Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

i moj otac je zelio da se ja zovem Jasmina(po njegovoj bivsoj),,,a mama se nije slagala,,,sva sreca pa mi je dedo(babin otac)svjetski covjek,i on se tu umjesao i rekao babi da nije on taj koji nosi dijete i koji ce ga rodit,i da s tim njego nece ni biti zadnja kad je ime u pitanju...tako da mi je mama punopravno dala ime koje je ona zeljela... :rolleyes:

Jasmina je predivno ime, ali mi nije jasno kako je on tek tako rekao da bi dao to ime djetetu samo zato sto mu se tako zove bivsa? :blink:

Ja bih mm-a u tom slucaju zapalila, a djetetu bih dala neko ime koje se meni svidjelo, a koje on ne voli. :lol:

Brezo, Jovanka nije ruzno ime, ali te razumijem zasto si ga ti mrzila. Ja sam se nervirala sto se ne zovem Dragana, jer je moj brat Dragan, pa mi je bilo nekako normalno da nam se imena slazu. :D I skoro uvijek sam morala dva puta da ponavljam kako se zovem, jer su ljudi mislili da sam Bojana, ono R im se valjda nikako nije uklapalo tu. :unsure: Inace, jako volim svoje ime. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas se sva ta imena Jovanka,Milanka,Svetlana,Gordana itd akcentuju pogresno na drugom slogu i onda deluje ruznije nego sto jeste...a ako pridodamo da tada nisu bila popularna starinska imena kao sada koja se vracaju i da su me svi zezali da imam babsko ime jer mi se baba zove tako,moze se reci da sam bila potresena :lol:

Pa nece valjda biti na trecem slogu, Jovankà :lol: Salim se, razumem ;)

<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa nije on mami rekao,hej zvat ce se Jasmina po mojoj bivsoj....

vec cinjenica je da mu se bivsa zvala Jasmina i da je on htio da se ja zovem Jasmina...

1+1=2

I moj otac je kao pominjao da bi voleo da se zovem Vesna (a mama je dobro znala da mu je to neprežaljena ljubav). <_<

Kakva glupost, što kaže Borjana, ja bih mm zapalila da samo pomene tako nešto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada je već tema skrenula, da i ja dodam...moja sestra od strica se zove kao bivša devojka mog strica..ime je lepo, moja strina tada to nie znala...kada se godinama to saznalo, više joj nije bilo ni bitno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM je imao bivsu Marinu, i ja sam zapela da mi se cera zove tako ali on nije dao <_< . Rekla sam, ako sljedece bude djevojcica ima da bude Marina, pa neka se pusi sa svojom bivsom, ja od trece godine govorim da ce mi se beba zvati tako i pola mojih lutki se zove tako i sad on mi je nasao neku svoju bivsu, pazi kad me nije briga. Tamara mi je bila ionako druga opcija, tako da uopste nije bilo problema, ali mi je Marina neprezaljena. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne mogu ja tu nista da skuzim... :lol: :lol:

nego jel Jovaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanka ili Jovanka?? :lol: :lol:

E tako mama mazo.Sedi pet!

Pa nece valjda biti na trecem slogu, Jovankà :lol: Salim se, razumem ;)

Ih,Nadja,pa ti me zezas,pa u mom kraju akcentovanje imena na prvom slogu je retkost.

Cak i Nikolu i Jelenu,akcentuju na drugom,a neces verovati da jednog decka u selu Aleksu isto zovu akcentujuci lose...eto..a tek pre trideset godina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada smo već kod toga ja sam se trebala zvati: Sunčica, Zvjezdana, Korana, Gospava ili Marija .... Nina nije bilo ni iz glave. Pošto mi se deda zvao Nikola a imao je srčani udar neposredno prije nego što ću se roditi (preživio je taj) stalno me je nosao i govorio ovo je moja Nina i tako ja, deda hvala ti, završi sa ovim imenom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gospava??? :o:lol: :lol:

Pa rođena sam 21.09. - Na Malu Gospojinu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma da...ali ime mi smijesno...nemoj se ljutit... :rolleyes:

a 21.9 je i meni jaaaaaaaaaaako bitan datum... :rolleyes:

PA vjeruj da ni ja samu sebe ne bi mogla da zamislim kao Gospavu ... niti mi paše uz karakter niti bi to onda bila ja

OT. Zašto ti je bitan datum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, kad ste vec povele pricu o tome, moja mama je htela da se ja zovem Gordana ... ali nisam :P ... baba je tu bila presudna i lepo je rekla mami da posto njena svekrva ima samo sinove a toliko je zelela cerku,ja treba da se zovem po njoj .. i tako je i bilo.

Dugo mi je smetalo, posto mi je delovalo da mi je ime starinsko i da ga imaju uglavnom samo babe :lol: ... ali kako sam malo porasla shvatila sam koliko je lepo :rolleyes:

ahaha..gde me nadje..procitaj prethodnu stranu i gore i posalji mi na pp kako se zoves ako hoces :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam ja dobila ime, :D pre 36 godina , svi su se zgražavali koliko je ružno i starinsko. Skoro da niko iz generacija sedamdesetih nije nosio to ime. Govorili su mojoj mami da je unakazila dete... Međutim to ime je već neko vreme među omiljenim i najčešćim imenima za decu. Tako da se nikad ne zna šta će za 10 ili 20 godina biti moderno i hit ime :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto,i maybe i Kristal i ja sa starinskim imenima :rolleyes: :rolleyes:

Da li i Kristal,tebe da molim da mi napises na pp kako se zoves.

Ubi me radoznalost! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

Glasam za Julijanu :rolleyes:

Filipa...

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

Emilija......imam devojcicu Emiliju ali je svi zovemo Ema.Julijana je lepo ime...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je u stomačiću najvjerovatnije curica čitav dan razbijam glavu :D

Neki od mojih prijedloga, molim vas da dadnete svoje misšljenje :)

PS. imam čudan ukus za imena, ne znam da li se ijedno od ovih imena nekome sviđa ali evo spiska:

Emilija

Hristina

Teodora

Varvara

Gabrijela

Julijana

Isidora

Marija

i nemojte se smijati za ovo poslednje ali zaista mi se sviđa Filipa :D :D :D:lol:

:lol: Moram da se smejem ali i da navijam za njega! Svidja mi se i Julijana, dugo nisam cula da se neko tako zove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, kad ste vec povele pricu o tome, moja mama je htela da se ja zovem Gordana ... ali nisam :P ... baba je tu bila presudna i lepo je rekla mami da posto njena svekrva ima samo sinove a toliko je zelela cerku,ja treba da se zovem po njoj .. i tako je i bilo.

Dugo mi je smetalo, posto mi je delovalo da mi je ime starinsko i da ga imaju uglavnom samo babe :lol: ... ali kako sam malo porasla shvatila sam koliko je lepo :rolleyes:

I meni se moje ime nije bas nesto svidjalo kad sam bila mala. Mislila sam da mi ne pristaje, kao da je tudje. Onda sam porasla i shvatila da sam bas onakva kakvo mi je ime i sad mi je jedno od lepsih. Dobila sam ga naravno, po tatinoj mami. Moja mama je htela da se zovem Brankica, sreca pa nisam. Tek to ime ne ide uz mene nikako. Baka po mami se zvala Ljubinka :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pojma nemam koje ime detetu da dam!

ufff...ni mm ni ja ama bas nemamo nikakvu ideju...

mm se svidja Lena ali meni to vise lici na nadimak,meni se svidja Jana ali on se mrsti,a od muskuih meni se svidja filip i pavle a njemu se nista ne svidja! <_< <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pojma nemam koje ime detetu da dam!

ufff...ni mm ni ja ama bas nemamo nikakvu ideju...

mm se svidja Lena ali meni to vise lici na nadimak,meni se svidja Jana ali on se mrsti,a od muskuih meni se svidja filip i pavle a njemu se nista ne svidja! <_< <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pojma nemam koje ime detetu da dam!

ufff...ni mm ni ja ama bas nemamo nikakvu ideju...

mm se svidja Lena ali meni to vise lici na nadimak,meni se svidja Jana ali on se mrsti,a od muskuih meni se svidja filip i pavle a njemu se nista ne svidja! <_< <_<

Nije vam dr rekao pol bebe? Ili zelite da to bude iznenadjenje? :)

Ja bih isto bila na mukama za sledece dijete- ne znam koje bih zensko ime izabrala, jer mi se mnoga svidjaju, a od muskih mi se bas, bas svidjalo ime Mihailo (ili Mihajlo), a ni jedno drugo mi nije tako lijepo. Ili cemo imati Mihaila i Mihajla. :lol:

P.S. Mna mama, nisam trudna, samo pisem o nekoj buducoj trudnoci i bebi. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja baka po mami je Julijana :wub: obozavam to ime. Po njoj se zove moja sestra od tetke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja nekako naginjem na Julijana a MM na Teodora ;) .... moj tata potajno navija da se zove Korana a mama Mila :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se moje ime uopse ne svidja <_< Ne znam ni sta znaci.Dala mi je moja majka zbog jedne glupe pesme od Sabana Saulica :wacko: pa pogodite o kom je imenu rec...U crkvi pop nije ni hteo da me krsti sa tim imenom,pa sam dobila ime Sara :rolleyes: i mnogo mi se svidja,da je bila devojcica tako bi se zvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja nekako naginjem na Julijana a MM na Teodora ;) .... moj tata potajno navija da se zove Korana a mama Mila :D:lol:

Mila je tako lepo ime...a nije ni toliko cesto.A sta mislis o imenu Tina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koje ime od je bilo?

Mila je tako lepo ime...a nije ni toliko cesto.A sta mislis o imenu Tina?

Ja nekako povezujem imena sa osobama koje nose takvo ime. Znala sam jednu Tinu, poprilična lujka :D tako da, koliko god da je ime lijepo meni ispada iz opticaja ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koje ime od je bilo?

Ja nekako povezujem imena sa osobama koje nose takvo ime. Znala sam jednu Tinu, poprilična lujka :D tako da, koliko god da je ime lijepo meni ispada iz opticaja ....

Sanela :ph34r::wacko: .... A kako ti se cini ime Milica??Mnogo je lepo :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.