Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

A meni je opet Lazar bas lepo,jos kad mm punih usta,zvucno kaze LAZAR,bas mi je onako mocno i muski...Sva ta imena tipa Marko,Nikola,Luka,Vuk...su lepa ali i cesta i zbog togami se ne svidja da dam to ime detetu kad ga ima na svakom koraku. Danas sam razmisljala i mnogo mi je lepo Una,ne znam zasto ali vise volim ta kraca imena. Sta mislite za decaka Strahinja,Ognjen,Nemanja,Rastko? Kod nas ovde nije tako cesto,ali u velikim gradovima jeste... Kazu mi svi da nosim devojcicu,kao po obliku stomaka i kako sam ''prevrnula usta'' sta god to znacilo,mada su mi usne oduvek i bile bas bas pune... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mia bih pre rekla da je na spanskom, portugalskom i latinskom Moja, a Una je jedna.

Ali svejedno, svidja nam se....i ne asocira me ni na jednu zensku , jer takva imena odmah odbacujem

Mia je za zenski rod , dok je za muski ENA. znam zivm u grckoj.....Mia je bukvalan prevod reci "mia - jedna", ali znacenje imena ne znam koje je tj iz cega je izvedeno.....

ali u svakom slucaju jako je lepo ime.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni je opet Lazar bas lepo,jos kad mm punih usta,zvucno kaze LAZAR,bas mi je onako mocno i muski...Sva ta imena tipa Marko,Nikola,Luka,Vuk...su lepa ali i cesta i zbog togami se ne svidja da dam to ime detetu kad ga ima na svakom koraku. Danas sam razmisljala i mnogo mi je lepo Una,ne znam zasto ali vise volim ta kraca imena. Sta mislite za decaka Strahinja,Ognjen,Nemanja,Rastko? Kod nas ovde nije tako cesto,ali u velikim gradovima jeste... Kazu mi svi da nosim devojcicu,kao po obliku stomaka i kako sam ''prevrnula usta'' sta god to znacilo,mada su mi usne oduvek i bile bas bas pune... :rolleyes:

nemanja - savrseno!!!!

strahinja - zvuci mocno i muski !!!!!!!!! svidja mi se bas bas!!!!

ognjen - ok, ali ce ga svi zvati ogi :)

rastko - ok

to je neko moje misljenje...... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nemanja - savrseno!!!!

strahinja - zvuci mocno i muski !!!!!!!!! svidja mi se bas bas!!!!

ognjen - ok, ali ce ga svi zvati ogi :)

rastko - ok

to je neko moje misljenje...... :P

meni je nemanja predivno ime...

a mi danas saznali da je dečko i uspjeli se dogovoriti oko imena i bit će Šimun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je nemanja predivno ime...

a mi danas saznali da je dečko i uspjeli se dogovoriti oko imena i bit će Šimun.

divno kjava...znaci dobices sina!!!jupiiiii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj muz se zove Dejan ,a ja Ana ... po se nadam da cu jednog dana imati devojcicu DejAnu :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj muz se zove Dejan ,a ja Ana ... po se nadam da cu jednog dana imati devojcicu DejAnu :huh:

tako i moj ujak, on je Ante, žena Nela i imaju kćer Antonela...

po mome bi se kćer trebala zvati Željana, al ne sviđa mi se....hm :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nebojsa

a niko nije nista rekao za maksim i tomas....???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nebojsa

a niko nije nista rekao za maksim i tomas....???

Tomas? Aramejsko ime, znači blizanac, odn. senka i naravno asocira na pričo o nevernom Tomi.

Maksim, latinsko - najveći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Phoenix! I ja sam citala da je Lena izvedeno od Helena, Elena, Jelena, Milena i da znaci ''svetlost''. Moja Lenuska je sva kao zracak svetla. Na krstenju sam joj dala ime Lea da bude lavica (na latinskom Lea znaci lavica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bebac ne šalim se, ako može neko detetu da da ime Vuk što je za mene strašno na kraju će biti ooo Vuče-KATASTROFA!! Zašto ne bi mogao biti NEJ ili Saš??

Svi imamo različite predloge, ovde niko nije napisao da je forum isključivo SRPSKI što znači da sva imena i svi predlozi mogu da se napišu!!

Svi narodi imaju različita imena s toga svi imamo pravo da napišemo šta je NAMA lepo, a šta ne!!

Napisana su neka imena ovde za koja bi se ja zgrozila pa nisam tako odreagovala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mia bih pre rekla da je na spanskom, portugalskom i latinskom Moja, a Una je jedna.

Ali svejedno, svidja nam se....i ne asocira me ni na jednu zensku , jer takva imena odmah odbacujem

ha,ha,ha,dobra si/tako sam i ja u trudnoci.ne brini za ime-cim budes videla svoju bebu,znaces i kako se zove ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kakvo je ime Saš? Jel to skraćeno od Saša odn. Aleksandar?

A Nej?

Nikad nisam čula za ta imena, baš me zanima šta znače.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ga do devetog meseca zvali Nemanja,a na kraju se rodio Vladimir.Ne znam kako i zašto smo promenili ime,ali mi je drago da jesmo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je Saš skraćenica od Aleksander, a Saša je žensko ime, zato sam napisala da svaki narod ima drugačija imena i da me je reakcija bebca totalno šokirala, jer toliki primitivizam još nisam doživela!!

Imena nemaju značenje i mislim da je jako malo ljudi koje u današnje vreme gleda značenje imena. Evo na primer vidim i čujem da je u zadnje vreme jao popularno ime Sara. Koje je značenje imena Sara da li neko zna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imena nemaju značenje i mislim da je jako malo ljudi koje u današnje vreme gleda značenje imena. Evo na primer vidim i čujem da je u zadnje vreme jao popularno ime Sara. Koje je značenje imena Sara da li neko zna?

Mislim da jako grešiš kad kažeš da imena nemaju značenje!! Na protiv, značenje imena je izuzezno bitno i od davnina su se imena deci davala po značenju a nisu se izmišljale reči.

Sara je ime hebrejskog porekla (kao i većina imena koja se daju deci kod nas) i navodno znači žena, princeza. Međutim, ima isti koren kao i ime Sahara, što znači suva, jalova.

Aleksa = Branko.

Jelenica1984 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za vas kada znate značenja svih imena, ja ih ne znam sredina u kojoj živim se ne opterećuje toliko oko tih stvari. Važno je da je ime lepo, zvučno, a baš me zanima kad se upoznate sa nekim da li razmišljate šta njegovo ime znači...ne verujem!

Zaista mi se glupo raspravljati, jer koliko vidim ovde sam jedina koja nije iz Srbije i koja drugačije mislim.

Najbolje da preimenujete forum u SRPSKA IMENA ZA DECU, ako zaluta neka druga trudnica kao ja koja nije iz Srbije da se ne blamira svojim predlozima!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama se cerkica zove Djurdja,sami smo izabrali ime i oko tog imena smo se jedino slozili,a znali smo da ce biti tako otkada smo shvatili da zelimo da imamo dete jedan dan zajedno.Meni se svidjala i Srna,Visnja,a da je bila decak bila bi Pavle.Smatram da svi trebaju sami da biraju detetu ime,pa to su nasa deca! <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za vas kada znate značenja svih imena, ja ih ne znam sredina u kojoj živim se ne opterećuje toliko oko tih stvari. Važno je da je ime lepo, zvučno, a baš me zanima kad se upoznate sa nekim da li razmišljate šta njegovo ime znači...ne verujem!

Zaista mi se glupo raspravljati, jer koliko vidim ovde sam jedina koja nije iz Srbije i koja drugačije mislim.

Najbolje da preimenujete forum u SRPSKA IMENA ZA DECU, ako zaluta neka druga trudnica kao ja koja nije iz Srbije da se ne blamira svojim predlozima!!!!

Mislim da OPET grešiš i da si sve prihvatila jako lično. Ovde niko nije spomnjao ni jednom rečju da deci treba davati srpska imena ili tome slično. Ovde smo samo načeli temu značenja imena.

Možda si pomislila zato što sam napisala Alexander = Branko. To sam napisala sam da napišem značenje tog imena, a ne da bih time rekla da treba detetu dati ime Branko.

Slažem se samo sa jednim što si rekla - važno je da je ime lepo!, ALI džabe da je ime zvučno ako nema dobro, plemenito, lepo, itd.. značenje. Ime je jako bitna stvar za svakog čoveka, on živi sa njim, poistovećuje sa sa imenom, dakle, nije mala stvar izabrati detetu ime, pa samim tim treba pristupiti tome ozbiljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix mozda i jesam prihvatila licno, nisam ocekivala da se divite mojim predlozima uostalom nisu bili predlozi napisala sam sta je meni lepo, a nisam ni ocekivala takve reakcije od bebca i 2-3 forumasice!

Opet kazem bezveze se rspravljati, jer misljenja su jako razlicita!

Moje dete nece biti ni Saš ni Nej ni Žan ni Tim, imaće srpsko ime, jer ja potičem sa tih prostora!!!

Nisam se raspitivala o značenju njegovog imena.

Sad vidim da sam bila gruba, ali i vi bi tako odreagovale da je na vaš predlog bebac odreagovao TI MORA DA SE ŠALIŠ! Bebac izvini, ali krajnje sam razočarana!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E možda nekome pomogne ovaj sajtić

http://www.20000-names.com/

Zaista ima razno-raznih, zanimljivih imena :)

Mada nam i dalje ni jedno nije ONO PRAVO!

Ali reče jedna mama da ćemo znati istog momenta kako se zove kada budemo ugledali pa se i ja tako nadam da će biti :)

P.S. Pikice, nije bebac, nego bAbac tako reagovala na tvoje predloge :) Možda je žena samo staromodna :) Nema brige! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš sam htela da napišem - nije Bebac, nego Babac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvinjavam se bebcu javno nisam bila pozorna u čitanju!!!!

Geravodeli odo ja da isprobam onaj tvoj recept heheh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo gledali i znacenje ali i da nam se ime prosto dopadne.Mislim da ne gledati znacenje nije nikakav greh,ali je gledati svakako lepo i ima svoj znacaj.Nama se poklopilo i da nam se svidja ime a i znacenje za sina (Petar=cvrst,stamen kao kamen,stena),tako da nije bilo dileme. :)

Meni licno je mozda poreklo imena za nijansu bitnije od samog znacenja.U poslednje vreme se javljaju bas,bas cudna imena (ne znaci da mi se samo ime kao ime ne dopada) koja ne da nemaju veze sa ovim prostorima,nego ni verom i nacijom.Bas se preteruje,moram da primetim.Lepo je biti moderan,ali i drzati se bar donekle nekih svojih korena,a ne da neko ko je Srbin da detetu neko tamo Tajlandjansko ili Francusko ime...Cenim svacije razloge,ali ja licno to ne razumem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.