Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Ja mogu samo da ponovim ono što sam napisala.

Ime Danilo je izdvedeno, skraćeno ili kako već hoćeš od imena Daniel koje i znači to što si napisala. U imenu Daniel, EL znači Bog, odn. jedno od imena za Boga. Ime Danilo to nema. Dakle, ne možeš uzeti "El" iz stranog jezika, zameniti ga sa "lo" i očekivati da se značenje zadrži. Eto, samo to sam htela da kažem.

Zaključak - ime Danilo ne može da ima isto značenje kao ime Daniel, iz gore navedenih razloga.

To što na više mesta nešto piše, ne znači i da je tačno ;)

PS. Filip u bukvalnom prevodu znači ljubitelj/prijatelj konja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikola...Potice iz grckog "Nikolaos","Nikao" u znacenju "pobjedjivati" + "narod"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada smo birali ime, uopste nam nije bilo bitno sta ono znaci...

Phoenix, znas li znacenje imena Mihailo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ime Danilo pretpostavljam da je kod nas došlo od Daniel (dani - suditi, el - jedno od deset imena Boga)

U imenu Danilo, to el se izvitoperilo, tako da u bukvalnom smislu nema značenje.

Naravno to sve važi ako je ime Danilo izvedeno iz Daniel.

Potpuno si u pravu,ceprkala sam malo vise i stvarno je izvedeno iz imena Daniel!Sad sam pomalo i razocarana,ali dobro,nazad se nemoze! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada smo birali ime, uopste nam nije bilo bitno sta ono znaci...

Phoenix, znas li znacenje imena Mihailo?

Srpsko, biblijsko ime. Potiče iz starohebrejskog "Micha el": "mi-ka-el" u značenju "jednak Bogu, ko je kao Bog". Po jevrejskom i hrišćanskom predanju tako se zove prvi od sedmorice arhanđela, starešina svih anđela, pobednik nad Luciferom, otelovljenim u obliku aždaje. Kod nas je od starine najzastupljeniji oblik Mihajlo. Njemu su posvećeni mnogi hramovi u zemlji. Grobna crkva cara Dušana na levoj obali reke Bistrice nedaleko od Prizrena podignuta je u slavu ovog svetitelja. Kalendarsko je, svetačko ime. Od ovog imena izvedena su imena Mijailo, Mijalko, Mijat, Mijo, Mijuško, Mika, Mikailo, Mikan, Miki, Mikica, Miko, Miha i Mihana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada smo birali ime, uopste nam nije bilo bitno sta ono znaci...

Phoenix, znas li znacenje imena Mihailo?

Mihailo je izvedeno iz Mihael.

Mihael je jevrejsko ime i znači "onaj koji je kao Bog".. Opet prepoznajemo karakterističan nastavak EL.

E sad, u imenu Mihailo, to el je ugroženo i izmenjeno.

To bi bilo kao kad bi neko na nekom drugom govornom području hteo da da slovensko ime recimo: Milica, i pošto mu odgovara drugačiji izgovor, da ime Molica. To ime više nema izvorno značenje.

Tako je sa Mihailom i Danilom kod nas, ali i sa većinom drugih stranih imena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srpsko, biblijsko ime.

Samo jedna replika. Ime koje je biblijsko ne može biti srpsko!! Sva biblijska imena su hebrejska (jevrejska) i aramejska.

To samo može biti srpski oblik jevrejskog imena!

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam djevojke... Lijepo je procitati nesto tako lijepo...

Mada, meni i nije toliko bitno, i da nema znacenje... Zbog znacaja osobe koja nosi to ime, ono je meni drago i lijepo.... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ime ANREJ potiče od grčkog imena „Andreas“, odnosno reči „andreios“ koja označava onoga koji je hrabar, muževan. Prema jednom tumačenju, značenje je „čovek“, „muškarac“, „ratnik“

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam djevojke... Lijepo je procitati nesto tako lijepo...

Mada, meni i nije toliko bitno, i da nema znacenje... Zbog znacaja osobe koja nosi to ime, ono je meni drago i lijepo.... :wub:

:lol: :lol: :lol:

Tek sada sam vidjela sta sam napisala! :lol: Svaka mi cast za ovako "dubokoumne" izraze!

Taki, dzaba ti sto je Aki hrabar, Miha je k'o Bog!!! a065.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DOROTEJA (ili nase Bozidarka :rolleyes: ) Poreklom grcko ime Dorotea - izvedeno cini mi se od Dorotej a znacenje Boziji dar. Mislim da nisam pogresila ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Јефимија, потиче из грчког "Euphemia", у значењу " пристојна, благопријатна, узвишена" или "која лепо пева молитвене песме". Нисмо о томе размишљали кад смо јој дали име, али лепо...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu ovu temu da preskocim jer nemogu opet da se raspravljam sa Phoenix. :P Sala,pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Tek sada sam vidjela sta sam napisala! :lol: Svaka mi cast za ovako "dubokoumne" izraze!

Taki, dzaba ti sto je Aki hrabar, Miha je k'o Bog!!! a065.gif

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix...moze molim te pojasnjenje za ime Lea?

I za ime Sara,ustvari zanima me jos,kako se pravilno doziva dete sa imenom Sara?Da li se pravilno kaze "Sara dodji" ili "Saro dodji" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lektor kaže da je pravilno "SARO DOĐI"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može li neko da protumači značenje imena mojih dečaka:Stevan i Veljko :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka se zove SARA i nemam pojma sta njeno ime znaci pa ako neko zna neka mi kaze a do tada cu i ja da potrazim.Inace je zovem SARO DODJI VAMOOOOO :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

*SARA*је женско библијско име, хебрејског порекла, са значењем владарица, кнегиња, жена високог ранга. Реч сара на хебрејском језику означава жену високог ранга а преводи се и као принцеза или богиња или њена висока светост.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može li neko da protumači značenje imena mojih dečaka:Stevan i Veljko :rolleyes:

Stevan, Stefan je varijacija grčkog imena Stefanos Znaćenje mu je kruna (krunisan) odnosno venac (ovenčan) i koristili su ga srpski vladari u srednjem veku kao titularno ime,а Veljkovo ime ima isto poreklo kao Velizar pa ce se vise pricati o njemu

Velizar

(Vejo,Velja,Veljko,Veljo)

starosrpsko

(potice iz grc.-starogrckog Belisarios-ime slavnog vojskovodje vizantijskog cara Justinijana 1.(oko 504-565),moze biti izvornog nastanka iz grc.belos,strela,koplje)

Pripisano tumacenje:

"koji je kao grom","strelac,kopljenik".

Oblik Velikzar u odnosu na Belizar je preuzet ubrzo po dolasku Slovena na Balkan,jer se grcka 'beta' stala izgorati kao 'v',otprilike u isto vreme kad i slovensko doseljavanje u ove krajeve.Preuzimanju i ukljucivanju ovog imena u nas onomastikon doprinelaje cinjenica sto se (na izgled) prvi deo imena poklapa sa slovenskom osnovom veli(ki) a drugi deo za osnovom za (od gl.zariti "svetleti,obasjavati").Vremenom se potpuno asimilizovalo sa nasim imenima slovenskog porekla,pa se ne moze za jedan broj ovih imena sa sigurnoscu utvrditi da li su slovenskog ili trackog porekla.b0233.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stevan, Stefan je varijacija grčkog imena Stefanos Znaćenje mu je kruna (krunisan) odnosno venac (ovenčan) i koristili su ga srpski vladari u srednjem veku kao titularno ime,а Veljkovo ime ima isto poreklo kao Velizar pa ce se vise pricati o njemu

Velizar

(Vejo,Velja,Veljko,Veljo)

starosrpsko

(potice iz grc.-starogrckog Belisarios-ime slavnog vojskovodje vizantijskog cara Justinijana 1.(oko 504-565),moze biti izvornog nastanka iz grc.belos,strela,koplje)

Pripisano tumacenje:

"koji je kao grom","strelac,kopljenik".

Oblik Velikzar u odnosu na Belizar je preuzet ubrzo po dolasku Slovena na Balkan,jer se grcka 'beta' stala izgorati kao 'v',otprilike u isto vreme kad i slovensko doseljavanje u ove krajeve.Preuzimanju i ukljucivanju ovog imena u nas onomastikon doprinelaje cinjenica sto se (na izgled) prvi deo imena poklapa sa slovenskom osnovom veli(ki) a drugi deo za osnovom za (od gl.zariti "svetleti,obasjavati").Vremenom se potpuno asimilizovalo sa nasim imenima slovenskog porekla,pa se ne moze za jedan broj ovih imena sa sigurnoscu utvrditi da li su slovenskog ili trackog porekla.b0233.gif

Hvala ti puno.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix...moze molim te pojasnjenje za ime Lea?

I za ime Sara,ustvari zanima me jos,kako se pravilno doziva dete sa imenom Sara?Da li se pravilno kaze "Sara dodji" ili "Saro dodji" ?

Za ime Sara sam već pisala na drugoj temi...

Sara je ime hebrejskog porekla (kao i većina imena koja se daju deci kod nas) i navodno znači žena, princeza. Međutim, ima isti koren kao i ime Sahara, što znači suva, jalova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti!

Sad sam se smorila :(

a Lea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti!

Sad sam se smorila :(

a Lea?

pa sta si se smorila....????

sta zelis za leu- latinsko lavica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da lavica u svakom smislu :lol:

Nego Phoenix uvek zna ono sto nigde ne pise :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.