Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Dobro ti i kaže. Teško je za izgovor i verujem da dosta ljudi ne bi znalo da ga promeni po padežima.

Ma,jasno,ali to je problem vecine ljudi,ne znaju gramatiku srpskog jezika! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo smislili imena bukvalno posle prvog pregleda kad smo ustanovili da so trudni...

Meni se jako dopadala Katarina za devojcicu i to smo znali od ranije, a posto nisam nikakvu motivaciju imala za muska imena, dragi je bukvalno na putu od lekara do kuce samo pitao....sta mislis da bude Mihailo ako bude decak? Ja reko, bas je lepo moze :)

I tako smo samo saopstili svima da cekamo ili Katarinu ili Mihaila...i nema svadje ni rasprave ni frke oko imena...

Uzasno mi je kad se familija pocne mesati....nema sanse da ne bude povredjenih...najvaznije mi je da se mama i tata dogovore...

A mislim da je ista stvar kada se sazna pol pa krene vaganje moci izmedju mame i tate ko ce pobediti...

Na kraju ce ipak biti Mihailo...1:0 za tatu...cekamo jednog mazonju...

i nadamo se i brzom popravnom ako Bog da ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li vam se dopada ime Nastja?

Meni se svidja bas, bas...

Cak sam i razmisljala o njemu kada sam bila trudna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam odmah smislila ime ako bude decak, a mm ako bude devojcica. Ivana-David. Svekar je hteo da se zove po njemu, ali mi smo ga iskulirali.

Meni su jos lepa,a retka imena: Miljan, Bogdan, Janko, Danka, Emilija, Stela(zvezda). :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam odmah smislila ime ako bude decak, a mm ako bude devojcica. Ivana-David. Svekar je hteo da se zove po njemu, ali mi smo ga iskulirali.

Meni su jos lepa,a retka imena: Miljan, Bogdan, Janko, Danka, Emilija, Stela(zvezda). :rolleyes:

Uf, što me to mešanje roditelja nervira, a da ne pominjem običaj davati detetu ime po ocu, dedi, majci, babi...Mi smo uz kafu sa njegovim roditeljima došli na temu imena za bebu i izneli im najuži krug od 3 imena od kojih je mm trebao da izabere jedno i počeli su komentari kako im se ta imena ne dopadaju i bla bla bla. Vrhunac je bio svekrov komentar "Jesi pokazao snajki knjigu NAŠIH imena?", pošto je "mešovit" brak u pitanju ali ga je moj dragi lepo i kulturno spustio "Ime nećemo da biramo ni po babu ni po stričevima već ćemo izabrati neko internacionalno ime ili ime koje se koristi i kod nas i kod njih...", na šta sam ja samo dodala "Dete rađamo sebi i nas dvoje ćemo biti roditelji tako da je izbor imena, a i svega ostalog u pogledu vaspitanja i deteta ISKLJUČIVO SAMO NAŠA odluka..." Kulturiška su im začepljena usta do daljnjeg, a potpunu podršku mm imam što se toga tiče...

Sve u svemu doneta je odluka i moj sinak će nositi lepo, staro, hrišćansko ime LUKA :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja princeza se zove Pijada. :) Ime je dobila po baki i cukunbaki. Majka Mihajla Pupina se zvala Pijada. :) Ako poznajete jos neku Pijadu, bilo bi lepo da me obavestite, posto ja ne znam ni jednu vise, sem moje majke i moje cerke :)

Yora voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja inace volim imena koja bas i nema svako...neobicna imena...imam troje dece Viktoria (bez "J"),Teodora i Georgije i svako ime ima znacenje .... a inace mi se jos svidjaju imena Irinej,Nikolaj,Teofil.... velik pozdrav za sve mame od Magdalene :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja inace volim imena koja bas i nema svako...neobicna imena...imam troje dece Viktoria (bez "J"),Teodora i Georgije i svako ime ima znacenje .... a inace mi se jos svidjaju imena Irinej,Nikolaj,Teofil.... velik pozdrav za sve mame od Magdalene :D

Moja sestra ima sina i cerku, zovu se Teodora i Georgije :lol: Sad joj fali jos Viktoria :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Моја ћерка се зове Ирис...изабрали смо то име јер смо знали да је ретко, јер се лепо слаже уз њено презиме ( Ирис Ариас Тододровић (тата нам је пореклом из Колумбије па носи и његово и моје презиме) ) aли и зато што се ирис односи на мноштво појмова! Да не бих сада куцкала пола сата о раѕноврсним ѕначењима Имена и речи ирис ево нешто што сам ископала на нету...

Ирида или Ирис (грч. Ιρις, лат. Iris) је богиња дуге и гласник богова. Латинско име рода Iris потиче од грчке речи iris = дуга, јер цвет има више боја, или од грчког eris = пролеће, јер је пролећни цвет. Име је у вези и с грчком богињом Иридом, која симболизује везу између неба и земље, богова и људи. Златокрила Ирида гласница је богова и отелотворење дуге. Због тога је ирис знак, симбол, или порука којом се божја воља преноси посвећеним.

Са друге стране, Перун је словенски бог неба, бог непогода, олуја и грмљавине, једном речју, он је громовник. Храст и перуника су му атрибути. Кажу да перуника расте на месту где је Перунова муња погодила тло и тамо где је дуга додирнула земљу. У старом Египту била је божански симбол, а фараони су је држали у руци попут жезла, показујући њоме своју моћ и узвишеност.. На истоку и у Јапану означава храброст и победу. Према неким легендама, прастановници Балкана сматрали су да је перуника биљка која види, која осећа и која ће вас упутити у тајне неба. Стога је овај цвет и назван као дужица у оку – ирис, одакле је изведено и име богиње Ирис (Ирида). По истом предању, оно што је видела, перуника ће испричати. Бела перуника ће причати о смерности, чедности, о чистоти тела и духа, жута о страсти, плава о вери и нади, љубичаста о мудрости... Као и љиљан, перуника је симбол Богородице и безгрешног зачећа. Симбол је наде, знак телесне невиности и чистоте духа. У хришћанским обичајима посвећен је женском принципу...

Ето...:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka je lepo. I oboma nam se svidja. Ali nismo tako zapeli za Luku.

Ne znam da li da bude mozda Maksim ili Tomas?

Maksim je lepse ali nas oboje malo asocira na min. i max. :)

Glasam za Maksim. To je bio jedan od nasih predloga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja princeza se zove Pijada. :) Ime je dobila po baki i cukunbaki. Majka Mihajla Pupina se zvala Pijada. :) Ako poznajete jos neku Pijadu, bilo bi lepo da me obavestite, posto ja ne znam ni jednu vise, sem moje majke i moje cerke :)

Interesantno i svakako nesvakidasnje. Jel ima neko znacenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se svidja bas, bas...

Cak sam i razmisljala o njemu kada sam bila trudna.

hm...Relja i Nastja...divno zvuci...jos samo da zatrudnim i da nosim devojcicu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasi predlozi su bili, za devojcicu: Petra ili Stasa a za decaka: Dimitrije, Maksim i Relja i na kraju bi RELJA!!!

A evo i znacenja:

HREBLJAN

Staro slavenosrpsko ime.

Može biti porekla od osnove stare reči “hrliti (brzati)”, u prenosnom značenju

“plahovit, bujan, brz, koji žurno grabi napred”. Oskudni istorijski izvori ne pružaju

dovoljno podataka kada je tačno nastalo. Najranije do sada pisano svedočanstvo datira

iz 13.veka što svedoči o njegovoj starini.

Od ovog imena izvedeno je ime Relja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete se zove Nikolija. To je staro ime,grckog porekla i nije bas cesto (bar ne u nasem okruzenju).Ime smo izabrali sa kumovog spiska,posto mi nismo mogli da se odlucimo. Inace,meni se svidja ime Nikola tako da kad sam videla ovo ime nije bilo dileme. Zelela sam da moje dete ima neko "drugacije" ime,nisam bas bila za ova kratka, moderna imena koja su danas jako cesta,mada ne sporim da ima jako lepih,npr. Una,Lana...

Jeste neobicno i lepo. Ovo ime me je podsetilo na nasu drugaricu koja ima isto nesvakidasnje lepo ime: Andjelija. Inace jos jedan od razloga zasto smo izabrali kratko ime za sina, je to sto nam je prezime dugacko. Nekako lepse "stoji" uz dugacko prezime kratko ime i obratno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja princeza se zove Pijada. smile.gif Ime je dobila po baki i cukunbaki. Majka Mihajla Pupina se zvala Pijada. smile.gif Ako poznajete jos neku Pijadu, bilo bi lepo da me obavestite, posto ja ne znam ni jednu vise, sem moje majke i moje cerke smile.gif

Moram da priznam da sam ovde prvi put cula za ovo ime. Veoma je neobicno. Reci odakle potice,sta znaci.Kako u vasoj okolini reaguju na ovo,za nase shvatanje,neobicno ime?

Moje dete se zove Nikolija,pa me ponekad pogledaju kao da sam s druge planete,kao gde nadje to prastaro ime?! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas decak je David i znaci voljen, drag, ljubljeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin se zove Luka :)

Značenje sam našao ovdje

Ime je vrlo jednostavno, kratko a i međunarodno je pa je zato pao izzbor na to ime. da je bila djevojčica onda bi vjerojatno bila Sofija ili tako nešto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da priznam da sam ovde prvi put cula za ovo ime. Veoma je neobicno. Reci odakle potice,sta znaci.Kako u vasoj okolini reaguju na ovo,za nase shvatanje,neobicno ime?

Moje dete se zove Nikolija,pa me ponekad pogledaju kao da sam s druge planete,kao gde nadje to prastaro ime?! :blink:

Nikolija se i meni svidja, ali kome god sam rekla svi su bili u fazonu ma daj gde si to iskopala, a kazem Nikolina onda im je to ok, a ja sam opet vise za Nikoliju...mm je samo prevrnuo oci i rekao da nisam normalna. Tako da ni sama neznam kako cu joj dati ime... svaki dan mi se motaju u glavi i Nikolija i Nikolina, pa kao koje mi lepse zvuci :unsure: totalno sam zbunjenja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Андреј-силен, храбар

Елена-сончев зрак,светлина

Тоа е значењето на имињата на моите малечки инаку крстени се на свекор ми и свекрва ми но не затоа што така треба туку затоа што имињата ни беа убави

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Андреј-силен, храбар

Елена-сончев зрак,светлина

Тоа е значењето на имињата на моите малечки инаку крстени се на свекор ми и свекрва ми но не затоа што така треба туку затоа што имињата ни беа убави

Ime Andrej znači čovek na grčkom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM i ja smo i dok smo bili u vezi odlucili ako budemo imali djecaka zvace se Matija.. Kada sam ostala trudna tako smo bebu i zvali, a onda smo saznali da cemo dobiti princezu... :D A oko imena nikako da se dogovorimo njemu se svidja TEODORA a meni LANA.. Na polovini sam 9og mjeseca i jos nikako da se dogovorimo.. Lijepo mi je i Teodora al Lana mi je nekako njeznije za djevojcicu... HMmm.. Ne znam da li da popustim ili da ostanem pri svom izboru Heheeee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM i ja smo i dok smo bili u vezi odlucili ako budemo imali djecaka zvace se Matija.. Kada sam ostala trudna tako smo bebu i zvali, a onda smo saznali da cemo dobiti princezu... :D A oko imena nikako da se dogovorimo njemu se svidja TEODORA a meni LANA.. Na polovini sam 9og mjeseca i jos nikako da se dogovorimo.. Lijepo mi je i Teodora al Lana mi je nekako njeznije za djevojcicu... HMmm.. Ne znam da li da popustim ili da ostanem pri svom izboru Heheeee

Glasam za Teodoru, ako smem :-)

Gocy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj dragi i ja smo vec odavno izabrali ime/na, samo jos da dobijemo nasu srecicu pa da imamo kome da ga nadenemo. :)

S' obzirom na to da prezime mm-a pocinje slovom "S", moje slovom "L" (ja sam, uzgred, zadrzala svoje i dodala njegovo), a dete ce biti njegovog prezimena hteli smo da mu ime pocinje prvim slovom moga prezimena. S' toga je najuzi izbor koji smo napravili (obezbedili smo se cak i u slucaju blizanaca) ;) Luka ili Lana, a rezervna su Leo - Lea. Odabir je pao na kraca imena jer je prezime dugo pa nam lepse zvuci ovako.

E sada jos da zatrudnim i sve je reseno. :D

Gocy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znaaam neodlucna sam... :D I Teodora je lijepo al` Lana mi je nekako ljepse... A opet bih mi bilo drago da muz da ime, jer znam da ce biti njegova mezimica :) Vidjecemo jos.. Hehehe

BabyLove voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.