUna takodje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

musko Danilo,Alexa,Aleksej,a zensko Kjara,Antonija ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taco meni se dopada Kjara-baš je neobično. Radim u vrtiću i česta imena su Aleksa, Dunja, MIlica i David. MI još smišljamo ime za našu devojčicu (mada nismo sigurni 100% da je devojčica). Tata je predložio ime Maša, kao slaže se sa Mihajlom, ali šta ima da se sa njim slaže, pitam se ja?! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taco meni se dopada Kjara-baš je neobično. Radim u vrtiću i česta imena su Aleksa, Dunja, MIlica i David. MI još smišljamo ime za našu devojčicu (mada nismo sigurni 100% da je devojčica). Tata je predložio ime Maša, kao slaže se sa Mihajlom, ali šta ima da se sa njim slaže, pitam se ja?! :blink:

meni se isto jako svidja kjara,ali nije pravoslavno i mm ga kategoricki odbija!Ni mi nismo jos 100%sigurni da je devojcica,ali nasa ce se najverovatnije zvati Ana,Andjelija ili Angelina!Nesto od ta 3 najverovatnije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj maleni je dobio ime po dedi, Milan. Tako je mm hteo pa mu nisam izlazila iz volje jer smo se dogovorili da ako bude seka ja biram, a ako bude bata on bira.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj maleni je dobio ime po dedi, Milan. Tako je mm hteo pa mu nisam izlazila iz volje jer smo se dogovorili da ako bude seka ja biram, a ako bude bata on bira.. ;)

Nek nam je ziv i zdrav mali Milancek :) :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.