Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Hvala ti!

Sad sam se smorila :(

a Lea?

Poslaću ti pp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se Lea svidja... Phoenix, ako vec ne mozes postaviti objasnjenje znacenja imena, mozes li postaviti link gdje nalazis ta znacenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se Lea svidja... Phoenix, ako vec ne mozes postaviti objasnjenje znacenja imena, mozes li postaviti link gdje nalazis ta znacenja?

Link odnosno telefon do mm-a ne dam. On mi je prva enciklopedija u koju pogledam ako nemam baš nikakvo znanje o imenu :D

Zatim imam dve knjige sa značenjima imena, a na internetu prvo gde pogledam je na wikipediji. Ako mi je sumnjivo ili nelogično tražim dalje, ali nemam određeno gde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Link odnosno telefon do mm-a ne dam. On mi je prva enciklopedija u koju pogledam ako nemam baš nikakvo znanje o imenu :D

Zatim imam dve knjige sa značenjima imena, a na internetu prvo gde pogledam je na wikipediji. Ako mi je sumnjivo ili nelogično tražim dalje, ali nemam određeno gde.

A joooj zeno, 'ajd knjige sto ne das, al' sto ne das muza???? :lol: :lol: :lol:

Vazi, super si! c014.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zna li neko neshto o imenu Ema? Nashla sam na netu da je nemackog porekla i neko besmisleno znacenje.... Znaci, ne Emilija ne Emanuela, nego bash Ema. Dakle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VUK

Prastaro sveslovensko, zastitno ime. Izvodi poreklo od staroslovenske osnove ''volk'' tj. ''vuk'' u staroslovenskom znacenju ''derikoza'' ili ''onaj koji rastrze u borbi''. U proslosti kada se jos verovalo da rec ima dejstvo magije, davalo se detetu u funkciji zastrasivanja zlih duhova koji se klone ''opasnih zveri''. Simbolise veliku hrabrost, brzinu i spretnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ime Danilo pretpostavljam da je kod nas došlo od Daniel (dani - suditi, el - jedno od deset imena Boga)

U imenu Danilo, to el se izvitoperilo, tako da u bukvalnom smislu nema značenje.

Naravno to sve važi ako je ime Danilo izvedeno iz Daniel.

Predivno ime nije sto se moj sin tako zove :-) :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica se zove Luna,latinski jednako mesecina! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zna li neko neshto o imenu Ema? Nashla sam na netu da je nemackog porekla i neko besmisleno znacenje.... Znaci, ne Emilija ne Emanuela, nego bash Ema. Dakle?

EMA dolazi k nama s nemačkog područja kao i mnoga druga imena.

Značenje imena dolazi od nemačkog Emma skraćenica od Emengard, Emenhild i dr. U osnovi je starovisokonemački irmin - velik, sveobuhvatan. Ema je u Hrvatskoj dosta često ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sad nikako nemogu da nadjem za janu :( secam se da je na herbejskom bilo nesto kao pleme,narod tj.narodna i da ju je pomilovao bog...da ne lupam dzaba glavu valjda cu naci ili neka od vas,nadam se moja imenjakinja :D

Inace,kad smo birali ime,nismo birali po znacenju vec po tome koje ce nam ovako lepo zvucati,imali smo par koja su se i meni i uzu svidela medju njima i ovo,ali nismo bili sigurni sve do dana kad se rodila,mi inace sve radimo u poslednjem casu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sad nikako nemogu da nadjem za janu :( secam se da je na herbejskom bilo nesto kao pleme,narod tj.narodna i da ju je pomilovao bog...da ne lupam dzaba glavu valjda cu naci ili neka od vas,nadam se moja imenjakinja :D

Inace,kad smo birali ime,nismo birali po znacenju vec po tome koje ce nam ovako lepo zvucati,imali smo par koja su se i meni i uzu svidela medju njima i ovo,ali nismo bili sigurni sve do dana kad se rodila,mi inace sve radimo u poslednjem casu :D

Kaze nasa Wikipedija da Jana na sanskritu znaci "pleme, narod", a inace je vrlo staro zensko ime izvorno arapskog porekla. Najvise se koristilo u Libanonu, a koristi se da odredi "zetvu svega dobrog u zivotu" (sto god to bilo )... takodje je jedno od imena rimske boginje Dijane i slavenska skracenica imena Johanna, dok se u Indiji koristi kao skraceno ime hinduskog bozanstva Janardhan. Ima razne oblike u raznim zemljama, medju njima naravno i Janica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sad nikako nemogu da nadjem za janu :( secam se da je na herbejskom bilo nesto kao pleme,narod tj.narodna i da ju je pomilovao bog...da ne lupam dzaba glavu valjda cu naci ili neka od vas,nadam se moja imenjakinja :D

Inace,kad smo birali ime,nismo birali po znacenju vec po tome koje ce nam ovako lepo zvucati,imali smo par koja su se i meni i uzu svidela medju njima i ovo,ali nismo bili sigurni sve do dana kad se rodila,mi inace sve radimo u poslednjem casu :D

Evo iz druge teme šta sam napisala za ime Jana

Uz konsultaciju sa mm, ne mogu tačno da ti kažem. Kao što si i sama verovatno videla, po nekim rečnicima, kažu da je Jana došla dodavanjem J ispre imena Ana (Ana - iz lat, preko grčkog, do hebrejskog Hana što bi moglo da bude naše ime Mila od milost, ili arapskog sreća)

Drugo poreklo bi moglo da ide od muškog imena Jan, koje dolazi od hebrejskog Johanan, što ti je kod nas odomaćeno Ivan odn. Jovan, a to je skraćeno od Jehohanan iliti Bog je milostiv. Ali to može i da dođe od smilostivi mi se Bože. To je teško odrediti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene zanima znacenje imena Vuk :)

Prastaro sveslovensko, teoforno, zaštitno ime. Izvodi poreklo od staroslovenske osnove “volk” tj. “vuk” u staroslovenskom značenju “derikoža” ili “onaj koji rastrže u borbi”. U prošlosti kada se još verovalo da reč ima dejstvo magije, nadevalo se detetu u funkciji zastrašivanja zlih duhova koji se klone “opasnih zveri”. Simboliše veliku hrabrost, brzinu i spretnost. U jednom katalogu iz srednjevekovne književnosti, svaki narod je vezan za neku životinju. Tu je Srbin označen kao Vuk. Njegov je mitski srodnik, predak, što bi moglo značiti da je vuk mitski predstavnik srpskog naroda. Vuk Karadžić u svom “Riječniku” naglašava zaštitni karakter ovog imena zapisujući: “Kad se kakvoj ženi ne dadu djeca, onda nadjene detetu ime Vuk, jer misle da im djecu vještice jedu, a na vuka da neće smjeti udariti”. Od ovog imena izvedena su imena Vuica, Vuja, Vujan, Vujica, Vujo, Vujoš, Vuka, Vukan, Vukac, Vukašin, Vukić, Vukica, Vuko, Vukoica, Vukoje, Vukojica, Vukota, Vukša, Vule, Vučelja, Vučeta, Vučina, Vučić i Vučko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prastaro sveslovensko, teoforno, zaštitno ime. Izvodi poreklo od staroslovenske osnove “volk” tj. “vuk” u staroslovenskom značenju “derikoža” ili “onaj koji rastrže u borbi”. U prošlosti kada se još verovalo da reč ima dejstvo magije, nadevalo se detetu u funkciji zastrašivanja zlih duhova koji se klone “opasnih zveri”. Simboliše veliku hrabrost, brzinu i spretnost. U jednom katalogu iz srednjevekovne književnosti, svaki narod je vezan za neku životinju. Tu je Srbin označen kao Vuk. Njegov je mitski srodnik, predak, što bi moglo značiti da je vuk mitski predstavnik srpskog naroda. Vuk Karadžić u svom “Riječniku” naglašava zaštitni karakter ovog imena zapisujući: “Kad se kakvoj ženi ne dadu djeca, onda nadjene detetu ime Vuk, jer misle da im djecu vještice jedu, a na vuka da neće smjeti udariti”. Od ovog imena izvedena su imena Vuica, Vuja, Vujan, Vujica, Vujo, Vujoš, Vuka, Vukan, Vukac, Vukašin, Vukić, Vukica, Vuko, Vukoica, Vukoje, Vukojica, Vukota, Vukša, Vule, Vučelja, Vučeta, Vučina, Vučić i Vučko.

Hvala ti puno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja kerkica se zove Lana pa pretpostavnlam da znaci lane,malo od srne:)ali ako neko zna sta zapravo znaci nek mi kaze:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puno :)

nema na cemu i dr put :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja kerkica se zove Lana pa pretpostavnlam da znaci lane,malo od srne:)ali ako neko zna sta zapravo znaci nek mi kaze:)))

Nasla sam ovo znacenje jedino-Domaća narodna tvorevina. Ime je izvedeno od naziva biljke "lan" a u prenosnom značenju znači "nežna, prefinjena".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka se zove Minja, nemam pojma sta znaci ali bih jako volela da znam. Trazila sam na internetu beskrajno i sve sto sam nasla je da je nastalo iz nadimka kao i ime Vanja, i to je sve. Da li neko mozda zna znacenje imena Minja ili bar iz kojeg imena je nastalo pa da mogu da potrazim znacenje za to ime?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja ćerka se zove Daria. Ovo sam našla na nekom sajtu.

"Žensko ime Daria se pojavljuje u mnogim jezicima kao što je latinski, grčki, španjolski i perzijski. Na perzijskom jeziku Daria znači: "bogata", "ona koja podržava dobre"."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka se zove Minja, nemam pojma sta znaci ali bih jako volela da znam. Trazila sam na internetu beskrajno i sve sto sam nasla je da je nastalo iz nadimka kao i ime Vanja, i to je sve. Da li neko mozda zna znacenje imena Minja ili bar iz kojeg imena je nastalo pa da mogu da potrazim znacenje za to ime?

Ja sam našla ovo, ne znam da li ti pomaže...

"

Ime: Milan - Milica - Milka - Miloš - Milutin

Značenje: Starosrpska imena. Naslanjaju se na prastari sveslovenski koren "mil, mio, mili" vrlo produktivan u slovenskim imenima. Smatra se da su u dalekoj prošlosti izvedena iz prastarih složenih imena tipa Miloslav, Milomir i dr. Ime Milan je posvedočeno u mnogim pisanim istorijskim izvorima još u prednemanjićko doba. Pretpostavlja se da su ga od nas preuzeli drugi slovenski narodi, naročito Hrvati, Slovenci, Česi i Slovaci. Ime Milica je jedno od naših nastarijih ženskih imena. Zabeleženo je još pre carice Milice, žene cara Lazara, ali upravo zahvaljujući njoj postalo je popularno. Ime Milka datira u daleku prošlost. Stoji zabeleženo u jednoj dubrovačkoj ispravi iz 14. veka što svedoči o njegovoj starini, gde je zapisano kao Milcha, što se moglo čitati i kao Miljka. Ime Miloš je potvrđeno u pisanim pomenicima još u 13. veku. Posle viševekovnog tavorenja postalo je ponovo popularno u vreme romantičarskog oživljavanja nacionalne istorije polovinom 19. veka, zahvaljujući slavi Miloša Obilića, najvećeg junaka Kosovskog ciklusa narodnih epskih pesama, koji je po narodnom predanju u boju na Kosovu ubio turskog cara Murata i bio pogubljen. Ime Milutin pominje se još u 9. veku u imenu čelnika u vojsci kralja Radoslava. Od Nemanjićkog doba ostalo je pozanto po kralju Milutinu koji je bio najveći zadužbinar i graditelj od svih srpskih vladara srednjeg veka. Od ovih imena izvedena su imena Mila, Milana, Milanija, Milanko, Milanče, Mile, Milen, Milenka, Milenko, Milentije, Mileta, Milika, Milinko, Milkan, Milkica, Milo, Miloica, Miloje, Milojica, Milojka, Milojko, Milonja, Milun, Miluna, Milunika, Milunka, Milutinka, Milča, Milša, Milja, Miljan, Miljana, Miljenko, Miljko, Miljojka i Minja".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

EMA dolazi k nama s nemačkog područja kao i mnoga druga imena.

Značenje imena dolazi od nemačkog Emma skraćenica od Emengard, Emenhild i dr. U osnovi je starovisokonemački irmin - velik, sveobuhvatan. Ema je u Hrvatskoj dosta često ime.

HVALA! To sam i ja nashla, za velik, sveobuhvatan.... pa mi deluje cudno u odnosu na znacenja drugih imena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle znaci mali,malen,al nas beban je sve samo ne mali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.