Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

I ja imam taj problem sto ne znamo sta bi za decaka. A vec sam u sedmom mesecu i bebica uvek sakrije pol, pa mi tesko i to sto ne znamo sta je!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka je lepo. I oboma nam se svidja. Ali nismo tako zapeli za Luku.

Ne znam da li da bude mozda Maksim ili Tomas?

Maksim je lepse ali nas oboje malo asocira na min. i max. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin se zove Ognjen.lepo je ime,a i nema ih puno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš jedini uslov je bio da damo detetu slovensko ime. A to nije ni malo lako, pošto u stvari i nema tako puno naših imena, uglavnom su strana.

I na kraju smo se oboje složili oko imena Bogdan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MM hoce za decaka Jovan,ali meni to nije nista posebno...lepse mi je Marko,Lazar,Stevan...ali vec imamo bliske ljude sa takvim imenima pa je malo bezveze. Mnogo vise ima zenskih... Mina,Nina,Marija,Lara,Jasna,Sanja...ma ima ih mnogo vise lepih...mislim da je nas bebac devojcica,vec dva puta nam sakriva medjunozje,a dr je videla nesto ali nece da kaze da je decak jer je mozda pupcanik,a nece da kaze ni da je devojcica,da ne bude da je pogresila...i sad smo u znatizelji. Mada bih ja volela devojcicu,one su tako slatke (slatki su i decaci), mozes da im obuces lepe stvari,da ih cesljas,da im lakiras nokte... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lazar!!!! :) divno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako lepo muško ime mi je NEJ, SAŠ, JAN!!

Žensko NEJA, TINA, MAŠA, MILA, ŽANA, JANA!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uvek za to da se pogleda i značenje stranih imena. Za neke bi se iznenadili šta znače.

Npr. ko ima Vujakliju ili već neki rečnik stranih reči i izraza, neka otvori i nađe šta znači ime Lazar. Bez veze mi je da ja pišem ovde ako nikoga ne zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene zanima! Ajde baci pogled i za moju Lenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lazar je biblijsko hebrejsko ime (Eleazar) i znači bolestan čovek, bogalj, šantavac itd.. Označava "onog kome je Bog pomogao".

Za ime Lena nisam sigurna, ali mislim da je ono izvedeno od Elena, Helena, Jelena.

Grčkog porekla i verovatno dolazi od Helios, svetlost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidis, i tu ima razlicitih informacija, ja sam u ono vreme citala da Lázár yapravo potice od starih Huna, tj kao madjarsko drevno ime i nije imalo takvo znacenje....

Lena, jeste grcko, tu nisam nasla drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imena za dečkiće su mnogo teža nego za devojčice :) A i mi čekamo dasu :)

Naidjemo tu i tamo na po koje lepo, ali nije TO TO! Sve se nadam pašće nam na pamet slučajno neko ime sa kojim ćemo se oboje složiti :)

A ženska su taaako lepa i divna imena. Kada devojčica dodje na red, neće biti nikakvih problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lazar je biblijsko hebrejsko ime (Eleazar) i znači bolestan čovek, bogalj, šantavac itd.. Označava "onog kome je Bog pomogao".

Lazar je sigurno ime hebrejskog porekla. Verovatno znate biblijsku priču o Lazaru koga je vaskrao Hrist, a taj dan danas slavimo kao Lazarevu subotu.

A da ime ima veze sa bogaljima svedoči i reč lazaret - karantin, izolacija za bolesnike od zaraznih bolesti (svako ko je malo više čitao sigurno je sreo ovu reč).

Ne znam ni jednog Mađara koji se zove Lazar, iako sam iz Vojvodine gde ima dosta Mađara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidis, i tu ima razlicitih informacija, ja sam u ono vreme citala da Lázár yapravo potice od starih Huna, tj kao madjarsko drevno ime i nije imalo takvo znacenje....

Može da potiče jedino od mađarskih jevreja. I kod njih postoji ime Lazar kao i kod nas. Kao i Mihalj, kod nas Mihajlo, pa je to opet jevrejsko ime Mihael.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin se zove Luka na insistiranje mog muza, a i zivimo u grckoj pa onda i ima smisla dati ime koje postoji i ovde.....

ali evo da vam malo pomognem za decaka:

-Mihajlo (uvek mi se svidjalo to ime)

- Andrea

- LUKA

- Nikola

- Danilo itd itd.....stao mi je mozak.....sorry :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jesam madjarica i ima Lazara, pogotovo u proslosti. Mozda su i oni preuzeli od hebrejskog naroda, nekada davno. Ali mislim da ako dajemo to ime detetu treba misliti na ono znacenje onog kome je Bog pomogao, odbacimo ono ruzno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U ponedeljak idem na pregled, NADAM SE DA CU SAZNATI STA JE, pa makar da se fokusiram na imena odredjenog pola.

Ako je devocica, tatina maza, muz je odlucio da bude Mia i ja se slozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MIA?SAVRSENO....TAKO SE ZOVE CERKICA OD MOJE NAJ DRUGARICE....A INACE NA GRCKOM MIA ZNACI JEDNA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mia bih pre rekla da je na spanskom, portugalskom i latinskom Moja, a Una je jedna.

Ali svejedno, svidja nam se....i ne asocira me ni na jednu zensku , jer takva imena odmah odbacujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako lepo muško ime mi je NEJ, SAŠ, JAN!!

Ti se šališ? Jan je ovde jedino celo ime, i to slovačko, a ova dva... ko bi to uradio svom detetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je dosao na svet 9.3.2010. Suprug je imao zarku zelju da mu damo ime Lav. Naravno da sam je ispunila. Bila sam fascinirana koliko ljudi je pozitivno reagovalo na ime, cak je pola Fronta dolazilo da vidi mamu koja je rodila Lava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo Sergeja! Eto, prvi na ovoj temi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti se šališ? Jan je ovde jedino celo ime, i to slovačko, a ova dva... ko bi to uradio svom detetu...

I ja sam se baš začudila kad sam pročitala ta imena. Zaista sam pomislila da je u pitanju greška u kucanju. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D

I meni bilo malo cudno,ali postoje takva imena, pa ko je nekome to lepo, ja podrzavam.

Samo za moje dete mi nije nije to TO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.