Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Mi smo nedavno saznali da smo BATA :) imali smo spremna zenska imena,jer smo se nadali seki...pa sad razmatramo opcije za muskice...oko zenskog smo se odmah ,skoro ,slozili...a sad oko batinog ne...

nasli smo spisak top 100 imena koja se trenutno daju deci u srbiji,ja sam podvukla moje opcije,muzu dala da podvuce svoje(jos to nije uradio)..pa kad je pitao,,a sta ako se ne slozimo??`` ja sma mu ladno rekla.,,pa bice po mome! ionako cu ja da ga rodim`` :lol:

Jao tek sada vidim!! Super!! Otkrio se napokon :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konačno odabrali ime za bebca..zvaćemo se Veljko :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konačno odabrali ime za bebca..zvaćemo se Veljko :lol:

Lepo, lepo...

Moja cimerka ceka decaka, isto Veljko :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Au koliko ovde ima majki dečaka :) Čitala sam sve poruke ako ukupno ima 10 devojčica! Ma i manje.. Moja se zove Lana, nikakva posebna priča, kum nije prvo hteo-hteo je čisto srpsko ime kao Milica ali moja rodj i njegova rodj sestra je Milica pa nije moglo, onda je mom mužu palo na pamet ovo ime i toliko :) lupio je rukom o sto i tako dodje Lana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos uvek nemam decu,ali kada ih budem imala volela bih da to budu Andrija,po mojoj i Ariana po suprugovoj zelji...valjda ce nam se ostvariti... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konačno odabrali ime za bebca..zvaćemo se Veljko :lol:

Lepo ime. :) Je l` to 100%? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je dogovor bio da muz da ime devojcici a ja decaku nekako smo i ocekivali devojcicu za koju je muz odlucio da se zove Kruna kad sam saznala da nosim decaka javila sam mu da nece moci tako da se zove,pitao me je zasto ja sam mu odgovorila da ce se zvati Lazar inace na starojevrejskom ovo ime znaci POMAZE BOG ne vidim sta je tu bezveze kako sam procitala na nekoj od predhodnih stranica pravo srpsko lepo ime :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je dogovor bio da muz da ime devojcici a ja decaku nekako smo i ocekivali devojcicu za koju je muz odlucio da se zove Kruna kad sam saznala da nosim decaka javila sam mu da nece moci tako da se zove,pitao me je zasto ja sam mu odgovorila da ce se zvati Lazar inace na starojevrejskom ovo ime znaci POMAZE BOG ne vidim sta je tu bezveze kako sam procitala na nekoj od predhodnih stranica pravo srpsko lepo ime :rolleyes:

Nisi u pravu. To nije prevod imena Lazar. To ime označava "onog kome je Bog pomogao". Po starojevrejskoj biblijskoj priči, Lazar je bogalj, kome bog pomaže. Dakle ne znači ime Lazar - Bog pomaže, već označava bolesnog čoveka kome kome bog pomaže. To je jevrejsko ime i sasvim je u redu dati detetu ime koje nije sa našeg podnevlja, samo je važno znati zašto se to radi.

Neću nikoga da uvredim ovim, ali samo govorim kako jeste i gde leži nerazumevanje prevoda ovog imena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Istina, Lazar je bio siromah koga je Isus vaskrsao, ali da se pitamo kako je i Lazar dobio ime, mora da je i tada nešto značilo!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biblijska imena su mahom simbolična - Pavle -mali, Petar - stena...

Zanimljivo mi je bilo kada sam čula da Magdalena znači žena iz Magdale i ništa drugo, odnosno Marija (najpoznatija biblijska bludnica i pokajnica) je bila iz Magdale i zato su je zvali Magdalena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se starozavetnih tiče Rahela - ovca, Lija - krava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao bludnica i pokajnica, kako to oštro zvuči! Samo zato što je njen odnos sa Isusom bio sporan.

Odosmo daleko na ovoj temi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisi u pravu. To nije prevod imena Lazar. To ime označava "onog kome je Bog pomogao". Po starojevrejskoj biblijskoj priči, Lazar je bogalj, kome bog pomaže. Dakle ne znači ime Lazar - Bog pomaže, već označava bolesnog čoveka kome kome bog pomaže. To je jevrejsko ime i sasvim je u redu dati detetu ime koje nije sa našeg podnevlja, samo je važno znati zašto se to radi.

Neću nikoga da uvredim ovim, ali samo govorim kako jeste i gde leži nerazumevanje prevoda ovog imena.

meni je to licno pop potvrdio zato i kazem ne bih lupala napamet mada sto jezika sto znacenja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo pitala sam po njemu sada se kaze POMAZE BOG/BOG TI POMOGAO a tada je bilo LA ZAR/LA ZAR SEC cita se SEK,i za tu pricu mi je objasnio postojao je obogaljen covek koji je uz Bozju pomoc ozdravio a kada su ga ljudi zdravog ugledali govorili su LA ZAR ne zato sto mu je to bilo ime vec kao potvrdu da Bog zaista pomaze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lazara je Isus lično digao iz mrtvih - vaskrsao. To je priča iz Novog zaveta, uzmi Novi zavet pa pročitaj jevanđelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lazara je Isus lično digao iz mrtvih - vaskrsao. To je priča iz Novog zaveta, uzmi Novi zavet pa pročitaj jevanđelja.

ma dobro to znamo svi ali ovo je nastanak imena Lazar mnogo pre toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma dobro to znamo svi ali ovo je nastanak imena Lazar mnogo pre toga

Evangelina, ne opterećuj se time šta znači ime previše. Dopalo ti se i gotovo. Uostalom, mene to ime asocira na kneza Lazara i zato mi se sviđa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To što ti je pop ispričao je vezano za označavanje a ne značenje, a to su dva ipak različita pojma.

Sigurna sam da niko ne želi da da svom detetu ime koje u svom izvornom značenju znači bogalj ili već bilo šta sa negativnom konotacijom, ali tako jeste. I to nije jedino ime često kod nas sa ne baš lepim značenjem.

Moj stav je da je vrlo bitno šta ime znači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se da je bitno šta ime znači u svom etimološkom smislu, ali neka imena su u našoj tradiciji vezana za veoma značajne ličnosti i samim tim dobijaju drugačija simbolička značenja. Nemanja je verovatno nastalo od reči nemati, ali svako to ime vezuje za velikog župana. Milica je nacionalno ime jer se vezuje za kneginju Milicu. Sveti knez je bio Lazar... U krajnjoj liniji, u duhu naše tradicije je da dete nosi ime po pretku, time se on sa njim povezuje, a na ovaj način dete se povezuje sa našim najznačajnijim precima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste u duhu naše tradicije da se daje ime po pretku, ali koliko zaista znaš ljudi koji su tako postupili ili tako postupaju? Vrlo malo. Uglavnom su kod nas sada popularna neka strana imena za koje se ljudi opredeljuju isključivo zato što "lepo zvuči". Mislim da to nije dovoljan razlog.

Ime je vrlo važna stvar. Kad se dete rodi, ono postaje integralni deo njega za ceo život. Zato bi trebalo mnogo dublje pristupiti odabiru imena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To što ti je pop ispričao je vezano za označavanje a ne značenje, a to su dva ipak različita pojma.

Sigurna sam da niko ne želi da da svom detetu ime koje u svom izvornom značenju znači bogalj ili već bilo šta sa negativnom konotacijom, ali tako jeste. I to nije jedino ime često kod nas sa ne baš lepim značenjem.

Moj stav je da je vrlo bitno šta ime znači.

dobro evo popustam prva mada logicno je da verujem nekome ko zna o cemu prica ja niti znam starojevrejski niti sam ucila na bogosloviji sta bi sad trebala da mu kazem ZNATE,OCE JA CULA NA FORUMU OD ZENE KOJU I NE POZNAJEM NITI ZNAM KAKVO ONA ZNANJE O TOME POSEDUJE DA VI NISTE U PRAVU...VAN PAMETI U SVAKOM SLUCAJU NJEGOVA MI SE VERZIJA VISE SVIDJA I U TO CU I DA VERUJEM POZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma naravno da ne treba ti meni slepo da veruješ - ali ne treba ni njemu. Ali možda da se zapitaš. Otvori Vujaklijin rečnik i pogledaj šta ćeš naći pod tim imenom. A ti dalje prouči temu sama ili nemoj. Tvoj izbor.

Moj muž preko 20 godina proučava jezike i poreklo. Naravno, ni to ne treba da ti bude reper za određivanje ko je u pravu i šta je tačno.

No, ljudi uglavnom biraju šta im se više sviđa, a ne šta je istinito.

Pozdrav i srećno sa izborom imena! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix ajde molim te pogleda nesto o imenu mog ceda JANA.Ja imam neka saznanja koja sam otkrila kada sam odlucila da ce mi se dete tako zvati,ali me interesuje jos.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix ajde molim te pogleda nesto o imenu mog ceda JANA.Ja imam neka saznanja koja sam otkrila kada sam odlucila da ce mi se dete tako zvati,ali me interesuje jos.... :)

Phoenix, sad si gotova, ako imas vremena, na tikeru vidis ime mog deteta....

Hvala ako nadjes nesto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste u duhu naše tradicije da se daje ime po pretku, ali koliko zaista znaš ljudi koji su tako postupili ili tako postupaju? Vrlo malo. Uglavnom su kod nas sada popularna neka strana imena za koje se ljudi opredeljuju isključivo zato što "lepo zvuči". Mislim da to nije dovoljan razlog.

Ime je vrlo važna stvar. Kad se dete rodi, ono postaje integralni deo njega za ceo život. Zato bi trebalo mnogo dublje pristupiti odabiru imena.

Slažem se sa tobom. Samo bih još dodala da mi nije jasno kako to ime lepo zvuči. Sada su neka imena u modi i ona odgovaraju duhu vremena, pa lepo zvuče. Već sutra ta imena neće biti moderna, zameniće ih druga, pa će prestati lepo i da zvuče. Neka ženska imena čak u potpunosti ne odgovaraju pravopisnoj normi našeg jezika, a o tome niko ne vodi računa: između i i a piše se j, između e i a piše se j, dakle ne može Mia i Andrea i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.