Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Sinčić mi se zove Stevan, a za bebca smišljamo polako ime ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh drage moje mamice,nisam verovala da je ovoliko komplikovan izbor imena za bebicu.Jos mi je mozda i rano da razmisljam tek sa jedva cetiri meseca ali neka.....jos neznam pol bebice pa vlada ona klasika u predlozima .....daj kao ono tri muska ...tri zenska pa na kraju lako se odabere ali nije bas tako.Moji andjelcici se zovu ANDJELA i DJORDJE....imena koja su mi jako draga ali u sustini posto u zemlji Srbiji jos uvek menjaju pismo kako im se kada svidi....ovo takozvano DJ mi je zadalo toliko problema jer ne zivimo u Srbiji.Ovog puta definitivno brisemo DJ .........Sto se tice imena o kojima trenutno razmisljam recimo za curicu:NEDA ili LENA............dok za decaka nemam nikakvu viziju......Cak sta vise obozavam nasa Srpska imena pa vec nacicemo nesto...Asto se tice zens.imena NEDA-volela bih da znam poreklo ili bar znacenje ako neko zna molila bih pomoc....Pozdrav svim mamama i svim bebicama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo naty..kopala malo po netu za tebe hehe..

neda

kad je riječ o našem ženskom imenu neda je umanjenica od imena nedjeljka (nela, nelka, nena). to je narodno i prigodničarsko ime (dani u tjednu). značenje imena je: rođena u nedjelju. muške inačice su nedjeljko, neno, nedo.

obično se drži da je neda samo ime našeg podneblja, a nije tako.

neda je i etničko englesko ime. nalazimo ga u ženskom obliku kao neda, nedda, neddy su sa značenjem svetost. skraćenica u muškom obliku je ned , iako taj deminutiv može pripadati i drugim muškim (engleskim) samostojnim imenima.

nadalje, neda može biti kratica aboriđinskog imena nerida. ime, kratica i izvedenica iz njega znače cvijet. (ime je popularno u australiji upravo zbog ovog značenja)

nerida iz kojega se izvodi ime neda, nedda, neddy kao skraćenica, je također iz razumljivih razloga i englesko ime.

za španjolsku neridu (sa skraćenicom neda) se kaže da iako to može biti izvedenica aboriđinske neride, ali i grčkog imena nereis, tj. imena nimfe nereis, duha morskih dubina, odnosno imena neros (nerous) sa značenjem voda. neros je prema grčkom i rimskom mitu bio bog mora.

neros je i kršćansko ime, pripada ranokršćanskim mučenicima iz 1. stoljeća. neros je bio rimski vojnik. prema legendi mučen je i ubijen skupa s ahilejom, jer je odbio ubijati kršćane. nedaa je čak i arapsko ime, sa značenjem visoki glas (visoki 'ce').

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo naty..kopala malo po netu za tebe hehe..

E pa draga moja hvala ti puno-jako mi puno znaci tvoja pomoc ....Evo upravo i ja proveravala nesto i nasla predivan podatak da je ime Neda bilo jako zastupljeno u srednjem veku u Srbiji i da se cak sestra cara Dusana zvala upravo tako.....hmmmmmmmmm....ako malo bolje razmislim i ne zvuci tako lose

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sincic se zove Mihajlo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh drage moje mamice,nisam verovala da je ovoliko komplikovan izbor imena za bebicu.Jos mi je mozda i rano da razmisljam tek sa jedva cetiri meseca ali neka.....jos neznam pol bebice pa vlada ona klasika u predlozima .....daj kao ono tri muska ...tri zenska pa na kraju lako se odabere ali nije bas tako.Moji andjelcici se zovu ANDJELA i DJORDJE....imena koja su mi jako draga ali u sustini posto u zemlji Srbiji jos uvek menjaju pismo kako im se kada svidi....ovo takozvano DJ mi je zadalo toliko problema jer ne zivimo u Srbiji.Ovog puta definitivno brisemo DJ .........Sto se tice imena o kojima trenutno razmisljam recimo za curicu:NEDA ili LENA............dok za decaka nemam nikakvu viziju......Cak sta vise obozavam nasa Srpska imena pa vec nacicemo nesto...Asto se tice zens.imena NEDA-volela bih da znam poreklo ili bar znacenje ako neko zna molila bih pomoc....Pozdrav svim mamama i svim bebicama

Ja sam profesor srpskog jezika, nije mi poznato da se naše pismo menjalo, a pratim takve stvari jer mi je to struka. Šta ti zadaje problem kod pisanja slova đ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam profesor srpskog jezika, nije mi poznato da se naše pismo menjalo, a pratim takve stvari jer mi je to struka. Šta ti zadaje problem kod pisanja slova đ?

Veruj da nisam ni ja verovala ali jesu.Do sada u svim dokumentima moje dece pisano je ovako DJ ali sada ga pisu bas tako kao sto kazes.......ali ako je za poverovati da zbog promene pisanja jednog slova meni deca u Srbiji imaju dva maticna broja a ovde mi je potrebna potvrda o indetitetu dece......pa procenite sami kako se to sve zamrsilo..................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veruj da nisam ni ja verovala ali jesu.Do sada u svim dokumentima moje dece pisano je ovako DJ ali sada ga pisu bas tako kao sto kazes.......ali ako je za poverovati da zbog promene pisanja jednog slova meni deca u Srbiji imaju dva maticna broja a ovde mi je potrebna potvrda o indetitetu dece......pa procenite sami kako se to sve zamrsilo..................

Problem je u tome što su srpski birokrate nepismeni i ne znaju pismo svog maternjeg jezika. Ništa se nije menjalo. Davno, pre 40 godina, mašine za kucanje nisu imale znak đ, pa se pisalo dj, drugačije nije moglo. Ali, taj problem je odavno rešen, samo što neki ne umeju da koriste tastaturu :rolleyes:

Ne znam šta da ti kažem, stvarno katastrofa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lazar i Andrej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problem je u tome što su srpski birokrate nepismeni i ne znaju pismo svog maternjeg jezika. Ništa se nije menjalo. Davno, pre 40 godina, mašine za kucanje nisu imale znak đ, pa se pisalo dj, drugačije nije moglo. Ali, taj problem je odavno rešen, samo što neki ne umeju da koriste tastaturu :rolleyes:

Ne znam šta da ti kažem, stvarno katastrofa!

Verujem da je tako..............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da je tako..............

naty, to sigurno nekako može da se reguliše. Ne mogu tvoja deca da ispaštaju zbog neke administrativne greške.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj... to je bas tema...

Ja sam pre sest godina rodila devojcicu i dali smo joj ime MINA...mada sam ja htela da bude TEONA(pa se niko nije sa tim slozio)

Sada sam ponovo trudna i ponovo je devojcica, tako da ce sada biti TEONA, mada me niko u tome sem muza ne podrzava.

TEONA je musko, grcko ime (pravoslavni kalendar 18.01.-Krstovdan), mada kod nas ne bi gag bas dali muskom detetu, inace objasnjenje ko je on bio imate na http://www.spcoluzern.ch/index.php?pg=2110&lang=sr

I tako me danas sabotiraju, a eto ostace na tati da odluci da li ce biti TEONA ili TEA... posto se vec cetiri godine trudino da ostanem trudna, ovo vise ima povezanosti sa tim da je OD BOGA (Teo-gr. Bog).

Inace meni lepih imena ima najvise za decake:

PAVLE

MATEJA

DIMITRIJE

MIHAJLO

za devojcice slabo da znam neko lepo ime :P:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

divna imena, samo sto je vasilije grcko ime!:)

Ajde, onda da se ispravim, volim imena koje zvuče ruski. Vasilije bi bio neka srpska verzija, a ruska verzija je Vasilij, a odakle je koje ime baš poreklom, to je teško utvrditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj... to je bas tema...

Ja sam pre sest godina rodila devojcicu i dali smo joj ime MINA...mada sam ja htela da bude TEONA(pa se niko nije sa tim slozio)

Sada sam ponovo trudna i ponovo je devojcica, tako da ce sada biti TEONA, mada me niko u tome sem muza ne podrzava.

TEONA je musko, grcko ime (pravoslavni kalendar 18.01.-Krstovdan), mada kod nas ne bi gag bas dali muskom detetu, inace objasnjenje ko je on bio imate na http://www.spcoluzern.ch/index.php?pg=2110&lang=sr

I tako me danas sabotiraju, a eto ostace na tati da odluci da li ce biti TEONA ili TEA... posto se vec cetiri godine trudino da ostanem trudna, ovo vise ima povezanosti sa tim da je OD BOGA (Teo-gr. Bog).

Inace meni lepih imena ima najvise za decake:

PAVLE

MATEJA

DIMITRIJE

MIHAJLO

za devojcice slabo da znam neko lepo ime :P:)

Tanja, pre svega dobro nam došla. A evo imaš moj glas za ime TEONA. Prvi put ga čujem i veoma mi se dopada, i bez razmišljanja bih ga dala, ako bi se opet porodila i dobila devojčicu, ali do toga neće doći, tako da će tvoja TEONA imati jedinstveno ime. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmišljamo nešto o imenima.Tri imena su u opticaju:Dušan, Mihajlo i Mateja..koje se vama najviše svidja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmišljamo nešto o imenima.Tri imena su u opticaju:Dušan, Mihajlo i Mateja..koje se vama najviše svidja?

Ja glasam za Mihajlo! To ime mi je prelijepo h040.gif

Kada sam ga prvi put predlozila mm (a nisam bila trudna), slozio se bez rijeci, i tako je i ostalo. Sada ovog malog fudbalera u stomaku i zovemo Mihajlo. g030.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja glasam za Mihajlo! To ime mi je prelijepo h040.gif

Kada sam ga prvi put predlozila mm (a nisam bila trudna), slozio se bez rijeci, i tako je i ostalo. Sada ovog malog fudbalera u stomaku i zovemo Mihajlo. g030.gif

Joj, iskreno i meni je to ime jako lepo.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mihajlo je i meni fino ime, a ovo Mateja kod nas daju devojcicama a deckima Matejas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmišljamo nešto o imenima.Tri imena su u opticaju:Dušan, Mihajlo i Mateja..koje se vama najviše svidja?

Meni se sva tri imena svidjaju. :) Mozda mi je ime Dusan na prvom mestu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lav Dimitrije je dobio svoje ime po mojoj resenosti da svom sinu dam neko snazno, zvucno ime. A kako je trudnoca bila jako rizicna a uz njega u sebi sam pocela da osecam hrabrost i jacinu koju nisam osecala do sada - usledilo je ime Lav. A ovo Dimitrije - e pa tako mi se htelo :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na mišljenjima..razmislićemo ponovo o svim opcijama :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmišljamo nešto o imenima.Tri imena su u opticaju:Dušan, Mihajlo i Mateja..koje se vama najviše svidja?

meni se sviđa Dušan... mada su sva tri lepa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

d ali već imate ime za dijete? mi muku mučimo jer ne možemo smisliti ime za dečka...

još nee znamo spol, ali za curicu smo izabrali Marta, ali dečka nikako...

može pomoć?

Mi smo napravili spisak od tri muska i tri zenska imena kada smo se zabavljali tek 3 meseca, napravili smo kau ugovor sa potpisom i nema menjanja

Jovana, Sara i Katarina

Bosko, Strahinja i Ognjen...za sada imamo samo Jovanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo napravili spisak od tri muska i tri zenska imena kada smo se zabavljali tek 3 meseca, napravili smo kau ugovor sa potpisom i nema menjanja

Jovana, Sara i Katarina

Bosko, Strahinja i Ognjen...za sada imamo samo Jovanu

Strahinja je mnogo lepo ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI smo hteli SRPSKA imena ,i dobili su.. ALEKSA I STRAHINJA.. ja sam htela i Nikola,ali to je mnogo cesto, a za devojcicu smo mislili da se zove Nevena,ili Mila... Dok su njegova mama i sestra htele da mu damo neko zapadnjacko ime.. BRAD(Kao BRAD PITt) i jos jedno isto meni ruzno ,ne mogu se setim,jer kao drugima bice lakse da ih tako zovu ,posto zivimo u SVAjcarskoj.., ali mi naravno nismo hteli,,, Svajcarci mogu da kazu Aleksa,ali malo lome jezik na STRAHINJA,, Ali evo ima vec dvoje koji su naucili... A inace smo Aleksi dali nadimak Aki,(moja sestra mu dala>) a Strahinji smo prvo mislili Sale,ali posle smo odustali jer to na engleskom znaci prodaja,kad se napise,i sad smo na Strale,, ja sam htela Strrasko ,ali mm nece...

:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.